Kreativ

ŠTÍTEK: Národní památkový ústav

Romantický výhled z bašty láká návštěvníky i snoubence

Nedvědice - Kromě oblíbeného turistického místa také prostor pro slavnostní akce. Nedávno zpřístupněná bašta hradu Pernštejn v Nedvědici na Tišnovsku návštěvníky láká. „Máme už například první zájemce, kteří tam uspořádají svatbu," poznamenal kastelán hradu Zdeněk Škrabal.

Památky: horko návštěvnosti příliš nesvědčí

Jičínsko – S teplotami blížícími se čtyřiceti stupňům mění turisté svoje chování a raději než na hrady a zámky zamíří na koupaliště. Nasvědčují tomu výpovědi kastelánů a dalších lidí, kteří se o památky starají. Zatím ale není jasné, jak se to projeví na celkové návštěvnosti.

Festival Hrady CZ se blíží

Událost, kterou netrpělivě vyhlíží milovníci české hudby na Opavsku, už je za dveřmi. Festival Moravské hrady se letos bude konat 21. a 22. srpna a, jak už bývá zvykem, za jakéhokoliv počasí bude prostranství vedle hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí praskat ve švech.

Stromy na Horním náměstí? Odborníci proti, radnice zvažuje

Olomouc /ANKETA/ – Lavičky kolem olomoucké radnice jsou prázdné, jen u Arionovy kašny se chladí pár lidí. Někdo hledá stín pod Sloupem Nejsvětější Trojice, jinak je při současných vedrech na Horním náměstí spíš pusto. Leckdo zauvažuje, jestli by nebylo možné mít zde stromy. Diskuze k tématu už se sice odehrála v minulých letech, stále se ale vrací. Ostatně o dočasné zeleni uvažuje i vedení města.

Desátý Povaleč bude větší a bohatší.

Valeč - Začátek srpna již deset let patří multižánrovému festiválku, který je v Karlovarském kraji jediným svého druhu. Minimálně svým obsahem a poselstvím. Tím je hlavně bavit a pokud možno se co nejvíce přiblížit éře Woodstockových koncertů pod širým nebem. Tomu odpovídá i obsah této třídenní akce, která začíná dnes v 18 hodin a končí v sobotu v noci.

Rozkopaná Ostrava: peklo pro řidiče, ráj pro archeology

Ostrava - Probíhající stavební práce na mnoha místech ve městě málokoho nadchnou. Netýká se to ovšem archeologů. Těm nahrává teď i počasí, a tak průzkum probíhá nyní na dvou místech na Kostelním náměstí a ve výkopech ulice 28. října.

Konec propadům? Podzemní chodby pod Smetanovými sady zpevní

Olomouc – Na povrchu už jen kovový plot připomíná, že ve Smetanových sadech v Olomouci se před dvěma lety skutálelo dvouleté dítě do díry do podzemí. Pod chodníky a trávníky parku je ale pořád několik nebezpečných míst. Aby se podobná nehoda neopakovala, chtějí se v příštích měsících správci parků z výstaviště Flora pustit do zpevnění podzemních chodeb z 18. století.

Na hradech a zámcích čekají na návštěvníky také zvířata

Při návštěvách státních hradů a zámků lidé na památkách kromě kastelánů a průvodců potkají také množství nejrůznějších zvířat. K nejznámějším obyvatelům hradů patří medvědi, známí jsou také pávi jako obyvatelé zámeckých parků. Stovka tuzemských památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) ale hostí i opičky, labutě, andulky, kočky, kachny či rovnou celý zookoutek.

Na hradech a zámcích čekají na návštěvníky také zvířata

Praha - Při návštěvách státních hradů a zámků lidé na památkách kromě kastelánů a průvodců potkají také množství nejrůznějších zvířat. K nejznámějším obyvatelům hradů patří medvědi, známí jsou také pávi jako obyvatelé zámeckých parků. Stovka tuzemských památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) ale hostí i opičky, labutě, andulky, kočky, kachny či rovnou celý zookoutek.

Chodníky budou pohodlnější

Praha – Koncepce povrchů
v historickém centru Prahy, kterou minulý týden schválila rada hlavního města, by měla sloužit i k podpoře chodců. Kromě asfaltových povrchů a klasické historické dlažby preferuje pro určité části historického centra i další typy povrchu, které by měly být pro chodce pohodlnější.

Očekávané události týdne na jihu Čech

Jižní Čechy - Jaké události přinese tento týden? Středeční líčení krajského soudu v Táboře například opět projedná případ vraha stopařky, Pavla Záruby.

Proti přestavbě Libeňského mostu protestují i architekti

Praha – Po Praze 7 a Národním památkovém ústavu (NPÚ) se proti plánované přestavbě Libeňského mostu a především proti jeho chystanému rozšíření postavila i Česká komora architektů (ČKA). Ve zprávě, zaslané redakci Pražského deníku zástupci ČKA uvádí, že záměr může vést „k nevratnému poškození významné dopravní památky."

