Berounsko – Města Beroun a Králův Dvůr čeká několik rozsáhlých oprav mostů a lávek. Neštěstí v pražské Troji, kde se zřítila lávka a několik lidí utrpělo vážná zranění, přimělo představitele některých měst v berounském regionu, aby nechali zkontrolovat statiky lávky a mosty. K nim patří i město Králův Dvůr.
Kvůli předběžnému závěru vyšetřování zavírá lávku stejné konstrukce i Nymburk. Chybějící spojení břehů mezi Trojou a Císařským ostrovem vyřeší přívoz nejspíš ještě před Vánocemi.
Podle starosty Nymburka Pavla Fojtíka je uzavření lávky důsledkem prvních výsledků vyšetřování pádu stejné lávky v pražské Tróji. Příčinou jejího zřícení může být konstrukční vada.
Nymburk – Přesně v 15.37 ve středu prošla po nymburské lávce pro pěší poslední chodkyně. Vzápětí tři muži instalovali na kraj lávky kovovou mříž s cedulí zákazu vstupu chodcům. Je to výsledek jednání radních, kteří z bezpečnostních důvodů nechali lávku uzavřít.
Kauza zřícené lávky v Troji má další pokračování. Praha zastoupená ředitelkou magistrátu Martinou Děvěrovou podala trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že by mohlo jít o trestný čin z nedbalosti.
/ANKETA/ Město počítá v horizontu několika let s náhradou Trojské lávky dvojicí nových lávek. Jediným mostem pro auta v oblasti bude nejspíš ten v rámci Pražského okruhu. Do hry se může dostat i „futuristické“ řešení“.
Hlavní město podepsalo s městskými částmi Praha 6, 7, 8, Trojou a Povodím Vltavy memorandum o budoucnosti Trojské kotliny. Vznikne i místní správa, která bude mít na starosti koordinaci péče a rozvoj území.
Rakovnicko – Zpráva o pádu pěší betonové lávky i s chodci v pražské Troji obletěla minulý týden Česko. Nehoda si totiž vyžádala čtyři zraněné, z toho dva těžce. A i když odborníci záhy ujišťovali, že systém kontroly mostů a lávek je v Česku na dobré úrovni, mezi lidmi začaly panovat obavy, zda se nemůže podobná situace opakovat i jinde. Třeba zrovna tam, kde žijí.
Na Císařském ostrově pokračuje demontáž pilíře zřícené Trojské lávky. Pak bude vytažena nosná konstrukce, která se nachází ve vodě. Na demontáž dohlížejí policisté a znalci. Firma se pak přesune na trojský břeh. V pátek o tom informoval Karel Frankota z firmy Strabag. Lávka spadla v sobotu a zraněni při tom byli čtyři lidé.
V souvislosti s nedávným pádem betonové lávky v pražské Troji nyní přichází na přetřes technický stav lávek ve městech napříč celým Českem. Naši redakci zajímalo, jak si v této záležitosti stojí ty v opavském okrese.
Benešovsko – Zatím takříkajíc na body prohrává v zápase s úřady v prosazování svého apelu Bohuslav Rambousek. Muž varuje, že řada mostů, a to i těch na Benešovsku, je denně přetěžována kamiony a hrozí jim osud lávky v pražské Troji. „To opravdu všichni čekáte, dokud mosty nespadnou a teprve potom to budete řešit?“ napsal Bohuslav Rambousek generálnímu řediteli ŘSD Janu Kroupovi.
/RASTR/ Primátorka po zřícení lávky hledá viníky. Nechá zavřít čtyři podobně nebezpečné stavby. Už od úterý je jasné, že ponton v Troji nebude. Zákon to zakazuje. Prozatím se lidé musí spokojit s přívozem. Lávka se zřítila v sobotu a byli zraněni čtyři lidé. Ti od Prahy dostanou okamžitou pomoc 50 tisíc korun
Udržovat mosty a lávky v bezpečném stavu musí každé město či obec, kterým se vine vodní tok. O to více Litovel, jíž protéká hned šest ramen řeky Moravy.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář nařídil okamžitou kontrolu všech lávek a mostů v městské části. Reaguje tak na sobotní zřícení Trojské lávky, kdy byli zraněni čtyři lidé a dva vážně. V úterý o tom na svých stránkách informovala městská část.
Praha včera podepsala smlouvu na demontáž lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou, která se v sobotu zřítila. Firma Strabag by ji měla odstranit do třinácti dnů. Původně zamyšlený pontonový most nahradí dočasně přívoz.
Když v sobotu v pražské Troji spadla do Vltavy pěší lávka i s několika chodci, bylo to pochopitelně hlavní téma dne. Deník proto zjišťoval, jak jsou na tom lávky v Ostravě a kdo se stará o jejich bezpečnost.
Na radnicích některých měst a městských částí včera drnčely telefony častěji, než bývá zvykem. Zprávy o zřícení lávky v pražské Troji spustily lavinu dotazů od lidí.
