Kreativ

ŠTÍTEK: svoboda

Sláva vítězům

Oslava sametové revoluce se vcelku vydařila. Stoupenci socialismu, coby poražení, to z propadliště dějin vítězným vyznavačům kapitalismu nekazili. A protože pravda tradičně náleží vítězům, tedy právě vládnoucímu režimu, veřejnost byla ujištěna, že již 25 let kráčíme správným směrem. Jsou zde pravda objektivní problémy růstu, nejde vše napravit ze dne na den, z roku na rok, ale to hlavní, co dělá kapitalismus kapitalismem, je hotovo: Máme svobodu, nezaměstnanost, dlužíme lichvářům a jsme řádně rozděleni na chudé a bohaté.

Vzpomínkou na oběti komunismu se na Národní stal živý řetěz

Praha /FOTOGALERIE/ - Oslavou svobody a také vzpomínkou na oběti komunismu se v pondělí po setmění na Národní třídě v Praze stal živý světelný řetěz. Sešlo se zde několik stovek lidí, kteří zapálili svíčky, položili je na chodník a v pět hodin se na pár minut chytili za ruce.

Jak si Mladá Boleslav připomínala 17. listopad

Mladá Boleslav - Obyvatelé Mladé Boleslavi si mohli připomenout včerejší 25. výročí sametové revoluce na dvou místech. Dopoledne na náměstí Republiky, kde oficiální vzpomínkovou akci pořádalo město, a ve večerním průvodu vedoucím od budovy Městského divadla rovněž na náměstí Republiky

HOKEJ: Opava - Vsetín 4:2

Opava – Opavští hokejisté se výsledkově zvedají. Na sobotní vítězství z Valašského Meziříčí Slezané navázali domácí výhrou nad Vsetínem. Opava vedla, a i když hosté skóre otočili, na startu třetí třetiny vrátil Slezanu vedení Ivo Kocián, který se prosadil v oslabení. Jak se nakonec ukázalo, jeho trefa byla vítězná a Opavští berou tři body.

Nad Žďárem hořely létající lampiony

Žďár nad Sázavou – Několik horkovzdušných balonků se v pondělí večer vzneslo k obloze z náměstí Republiky. Symbolický happening k výročí 17. listopadu připravila ODS, připojili se lidé ze sdružení Žďár – Živé město v čele se starostou Zdeňkem Navrátilem.

Centrem Prahy prošel alegorický průvod až třech stovek masek

Praha /FOTOGALERIE/ - Až tři stovky masek v nadživotní velikosti v pondělí odpoledne prošly centrem Prahy v karnevalu Sametové posvícení, který se připojil k oslavám svobody. Občanské iniciativy a hnutí, jež průvod pořádaly, satiricky znázornily problémy současnosti i minulosti.

Slušní lidé chtějí slušného prezidenta, hlásal prapor

Hodonín – Hudba, déšť, zapalování víček a hlavně mluvené slovo. Náměstí 17. listopadu v Hodoníně v pondělí v podvečer zaplnilo několik desítek lidí. Přišli společně připomenout události, které se staly před pětadvaceti lety. „Tehdy jsme se tady zcela spontánně sešli. Jednalo se o první setkání skupiny místních lidí, kteří protestovali proti policejnímu zásahu v Praze. Pochopitelně nás spojoval také dlouhodobý odpor vůči komunistické moci," prohlásil na úvod pedagog hodonínského gymnázia Zdeněk Nešpor.

Svobodu chápal každý po svém

Ústí nad Orlicí - Je dlouholetým členem ústeckého zastupitelstva, jako jeden z kandidátů KSČM byl úspěšný i v posledních komunálních volbách. Je také zastupitelem Pardubického kraje, v minulých letech kandidoval mj. v senátních volbách. Jak vzpomíná JAROSLAV FIŠER na listopad 89 a jak vidí polistopadový vývoj naší společnosti? To se dočtete v odpovědích na otázky, které mu položil Orlický deník.

