Údajně zázračný pramen u sv. Anny v Pohledu záhadně zmizel
Pohled – Voda neteče. Dlouhodobé sucho zřejmě poškodilo pramen „zázračné" vody v poutním areálu sv. Anny u Pohledu na Havlíčkobrodsku.
Pohled – Voda neteče. Dlouhodobé sucho zřejmě poškodilo pramen „zázračné" vody v poutním areálu sv. Anny u Pohledu na Havlíčkobrodsku.
Praha - Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec dnes u soudu uvedl, že šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová vyhlásila jeho útvaru válku poté, co unikly informace o prověřování jejího exmanžela. Odmítla prý připustit, že údaje mohl vynést i někdo ze státního zastupitelství. Martinec po Bradáčové žádá omluvu a 200.000 korun za její tvrzení, že proti ní tuto kauzu konstruoval. Soud rozhodne v prosinci.
Dobruška – Další čtyři výrazné osobnosti obdržely medaile, které jsou důkazem, jak si vedení Dobrušky váží těch, kdo přispívají k rozvoji města.
Praha - Na sérii otázek Deníku pro pražské kandidáty do senátu odpovídal i Ladislav Kos a Helena Válková, kteří se ucházejí o křeslo v horní komoře parlamentu na Praze 11.
Přerov – Nemohli společně žít, protože se krátce po skončení války stali obětí nelidského masakru na Švédských šancích. Tak alespoň po dlouhých jednasedmdesáti letech spočinou na společném místě posledního odpočinku.
Olomouc - Jak se žilo československým legionářům v době první světové války v Rusku? V jakých podmínkách spali, jedli a bojovali? To vše přibližuje historický legionářský vlak, který ve středu dopoledne zastavil na olomouckém hlavním nádraží.
Louny - Setkání u známého pomníku s rudou hvězdou je v plánu na pondělí 17. října.
Hradec Králové - Starý zákon v drobné grafice ze sbírky exlibristy Stanislava Hlinovského prezentuje od pondělí tohoto týdne královéhradecká Galerie Na Mostě Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Prohlédnout si ji tu budete moci do letošního 11. listopadu.
Banja Luka – Současná Bosna a Hercegovina je podle prezidenta bosenské Republiky srbské (RS) „místo, které si nikdo nepřeje" a „neúspěšný koncept". Milorad Dodik to řekl v rozhovoru poskytnutém agentuře AFP, v němž také potvrdil, že „velmi uvažuje" o referendu o nezávislosti RS. Takové referendum, o němž se hovořilo už dříve, by ohrozilo křehkou strukturu ustavenou daytonskou mírovou dohodou, jež ukončila krvavou válku v letech 1992–1995.
Hradec Králové - Zápasy 3. kola pokračovala krajská hokejová liga a úvodním kolem již také odstartovala krajská soutěž. Třebechovické áčko prohrávalo již 1:5, přesto stihlo vyrovnat.
Přerov – Komedie z pera Františka Ringo Čecha, která předkládá nezvyklý pohled na postavy ze Starých pověstí českých Aloise Jiráska, se představí v Městském domě v Přerově v úterý 18. října v 19.30 hodin.
Praha - Ukrajinci postižení válečným konfliktem v brzké době do Česka migrovat nebudou. Z výzkumu geografů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vyplývá, že zhruba dva miliony lidí, které na východu země postihla válka, o migraci na Západ neuvažují, řekl vedoucí výzkumu Dušan Drbohlav. Přesto se ale migrace v poslední době proměnila. Ukrajinci přicházejí do střední a východní Evropy kvůli své ekonomické situaci, nikoliv politické. Pokud přesidlují do Česka, využívají často polských víz díky tamní vstřícné migrační politice.
Benešov – Detektivní vánoční povídku „Heween" chystá představit čtenářům student vlašimského gymnázia David Veselý v adventním čase, ale už minulý týden si autorské čtení v benešovské městské knihovně odbylo v komorním prostředí předpremiéru.