Nymburk /ANKETA, FOTOGALERIE/ – Událost se zřícením lávky v Praze zřejmě pomůže s urychlením její výměny také v Nymburce. Pěší lávka v našem městě je totiž stejný projekt od stejného projektanta, jako ta, co se z neznámých důvodů zřítila o víkendu v Tróji.
Trosky z lávky, která spojovala Troju s Císařským ostrovem, a která se v sobotu zřítila, budou převezeny k nedaleké betonárce, kde je prozkoumá znalec. Na místě lávky by mohl na jaře dočasně vzniknout pontonový most. Příčina víkendového pádu lávky je zatím neznámá. V pondělí o tom informovaly České noviny.
/INFOGRAFIKA/ Zlomeniny, šok. Čtyři lidé se zranili po sobotním zřícení lávky pro pěší v Troji. Dva těžce. Spadli rovnou do ledové Vltavy. „Jeden z pacientů musí podstoupit složitou operaci. Je ale naštěstí mimo ohrožení života,“ vzkázal mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. Takové následky má „výbuch časované bomby“ s názvem Trojská lávka. A mohlo to dopadnout ještě mnohem hůř.
V sobotu po poledni si byl Jan Kučera zajezdit na Trojském kanále. Když se po tréninku převlékal, uslyšel dutou ránu, která otřásla celou loděnicí Sokola Troja.
Mohlo by se to stát i u nás? Takovou otázku si po sobotním nečekaném zřícení lávky v pražské Troji položilo patrně hodně lidí. Odpověď je podle odborníků složitější.
/VIDEO/ Trojská lávka, která se v sobotu zřítila, nebyla podle správce v dobrém technickém stavu, nešlo ale o havarijní stav. Lávka také byla neopravitelná a měla být nahrazena. Zatékalo do ní a některá lana byla poškozená. V neděli to uvedli náměstek primátorky Adriany Krnáčové Petr Dolínek, ředitel Technické správy komunikací (TSK) Petr Smolka a zástupce firmy Pontex Václav Hvízdal.
/ANKETA/ Podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové, mohl správce Trojské lávky neštěstí předejít. Mohl prý použít jinou metodu prozkoumávání jejího technického stavu. Znalkyně to uvedla pro server Idnes.cz. Mluvčí Technické správy komunikací (TSK) pro server uvedla, že k sobotnímu zřícení lávky vydají prohlášení v neděli nejdéle po dvanácté hodině.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V Praze Troji se v sobotu odpoledne do řeky zřítila pěší lávka. Při pádu se zranili čtyři lidé, z toho dva těžce. Řeku prohledávali hasiči, břehy služební psi.
Praha už několik let chce koupit areál bývalého Trojského pivovaru, který stojí v sousedství zoologické zahrady. Město nyní zvažuje, že by nákup mohlo uskutečnit prostřednictvím některé ze svých společností. Tato firma by pak na rozdíl od magistrátu nebyla vázána znaleckými odhady cen nemovitostí. V úterý schválil záměr majetkový výbor zastupitelstva. V pivovaru by v budoucnu mohl vzniknout třeba hotel či restaurace.
U zastávky Sklenářka v ulici Pod Hrachovkou kousek od pražské zoo se v pondělí ráno srazil autobus MHD s popelářským vozem. Jedna strana autobusu je zcela poničená, řidič má lehké zranění. Dopravní podnik odhadl škodu na sto tisíc. Cestujícím se naštěstí nic nestalo.
Bílé laboratorní oblečení a dozimetr měřící množství radiace připnutý k náprsní kapse. Tak vypadá výbava jaderných fyziků, kteří se starají o chod výzkumného reaktoru ČVUT v areálu v Troji.
/INFOGRAFIKA/ Na jedenáctý listopad nedočkavě čekají milovníci vína. Podle tradice jde o den, kdy se otevírá první lahev ze sklizně daného roku. Ta mnohé napoví o tom, jak kvalitní bude celý ročník. Podle jednatele pražského vinařství Salabka Jana Tomáška se můžeme těšit.
V teráriích pražské zoologické zahrady je pořádně živo. Nyní zde přišlo na svět 18 hroznýšků pestrých. Odchovy těchto hadů z afrických polopouští se daří. Jen letos se v Zoo Praha narodilo celkem padesát mláďat.
Třináct zraněných, přes 400 výjezdů hasičů, více než tisíc telefonátů na tísňovou linku 158, osmnáct spadlých stromů ve Stromovce či nespočet uzavírek ulic a poškozených střech. To je část účtu nedělních povětrnostních podmínek v metropoli. Naštěstí si hlavní město zachovalo čistý štít v oblasti obětí ničivého počasí.