Očekávané události tohoto týdne na jihu Čech

Jižní Čechy - Ve středu se sejde ředitel územního pracoviště NPÚ České Budějovice Petr Pavelec s veřejností ve Vimperku na zámku. Lidem ve městě se nelíbí nejen personální změny, které provedl po svém nástupu nový kastelán zámku. Diskutovat by se mělo i o možnostech využívání zámeckého exteriéru pro konání kulturních akcí a vývoji restaurování interiérů.

Prostějovské památky čekají na využití. Město o ně zájem ale nemá

Prostějov – Domy v bývalém židovském městě či Kováříkova vila na Vojáčkově náměstí. To jsou jen některé historické památky Prostějova, které dlouhodobě zejí prázdnotou. Majitelé často jen stěží nacházejí nájemce a objekty tak postupně chátrají. Město však neví, jak by po případném odkupu objekty využilo. „Zatím tuto budovu nepotřebujeme, nevím, jak by ji město mohlo využít," řekl například náměstek primátora Zdeněk Fišer ke možnosti převzetí synagogy městem.

Památky nás baví na Bečově

Bečov nad Teplou - Národní památkový ústav (NPÚ) představí dnes na slavnostní vernisáži v 17:00 hodin na Státním hradě a zámku Bečov putovní výstavu s názvem Památky nás baví, která prezentuje průběh a výsledky projektu „Vzdělávací role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky".

Výstava představuje divy lázeňství

Karlovarský kraj - Unikátní výstava smaže česko-německé hranice. Návštěvníci v její expozici uvidí, jak se vzájemně prolínají české a německé architektonické a kulturní vlivy v lázeňství.

Karlovarský kraj představí na Pražském hradě Becherovu vilu

Karlovarský kraj - Karlovarský kraj, stejně jako všechny ostatní kraje, představí letos v Jiřském klášteře na Pražském hradě své největší architektonické skvosty, kulturu, umění a objekty, jež ho nejlépe charakterizují, a to v rámci výstavy Památky mého kraje.

Česká komora architektů je proti rozšíření Libeňského mostu

Praha – Zachování Libeňského mostu v Praze v nynější podobě podporuje Česká komora architektů. Staví se tak na pomoc Praze 7, které se nelíbí zamýšlené rozšíření mostu. „Tento záměr vnímáme jako závažné ohrožení významné dopravní památky a z hlediska dopravy v dané lokalitě také jako strategicky velmi špatný krok," uvedla komora na svém webu. Most, který od roku 1928 spojuje Holešovice a Libeň, vychází z návrhu slavného architekta Pavla Janáka.

Středočeský kraj si chce pořídit kopii svatováclavské koruny

Praha - Středočeský kraj si chce pořídit kopii svatováclavské koruny, kterou by vystavoval spolu s replikou císařské koruny zhotovené před šesti lety. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) by to mohlo do regionu přilákat více turistů. Obě koruny by měly být vystavovány hlavně v Kutné Hoře a krajském informačním centru v pražské Husově ulici, řekl Petera.

Brněnští památkáři souhlasí s obnovou Panského dvora v Boskovicích, úřednice ne

Boskovice – Jako polyfunkční objekt s relaxační a léčebnou zónou či restaurací. K tomu měl sloužit památkově chráněný Panský dvůr v Boskovicích. Komplex bývalých hospodářských budov a čeledníku ze sedmnáctého století se ale zřejmě rekonstrukce jen tak nedočká. Navrhovaná proměna památkově chráněného objektu se líbila brněnským památkářům, kteří s ní souhlasili. Boskovická referentka památkové péče Alena Dvořáková ale opravu zamítla. A bez jejího souhlasu stavební úřad nemůže vydat stavební povolení.

Brněnští památkáři souhlasí s obnovou Panského dvora v Boskovicích, úřednice ne

Boskovice – Jako polyfunkční objekt s relaxační a léčebnou zónou či restaurací. K tomu měl sloužit památkově chráněný Panský dvůr v Boskovicích. Komplex bývalých hospodářských budov a čeledníku ze sedmnáctého století se ale zřejmě rekonstrukce jen tak nedočká. Navrhovaná proměna památkově chráněného objektu se líbila brněnským památkářům, kteří s ní souhlasili. Boskovická referentka památkové péče Alena Dvořáková ale opravu zamítla. A bez jejího souhlasu stavební úřad nemůže vydat stavební povolení.

Kolíňákům vadí flekatá vodárna. K zodpovědnosti se nikdo nehlásí

Kolín /FOTOGALERIE/ - Zlé jazyky říkají, že fleky na žluté fasádě kolínské vodárny po rekonstrukci nemají daleko k maskovacímu vzoru. Kde se ale však stala při nátěru chyba, je obtížné určit. Městu do způsobu rekonstrukce zasahovali památkáři, kteří podle vyjádření místostarosty Michaela Kašpara žádali ředit barvu na omítku v poměru 1:5. Výrobce barvy a stavební firma ale kvůli tomuto požadavku památkářů odmítli na výsledek dát záruku.

