Jižní Korea plánuje vybudovat muzeum na památku korejských sexuálních otrokyní z doby druhé světové války, které byly nuceny uspokojovat japonské vojáky. Uvedla to nová korejská ministryně pro rovnost mužů a žen, obnovila tak napětí ve vztahu Jižní Koreje a Japonska.
Vysočina – I po více než sedmi desítkách let po skončení druhé světové války se na Vysočině stále nacházejí četné pozůstatky z ní. Někdy stačí kopnout do země. Nejčastěji lidé válečnou munici objevují právě při stavebních nebo zemědělských činnostech.
Němčice, Vysoké Mýto - „Příslušníka SNB Josefa Hendrycha zabila střela přímo do srdce,“ popisuje Jaromír Charamza, který pátral po příběhu mladého strážmistra z Litomyšlska.
České Budějovice - Filmové hity si můžete na velkém plátně užít pod hvězdnou oblohou. Na výběr přitom máte hned ze dvou míst, kde se pod "širákem" promítá.
Holýšov – Na balkonu Kulturního domu v Holýšově si až do 19. července můžete prohlédnout výstavu nazvanou „Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v ČR“.
Mníšek pod Brdy - Již dva roky mají lidé možnost prohlédnout si bývalý železnorudný důl Skalka. Najdete ho v Mníšku pod Brdy a je zajímavý nejen svou historií a rozsahem.
Liberec - Přečíst pasáž z Tóry v hebrejštině a vést část kázání. To je součást židovského obřadu dospívání – bar micva. Obdoby křesťanského biřmování. V sobotu se konal v liberecké synagoze.
Hradiště, Mýto – Rozšířený zvyk našich předků – pálení hranic v připomínce smrti mistra Jana Husa a jeho boje za pravdu – se na mnoha místech vytratil.
Rokycany – Sto let od bitvy u Zborova si připomněliv neděli večer patrioti Rokycan. Dlužno dodat, že k pomníku obětem válek pod nádražím jich mnoho nepřišlo, ale pietní akt byl přesto důstojný a působivý!
Strakonice - V neděli 2. července se u pomníku Obětem světových válek před strakonickým hřbitovem uskutečnila krátká pietní vzpomínka u příležitosti 100. výročí bitvy u Zborova.
Mostecko, Žatecko – Byl už vlastně mír. Válka skončila, jenže násilí pokračovalo. Donedávna bylo téma poválečných excesů v Česku jedním obrovským tabu.
Mostecko, Žatecko – Byl už vlastně mír. Válka skončila, jenže násilí pokračovalo. Donedávna bylo téma poválečných excesů v Česku jedním obrovským tabu.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Osm ničivých bratrovražedných válek znepřátelených šlechtických rodů, drsná hra o trůny v Anglii. To je Jindřich VI. od Williama Shakespeara, na jehož třetí díl Balet smrti o víkendu zvalo Činoherní studio do krásnobřezenské likérky.
Jičín - Vodní deficit, který započal v roce 2014, příroda zatím nedohnala. I když letošní jaro nebylo na déšť skoupé, doplněna je tak třetina zásob. Podle pracovníků Povodí Labe je deficit stále výraznější a hydrologové s nadějí vyhlížejí dlouhotrvající déšť. Ze sucha mají strach zejména farmáři a taky drobní pěstitelé ovoce a zeleniny.
Chlum - Osm tisíc mrtvých vojáků, patnáct tisíc zraněných, sedm tisíc zabitých koní, tisíce nezvěstných. Před 151 lety byla pole okolo Chlumu zalitá krví.
Střední Čechy - V neděli večer se rozhořely po celé republice i v Rakovníku svíčky za padlé u Zborova. Obce i města si připomenuly své rodáky, kteří padli u tohoto ukrajinského města, a to nejen československé legionáře, ale i Čechy a Slováky, kteří tu padli v rakousko-uherských stejnokrojích.
Praha - Ústav pro studium totalitních režimů spustil projekt Poslední adresa. Každý zájemce tak může iniciovat umístění pamětní tabulky připomínající oběti minulého režimu.
Historii a současnost jedné z místních částí Jindřichova popisuje nová publikace. Kniha s názvem Nové Losiny bude zájemcům poprvé k dispozici ve středu 5. července.
Zborov - 2. července 2017 si připomínáme 100. výročí bitvy u Zborova. Již v srpnu 1914 vznikla v ruské armádě Česká družina, jednotka dobrovolníků složená z Čechů žijících před válkou v Rusku. Její činnost spočívala v průzkumných akcích. Úspěchy, kterých dosáhla, vedly posléze k tomu, že ruské velení povolilo, aby se počet vojáků v České družině postupně začal zvyšovat také náborem dobrovolníků mezi zajatci z řad rakousko- uherské armády.
Kladensko /FOTOGALERIE/ - V neděli 2. července v 18 hodin budou zapáleny po celé republice svíčky za padlé u Zborova. Obce i města si připomenou rodáky, kteří padli u Zborova a to nejen československé legionáře, ale i Čechy a Slováky, kteří v této bitvě padli v rakousko-uherských stejnokrojích. Československá obec legionářská Kladno pořádá k tomuto výročí významnou událost.