Dačice – Záměr radnice posunout pomník obětem válek v Kancnýřově sadu, kde započaly práce na revitalizaci, vyvolal řadu bouřlivých reakcí. Výsledkem byl dotaz na ministerstvo obrany, odbor péče o válečné hroby, zda má dačická radnice na přesun pomníku povolení.
Petrohrad – Nové nařízení petrohradského gubernátora Georgije Poltavčenka „o zajištění potravinové bezpečnosti" zaručuje v případě vypuknutí války každému obyvateli města 300 gramů chleba na den po dobu 20 dnů. „To je méně než standardní balení krájeného chleba," poznamenal zpravodajský server Newsru.com o petrohradské novince. Ve městě na Něvě v současnosti žije 5,2 milionu lidí.
Olomouc - Knoty svíček na malých dřevěných lodičkách zazářily v pondělí vpodvečer na hladině řeky Bystřice u lávky vedoucí do olomoucké části Hodolany.
/POZVÁNKA/ Dalším snímkem Líná zátoka se Opavský filmový klub vrací do kina Mír a po realistické maďarské sondě do současnosti nabídne mysteriózní francouzskou retrodetektivku.
Hradec Králové - Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevřelo výstavu Ohlasy Prusko-rakouské války, která připomene důsledky střetu z roku 1866.
Praha – Hlavní výrobní náplní největšího tuzemského výrobce zámků FAB v Rychnově nad Kněžnou, který vznikl před 105 lety, 9. října 1911, je produkce stavebních zámků a zámků pro automobily, motocykly a jízdní kola. V roce 1997 se firma stala členem celosvětového zámkařského koncernu Assa Abloy se sídlem ve Švédsku.
Berlín - Jordánský král Abdalláh II. dnes v západoněmeckém Münsteru z rukou německého prezidenta Joachima Gaucka převzal Vestfálskou mírovou cenu. Gauck při předávání ceny, kterou v roce 1998 jako první dostal Václav Havel, zdůraznil Abdalláhovo dlouholeté úsilí o mír, klidné soužití různých náboženství i péči o stovky tisíc syrských uprchlíků.
Saná - V bojích s povstaleckými šíity podporovanými Íránem východně od jemenského hlavního města Saná byl v pátek zabit vysoký generál sil věrných vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na informace z obou stran konfliktu.
Praha - Sokolové vzpomínkovými akcemi při příležitosti Památného dne sokolstva uctí památku členů tohoto spolku, kteří za jeho hodnoty obětovali i svůj život. Akce se konají v den 75. výročí rozpuštění České obce sokolské (ČOS). Při takzvané sokolské akci v noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo zatklo sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot.
Praha - Sokolové vzpomínkovými akcemi při příležitosti Památného dne sokolstva uctí památku členů tohoto spolku, kteří za jeho hodnoty obětovali i svůj život. Akce se konají v den 75. výročí rozpuštění České obce sokolské (ČOS). Při takzvané sokolské akci v noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo zatklo sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot.
Praha /ROZHOVOR/ - Se svou ženou letos oslavili diamantovou svatbu, tedy 60. výročí. Brali se přitom hned po dvou měsících vztahu. A Václav Cais nelituje. Svatba u pražského Jezulátka byla nejhezčím okamžikem jeho života. „S manželkou jsme jedno tělo, jedna duše," říká.
Malenovice - Uplynulo 70 let od chvíle, kdy skauti vztyčili na úpatí Lysé hory jednoduchý kříž. Ten postavili mezi kameny, kam také položili lahvičku s krátkým vzkazem.
Ukončit válku je daleko těžší, než ji začít. Když jde o válku občanskou, co trvá půl století, protože ji žádná strana nemůže vyhrát, zemře v ní 260 tisíc lidí a sedm miliónů jich přijde o domovy, dojednání míru je událost mimořádná. Norský Nobelův výbor dal letos před množstvím kandidátu na mírovou cenu přednost kolumbijskému prezidentovi i navzdory tomu, že Kolumbijci v referendu smlouvu vlády s povstalci překvapivě odmítli.
