
Historická náměstí chtějí lidé ozelenit
Jižní Morava – Stoupající teploty na vydlážděných náměstích ženou lidi k volání po stínu a výsadbě stromů ve Veselí nad Moravou i Znojmě.
Jižní Morava – Stoupající teploty na vydlážděných náměstích ženou lidi k volání po stínu a výsadbě stromů ve Veselí nad Moravou i Znojmě.
Stoupající teploty na vydlážděných náměstích ženou lidi k volání po stínu a výsadbě stromů ve Veselí nad Moravou i Znojmě. Zejména v letních měsících je současný stav historického náměstí v památkové zóně ve Veselí nad Moravou nevyhovující. Kvůli jeho celkovému vydláždění tam především v horkých dech teplota enormně stoupá.
Telč – Co udělat se zahradou v areálu bývalé jezuitské koleje v Telči? To bude hlavní téma zimního workshopu pro vysokoškoláky v rámci Scoly Telcz, který se uskuteční od pátku 22. do středy 27. února.
Hluboká nad Vltavou – Zahraniční turisté si sem chodívali udělat snímek na památku, nejeden Hlubočák sem po setmění zašel na rande.
Kladruby nad Labem – Národní hřebčín Kladruby nad Labem má zase o kousek blíž k tomu, aby se zapsal jako památka na seznam UNESCO.
Duchcov Další část budovy Základní škola Antonína Sochora v Duchcově dostane novou fasádu. Tentokrát chce město nechat opravit tu stranu, která sousedí s ulicí Horská cesta. Už podalo žádost o dotaci.
Kolín /FOTOGALERIE/ - Od počátku nového roku je obřadní síň kolínské radnice uzavřena. Hlavním důvodem je restaurování triptychu Václava Radimského. To se již blíží do finále. Síň by měla být opět otevřena od pátku 22. února.
Telč - Je to téma, které lidi stále zajímá. To se dá říct o náplni přednášky z cyklu Rodinné stříbro, která se ve středu 20. února uskuteční v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Jmenuje se Krecl nebo PRIOR? Proměny Masarykova náměstí v Jihlavě a všechny důležité informace vám představí Jiří Neubert z telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).
Liberecký kraj – Zoo, iQlandia, Babylon a pak samozřejmě Ještěd, hrady, zámky a Bozkovské jeskyně. Nejnavštěvovanější cíle návštěvníků od nás i ze zahraničí. Jen loni jich sem zavítalo víc než milion. „Cestovnímu ruchu se v Libereckém kraji dařilo. Počet návštěvníků ve srovnání s rokem 2017 vzrostl o 7,4 procenta,“ uvedla Stanislava Riegerová z Českého statistického úřadu.
Liberecký kraj – Zoo, iQlandia, Babylon a pak samozřejmě Ještěd, hrady, zámky a Bozkovské jeskyně. Nejnavštěvovanější cíle návštěvníků od nás i ze zahraničí. Jen loni jich sem zavítalo víc než milion. „Cestovnímu ruchu se v Libereckém kraji dařilo. Počet návštěvníků ve srovnání s rokem 2017 vzrostl o 7,4 procenta,“ uvedla Stanislava Riegerová z Českého statistického úřadu.
Žatecko – Město chmele. Zelené zlato. Tak se někdy označuje Žatec a plodina, která je pro jeho okolí typická. Právě o tom je nová výstava s názvem Nejlepší chmel rodí česká země.
Karlovy Vary - Na pravidelné valné hromadě České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) OK Karlovy Vary nejprve zhodnotil předseda ČKAIT Ing. Svatopluk Zídek loňskou činnost komory.
Ani téměř po roce nenašla stará Breda v Opavě svého kupce. Vyklízecí práce, které v objektu začaly v minulých dnech, se ukázaly jen jako úklidové.
Liberecký kraj – Dominanta Českého ráje bude v letní sezoně zase o něco lépe vidět. A to nejen z výšky. Lesní dělníci se koncem ledna pustili do kácení a průřezu asi stovky stromů.
Liberecký kraj – Dominanta Českého ráje bude v letní sezoně zase o něco lépe vidět. A to nejen z výšky. Lesní dělníci se koncem ledna pustili do kácení a průřezu asi stovky stromů.
Teplice - Cenná empírová stavba se rozpadá, architekt se pře o projekt s památkáři.
