Kreativ

ŠTÍTEK: Národní památkový ústav

Hořice lákají pozornost také novou lávkou

Hořice – Nové stigma Hořic, lávka přes silnici I/35 u Libonic, opravené ulice, rozestavěné muzeum, renovace Slunných lázní Dachova, to je jen malý výčet akcí, které město s více jak devíti tisíci obyvateli během čtyř let posunuly o kus dál. Jen na autobusovém nádraží stále chybí hala pro cestující.

Věž tvrze v Tiché dostane střechu

Pořešín – Další věží na jihu Čech, kterou v novověku opraví středověké stavební práce a postupy podobně jako rožmberskou Jakobínku, bude tvrz Tichá u Dolního Dvořiště.

Zámecký kopec už nebude zarostlý prales

Náchod – Sto třicet milionů korun. Právě takovou částku nutně potřebuje zámecký kopec, aby vypadal k světu, lákal k procházkám a relaxaci, propojil město se zámkem a jeho svahy byly stabilní. O jeho obnově se mluví už dlouhá léta, ale nedařily se získat peníze. Ty nyní přislíbilo ministerstvo kultury, stačí jen schválit státní rozpočet.

Praha nenavrhne změnu zákona o památkové péči. Krnáčové bod neprošel

Bylo to mnoho povyku pro nic. Praha nakonec nebude iniciovat změnu zákona o památkové péči. Návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) sice schválili pražští radní, ale na čtvrtečním zasedání zastupitelstva se tento bod ani nedostal do programu. S tím, aby mohli památkáři magistrátu rozhodovat bez ohledu na Národní památkový ústav (NPÚ), nesouhlasili odborníci. Podle Strany zelených hrozilo Praze vyškrtnutí z UNESCO.

Hrady a zámky nemají po sezoně; ještě neodpočívají

Střední Čechy – Nedávno památkové objekty lákaly na programy v rámci Hradozámecké noci, nyní žijí jejich správci přípravami na v sobotu začínající Dny evropského dědictví (a na webu Historickasidla.cz se může každý přesvědčit, že nabídka je bohatá i rozmanitá). Kdepak; zdaleka neplatí, že po skončení prázdnin by památkové objekty už začínaly pomýšlet na to, jak se zvolna uložit k zimnímu spánku…

V mýtském kostele zní opravené varhany

Mýto – Odborníci z Národního památkového ústavu i dalších institucí mířili v úterý odpoledne do Mýta. V kostele svatého Štěpána na okraji města kolaudovali varhany, které doslova vstaly z popela.

OBRAZEM: Archeologii v praxi předvedli v klášteře

Sázava - S prací archeologa, antropologa nebo restaurátora se mohli seznámit 1. září návštěvníci akce Archeoden, který v Sázavě v místním klášteře uspořádal Národní památkový ústav se spolkem Po stopách předků. Kromě toho byla k vidění práce bednáře, ukázka ražení mincí a tkaní textilií. Program zakončila série krátkých přednášek o historii.

Práce na obnově hradební zdi v Raduni dále pokračují

Památková obnova dvouetážové novogotické hradební zdi včetně spojovacího schodiště a tří podzemních prostor byla zahájena počátkem letošního roku a práce na rekonstrukci pokračují. Pokud nenastanou nepředvídané problémy, bude jejich hlavní část skončená ještě letos.  

Magistrát chce obejít památkový ústav. Zelení: Praze hrozí vyškrtnutí z UNESCO

Na návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) využije Praha své zákonodárné iniciativy a bude usilovat o změnu zákona o památkové péči. Památkáři magistrátu by tak mohli v budoucnu rozhodovat bez ohledu na názor Národního památkového ústavu (NPÚ). V úterý legislativní novinku, která má urychlit práce při obnově památek, schválili pražští radní.

Noční prohlídky povedou za čerty, šermíři i do romantických zahrad

/INFOGRAFIKA/Celorepublikový festival Hradozámecká noc začne v sobotu odpoledne. Noční návštěvu si budou moci užít i Pražané. V hlavním městě se zapojí čtyři památky. Například zahrady Pražského hradu, Valdštejnský palác či Invalidovna, již nelze běžně navštívit. Kvůli stavebním pracím se zde však bude provádět pouze za světla. V okolí metropole přichystaly večerní program například zámek v Mníšku pod Brdy či v Dobříši.

