Brno – Masky jménem Vládce pohřebních polí a Červený bůh války nabízela v neděli zájemcům aukční síň v brněnské Jílově ulici. Vyvolávací cenu rituálních masek s bohatě vyšívanými obleky stanovili na dva a tři miliony korun. V dražbě se ale neprodaly. „Překvapivě velký zájem ale byl o buddhistické svinovací obrazy, kterých jsme vydražili stovku," řekla licitátorka Petra Young.
Slavkov u Brna /REPORTÁŽ/ – Ať žije král! Sláva jemu! Příjezd Václava IV. do Slavkova za zvuku fanfár vyvolává nadšení a veselé pokřiky. Zřejmě jako před šesti sty lety, kdy zavítal do vísky známé pod názvy Novosedlic, Austerlitz i Slavkov. A udělil jí pečeť a znak. Že si město jednu z nejvýznamnějších událostí právě připomíná, je v sobotu znát snad v každém jeho zákoutí.
Poděbrady - Za tu dobu se sbor zapsal do podvědomí všech milovníků hudebního umění v Poděbradech, širokém okolí, v Praze a na dalších místech Česka jako umělecké těleso značného významu
Beroun – Letošní Muzejní noc byla v režii Berounských měšťanů. Připravili si pro návštěvníky program, který zacílil na dobu Karla IV. Berounské měšťany jsme vyzpovídali, a tak se například dozvíte, jak často trénují, nebo kde je příště uvidíte.
Most - Český herec a dramatik Boleslav Polívka obdržel v sobotu večer v Městském divadle v Mostě cenu Forever young/Navždy mladý. Udělením mostecké ceny za celoživotní aktivitu a elán v oblasti dramatického umění skončil čtyřdenní divadelní festival Young for young. Během něj dostal cenu Forever young i herec Alois Švehlík.
Sázava – Na rozdíl od řady jiných měst nemá Sázava téměř žádné problémy se zaměstnaností. Výhodou pro zdejší občany je velká a úspěšná sklárna Kavalier, která je rozhodujícím zaměstnavatelem pro široké okolí.
Karvinsko - Pepřové spreje, paralyzéry, ale i střelné zbraně. S počtem žadatelů o vydání zbrojního průkazu stoupá také počet lidí, kteří zavítají do obchodu se zbraněmi a střelivem.
Lysice /FOTOGALERIE/ – Na lysickém zámku v pátek slavnostně představili novou expozici věnovanou významné rakouské spisovatelce Marii von Ebner-Eschenbach, jejíž život byl s tímto šlechtickým sídlem úzce spjatý. O její mimořádnosti svědčí například to, že získala čestný kříž za umění a literaturu, což znamenalo nejvyšší ocenění rakouského civilního úřadu. Jako první žena byla promována čestnou doktorkou Vídeňské univerzity. Vrchol přišel v podobě nominace na Nobelovu cenu za literaturu.
/ROZHOVOR/ Přednášku Marty Královičové o emocích a emoční inteligenci, kterou zorganizoval krnovský Klub zdraví, si přišlo v dubnu do Městské knihovny Krnov poslechnout několik desítek lidí. Téma se ukázalo natolik široké, že se posluchači dozvěděli nejen to, jak emoční inteligenci rozvíjet, jak se správně hádat, co při hádce nepoužívat, ale také to, jak poznáme člověka, který je psychicky odolný, či v jakých knihách by mohli najít další inspiraci k osobnímu růstu.
Hradec Králové - Za doprovodu lidové muziky, písniček a tance se uskuteční během nadcházejícího víkendu v Hradci Králové a Pardubicích již po pětadvacátý folklorní festival.
Valtice – Imperiální britská koruna, tři nádherné klenoty ruských carů, svatoštěpánská uherská koruna, koruna svaté říše římské, dalajlámy a k tomu ještě mnohé další. Naprosto různorodé korunovační klenoty se letos „potkaly" v jednom sále valtického zámku. „Pokud je mi známo, podobnou kolekci královských klenotů nemohl u nás pohromadě nikdo vidět ani ve Valticích, ani kdekoli jinde," říká neskromně kastelán zámku Richard Svoboda.
Krušné hory - Spolek Partnerschaftskomitee e.V. Rittersgrün v saských Krušných horách zcela zvláštním způsobem uctí Antona Güntera. Pro všechny sběratele poštovních známek a pro přátele Antona Güntera se spolek opět zasloužil o vznik trvalé památky.
