Praha - Na místě novorenesančního domu na konci Revoluční ulice by mohla vzniknout nová budova od architektky Evy Jiřičné. Realizace návrhu má vyjít na stovky milionů korun a počítá s demolicí historické stavby, kterou ulice končí u Štefánikova mostu. Kvůli tomuto záměru se však investor potýká s komplikacemi souvisejícími s vydáním nutných povolení. Krok se totiž nezdá památkářům.
Litohoř - Věž se na střechu litohořského kostela v sobotu po roce opět vrátila a tato kulturní památka se znovu stala dominantou obce. Během slavnostního dopoledne byla za účasti přibližně 250 věřících usazena do předem připraveného ukotvení ve tvaru osmiúhelníku. Usazením věže byly ukončeny letošní práce na rekonstrukci střechy. Třetí a zároveň poslední etapa čeká na farníky v příštím roce.
Olomouc – Kříž na bývalé křižovatce polních cest v olomoucké části Neředín se stal kulturní památkou. Je to už druhý kříž v této lokalitě zapsaný letos ministerstvem kultury na seznam.
Č. Budějovice, Č. Krumlov - Přesunout otáčivé hlediště kousek dál od letohrádku Bellarie, nebo jej ze zahrady krumlovského zámku odstranit úplně? Případně točnu ponechat na současném místě, ale v modernější podobě? To jsou otázky, na které se už roky marně hledá odpověď.
Č. Budějovice, Č. Krumlov - Přesunout otáčivé hlediště kousek dál od letohrádku Bellarie, nebo jej ze zahrady krumlovského zámku odstranit úplně? Případně točnu ponechat na současném místě, ale v modernější podobě? To jsou otázky, na které se už roky marně hledá odpověď.
Velehrad - Miloslav Maršál, Tomáš Skořepa, Jiří Kořenek, Jan Severa, Václav Holoubek, Jiří Mašek, Alena Macuchová, to jsou jména některých z bezmála padesáti špičkových restaurátorů, kteří zachraňují historická umělecká díla ve velehradské bazilice a v přilehlém Stojanově gymnáziu. Obnova poutního Velehradu vrcholí.
Olomouc – Uplynulo přesně pět let od chvíle, kdy si Olomoučané mohli vysadit „svůj" jírovec v Rudolfově aleji v olomouckých Smetanových sadech, a nejspíše se bude vysazovat znovu. Stromy, které měly v době výsadby více než deset let a byly přivezeny z Německa, podléhají slizotokové nekróze.
Rožmberk – Stavěli tesaři, stavěli lešení… Čtveřice zachumlaných mužů s pilami, palicemi a dláty na místě bývalého horního hradu Rožmberk pečlivě opracovává smrkové kmeny do podoby rámů fortelného lešení. Dřevěné žebříky v následujících týdnech vyrostou do čtyřicetimetrové výšky kolem gotické hradní hlásky Jakobínka, kterou čeká rekonstrukce a nový vyhlídkový ochoz. Oproti jiným stavbám tu ale neslyšíte žádné motorové pily ani rachot elektrických zařízení.
Cheb, Loket - Zahradníček: Z důvodu nepravd, které byly v posledních dnech zveřejněny kolem Žádosti města Loket adresované Karlovarskému kraji ve věci navrácení části tzv. Loketské sbírky, považuji za důležité tyto nepravdy okomentovat.
Jihlavsko - Ještě pár volných míst v kursech vzdělávacího programu Řemeslná obnova historických staveb nabízí Národní památkový ústav. Po úspěšném loňském zkušebním ročníku spouští tento projekt v polovině listopadu na pracovišti v Telči.
Znojmo – O patro níž má mobilní operátor přestěhovat svou stanici ve znojemské radniční věži. Město tvrdí, že plní požadavek památkářů. Má nutný souhlas svých památkářských úředníků. Památkový ústav poukazuje, že změna umístění nic nemění na tom, že provoz stanice škodí starobylému krovu.
