Kreativ

ŠTÍTEK: umění

Šel tam, kam se střelec nedíval

Svitavy – Byl to jeden z těch zápasů, po kterém není složité ukázat na jeho hlavní osobnost. Ve finále Poháru hejtmana Pardubického kraje v Kunčině jí bezesporu byl svitavský brankář TOMÁŠ JÍLEK.

Z Baby se nestěhuje, vily jsou jako sochy

Praha - Když bylo v roce 1933 poprvé zpřístupněno široké veřejnosti staveniště nově vznikající kolonie třiceti rodinných domů Baba, snad nikdo z architektů nečekal, jakou vlnu kritiky i obdivu to v lidech probudí. Z 12 tisíc návštěvníků výstavy nikdo neodcházel bez názoru. Zatímco jedni chválili nové pojetí moderního bydlení, druzí pochybovali o kvalitě provedení staveb. Dá se v tom skutečně žít? Ptali se lidé tenkrát, když byl funkcionalismus nastupující forma bydlení. 

Zastupitelé k petici o pouličním umění žádné usnesení nepřijali

Praha - Zastupitelé k petici o pouličním umění čili buskingu ve čtvrtek večer žádné usnesení nepřijali, neměli dost hlasů. Petici za novelizaci vyhlášky platné tři měsíce podepsalo asi 2400 lidí. Vyhláška, která platí od letošního března, omezuje hraní na hlasité hudební nástroje a přidává místa, kde je produkce zakázaná. Kromě toho nově nařizuje, že v liché hodiny je možné hrát jen na levém břehu Vltavy a v sudé na pravém.

Huga Františka Salma v Rájci představují jako průkopníka průmyslové revoluce

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Ve dvacátých letech devatenáctého století vybudoval v okolí Blanska jedno z nejdůležitějších železářských center v rakouské monarchii, podle anglického vzoru postavil při Hugově huti visutou železniční trať. Vyráběl stroje pro textilní průmysl, parní stroje, železné střešní konstrukce pro průmyslové a zemědělské stavby, ale i pro divadelní budovy. Huga Františka starohraběte Salma jako průkopníka průmyslové revoluce představuje od čtvrtka výstava v prostorách zámecké kaple v Rájci-Jestřebí. Ukazuje ho zároveň ale i jako mecenáše, lidumila a sběratele. Na zámku v Rájci totiž shromáždil jednu z největších kolekcí rakouského romantického malířství. Nechával také odlévat monumentální sochy a vázy inspirované antikou ve svých blanenských železárnách.

Výstava v kostele Nejsvětější Trojice představuje mnoho tváří kamene

Valašské Meziříčí – V kostele Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí už před několika desetiletími našly své místo památky kamenické a sochařské. Ve čtvrtek 16. června nově otevřená expozice Od kamene k soše představuje kámen i jako materiál schopný zachytit život miliony let před příchodem člověka a surovinu k výrobě pracovních nástrojů od neolitu až po dobu nedávnou.

Šachová Mostecká věž se konala letos již popatnácté

Mosty u Jablunkova – Hned dva šachové turnaje se konaly v uplynulých dnech pod záštitou šachového oddílu TJ Sokol Mosty u Jablunkova. Ve východní části republiky totiž proběhl 12. ročník Mostecké věžičky a 15. ročník Mostecké věže.

Jednání skončila. Město Ostrava koupí jatka

Ostravští radní na svém zasedání schválili podobu smlouvy se společností Bauhaus o odkupu památkově chráněných jatek a budovy po bývalém hobby marketu. Po dlouhých jednáních o ceně se domluvili na částce téměř 80 milionů korun.

Druhá letošní vernisáž v bukvické galerii

Bukvice – Kdo nevystavoval v soukromé bukvické Galerii Na Špejcharu, jako by nebyl. A kdo neví, kde to je, má nedostatečnou z místopisu. Těmito slovy sloganu Jarmily Novotné zahájila vernisáž její výstavy pod názvem Nuda, pojem, který neznám, Laďka Dlouhá.

Zámek v Rudolticích se o víkendu opět stane místem múz a umění

Slezské Rudoltice – Mít ze zámku opět Slezské Versailles jako za časů, kdy zde vítal vzácné hosty hrabě Hodic se svou chotí Sophií a družinou. Takovou představu mají tvůrci projektu Slezské Rudoltice, místo múz a umění, kteří chtějí připomenout veřejnosti zapomenuté Osoblažsko jako kraj plný inspirace, přírodních krás i historických di­vů.

Děti sledovaly, jak se rodí skleněné vinuté perly

Benešov /FOTOGALERIE/ - Nejenom výtvarně nadané děti ze Základní umělecké školy Josefa Suka v Benešově, ale i laická veřejnost měla možnost v ateliéru Muzea umění a designu sledovat, jak se pod rukama Magdy Kubiasové rodí před plynovým kahanem skleněné vinuté perly.