25 let svobody: Obchůdek v paneláku se drží navzdory konkurenci

Most - Vyučená prodavačka Eva Kořánová z Mostu patří k výjimečným živnostníkům. Její malou drogerii v bloku 705 na mosteckém sídlišti Liščí Vrch najdete na stejném místě jako v roce 1992, kdy začala podnikat. Během „sametu“ byla zástupkyní vedoucího velké drogerie v Kahanu. Osamostatnění dlouho zvažovala.

Vsetín si připomněl události staré čtvrt století: sametovou revoluci

Vsetín /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Happening u příležitosti listopadových událostí před pětadvaceti lety, které vedly k pádu komunistického režimu, se v pondělí uskutečnil ve Vsetíně. Vzpomínkového aktu u Památníku obětem totality se ve vsetínské Panské zahradě zúčastnilo několik desítek lidí.

Vsetín si připomněl události staré čtvrt století: sametovou revoluci

Vsetín – Happening u příležitosti listopadových událostí před pětadvaceti lety, které vedly k pádu komunistického režimu, se v pondělí uskutečnil ve Vsetíně. Vzpomínkového aktu u Památníku obětem totality se ve vsetínské Panské zahradě zúčastnilo několik desítek lidí.

Lidé si připomněli výročí sametové revoluce

Frenštát pod Radhoštěm – „Ať mír dál zůstává s touto krajinou…" Legendární písní Marty Kubišové začala v pondělí v 10 hodin dopoledne vzpomínková akce ve Frenštátě pod Radhoštěm.

25 let svobody: Hokejisté nehráli. Na stadionu založili Občanské fórum

Litvínov - Revoluční události roku 1989 se dotkly i sportu. Litvínovští hokejisté v té době váleli v nejvyšší soutěži, ve které tenkrát válčilo dvanáct mužstev. V pátek 17. listopadu 1989 hrál Litvínov v Plzni (2:3), v neděli 19. listopadu ve Vítkovicích (4:6). Hrála se pak ještě další dvě kola. Potom revoluční nálada dorazila i na zimní stadion pod Krušnými horami.

Svobodu chápal každý po svém

Ústí nad Orlicí - Je dlouholetým členem ústeckého zastupitelstva, jako jeden z kandidátů KSČM byl úspěšný i v posledních komunálních volbách.

Svoboda názorů platí i pro prezidenty, hájí mluvčí Ovčáček Zemana

Praha – Svoboda názorů a vyjadřování, za kterou lidé 17. listopadu 1989 demonstrovali, platí i pro prezidenty republiky. Dnešní 25. výročí listopadových událostí je příležitostí, aby svůj názor vyjádřili jak odpůrci, tak příznivci prezidenta Miloše Zemana. Řekl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na protizemanovské protesty, ke kterým se dnes tisíce lidí sešly mimo jiné na pražské Národní třídě.

Národní třída oslavuje svobodu hudbou i pouličním divadlem

Praha - Hudbou i pouličním divadlem si dnes odpoledne až do večera lidé na Národní třídě v Praze připomínají 25. výročí sametové revoluce. Pořádá se tu jednodenní festival Díky, že můžem!-Korzo Národní. Po ulici proudí stovky lidí a poslouchají kapely u pódií Pravda a Láska, u Národního divadla si prohlížejí časosběrný fotografický cyklus nebo se zastavují v improvizovaném rozhlasovém studiu, kde čtou mladí autoři svoji poezii.

Je na nás, jak se svobodou naložíme

Praha/Náchodsko - Je pátek 17.listopadu 1989 a počasí nic moc. Asi 15 000 studentů se sešlo na pokojném shromáždění u Patologického ústavu, aby si připomněli smrt Jana Opletala, studenta, který se stal obětí nacismu.

25 let svobody: Most a Litvínov byly v čele tajné zprávy o nepřátelích státu

Most, Litvínov – Ve čtvrtek 16. listopadu roku 1989 měla mostecká policie, tehdy Sbor národní bezpečnosti, pohotovost. Stovky lidí z Mostu a Litvínova vyšly do ulic na riskantní demonstraci. Dusil je smog. Policisté s obušky nezasáhli. Pro ministerstvo vnitra to ale byla událost dne, která ohrožovala bezpečnost státu. Byli jsme sledováni.

