Praha – Prosazování lidských práv ve světě Českem je jedním z úspěchů revoluce, který by neměl být zpochybňován. Řekl to dnes předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) při slavnostním shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka varoval, že Česku 25 let od sametové revoluce hrozí vyprázdnění demokracie a eroze parlamentarismu kvůli nezájmu lidí o účast na politickém rozhodování.
Praha /VIDEO/ - Od rána až do noci bude pondělí 17. listopadu v Praze patřit vzpomínkovým akcím a happeningům připomínajícím 25 let demokracie v České republice. Největší účast lze očekávat na Národní třídě, která se promění v jedno velké korzo.
Nižbor – Před budovou Základní školy v Nižboru se u pomníků padlých a prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v pátek konala vzpomínková akce k 25. výročí Sametové revoluce.
Plzeň - Poslední a také největší zvon přivezli do Plzně. Více než pětitunového Bartoloměje, kterého zvonaři odlili v dílně Royal Eijsbouts v nizozemském Astenu, si nyní Plzeňané mohou prohlédnout na podestě vedle tří nových zvonů přímo u katedrály svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí Republiky.
Brno /FOTOGALERIE/ – Zavzpomínat na sametovou revoluci 17. listopadu 1989 se prostřednictvím manifestace v pátek rozhodli studenti brněnského Gymnázia Vídeňská. S transparenty připomínající známá hesla bouřící se proti útlaku komunismu zaujali postavení před vchodem školy a atmosféru doplnili i zpěvem pro revoluci typických písní.
Jižní Morava - Na dovolenou do zahraničí? V době socialismu jedině s výjezdní doložkou. Řadoví lidé si mohli o cestě na západ nechat jen zdát. Komu se povedlo do ciziny dostat nelegálně, pro toho už většinou neexistovala cesta zpátky. Důvodům, které Jihomoravany vedly k emigraci a kam nejčastěji utíkali, se věnuje další díl seriálu Deníku Rovnost nazvaný 25 let svobody.
Zlín – Číslo 96 patřilo ve Zlíně odjakživa k Jaroslavu Balaštíkovi. Po odchodu nejlepšího kanonýra hokejové historie v Baťově městě jej nyní „zdědila" nová akvizice z Komety Brno Jakub Svoboda. A rovněž má za úkol střílet góly.
Před čtvrtstoletím v tehdejším Československu padl komunismus. Lidé si významnou událost připomenou průvody, koncerty i divadlem. Přinášíme tipy na připomínku 25 let od 17. listopadu v Moravskoslezském kraji.
Praha – Ignorováním lidských práv v Číně Česko nic nezíská. V rozhovoru to dnes řekl bývalý studentský vůdce demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 Ťiang Šao, který se v Praze účastní mezinárodní konference Za vaši a naši svobodu. Podle něj je i v zájmu českých představitelů, aby čínský komunistický režim upozorňovali na porušování lidských práv v nejlidnatější zemi světa.
Rakovník - Den válečných veteránů si včera připomněli i Rakovničané. Položením věnce a květin u pomníku bojovníků za svobodu a na hrob podporučíka Petra Šimonka, který padl v roce 1991 v Perském zálivu.
České Budějovice - Jak si stojí česká společnost 25 let po revoluci? Tuto otázku z několika pohledů rozebírali včera účastníci konference Cesty ke svobodě, která se uskutečnila na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. D
Třešť – Vyhráli vzájemný zápas a předskočili v tabulce rivala. To je výsledek okresního derby sedmého kola divize C, ve kterém florbalisté spojeného týmu Okříšky-Kněžice přivítali ve sportovní hale v Třešti třebíčské Snipery.
Svitavy – Pro fotbalovou mládeže v regionu definitivně skončila podzimní část mistrovské sezony. O poslední zvonění se postarali o víkendu dorostenci, jež završili první polovinu bojů ve východočeském a krajském přeboru. Zpět na hřiště se vrátí zase v březnu příštího roku.
Kadaň – Jako na houpačce se měnilo skóre v utkání 1. ligy SK Kadaň – HC Rebel Havlíčkův Brod. Po rychlém vedení (2:0) se domácí uspokojili, čehož využili hosté a otočili na 2:3. Bod zachránil necelou sekundu před koncem druhé třetiny Nicolas Hlava. Třetí třetina ani prodloužení nerozhodly a tak přišly ke slovu samostatné nájezdy. V nich rozhodl ve čtvrté sérii Heřman o plusovém bodu pro hosty.