Holešov – Odborná vědecká konference se bude příští týden konat na zámku v Holešově. Zveřejní nové poznatky o historickém vývoji této významné moravské raně barokní památky, které vzešly z desetiletého výzkumu odborníků.
Německý řád, přesněji Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, vytáhl do boje o majetek, který mu v minulosti patřil. První soudní bitvu svedou němečtí rytíři o kostel v Karlově Studánce.
Čtrnáct metrů dlouhý a sedm metrů vysoký otočný dřevěný jeřáb poháněný lidskou silou vyroste na „středověkém" dřevěném lešení nad špičkou Jakobínky na hradě Rožmberk ve výšce zhruba 50 metrů.
Holešov – Zámek znovu vzkříšení: tak se jmenuje nově otevřená výstava v Holešově, která mapuje deset let oprav a výsledky práce historiků, kteří se výzkumu tamní památky věnovali.
Králův Dvůr – Město Králův Dvůr by rádo pokračovalo v opravách místního zámku, a to formou dotací. Ale jak to vypadá, tak možná nakonec neopravenou část zámku zakonzervuje.
Praha – Německý řád podal žalobu na vydání kostela v Karlově Studánce na Bruntálsku včetně pozemků a inventáře. Kostel v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi odmítlo loni vydat ministerstvo kultury. Řekl to dnes mediální zástupce Německého řádu Mikoláš Černý. Žaloby na vydání dalšího bývalého majetku řádu budou podle něj následovat. Jde především o lesy, polnosti, nemovitosti a hrady, které řád vlastnil před druhou světovou válkou a byly mu zabaveny nacisty, doplnil.
Břeclav – Uzavření vyšetřování kauzy 58 zničených obrazů současných autorů v zámku ve Valticích, za které je stíhaný bývalý kastelán, ztěžuje policii pátrání po jejich autorech v zahraničí. Hledá je totiž v Rakousku, Německu, na Slovensku, Maďarsku i v Polsku. Kriminalisté po nich chtějí, aby svá díla ocenili a vyjádřili se k tomu, komu vlastně patřila, řekla mluvčí policie Kamila Haraštová.
Královéhradecko, Kuks - Dvaadvacátý ročník Svatohubertské slavnosti se bude konat v sobotu 3. října po několikaleté odmlce opět v areálu Hospitalu na Kuksu. Uspořádá ho tamní Řád svatého Huberta ve spolupráci s Hospitální nadací Františka Antonína hraběte Sporcka.
Kuks - Svatohubertská slavnost se zítra po několikaleté odmlce opět vrací do areálu Hospitalu na Kuksu. Uspořádá ji tamní Řád svatého Huberta ve spolupráci s Hospitální nadací Františka Antonína hraběte Sporcka.
Břeclav – Stále otevřené zůstává vyšetřování kauzy zničených obrazů na zámku ve Valticích na Břeclavsku. Policisté, kteří v případu obvinili někdejšího kastelána Michala Tlustáka, nyní hledají autory pobývající v zahraničí.
Most - Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě je dnes jednou z mála historických památek tohoto severočeského města. Čtyřicáté výročí zahájení jeho přesunu (30. září 1975) připomněl Národní památkový ústav, v jehož je správě, výstavou Proměny napříč staletími v obnovené vyhlídkové věži kostela.
Český Krumlov - Otáčivé hlediště v zámecké zahradě zaskočilo zainteresované lidi termínem, na který se v rámci řešení jeho dalšího osudu a výběru architektonické studie na jeho rekonstrukci poněkud zapomnělo.
Jižní Čechy - O prodlouženém víkendu si objekty, které spravuje v jižních Čechách Národní památkový ústav (NPÚ), posunou tradiční volný den. Místo pondělí většinou zavřou brány v úterý.
Brno – Když se ve třináctém století začalo město rozrůstat, bylo potřeba jeho obyvatele chránit před možným útokem. A tak začaly růst městské hradby. Jedna zeď vedla i v místech dnešní Veselé ulice, kde do roku 2017 vyroste Janáčkovo kulturní centrum. Středověkou hradbu si možná prohlédnou i posluchači na koncertech. Má se totiž stát součástí interiéru.