Kurovice – Šermíři a další příznivci dob dávno minulých zaplní o prvním červnovém víkendu tvrz v Kurovicích. Konají se tam totiž historické dny, během nichž si návštěvníci budou moct prohlédnout tvrz a sledovat ukázky soubojů, soutěž šermířů, poslechnout si dobovou hudbu, prohlédnout si rozmanité kostýmy a sledovat umění kuchaře v replice středověké černé kuchyně.
Brno /TIPY NA VÍKEND/ - Milovníky dobrého jídla celý víkend zabaví gastronomický festival na Špilberku, večerní zábavu zaručí tradiční ohňostroj na přehradě nebo řecký den na hradě Veveří.
Praha - Autoportrét malíře Otakara Kubína, jenž byl donedávna neznámý, se na dnešní aukci vydražil za 4,8 milionu korun, přičemž jeho vyvolávací cena byla 1,8 milionu korun. Na dražbě společnosti Arthouse Hejtmánek, která se konala v její galerii v Praze Bubenči, se prodala také varianta slavného obrazu Václava Brožíka Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém.
Litomyšl - Při hudebním festivalu Smetanova Litomyšl si mohou návštěvníci ve městě či blízkém okolí zajít na více než dvě desítky výstav. Letošní ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle představí téměř kompletní průřez dějinami výtvarného umění od gotiky přes baroko, 19. století až po současnost, uvedla dnes Petra Jiráňová z příspěvkové organizace Zámecké návrší. Většina výstav pokračuje i po skončení festivalu.
Kutná Hora – Slavnostní ukončení Virtuální Univerzity třetího věku čekalo na její studenty ve čtvrtek 2. června v 10 hodin v Dačického domě. Několik desítek studentů – seniorů přišlo v rámci slavnostního aktu převzít pamětní list za aktivní účast v semestrálním kurzu Genealogie – hledáme své předky.
Ostrava, Hranice – V neděli 15. května se v Ostravě sešlo více než 200 judistů z patnácti klubů, aby pokračovali v bojích v prestižní soutěži BAIL CUPU. Na severomoravském turnaji reprezentovalo oddíl pětatřicet bojovníků z JUDA Hranice.
Mladá Boleslav - Za pět dnů začíná v pořadí již čtvrtý ročník Metalového sympozia v Mladé Boleslavi. Umělečtí kováři opět vytvoří díla, která se v následujícím roce objeví v ulicích města. Jaký program návštěvníky čeká?
Benešov – Do druhé fáze svého bytí vstupuje zařízení známé obyvatelům města i jeho návštěvníkům jako Experimenta. Ta má po vzniku ve středověkých sklepeních přímo pod nohama úředníků, nyní nového správce, jímž se po výsledku auditu, který spustilo nové vedení města v lednu, stalo Muzeum umění a designu Benešov (MUD).
Mikulčice – Do více než stoletého rodného domu významného lidového skladatele Fanoše Mikuleckého se vrátilo umění. U příležitosti Mezinárodního dne dětí si tam ve středu zájemci mohli vyzkoušet tradiční způsob zkrášlování obydlí, nábytku nebo dalších předmětů.
Praha - Již osmnáct let nabízí největší a nejznámější romský festival na světě Khamoro to nejlepší z romské kultury, umění a hudby. Od roku 1999 koncertovalo na festivalu 184 kapel z 33 zemí. Na festivalu si každý najde to, co ho zaujme, a letos tomu nebude jinak.
Jaroměř - Znáte drobné kouzelnické triky nebo máte dokonce i vlastní rekvizity? Nevadí, že třeba ani nevíte, k čemu slouží. V jaroměřském Muzeu magie se jimi můžete pochlubit a kdo bude chtít, může i kouzlit.
Uherské Hradiště Dnes 1. června 2016 se uskuteční, na hlavním náměstí v Uherském Hradišti, IX. ročník akce: „Jarmark vědy a umění". Akci organizuje Základní škola a mateřská škola Čtyřlístek, s. r. o., ve spolupráci a pod odborným vedením Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc.
Uherské Hradiště – Amputace končetin, popáleniny, výbuchy i dopravní nehody. S takovými vážnými událostmi se museli v úterý 31. května potýkat žáci Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti (SŠPHZ). Zranění byla naštěstí jen předstíraná a čmouhy krve pouze namalované.
Nová Lhota – K jedné z nejlákavějších akcí v rozkvetlé přírodě patří Horňácké kosení, které se uskuteční na louce nad Malou Vrbkou 18. června. Nedočkavci se mohou na ukázku tradiční úpravy porostu podívat i dřív. Stačí zavítat na nejvyšší místo Horňácka, do Nové Lhoty. V sobotu od rána se tam premiérově při kulturní události s názvem Háj, háj, zelený háj… sejdou zkušení kosci.