Jan Horník: Od světa už nás nedělí železná opona

Karlovy Vary - Jak s odstupem času vzpomíná na listopadové události 1989 Jan Horník, který se s Jiřím Kotkem, Jindřichem Konečným a dalšími už v pondělí 20. listopadu postavili před obchodní dům Perla u Hlavní pošty v Karlových Varech a denně lidem zprostředkovávali informace o dění v Praze?

Zeptali jsme se, co vám dal či vzal listopad 1989

Jičínsko - Každý týden se setkáváte s názory našich respondentů na aktuální otázky, které hýbou regionem i Českou republikou. Do víkendové poroty tentokrát „pomyslně" zasedli Pavel Matějovský, Jana Benešová, Jaroslav Nožička a Šárka Šandová..

Dvě výstavy připomínají cestu ke svobodě

Broumov - V prostorách bývalého klášterního gymnázia jsou nyní umístěny hned dvě výstavy připomínající listopadové události 1989 v Broumově a historii polsko-česko-slovenské Solidarity.

Od svobody člověka se odvíjí vše další

Česká Třebová - Z fotografií z listopadu 89 pořízených v České Třebové je patrné, že byl v centru dění, byl jedním z protagonistů revoluce v nejlidnatějším městě okresu. JAN JANÍČEK, přezdívaný Hubert, byl už tehdy uznávaný muzikant. Dnes je výrobcem světově proslulých trsátek. Nejen o listopadu 89 mluví velmi otevřeně

Od roku 1989 jsme doputovali ke shonu za penězi a kariérou

Slovácko – Dříve nemyslitelná svoboda, ale také horší atmosféra ve společnosti, tak některé osobnosti ze Slovácka charakterizují uplynulé čtvrt století. To už naše země, včetně řady dalších, neprožila za Železnou oponou v takzvaném východním bloku, ale v ovzduší demokracie.

Předlistopadové dění v podání studentů Wigym aneb Dobrý den soudruzi

Studenti Wichterlova gymnázia v Ostravě Porubě se zapojili do projektu festival Svobody, v jeho rámci vytvořili speciální stránku na sociální síti Facebook. Prezentují na ni školu tak, jak asi mohla vypadat před listopadovou revolucí v roce 89. Do školy přišli v dobových kostýmech.

Předlistopadové dění v podání studentů Wigym aneb Dobrý den soudruzi

Ostrava - Studenti Wichterlova gymnázia v Ostravě Porubě se zapojili do projektu festival Svobody, v jeho rámci vytvořili speciální stránku na sociální síti Facebook. Prezentují na ni školu tak, jak asi mohla vypadat před listopadovou revolucí v roce 89. Do školy přišli v dobových kostýmech.

Od roku 1989 jsme doputovali ke shonu za penězi a kariérou

Slovácko – Dříve nemyslitelná svoboda, ale také horší atmosféra ve společnosti, tak některé osobnosti ze Slovácka charakterizují uplynulé čtvrt století. To už naše země, včetně řady dalších, neprožila za Železnou oponou v takzvaném východním bloku, ale v ovzduší demokracie.

Zakladatel OF: Jsem rád, že revoluce přišla

Polička – V listopadu sedávali v tehdejší hospůdce Střelnice, bavili se o aktuální politické situaci, až se zvedlo několik statečných. Vydrželo jich nakonec deset a společně založili Občanské fórum v Poličce.

25 let svobody: Tam, kde v Mostě začala revoluce, je dnes obchodní dům

Mostecko, ČR - Byla to doba revoluční. Sametově revoluční, i když sametově nezačala. V pátek 17. listopadu 1989 vše odstartovala studentská demonstrace v Praze a brutální zásah komunistické policie. Kvůli tomu, že vše bylo drženo pod pokličkou vládnoucího totalitního režimu, dorazila revoluce na Mostecko s mírným zpožděním. Ale přišla.