Blansko - Putování s názvem Blansko známé i neznámé zavede zájemce na zajímavá pamětní místa. V sobotu Blanskem účastníky provede galerista a autor knihy Blanenský chodec Pavel Svoboda.
Liberec – Nevšední dobrodružství, které u některých jedinců pravděpodobně vyvolalo i strach, zažili návštěvníci ZOO Liberec ve středu dopoledne. Z ubikace utekl levhart sněžný Marat. Nikoho naštěstí neohrozil. Podle zoo selhal lidský faktor.
Doksany - Ve středu bylo 25. výročí svatořečení Anežky České. Papež Jan Pavel II. ji kanonizoval ve Vatikánu 12. listopadu 1989. Pro mnoho lidí je jméno české světice spjato se sametovou revolucí a pádem komunismu, k nimž došlo krátce nato.
Most - Policie obvinila z podvodu dvaadvacetiletou ženu z Mostu. Oklamala 42 zákazníků, když zneužila internetovou inzerci a vydělala si nelegálně přes sto tisíc korun.
Brno /INFOGRAFIKA/ - Je po všem. Alespoň do 29. března příštího roku. Právě tento den odstartuje v Kataru kolos jménem mistrovství světa silničních motocyklů opět nanovo. Uplynulou sezonu, v níž ve dvou kubaturách slavili vítězství španělští bratři Márquezové, mají za sebou i tři jezdci z jižní Moravy.
Příbram - V rámci pondělního 25. výročí od 17. listopadu 1989 jsme oslovili archivářku a badatelku Věru Smolovou, jak prožívala revoluční hnutí. Kolik jí v té době bylo let a kde pracovala? Odpovědi na otázky prozradí následující řádky.
Brno – Už jen pouhých šestnáct dnů dělí Brňany od zahájení tradičních vánočních trhů na náměstí Svobody. Oficiálním začátkem bude každoročně slavnostní rozsvícení vánočního stromu, který se rozzáří 28. listopadu přesně v pět hodin odpoledne. Strom si mohli letos už pošesté Brňané sami vybrat.
Přerov /FOTOGALERIE/– Opavští hokejisté potřetí v řadě prohráli. Po porážkách na ledě Frýdku-Místku a domácí prohře s Břeclaví nestačila Opava ani na Přerov. Slezané přitom šli hned v úvodu zápasu do vedení po trefě Wolfa. Na začátku druhého dějství však domácí skóre otočili a vytvořili si dvoubrankové vedení. Slezan sice v závěru vstřelil kontaktní gól, ale vyrovnat nedokázal.
Fryšták - Při příležitosti oslavy Dne válečných veteránů proběhl včera ve Fryštáku pietní akt na uctění jejich památky. Místní si památku padlých připomínají v rámci různých svátků každý rok.
Praha – Nelze být důvěryhodnými členy západního společenství a zároveň legitimizovat nebo mezinárodně podporovat agresivní politiku Kremlu. Uvedli to ve společném prohlášení někdejší zakladatelé Občanského fóra (OF) a slovenské Veřejnosti proti násilí (VPN), které vznikly po 17. listopadu 1989. Na situaci v Česku poukazují ve svém prohlášení i bývalí signatáři Charty 77, podle kterých je v zemi 25 letech po sametové revoluci „rozmělňován a opouštěn" koncept lidských práv. ČTK má obě prohlášení k dispozici.
Havlíčkobrodsko – Dalším kolem pokračovala krajská hokejová liga. Posázavské derby se odehrálo v Pěšinkách, kde Světlá přivítala souseda z Ledče a pohrála si s ním vysoko 9:3.
Východní Čechy /ROZHOVOR/ - S houslovým virtuosem Pavlem Šporclem o jeho novém albu Gipsy Fire, koncertním turné, vášni pro cikánskou muziku, svobodě a věcech příštích.
Vlašim – Hokejbalisté Vlašimi pokračovali v krasojízdě extraligou a nezastavilo je ani Kovo Praha, jenž poslali domů s „bůrem". Rytíři tak již podesáté za sebou vyhráli a stále s šestibodovým náskokem soutěž vedou. Parádně vyšel zápas reprezentantu Liboru Topolánkovi, který vsítil čtyři z pěti gólů.