Masarykův studentský domov? Je tam špatná hygiena, zní ze škol

Brno /FOTOGALERIE/ – Významná architektonická památka v Brně chátrá a potřebuje opravit. V alarmujícím stavu jsou záchody a okna původního Masarykova studentského domova v Cihlářské ulici, který dnes vystupuje pod názvem Masarykův domov mládeže a Školní jídelna Brno a poskytuje ubytování či stravování studentům. Dělníci tam začnou pracovat od září. Podle studie z roku 2010 budou opravy stát 125 milionů korun.

Kolíňákům vadí flekatá Vodárna

Kolín - Zlé jazyky říkají, že fleky na žluté fasádě vodárny po rekonstrukci nemají daleko k maskovacímu vzoru. Kde se ale však stala při nátěru chyba, je obtížné určit.

Zámek v Telči chystá velké změny. Jejich rozsah závisí na dotacích

Telč – Zimní prohlídková trasa v Telči, o které se už mluví delší dobu, možná bude doprovázena řadou dalších změn. Na podzim totiž odstartuje nový dotační program 
v rámci Integrovaného regionální operačního programu, díky němuž by se budování zimní trasy mohlo spojit s celkovou revitalizací zámeckého areálu.

Caesarovu kašnu schovala oprava. Proč uprostřed sezony?

Olomouc - Až do půlky srpna budou muset Olomoučané a turisté oželet pohled na výjimečnou Caesarovu kašnu na Horním náměstí. Barokní památka, kterou za léta pokryly nánosy vodního kamene a mechu, je nyní v péči restaurátorů.

Maršmeloun bude zřejmě řešit i ministerstvo pro místní rozvoj

Praha - Investor, který chce stavět novostavbu u Anežského kláštera v historickém centru Prahy, se odvolal k ministerstvu pro místní rozvoj. Nesouhlasí s tím, že magistrát začal přezkoumávat již vydané územní rozhodnutí. Takový postup považuje za nezákonný.

Zemědělský fond prošetřuje statisícovou dotaci na výstavu

Křivoklát - Kauza týkající se hradu Křivoklát, respektive jeho vedení, nebere konce. Poté, co vyšlo najevo, že si dnes už bývalý kastelán hradu Luděk Frencl měl údajně postavit za peníze Národního památkového ústavu svůj penzion, nyní hýbe Křivoklátem dění ohledně získaných dotací na Expozici výtvarných umění a také alchymistické laboratoře magistra Kelleyho. O té na hradě nikdo zatím nic neví, a to i přesto, že měla být již několik měsíců otevřena. Na její zprovoznění přitom žádala Obecně prospěšná společnost Rakovnicko (Rakovnicko o. p. s.), jejímž ředitelem je Radomír Dvořák, dotace ze státních a evropských fondů ve výši 900 tisíc korun. Ty nakonec obdržela.

Šlikovská šperkovnice se možná navrátí domů. A co kancionál?

Ostrov, Žlutice - Seznam národních kulturních památek se po pěti letech rozšířil o devět klenotů včetně Šlikovské šperkovnice a Žlutického kancionálu. Přestože obě památky mají úzkou spojitost s Karlovarským krajem, ani jedna z nich tu momentálně není takříkajíc doma.

Opravený Směrník bude stát v centru Ostravy

Socha Směrník, která stála 45 let před havířovským vlakovým nádražím a z rozhodnutí bývalého vedení města měly být loni zdemolována, dostane nový život. Sdružení architektů monolit odkoupilo a nechalo zrekonstruovat.

Kaplička se uchází i o cenu památkářů

Jablonec n. N. - Jablonecká, respektive prosečská kaplička Panny Marie, která vloni prošla celkovou rekonstrukci, se stále drží s velkým náskokem na čele hlasování soutěže Má vlast cestami proměn. Historický objekt se však uchází také o titul v celostátní soutěži o Cenu Národního památkového ústavu PATRIMONIUM PRO FUTURO.

Sopranistka Senić zpívala pro uherčický zámek. Při dražbě se vybralo 150 tisíc

Uherčice – Již tradiční recitál sopranistky Pavlíny Senić nabídl v banketním sále uherčického zámku Hudební festival Znojmo. Interpreti a hosté si tak mohli prohlédnout i okna sálu, jejichž výměně pomohly výtěžky z dražeb vín prvních ročníků recitálu. Dražba nechyběla ani po letošním vystoupení pěvkyně a jejích hostů. Příznivci dobrých vín na další opravy svými nákupy přispěli téměř sto padesát tisíc korun.