Stromy na náměstí by mohly růst celé léto

České Budějovice – O hezčí pohled a příjemné prostředí se podle řady lidí postaraly stromy, které se nakrátko objevily na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Jsou součástí slavnosti Budějovice vypráví, aby připomněly někdejší podobu okolí Samsonovy kašny.

Na hrad lze výjimečně zajít i za tmy

Střední Čechy – Nezvyklý ruch opanuje v sobotu večer mnohé hrady i zámky. Známé památky ožijí běžně nevídaným ruchem: programy připravenými v rámci tradičního projektu Hradozámecká noc.

Památky se s létem rozloučí Hradozámeckou nocí

Jižní Čechy – Památky Národního památkového ústavu (NPÚ) uvidíte na jihu Čech z noci ze soboty 25. srpna na neděli s netradičním programem. Koná se totiž již osmý ročník tzv. Hradozámecké noci. Ředitel NPÚ Petr Pavelec vysvětluje: „Akce je vítanou příležitostí k tomu, abychom návštěvníkům nabídli nejenom prohlídky interiérů památkových objektů v nestandardní době, ale i zajímavý doprovodný program.“

Potemnělé hrady a zámky lákají na strašidla i koncerty

Liberecký kraj – Honba za pokladem, odhalení strašlivého tajemství nebo koncerty či prohlídky při svíčkách. Desítky památek v celé republice se i letos rozloučí s létem velkolepou akcí Hradozámecká noc, na kterou se mohou zájemci vypravit už tuto sobotu. Speciální program si na poslední srpnový víkend připravily hrady a zámky z celého Libereckého kraje.

Potemnělé hrady a zámky lákají na strašidla i koncerty

Liberecký kraj – Honba za pokladem, odhalení strašlivého tajemství nebo koncerty či prohlídky při svíčkách. Desítky památek v celé republice se i letos rozloučí s létem velkolepou akcí Hradozámecká noc, na kterou se mohou zájemci vypravit už tuto sobotu. Speciální program si na poslední srpnový víkend připravily hrady a zámky z celého Libereckého kraje.

O obnově maršovského zámku rozhodne přístup vlastníka, tvrdí památkáři

Po nedělním rozsáhlém požáru nevyužívaného barokního zámku v Horním Maršově se zástupci Národního památkového ústavu zaměří na zdokumentování stavu objektu a zjištění míry poškození jeho památkových hodnot. Řada historických prvků by měla zůstat zachována. Uvedla to Eva Macková z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Josefově.

Hrady a zámky se v sobotu rozsvítí

Pardubický kraj - České památky opět ožijí, blíží se totiž Hradozámecká noc. Ta se uskuteční v noci ze soboty na neděli. Pořadatelem je Národní památkový ústav.

Indiánské městečko na ostravských Fifejdách znovu ožije!

Dřevěné trámy prohnilé, kopce zarostlé mechem, mosty v bídném stavu a v průlezech slušně řečeno nepořádek. Tak dnes vypadá unikátní výtvor Kurta Gebauera na ostravském sídlišti Fifejdy. Přímo pod sochařovým dohledem však znovu omládne.

O obnově maršovského zámku rozhodne přístup vlastníka, tvrdí památkáři

Horní Maršov - Po nedělním rozsáhlém požáru nevyužívaného barokního zámku v Horním Maršově se zástupci Národního památkového ústavu zaměří na zdokumentování stavu objektu a zjištění míry poškození jeho památkových hodnot. Řada historických prvků by měla zůstat zachována. Uvedla to Eva Macková z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Josefově.

Na obnovu památek chce kraj rozdělit 15 zájemcům 27 milionů

Střední Čechy – Finanční podpora kraje určená na obnovu památek ke společenskému využití se na všechny zájemce nedostane, středočeští radní jsou nicméně přesvědčeni, že vybrat se podařilo zodpovědně. Doporučují zastupitelům, aby částku 27 milionů korun rozdělili mezi 15 zájemců o příspěvek.