Zlín – Přidělili mu bílý tréninkový dres, což ve Zlíně znamená atraktivní pracovní pozici: Budeš hrát s Čajánkem, dozvěděl se. Nová posila zlínských hokejistů Jakub Svoboda si dnes od 18 hodin v Pardubicích po reprezentační přestávce odbyde premiéru ve zlínském modrožlutém dresu.
Kolín – Skvělou střeleckou formu Miroslava Müllera pocítil další z brankářů okresního přeboru. Tentokrát náhradník Svoboda. Díky jednomu gólu do sítě Nučic se dotáhl na vedoucího spoluhráče Javorka. Oba zaznamenali v této sezoně dvanáct gólů. Nejlepšího výkonu ale v posledním kole dosáhl Radovan Hromádko. Šutér Třebovle vstřelil Radimi B hattrick.
Praha /FOTOGALERIE/ - Není vhodnější doba na zpětný pohled než čtvrtstoletí poté, a proto se exprezident Václav Klaus rozhodl napsat knihu, jíž dal jednoznačný název Chtěli jsme víc než supermarkety.
Nymbursko – Okresní fotbalové derby mezi celky Polabanu Nymburk a Ostrou nabídlo zajímavou podívanou. Ale jen jeden gól. A ten dali domácí. Díky tomu bral v souboji dvou okresních rivalů tři body domácí Nymburk. Další šok zažily Semice, které doma prohrály s týmem Vraného 1:2.
Jindřichův Hradec – Jedním z hlavních aktérů listopadového dění před pětadvaceti lety na jindřichohradeckém náměstí Míru byl fotograf Ivan Emr, kterého si mnozí pamatují ještě při projevech u sloupu Nejsvětější Trojice.
Jičín – Na horkou půdu do Nového Veselí zajížděli v dalším kole 1. ligy hráči jičínského béčka. Domácí, tradičně podporováni vynikající diváckou kulisou, byli jasnými favority. Hosté však nechtěli prodat kůži lacino, v prvním poločase domácí mladíky potrápili, ve druhém jim ale odešly síly. Nemusí se však za bojovný výkon stydět.
Trutnovsko - Patnáctým hracím kolem byla jako poslední zakončena podzimní část okresní soutěže III. třídy. Ta letos přináší výrazně vyrovnaný průběh a pohled na čelní příčky značí, že na jaře se fotbaloví příznivci mají nač těšit.
Žďár nad Sázavou – Kulaté 10. kolo Vesnické hokejové ligy nabídlo vyrovnané souboje. Pouze tři zápasy z deseti skončily vyšším než dvoubrankovým rozdílem. Ve čtyřech případech se utkaly týmy s ambicemi na první šestku, která bude mít zajištěnou účast ve čtvrtfinále play-off. Ostrov držel s mistry ze Světnova krok až do úplného závěru, Bohdalci pomohla nad Znětínkem druhá třetina, Rudolec si výhru nad Vatínem pojistil až v té třetí a Škrdlovice si s Novou Vsí body spravedlivě podělily.
Východní Čechy /ROZHOVOR TÝDNE/ - S houslovým virtuosem Pavlem Šporclem o jeho novém albu Gipsy Fire, koncertním turné, vášni pro cikánskou muziku, svobodě a věcech příštích.
Praha /FOTOGALERIE/ – Není vhodnější doba na zpětný pohled než čtvrtstoletí poté, a proto se exprezident Václav Klaus rozhodl napsat knihu, jíž dal jednoznačný název Chtěli jsme víc než supermarkety. „Zdůrazňuji tím, že i nám ekonomům šlo vždycky na prvním místě o politickou stránku věcí, o změnu režimu a politické svobody. Bylo nám ovšem jasné, že bez ekonomické transformace se to nemůže povést," uvedl Václav Klaus při představení své knihy.
Olomouc – Přesně v 11 hodin se v úterý dopoledne na několika místech nejen našeho regionu odehrálo pietní uctění památky válečných veteránů. Slavnosti, kterou si celý svět připomíná právě 11. listopadu, se mohli lidé zúčastnit i v Olomouci.