Počet potvrzených obětí cholery v Jemenu se blíží jedné tisícovce, dalších víc než 130 tisíc případů na choleru vypadá. Uvedl to koordinátor humanitární pomoci OSN Jamie McGoldrick. Podle něj země vyžaduje okamžitou záchrannou akci.
Osmý ročník Portášských slavností ve Valašské Bystřici, jejichž konání je tradičně naplánované na polovinu července, připomene třísté výročí založení Portášského sboru. Pořadatelé stejně jako v předchozích letech slibují nabitý program.
Královéhradecko - Ve východních Čechách se o památky dbá. Pýchou Královéhradeckého kraje je obnova barokního Hospitalu Kuks či broumovského benediktinského kláštera. Město Jičín se navíc stalo držitelem ceny za příkladnou péči o památky.
Praha - Kubismus se stal svého času celoevropským fenoménem, zejména v malířství a sochařství. Na našem území však pronikl i do architektury, což je dodnes světový unikát.
Dobruška - Minulý týden navštívil Dobrušku jeden z posledních žijících pilotů RAF, čtyřiadevadesátiletý generálmajor Emil Boček. Zaznamenali jsme pro vás jeho vzpomínky.
Orlík nad Vltavou - Opravit márnici na hřbitově a památník obětem 1. světové války chtějí orličtí zastupitelé. Proto schválili podání žádostí o dotace.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ - System of a Down přivezli výběr svých největší hitů a prali je do posluchačů hlasitě a energicky. Serj Tankian nevedl ani žádné dlouhé projevy. Poprvé promluvil až ke konci show.
Břeclav – Na cyklisty se neustále zapomíná. S touto výtkou se obrátil břeclavský zastupitel Luboš Krátký na vedení města. Mimo jiné upozornil na dlouho diskutovanou a připravovanou lávku u veslařského klubu. „Místo lávky u Šilingrovy ulice nebo řešení cyklodopravy přes most u cukrovaru se připravuje přežitá lávka pro pěší," uvedl Krátký.
Němečtí rodáci z Krnovska si připomínají Hungermarsch neboli hladový pochod. Nazývají tak událost z období divokého odsunu, při které zahynulo na 300 lidí.
V celostátní soutěži Vesnice roku se obce z Valašska letos neumístily na předních příčkách, s prázdnou však neodchází. Speciální ceny a mimořádné ocenění získaly Ratiboř, Hošťálková a Poličná.
Americký senát má tento týden schválit nové protiruské sankce, včetně dodatku, který by zabránil Bílému domu je pozastavit, zmírnit, nebo zrušit. Nová dohoda má potrestat Rusko za zásah do loňských amerických prezidentských voleb, anexi ukrajinského Krymu, porušování lidských práv a podporu syrské vlády a dodávky zbraní ve více než šest let trvající syrské válce.
Slovenští extremisté středoslovenského župana Mariána Kotleby možná změní název své strany Ľudová strana Naše Slovensko. Stane se tak v případě, že by prošel návrh generálního slovenského prokurátora na rozpuštěné tohoto politického subjektu.
Karlovy Vary - Pro naši první schůzku jsem vybrala prozaické místo, čajovnu. Když tam za mnou Anna Ratajská dorazila, překvapila mě tím, že jako kuřák s sebou nosí svůj vlastní přenosný miniaturní popelníček. A tím to všechno začalo.
Mark Gatiss, scénárista kultovního seriálu Pán času, se dostal do sporu s vedením castingu. Stanice BBC totiž ve snaze o „více reprezentativní a méně jednolitě bílou" perspektivu obsadila do role vojáka z viktoriánské éry černocha. Informaci přinesl deník The Telegraph.
V Lidicích se v sobotu konala pietní vzpomínka k výročí vyhlazení Lidic nacisty. Veřejnost si tak přesně po pětasedmdesáti letech od této tragédie připomněla hrůzný osud, který středočeskou obec v červnu roku 1942 potkal.
Vlkoš /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Vojáci nacistické Třetí říše bojují s velkým nasazením, i když válku už prohráli. Nechtějí se však vzdát a nechat se zajmout rudoarmějci. Němečtí vojáci ustupují na jaře roku 1945 při osvobození Moravy a také při vojensko-historické bojové ukázce devátých Vlkošských dnů vojenských tradic.
/ROZHOVOR/ Dnes začíná platit mezi Ukrajinou a Evropskou unií bezvízový styk. Ukrajinci budou ke vstupu do zemí EU potřebovat biometrický pas a jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní, nezakládá ale Ukrajincům právo pracovat. O ukrajinské diplomacii a válce na Donbase jsme si povídali s novým ukrajinským abasadorem v Praze Jevhenem Perebyjnisem.
Havlíčkův Brod – Víkend patřil v Brodě také milovníkům květů, stromů a vůní. V rámci akce Víkend otevřených zahrad měli možnost posedět v rozkvetlých zákoutích hýřících všemi barvami přírody, podívat se, jak se připravují skvělé míchané koktejly nebo okouknout impozantní secesní vilu, u které si dávali dýchánky hlavní představitelé brodského Gestapa.