Malé Svatoňovice - Ve věku 93 let zemřel v pátek 23. června jeden z posledních žijících válečných hrdinů Pavel Švec. Jako devatenáctiletý se zapojil do bojů proti nacistickému Německu a pomáhal osvobodit republiku. Mimo jiné se účastnil závěrečných bojů války v rámci tzv. Ostravské operace.
Hradecko - Rozmary počasí v sobotu pronásledovaly návštěvníky i účinkující bitevní scény na Chlumu, která připomněla 151. výročí střetnutí rakouských a pruských vojsk u Hradce Králové. Na bitevní pole se snášely dešťové přeháňky, foukal chladný vítr a jen občas zasvitlo slunce.
Praha - Jindřich Chalupa se narodil v roce 1934. „Za prvé jsem Moravák a za druhé se hlásím k Valachům," říká. Doma měli malé hospodářství. Přesněji, podle jeho slov, dvě kozy v chlívku, jedno prase a pár slepic. „Byli jsme takzvaní domkáři, jelikož tatínek stačil ještě před vypuknutím války postavit domek o dvou místnostech. Jen kuchyň a příslušenství. Rodiče, já a moji tři sourozenci jsme tak byli v jedné místnosti, byly to tvrdé podmínky," vzpomíná.
Na bruntálském hřbitově se zítra uctí padlí legionáři, a to v rámci celorepublikové akce Svíčky za padlé. Kterou pořádá Československá obec legionářská.
Cheb – Výročí 50 let od otevření, oslavila chebská provozovna Mlíčňák společnosti Briga a.s. Už padesát let jejími dveřmi chodí rodiny s dětmi na poháry, dorty a množství lahůdkářských výrobků.
ROZHOVOR/ – Sté výročí bitvy u Zborova, v níž českoslovenští legionáři dosáhli velkého vítězství, uplyne v neděli 2. července. Tento triumf se stal za první republiky synonymem pro působení Čechů v první světové válce.
/HISTORIE/ Dnes jde o krásně zrekonstruované zařízení, kam se jezdí rekreovat nejen lidé z Opavska, ale i jiných koutů České republiky a také ze zahraničí. Jaká je ale historie Davidova mlýna?
Fanoušci prostějovských Jestřábů, kteří se nyní strachují o budoucnost klubu, dostali v posledních dnech dvě pozitivní zprávy. Za prvé ujištění Dr. Jaroslava Luňáka, že se licence na první ligu platná pro následující dva roky prodávat nehodlá a za druhé příchod dvou zkušených útočníků Tomáše Divíška a Tomáše Nouzy.
Liberec - Do dlažby v libereckých ulicích přibude dalších šest Kamenů zmizelých. Jde o betonové kostky, které jsou navrchu pokryty mosazí a připomínají osud židovských obyvatel. Každá kostka nese jméno konkrétního člověka, datum jeho deportace i zavraždění.
Slavkov u Brna /VIZUALIZACE/ – Náměstí rozhodně nepřipomíná. Spíš jedno velké parkoviště. „Kdybych nevěděl, jak se to tu jmenuje, řekl bych, že nejde o nic jiného než o plochu určenou k parkování," poznamenal na adresu slavkovského Koláčkova náměstí turista Svatopluk Pokorný. Při návštěvách města tam nechává auto.
Třebíč - Letní prázdniny začínají! Kdo zůstane o víkendu na Třebíčsku, nudit se rozhodně nemusí. Zamířit může na pouť či na velkolepý symfonický koncert.
Pardubice – Sté výročí bitvy u Zborova si v sobotu připomenou zástupci města, české armády, Československé obce legionářské a Masarykovy společnosti u památníku obětem světových válek na Zborovském náměstí v Pardubicích.
Poslední den pod britskou vládou. To byl 30. červen 1997. Tehdy vypršela 99letá smlouva o pronájmu strategického území Hongkongu mezi Čínou a Velkou Británií. Poslední britský guvernér tehdy nastoupil na jachtu a odplul do Spojeného království. Od historického okamžiku uplynulo dnes přesně 20 let.
Vlašim /FOTOGALERIE/ – Se závěrem školního roku vrcholí ve vlašimském zámku školní prohlídky výstavy Za vlády Marie Terezie. „Připravili jsme ji při příležitosti třístého výročí narození české královny a přibližuje život na Benešovsku v letech 1740 až 80," připomněl historik Jindřich Nusek, správce sbírek Muzea Podblanicka, které výstavu zorganizovalo.
/ROZHOVOR/ Původně jsem si chtěla s doktorem medicíny Miroslavem Jerinićem povídat o nukleární medicíně, které se dvacet let věnuje, či o sborovém zpěvu, protože je už 12 let členem pěveckého sboru. Pak mě ale zcela pohltil jeho životní příběh. Přivedl mě k zamyšlení, v čem tkví vina jednotlivce ve válečném konfliktu? Že se narodil jako Srb? Jako Němec, Rus, Ukrajinec nebo Syřan?
Ústí nad Labem - Noviny už dávno nečte, zprávy analyzuje prostřednictvím syna Karla, ale upovídaná je pořád. A to už slaví neuvěřitelné 106. narozeniny.
Senice - Příběh legendární výsadkové operační skupiny Silver A znovu ožil v v sobotu v Senicích. Pietní a vzpomínková slavnost Pocta statečným připomněla 75. výročí úspěšného působení skupiny v okupované vlasti, ale bohužel i její tragický konec.