Praha - Zástupci armády a válečných veteránů si v pátek v Praze připomněli výročí druhoválečných bitev, kterých se zúčastnili českoslovenští vojáci. Před 72 lety v těchto dnech se první československé jednotky společně se sovětskými vojáky probojovaly v krvavé bitvě na Dukle na československé území. Ve stejné době se Československá samostatná brigáda zapojila do obléhání francouzského přístavu Dunkerque. Vzpomenuty byly i boje na Středním východě.
Essen (Německo) - Jméno německé ocelářské společnosti Krupp, která již v předminulém století patřila mezi největší německé průmyslové podniky, dodnes vyvolává různé asociace. Pro někoho je symbolem německého průmyslu, pro jiné zase válek, otrocké práce či smogem zamořeného Porúří.
Praha - Zástupci armády a válečných veteránů si v pátek v Praze připomněli výročí druhoválečných bitev, kterých se zúčastnili českoslovenští vojáci. Před 72 lety v těchto dnech se první československé jednotky společně se sovětskými vojáky probojovaly v krvavé bitvě na Dukle na československé území. Ve stejné době se Československá samostatná brigáda zapojila do obléhání francouzského přístavu Dunkerque. Vzpomenuty byly i boje na Středním východě.
Koníkov - Přes čtyřicet let stojí na Metodce, jednom z dominantním vrcholů Žďárských vrchů, památník obětem partyzánských bojů za druhé světové války.
Olešná – Šlágrem 7. kola okresního přeboru bude bezesporu souboj čtvrté Olešné s druhou Kněževsí. Olešenští před sezonou mohutně posílili a netají se ambicemi na přední umístění stejně jako Kněževes, které vloni o 6 bodů unikl okresní titul. „Válka", jak souboj s nadsázkou nazval kouč hostů Pavel Kollár, vypukne v sobotu od 16 hodin.
Fanoušci původně české série Mafia se konečně dočkali. Oficiálně vyšla Mafia 3. Nejnovější pokračování gangsterské akce odehrávající se v nové době, městě a s novými hrdiny. Hra obsahuje rovněž české titulky.
Manila - Kontroverzní filipínský prezident Rodrigo Duterte dnes Evropské unii a Spojeným státům vzkázal, že pokud se jim nelíbí jeho válka proti drogám na Filipínách a chtějí ukončit svou pomoc Manile, ať tak učiní. Informovala o tom agentura Reuters.
Jablunkov – Dobré lidi, pohostinnou povahu, krásnou přírodu, ale i válkou zkoušenou oblast poznali jablunkovský místostarosta Stanislav Jakus a radní Luboš Čmiel v ukrajinském Tjačivu. Do partnerského města přijeli z nejvýchodnějšího cípu Česka v předminulém týdnu se smlouvou o spolupráci.
Štrasburk - Europoslanci dnes během bouřlivé rozpravy ve Štrasburku kritizovali nečinnost Evropské unie při řešení konfliktu v Sýrii. Hlavní je podle nich dosáhnout příměří a doručit syrským obyvatelům humanitární pomoc, podle některých by však EU měla také změnit dosavadní strategii, protože její současná role je neviditelná. Osmadvacítka by měla být mnohem aktivnější a nenechat pouze Rusko a USA, ať situaci řeší, uvedli europoslanci.
Boskovice, Doubravice nad Svitavou – Všichni v Doubravici nad Svitavou si mysleli, že je dávno ztracená. Po oponě, kterou měl pro tamní ochotníky namalovat Alfons Mucha, se už před lety slehla zem. Nyní se pravděpodobně našla v depozitáři Muzea regionu Boskovicka.
Horní Bříza – Britská spisovatelka Wendy Holden právě v České republice představuje knihu Narodili se, aby přežili. Popisuje příběh tří těhotných žen, který začíná roku 1944 v koncentračním táboře v Osvětimi a končí šťastně. Ženy přežily, jejich děti také.
Praha - Osmdesát. Tolik by bylo dnes Václavu Havlovi. A přesně tolik gratulantů přivede příští sobotu do Lucerny Knihovna Václava Havla, aby uctila jeho jubileum. Jedním z nich bude i herečka a diplomatka Magdaléna Vášáryová.