Záchranáři ošetřili nejméně třináct zraněných lidí. Všichni hasiči v metropoli měli pohotovost. Poničený je Průmyslový palác, uzavřel se Pražský hrad i zoologická zahrada v Troji. Tísňová linka 112 beznadějně přetížená. Všichni pražští hasiči v terénu, škody předběžným odhadem za stovky milionů korun. Několik zraněných. Takové jsou následky včerejší ničivé vichřice, která se prohnala celou republikou a nevyhnula se ani hlavnímu městu.
V pondělí se konalo jednání mezi zástupci Troji, magistrátu, Prahy 7 a 8. Na pořadu bylo projednávání dopravní situace mezi Trojou a Bohnicemi, která na začátku minulého týdne zkomplikovala život mnoha Pražanům. Nakonec se podařilo dojít k dohodě, kterou na sociálních sítích potvrdili starosta Prahy 7 Jan Čižinský a místostarosta Ondřej Mirovský.
Jestli se opět vrátí značka zákazu průjezdu na serpentinu mezi Bohnicemi a Trojou se vyřeší na jednání magistrátu se starosty dotčených městských částí, které se koná v pondělí. Praha 7 chce navrhnout hned několik řešení sporu městských částí, který vyústil začátkem týdne v dopravní komplikace a uzavření ulice K Bohnicím. Sedmá městská část chce žádat o vybudování semaforu na křižovatce ulic Lodžská a K Pazderkám, instalaci radaru do ulice K Bohnicím a zprůjezdnění Trojské ulice. Návrhy zveřejnila v pátek Praha 7 na svých webových stránkách.
Radnice Prahy 7 v úterý nechala dočasně zrušit zákaz vjezdu v ulici K Bohnicím směrem k pražské zoo. Městská část nechala značku přelepit. Zrušení zákazu potvrdil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš a na sociálních sítích i starosta Prahy 8 Roman Petrus. Kdy se značka opět obnoví, zatím není jasné.
Radnice Prahy 7 v úterý nechala dočasně zrušit zákaz vjezdu v ulici K Bohnicím směrem k pražské zoo. Městská část nechala značku přelepit. Zrušení zákazu potvrdil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš a na sociálních sítích i starosta Prahy 8 Roman Petrus. Kdy se značka opět obnoví, zatím není jasné.
/VIDEO/ Na serpentině v ulici K Bohnicím směrem k Zoo se objevila nová značka zákazu vjezdu. Ta zakazuje vjezd do oblasti Troje v ranních hodinách. Proti značce se už ozvala radnice městské části Praha 8, která to vidí jako útok na obyvatele Bohnic.
Hlavní město bude mít do konce letošního října hotový model, na kterém bude možné vytvářet podoby povodně v Troji. Na základě výsledků zkoumání se pak rozhodne o dalších krocích protipovodňové ochrany Troji. Záchranáři už v noci ze soboty na neděli cvičili stavbu protipovodňových zábran v rámci akce Troja 2017.
/INFOGRAFIKA/ Venku v posledních dnech kraluje babí léto, a tak je tu sezóna pouštění draků. Z počátku možná budete trochu nadávat, vykroutíte si krky, utrhnete ruce, ale hlavně si užijete spoustu legrace.
Na víkend se připravuje akce s názvem Troja 2017. Asi tři stovky záchranářů, členů armády a dalších složek bude zjišťovat, zda funguje protipovodňový systém v této části Prahy. Zároveň se bude kontrolovat i čas, za který bude v těchto místech možné vybudovat protipovodňové bariéry. V noci ze soboty na neděli proto dojde k uzavření tunelového komplexu Blanka.
Velká jména českého lékařství zasadila v pražské botanické zahradě v rámci projektu Kořeny osobností jeřáb opomenutý. Tento ohrožený druh, který lze v přírodě najít pouze na levém břehu Vltavy u Roztok a Libčic nad Vltavou vysadili břišní a hrudní chirurg a transplantolog Jan Pafko, kardiochirurg a přednosta Kardiocentra IKEMu Jan Pirk i zakladatel dětské onkologie v Československu Josef Koutecký.
Se stavbou kritizované čtyřiatřicetimetrové rozhledny v Troji je téměř konec. Rada hlavního města 26. září schválila odkup pozemku, kde mělo v budoucnu stát ekocentrum s vysokou rozhlednou.
Naježděno toho má mnohem víc na kajaku, ale závodí hlavně na kanoi. Příští týden třeba na mistrovství světa ve vodním slalomu ve francouzském Pau. Tereza Fišerová stříbrná z květnového mistrovství Evropy ve slovinském Tacenu je na divoké vodě příkladem obojživelnice.
Oštěpařská královna Dana Zátopková slaví jubileum. V rozhovoru pro Deník řekla: Když chce člověk něco dokázat, musí pro to žít. Obvykle je špatné (až nepatřičné) připomínat věk dámy. V případě Dany Zátopkové to ovšem neplatí. Olympijská vítězka z roku 1952 se dnes dožívá neuvěřitelné pětadevadesátky.