Hradec Králové - O titul Historické město ČR roku 2018 bude letos soutěžit také Hradec Králové. Informoval o tom Národní památkový ústav.
Telč - Pomníky Velké války. Tak se jmenuje putovní výstava, která bude od pondělí 4. února k vidění v Lannerově domě v Telči. Otevřena bude v pracovní dny od 13 do 17 hodin, a to do pátku 15. února.
České Budějovice – Historická budova je malá a limituje Jihočeské divadlo. To má na plánování a prodej baletních a operních představení v prostorech v DK Metropol, jak uvedl na Setkání s primátorem ředitel Jihočeského divadla (JD) Lukáš Průdek, jen pár měsíců.
Brno – Památkově chráněná tělocvična z konce devatenáctého století v brněnských Pisárkách je dlouhodobě opuštěná a chátrá. Představitelé města budovu nyní chtějí i se souvisejícími pozemky, které navazují na vznikající sportovně rekreační areál stadionu Pisárky Anthropos, koupit za jedenáct milionů korun od ministerstva obrany.
České Budějovice – Budějovičtí školáci soutěžili ve znalostech z historie
Hrady a zámky ve státní správě loni navštívilo 5,5 milionu lidí. Je to stejně jako v předchozích dvou letech. Nejnavštěvovanějšími objekty v loňském roce byly zámky Český Krumlov, Lednice a Hluboká. ČTK to dnes sdělila Jana Hartmanová, mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ), který stovku státních památek spravuje. Nejnavštěvovanější památkou v Česku je dlouhodobě areál Pražského hradu, kam ročně zavítá přes dva miliony turistů.
Brno – Roční výluka brněnského hlavního nádraží se protáhne o několik týdnů, asi až do začátku roku 2020. Správa železniční dopravní cesty musí změnit projekt kvůli zachování historických stavědel.
Mělnicko – Pro třetí ročník akce třikrát sto tisíc. Tak zní čerstvý verdikt středočeských radních, kteří rozhodli o 300tisícové dotaci pro Kotěrovo centrum architektury. Jde o podporu Dnů lidové architektury Středočeského kraje, které si již získaly značnou oblibu.
Budkov - Pomníky Velké války budou k vidění v Budkově na Třebíčsku. O víkendu 2. a 3. února se v nově vybudované hasičské zbrojnici v Budkově uskuteční putovní výstava Národního památkového ústavu. Přístupná bude po oba dny od 14 do 18 hodin.
O titul Historického města roku se opět i v letošním roce uchází město Holešov v soutěži, oficiálně nazvané „Soutěž o nejlepší program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón“.
Benešov - Když při radniční tiskovce v květnu roku 2015 uvedl tehdejší starosta Jaroslav Hlavnička, že se na Konopišťský rybník, nejspíš hned následující rok, vrátí lodičky, netušil, že se jejich předpokládaný comeback posune nejméně o další tři léta.
Do konce září projde výpravní budova vlakového nádraží ve Frýdku-Místku rozsáhlými změnami. Stavební práce, které vypukly loni v listopadu, mají podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) vyjít na šestnáct milionů korun.
Hlinsko – Ministerstvo kultury sloučilo čtyři skanzeny do jedné organizace – Národního muzea v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm. Patří sem nověi Soubor lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci a v Hlinsku, který dosud patřil pod Národní památkový ústav.
Ústí nad Orlicí – Do soutěže o titul Historické město roku 2018 bylo za Pardubický kraj nominováno Ústí nad Orlicí.
Na místě, kde býval dříve skleník, se nyní nachází zookoutek s oblíbenými primáty. V současné době zde žijí dva paviáni a dva makakové.
Tachov – Po šesti desítkách let se vrátila do Tachova socha zvaná Světice.
Třebíč – Tvář Třebíče zásadním způsobem formoval stavitelský rod Herzánů. Shodli se na tom odborníci Národního památkového ústavu, kteří mapovali moderní architekturu města.
Žatec - Hodnotící komise ocenila, že město své památky opravuje. Letošní konkurence byla ale pramalá.
Přibyslav - Hlavní téma roku 2019 Národního památkového ústavu se jmenuje Gallasové a Clam-Gallasové: Noblesa severních Čech. Téma je určeno pro období 1. ledna 2019 až 1. března 2020 a má jistý vztah k hornímu Posázaví, zejména k Přibyslavi, Žďáru nad Sázavou, Polné, Pohledu a Krucemburku.