Jablonec n. N. - Čtyři a půl tuny odpadu vyklidili jablonečtí pracovníci veřejně prospěšných prací z koryta řeky Nisy.
Praha - Přední český filozof, vysokoškolský profesor a publicista Jan Sokol dnes obdrží cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Předána mu bude v den nedožitých Havlových 80. narozenin. Nadace ocenila Sokola za jeho přínos ke svobodě slova a rozvoji vzdělanosti. Současně vyzdvihla i jeho osobní statečnost v době komunismu.
Birmingham (Británie) - Britská premiérka Theresa Mayová chce navrhnout, aby se některé části Evropské úmluvy o lidských právech neaplikovaly na jednotky sloužící v oblastech válečných konfliktů. Mayová tak chce chránit britské vojáky bojující v zahraničí před soudními žalobami a ušetřit peníze daňových poplatníků. Řekla to dnes televizi Sky News.
Brusel - Americký ministr zahraničí John Kerry dnes ostře kritizoval Moskvu za její "neodpovědné a hluboce mylné" rozhodnutí spojit své zájmy i pověst s režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Kerry zároveň v projevu v Bruselu zdůraznil, že Spojené státy budou dál hledat cestu k ukončení syrské války.
Praha, Louny - Rodák z Donína u Loun zemřel před 10 lety. Patřil k nejznámějším českým letcům z války.
Šumperk – Discgolfové hřiště v lokalitě šumperského Kotle již slouží veřejnosti, radnice nechala nainstalovat koše i informační tabule. Zajistila také půjčování sportovního náčiní.
Žirovnice - Konfrontace starověkých textů s moderním médiem fotografie a také konfrontace současného člověka s věčnými otázkami života jsou hlavními tématy putovní výstavy Jobova zvěst fotoreportéra Jana Šibíka.
Moravská Nová Ves – Značný ohlas má na sociální síti Facebook fotka, kterou pořídil Milan Studnička z Moravské Nové Vsi. Podnikatel vyfotil předvolební plachtu KSČM pověšenou na budově, o níž podle něj majitel přišel po roce 1948. Muž pod politickou reklamu umístil druhou plachtu s textem, že budovu komunisté ukradli a majitele uvěznili.
Praha - Generál František Fajtl patřil mezi desítky československých letců, kteří se po březnu 1939 nesmířili s okupací a zamířili za hranice bojovat za svobodu své vlasti. Fajtl sice mezi ostatními nevynikal počtem sestřelených nepřátel, prokázal ale velitelské schopnosti a stal se dokonce velitelem jedné z britských perutí Královského letectva (RAF). Pilot, který zemřel 4. října 2006 ve věku 94 let, proslul také jako jeden z nejlepších vypravěčů mezi muži v uniformách.
Washington - Spojené státy ukončily s Ruskem dvoustrannou spolupráci v otázce syrského příměří. Informovalo o tom dnes americké ministerstvo zahraničí, podle jehož prohlášení Moskva neplní své závazky spojené s dohodou o příměří ve válkou zmítané zemi. Podle Washingtonu nemá smysl spolupracovat ve chvíli, kdy ruské a syrské letouny bombardují město Halab. Ruské ministerstvo zahraničí ale v reakci obvinilo USA, že nedokázaly splnit klíčové podmínky dohody o Sýrii a vinu házejí na jiné.
Praha - Britská spisovatelka Wendy Holdenová v pondělí v Knihovně Václava Havla představila svou knihu o třech mladých matkách, které porodily děti v koncentračním táboře. Společně s autorkou přijeli do Prahy ze zahraničí i potomci hlavních hrdinek – Eva, Mark a Hana, kterým je nyní 71 let. Holdenová uvedla, že při psaní knihy „Narodili se, aby přežili" jí vedle samotných dětí pomohlo i pražské Židovské muzeum.
Břeclav - Břeclav chce řešit problémy lidí žijících na okraji společnosti. Pomoci má Agentura pro sociální začleňování.