Firma Praga Progetti e Investimenti se odvolala proti zrušení územního rozhodnutí pro novostavbu v ulici U Milosrdných přezdívanou „maršmeloun". Podle stavebního úřadu pražského magistrátu dostala stavba povolení v rozporu se stavebním zákonem. Proti stavbě, která má vzniknout v těsné blízkosti Anežského kláštera v centru Prahy, protestovaly před úřadem Prahy 1 stovky lidí, vznikla i petice.
Praha - Instalace bezpečnostních rámů v areálu Pražského hradu by podle odborníků byla v rozporu se snahou chránit a prezentovat veřejnosti hodnoty kulturního dědictví. Bezpečnost hlavy státu lze prý v dnešní době zajistit sofistikovaněji než použitím rámů, kterými musí lidé procházet na letišti. Prezident Miloš Zeman v úterý uvedl, že o instalaci bezpečnostních rámů uvažuje prezidentská kancelář.
Milešov - Smutně chátrající perla českého baroka a pozoruhodné historické sídlo s velkým uměleckým a duchovním odkazem. To je bez nadsázky Milešov na Litoměřicku.
Rožmberk nad Vltavou – Hrad Rožmberk původně vypadal zcela jinak, než jak si doposud všichni stavební inženýři mysleli. Červnový archeologický výzkum odhalil objev zaniklého gotického zdiva, které dokládá, že na nádvoří rožmberského hradu stála ve vrcholném středověku rozměrná budova, zbořená někdy v průběhu 15. století.
Prostějov – Hledání židovských náhrobků ze starého židovského hřbitova v Prostějově má další úspěch. Tentokrát rovnou několik. V prostějovské části Drozdovice totiž došlo k nálezu hned desítek náhrobků, které během druhé světové války nebo v letech po ní označovaly poslední odpočinek na hřbitově nedaleko reálného gymnázia. „Jedná se o první věc, která dokládá, že takových míst bude v okolí města hodně," uvedl bývalý předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek.
Svojšín – Prestižní ocenění Patrimonium pro futuro, jakási památkářská obdoba Českého lva či Oskara, bylo vyhlášeno tento týden v Ústí nad Labem. Mezi 27 nominovanými památkami byl také zámek ve Svojšíně. Ocenění sice nezískal, ale odborníci ze západočeské památkové péče označují zařazení Svojšína mezi nominované objekty za obrovský úspěch.
Ostrava - Funkcionalistická budova vedle areálu Městské nemocnice Ostrava bude od 21. září letošního roku sloužit pracovníkům Národního památkového ústavu. V minulosti sídlilo v těchto prostorách také obávané gestapo.
Litice nad Orlicí - Litice, jediný zpřístupněný hrad na Orlickoústecku, letos rekord v návštěvnosti netrhne. Na začátku sezony oblíbený cíl turistů v romantickém údolí Divoké Orlice uzavřela havárie zdiva severního paláce.
Praha - Magistrát zrušil územní rozhodnutí pro „maršmeloun". Kritizovaná novostavba blízkosti Anežského kláštera dostala podle odvolacího orgánu povolení v rozporu se stavebním zákonem. Chybí navíc souhlas majitele části pozemků s umístěním stavby. Investor Praga Progetti e Investimenti považuje zrušení rozhodnutí za protiprávní a bude se proti němu odvolávat.
Český Krumlov - Objeveny byly zcela náhodou při opravě kláštera loni v létě. Revitalizace českokrumlovských klášterů za více než 300 milionů korun se chýlí ke konci, novým účelům začnou sloužit v listopadu.
České Budějovice - Kopie pohřební koruny Přemysla Otakara II., panovníkova meče nebo model jedné z českobudějovických městských bran. Uvedené zajímavosti a třeba také panely s množstvím informací o králi, který stál za založením dnešních Českých Budějovic, najde návštěvník na výstavě Přemysl Otakar II., král, rytíř a zakladatel. Ta je do konce září přístupná v bývalém dominikánském klášteře na Piaristickém náměstí.