Jihlava – První hrstičku kovových plíšků a šroubků dostal Jiří Mládek ve čtyřech letech od svého strýce. Dnes má kolem patnácti set sad stavebnice Merkur z různých koutů světa, stálou výstavu sestavených kousků z Merkuru v Polici nad Metují a tři putovní expozice.
Znojmo – Odedávna v něm je lékárna, sídlilo tam nakladatelství, poté dům s historickým názvem U Zlaté koruny sloužil různým nájemníkům k bydlení. Nyní je prázdný, až na lékárnu, a na další využití čeká. Hodnotný je už svou polohou na zlatém kříži v jádru města. Podle památkářů i restaurátorů je cenný i svou historickou a stavební kvalitou.
Zlín - /ROZHOVOR/ Možnost „volné časové kapacity" to byl důvod pro designéra, galeristu a výtvarníka Luďka Pavézku, aby se své lásce, tedy výtvarnému umění a sochařství, mohl věnovat naplno. Stejně jako jeho kamarád architekt Karel Dokoupil. Oba dva dokazují, že datum narození není podstatné, oba plni vitality, optimismu a zkušeností se dali se vší energií na „volné umění".
Kladno - Profesionální hasiči z Kladna provedli test průjezdnosti některých ulic ve městě. Výsledky potvrdily jejich zkušenosti z dřívější praxe. Některé komunikace jsou pro hasičskou techniku průjezdné jen s velkými obtížemi nebo vůbec.
Sto dvacet dětí z Ostravy a okolních měst v pondělí v prostorách Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic zahájilo 6. Ročník tradičního týdne oslav literatury a společného čtení nazvaný Týden čtení dětem s Déčkem (rozuměj dětský televizní kanál ČT Déčko – pozn. aut.).
Olomoucké Arcidiecézní muzeum otevírá při příležitosti deseti let své existence obnovenou expozici. Zdobí ji dosud nevystavené exponáty olomouckého arcibiskupství i řady farností, hlavním klenotem je dílo španělského manýristy El Greca.
Telč - Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči na Jihlavsku patřilo včera účastnicím a účastníkům soutěže mažoretek s názvem O střevíček z pohádkové Telče. Mažoretky předvedly své umění přímo na kočičích hlavách telčského náměstí a zároveň se také zapojily do rekordu o co nejvyšší počet pochodujících lidí na jednom místě v jednotném oblečení. Na telčském náměstí tak tři minuty v růžových tričkách v neděli krátce po poledni pochodovalo celkem osm set lidí. Pořadatelé chtěli růžovou barvou upozornit na prevenci rakoviny prsu.
Jiří Kuběna, který se narodil 31. května 1936, patří k nejvýraznějším básníkům v Česku, sám přitom zdůrazňuje, že patří k básníkům moravským. Za komunizmu přitom vycházely jeho básně hlavně jako bibliofilie, strojopisy, samizdaty nebo jen v časopisech.
Zlín - Město má od Ministerstva kultury slíbeno 32 milionů korun. Rozpočet je 58 mil. bez daně. – Již za pár měsíců se začne budova Domu umění ve Zlíně kompletně upravovat. Cílem je vrátit jí původní podobu železobetonové konstrukce s důrazem na sklo. Interiéru bude opět dominovat kopie letadla, ve kterém v roce 1932 zahynul Tomáš Baťa. Památník by měl mít opět podobu, kterou mu vtiskl slavný architekt František Lydie Gahura v roce 1933.
Lubná – V sobotu a neděli se Penzion U Roušarů zaplnil rozličnými druhy bonsají. Pořádali zde totiž výstavu, na níž představili zhruba padesát listnatých a jehličnatých rostlin, mezi nimiž byly i takové, které kvetly.
Příliš časná dospělost. To je téma, které dnes objevuje řada filmařů. Názorně to dokládají soutěžní snímky pro děti i mládež na právě probíhajícím Zlín Film Festivalu.
Petrov – Dříve zpívali, tančili a hráli téměř každý den. Jezdili na domácí vystoupení, své umění představovali také v zahraničí. Dnes už na to nemají tolik času, energie a třeba ani věk. Přesto láska k folkloru u nich přetrvává. A že rozhodně nepatří do starého železa, „vysloužilí" folkloristé pravidelně ukazují na festivalu Senioři v jedinečném sklepním areálu Plže v Petrově.
Jičín – „My to děláme jinak," tvrdí pořadatelé druhého ročníku festivalu jídla a pití, který se má odehrát 18. června v zámeckém parku. Na zelené ploše představí své speciality několik restaurací, cukráren, vinařství.