Písecko, České Budějovice – Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, vydal k příležitosti výročí sta let od vzniku Československé republiky fotograficky bohatě vybavenou knihu s názvem Pomníky Velké války na jihu Čech.
Zákupy - Hospodářský dvůr u někdejší císařské rezidence v Zákupech vstane z mrtvých.
Až do roku 2022 bude probíhat projekt na opravy spojené s Arcibiskupským zámkem a zahrad v Kroměříži, které spustilo společně s Národním památkovým ústavem a Muzeem umění Olomouc olomoucké arcibiskupství. Plán, na kterém se začalo pracovat již v minulém roce, zahrnuje například opravu zámecké střechy, obnova vodního sytému v Podzámecké zahradě nebo zpřístupnění Mlýnské brány.
/FOTOGALERIE 2012/ Pod vedením pracovníků pražského Archeologického ústavu (ARÚ Praha) probíhá ve spolupráci s kolegy z Národního památkového ústavu a Muzea hlavního města Prahy monitoring dna Vltavy v bezprostředním okolí gotického Karlova mostu a pozůstatků jeho předchůdce, románského Juditina mostu.
Telč, Třešť - V Telči i v novém roce pokračuje přednáškový cyklus Rodinné stříbro – Památky kolem nás, kterou připravili telčští památkáři. Další přednáška Nejstarší dějiny kláštera v Nové Říši se uskuteční ve středu 16. ledna v 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednášejícím je archeolog telčského pracoviště Národního památkového ústavu Stanislav Vohryzek. Vstup je zdarma.
Mirovice – Na sklonku minulého roku prohlásilo Ministerstvo kultury klenutý kamenný inundační most přes řeku Skalici a její záplavové území v Mirovicích za kulturní památku.
Brno – Současnými okny vyhlíží lidé z jedné ze tří budov Krajského úřadu Jihomoravského kraje na brněnském Žerotínově náměstí už šestadvacet let. V druhé polovině letošního roku se dočkají výměny.
Vyškov – Jako novorománská stavba byla na východním okraji vyškovského Masarykova náměstí postavena v roce 1885. Nyní představitelé města usilují o to, aby se synagoga stala kulturní památkou. „Potřebné dokumenty jsme už odeslali na ministerstvo kultury. Řízení by mohlo trvat tři až čtyři měsíce,“ uvedl vyškovský referent pro památkovou péči Petr Bařinka.
Karlštejn - Hrad Karlštejn se od pondělí 7. ledna uzavřel veřejnosti, a to až do začátku února. V letošním roce ho čeká rozsáhlá rekonstrukce, která by ale měl z převážné části probíhat při jeho plném provozu. „Hrad tak zůstane při rekonstrukci návštěvníkům otevřený. Lidé se ale musí připravit na krátkodobé uzavírky v některých částech Karlštejna,“ upozornila ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Horšovský Týn, Tokio – Jedna z nejzajímavějších expozic horšovskotýnského zámku z pozůstalosti japonské hraběnky Mitsuko se v těchto dnech prezentuje v Tokiu.
Velké Meziříčí – Novou kulturní památkou byl vyhlášen dům číslo popisné 419. Dvoupodlažní řadový dům je situován v severní frontě velkomeziříčské ulice Hornoměstská, kde se historicky formovalo předměstí Velkého Meziříčí. K severní straně nemovitosti přiléhá protáhlá zahrada. Podle památkářů se urbanisticky a architektonicky hodnotný dům vyznačuje řadou zajímavých a autenticky dochovaných prvků.
Žebrák /FOTOGALERIE/ – Do Žebráka se po několik desítek let trvající pauze opět vrátilo sousoší sv. Jana Nepomuckého. To bylo navráceno zpět ke kostelu sv. Vavřince na náměstí. I když o původní místo se technicky nejedná, nejprve totiž stál sv. Jan Nepomucký na Václavském náměstí.
Ústecký kraj - Národní památkový ústav na svých objektech zvýší vstupné. Patřilo k nejnižším v republice.
Ústecký kraj - Národní památkový ústav na svých objektech zvýší vstupné. Patřilo k nejnižším v republice.
Ústecký kraj - Národní památkový ústav na svých objektech zvýší vstupné. Patřilo k nejnižším v republice.