Lidice /FOTOGALERIE/ - V Lidicích se v sobotu konala pietní vzpomínka k výročí vyhlazení Lidic nacisty. Veřejnost si tak přesně po pětasedmdesáti letech od této tragédie připomněla hrůzný osud, který středočeskou obec v červnu roku 1942 potkal.
Jaroslava Skleničková, rozená Suchánková, z Lidic je jednou ze dvou posledních žijících lidických žen, které strávily konec války v koncentračním táboře Ravensbrück. O hrůze, jež potkala celou vesnici, se společně se sestrou a maminkou dozvěděly až po návratu v roce 1945. Do nových Lidic se vrátila teprve v důchodovém věku.
Lidice – Jaroslava Skleničková, rozená Suchánková, z Lidic, je jednou ze dvou posledních žijících lidických žen, které strávily konec války v koncentračním táboře Ravensbrück. O hrůze, jež potkala jejich muže, děti a celou vesnici, se společně se sestrou a maminkou dozvěděly až po návratu do vlasti v roce 1945. Do nových Lidic se vrátila teprve v důchodovém věku.
Praha - Jaroslava Štaffová se narodila 2. dubna 1927 v Dejvicích. „To byla tehdy čtvrť, o které se říkalo, že kdo se tam narodí, tak má stříbrnou lžičku v ústech," říká hrdě na první pohled noblesní dáma a hrdá patriotka, která sice své děti vychovala tak, aby v komunismu žít nemusely, ale ona sama by Čechy nikdy nedokázala opustit.
Lidice -Jaroslava Skleničková, rozená Suchánková, z Lidic je jednou ze dvou posledních žijících lidických žen, které strávily konec války v koncentračním táboře Ravensbrück. O hrůze, jež potkala celou vesnici, se společně se sestrou a maminkou dozvěděly až po návratu v roce 1945. Do nových Lidic se vrátila teprve v důchodovém věku.
Albrechtice nad Orlicí /ROZHOVOR/ - Finále poháru nezvládli, před fotbalisty Libčan je však další velká meta. Pokud zvládnou poslední dvě utkání sezony, stanou se vítězi Votrok krajského přeboru, tedy první ligy.
Pacov – Nelly Prezmah, rozená Guttmannová, dcera posledního pacovského rabína Nathana Guttmanna, přijela na krátkou návštěvu města, kde prožila dětství. Její návštěvu Pacova, která začala odpoledne ve čtvrtek 8. června a potrvá do dopoledne následujícího dne, zorganizovali nadšenci v čele s Pavlem Tychtlem a nově vytvořeným spolkem Tikkun.
Tachov – Telegram oznamující spáchání atentátu na následníka trůnu přijatý plánskou poštou, nebo objemnou knihu součtů, kterou začali psát ve Stříbře před čtyřmi sty lety. Také takové zajímavosti a unikáty jsou uloženy v depozitu archivu v Tachově.
Jihlava – Zachytit příběh zajímavého pamětníka a naučit se jej vyprávět. Na tom půl roku pracovaly týmy dětí z jihlavských osmých a devátých tříd. Ve středu odpoledne v gotickém sále jihlavské radnice prezentovaly své projekty veřejnosti. S učiteli se totiž zapojily do projektu Příběhy našich sousedů.
Linec – Katharina Bognerová z Götzendorfu udělala na rohrbašské reálce maturitu z fyziky „levou zadní" a teď ji čeká mezinárodní fyzikální olympiáda v Indonésii, píše linecký deník OÖN.
Hradecko - Když se na začátku dubna vrhli archeologové na pole, kudy za pár let povede další úsek dálnice D11, věděli, že je čeká zlatý důl poznání. A nemýlil se.
Chotěvice - Neonacisté z celé Evropy míří do Chotěvic. Zpráva, která v úterý vyděsila malou obec z Trutnovska. V místním autokempu svatá Kateřina, kde se běžně ubytovávají školy nebo dětské tábory, se o víkendu měl odehrát utajovaný neonacistický festival.
Sněmovna ve středu ocenila hrdinství československých legionářů z bitvy u Zborova, od níž uplyne začátkem července 100 let. V usnesení, které schválila, uvedla, že se zasloužili o stát. Bitva u ukrajinského Zborova byla součástí takzvané Kerenského ofenzívy za první světové války. Proti československým jednotkám tehdy stála rakousko-uherská armáda.
Praha - Sněmovna ve středu ocenila hrdinství československých legionářů z bitvy u Zborova, od níž uplyne začátkem července 100 let. V usnesení, které schválila, uvedla, že se zasloužili o stát. Bitva u ukrajinského Zborova byla součástí takzvané Kerenského ofenzívy za první světové války. Proti československým jednotkám tehdy stála rakousko-uherská armáda.