Chceme do města pořídit umělecká díla

Praha /ROZHOVOR, GALERIE/ - Centrum plné kultury a současného umění, to je sen primátorky Prahy Adriany Krnáčové. V rozhovoru pro Pražský deník také promluvila o půlroční magistrátní krizi nebo o napjaté situaci v Institutu plánování a rozvoje Prahy.

Petici proti nové vyhlášce omezující busking podepsalo 2300 lidí

Praha - Petici proti nové vyhlášce, která v hlavním městě omezuje pouliční umění, podepsalo přes 2300 lidí. Chtějí, aby se jí znovu zabývalo zastupitelstvo. Vyhláška platí od letošního března, omezuje hraní na hlasité hudební nástroje a přidává místa, kde je produkce zakázaná. Kromě toho nově nařizuje, že v liché hodiny je možné hrát jen na levém břehu Vltavy a v sudé na pravém.

Děti sledovaly, jak se rodí skleněné vinuté perly

Benešov – Nejenom výtvarně nadané děti ze Základní umělecké školy (ZUŠ) Josefa Suka v Benešově, ale i laická veřejnost měla možnost v ateliéru Muzea umění a designu sledovat, jak se pod rukama Magdy Kubiasové rodí před plynovým kahanem skleněné vinuté perly.

Lidé se na moje koncerty vracejí, a to mě velmi těší, říká Pavel Šporcl

Šumperk – Houslový virtuos Pavel Šporcl je jedním z nejžádanějších českých umělců. Díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování slaví úspěchy na nejvýznamnějších pódiích a u všech generací. V rámci Klášterních hudebních slavností jej budou moci slyšet i posluchači v našem regionu.

Břeclavští yoyeři v mezinárodní konkurenci uspěli

Břeclav – Medailové pozice na druhém ročníku yoyo soutěže BLYK 2016 brali zástupci z Břeclavska. V prostředí domácího Střediska volného času Duhovka se utkali s nadšenými yoyery z několika koutů republiky i ze Slovenska.

Michael Šimek: Můj žák se musí stát nejprve kvalitním řemeslníkem

Příbram /ROZHOVOR/ – Hornické muzeum Příbram se každým rokem pochlubí nějakou novinkou. Při sobotních hornických oslavách slavnostně otevřelo v areálu dolu Anna nově vybudované kulturně vzdělávací centrum, kde mohou návštěvníci do 26. srpna obdivovat kromě fotografií z podzemí Miroslava Zelenky výstavu s názvem Metamorfózy v Příbrami, díla uměleckého kováře Michaela Šimka, bývalého žáka a současného učitele příbramské waldorfské školy. Víc už prozradí náš rozhovor.

Brány velehradské klášterní zahrady byly otevřeny dokořán

Velehrad – Na padesát přírodních zahrad a dvacet zahrad farních nebo klášterních v naší vlasti se o víkendu otevřelo veřejnosti v rámci Víkendu otevřených zahrad. Ačkoliv zahrada bývalého velehradského kláštera se poprvé pro veřejnost po mnoha letech otevřela k denním prohlídkám mezi devátou a sedmnáctou hodinou týden před koncem měsícem května, třetí ročník akce Víkend otevřených zahrad nabídl jejím návštěvníkům ještě něco navíc.

Morový sloup čeká po letech oprava

Čáslav - Na čáslavském mariánském morovém sloupu, který zdobí náměstí již od roku 1754, začnou ještě v červnu po dvaceti letech rozsáhlé opravy. Ta poslední se odehrála v roce 1996.

Zelňačka od trampů byla nej. Vylepšili ji smaženou cibulkou

Police nad Metují /FOTO, VIDEO/ - V Polici na náměstí to v sobotu žilo a také náramně vonělo. Osm týmů tady předvádělo své kulinářské umění a zápolilo v soutěži o tu nejchutnější zelňačku. Z kotlíků a hrnců se kouřilo a stejně tak i z mistrů kuchařů, kteří krájeli a přidávali ingredience, které jim měly zajistit jedinečnost pokrmu a tím i prvenství.

Kam na léto? Děti lákají příměstské tábory

Praha /INFOGRAFIKA/- Zájem o příměstské tábory v Praze roste. Stejně tak i jejich rozmanitá nabídka. Vybírat se dá i na poslední chvíli. Příměstské tábory hlásí poslední volná místa. Každé pražské dítě nemá to štěstí, že může strávit část prázdnin u babičky a dědy na venkově. Mnohým malým raubířům se z domova ani příliš nechce.

Krátce: Vodárenská věž opět ožije uměním

Praha - Oprava historické Novomlýnské vodárenské věže vyjde přibližně na 20 milionů korun. Během prací dojde k obnově střechy, kamenné fasády, barokní štukové římsy i vnitřního dřevěného schodiště.