Na fasádě Národního muzea zůstaly otisky střel i snahy po jejich zamaskování

Jako důležitou součást Václavského náměstí, významnou stavbu české kulturní historie a také upomínku na těžké chvíle českého národa vnímali památkáři budovu Národního muzea při její několikaleté rekonstrukci. Fasáda proto i poté, co prokoukla do světlé barvy, nese stopy po střelách okupantů z léta 1968, byť nejsou tak patrné jako dříve. Záměrem památkářů bylo uchovat otisky po střelách i snahy o jejich zamaskování v následujících letech. Uvedl to Národní památkový ústav (NPÚ), který se na opravě podílel.

Kempaři se radují, kasteláni pláčou

Sobotka – Zámek Nové Město nad Metují, Náchod, Humprecht, ale i pevnost Dobrošov, Třebechovický betlém, hrad Kost nebo Hospital Kuks. To je jen část národních kulturních památek v našem kraji. A zatímco provozovatelé koupališť si mnou ruce, kasteláni historických sídel pláčou. Léto s extrémními teplotami lidi do historických skvostů neláká.

Ministr kultury v Krumlově: Znovu se řešilo otáčko

Český Krumlov – Žádná unáhlená rozhodnutí a žádná velká gesta, tak se staví nový ministr kultury, Antonín Staněk (ČSSD), k debatě na téma otáčivého hlediště. V sobotu ministr, který je ve funkci teprve od konce června, vyrazil v doprovodu ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) Naděždy Goryczkové do Českého Krumlova, a téma otáčka nemohlo chybět.

Vysoké teploty se odráží na nižší návštěvnosti památek

Rakovnicko – Velká vedra, která v posledních dnech panují, se negativně podílí nejen na stavu zeleně či vodních toků, ale i na návštěvnosti památek. To nakonec potvrdili i správci všech tří památkových objektů okresu, které spadají pod Národní památkový ústav. Nejmarkantnější je úbytek návštěvníků v Hamousově statku, hůře je na tom i Krakovec, pouze na Křivoklátě pokles není až tak markantní.

Užijte si hvězdy i prohlídku hradu

Rožmberk nad Vltavou – Hudební festival Hrady CZ ovládá od pátku 3. srpna Rožmberk. Areál se dvěma pódii sem i tuto sobotu 4. srpna přiláká stovky, možná tisíce lidí.

Filharmonici zahrají na hradech

Jižní Čechy – Jihočeskou filharmonii a další orchestry si letos v srpnu a jeden zářiový večer poslechnete pod širým nebem na nádvořích hradů a zámků.

Projekt promění Hrádek ve festival

Nechanice - Letní projekt Národního památkového ústavu a regionálních stanic Českého rozhlasu Hradozámecké léto 2018 nabídne během prázdnin jedinečné reportáže, mimořádné prohlídky, koncerty na hradech a zámcích a také soutěž o desítky atraktivních cen.

Na Malostranském náměstí probíhá archeologický průzkum. Vydává skvosty

V souvislosti s připravovanou rekonstrukcí Malostranského náměstí byla v posledních měsících provedena zjišťovací archeologická sonda v jeho horní části. Náměstí dnes díky dobře zachovalému nadloží pod současným povrchem patří mezi nejcennější archeologické lokality Prahy. Pod kostkami malostranské dlažby se ukrývají archeologické skvosty. Některé nálezy sahají až do devátého století.

Šlechtici a rytíři. Středověk na vlastní kůži mohou zažít lidé v Lipnici

Spatřit na vlastní oči napínavý rytířský turnaj, setkat se s šlechtici, hradní posádkou, zjistit jak je to vlastně s tou opěvovanou rytířskou ctí nebo se podívat, jak probíhá takové dvoření urozené dámě. To vše mohou o víkendu zažít návštěvníci hradu Lipnice nad Sázavou. Proběhne tady totiž ojedinělý experiment, jehož cílem je přiblížit lidem historii atraktivním a nevšedním způsobem. A tak hrad ožije středověkým životem, jehož scénář si budou psát samy postavy.