Praha - O statečných ženách, které vstoupily do řad české nebo československé armády, vypráví nová výstava umístěná před budovou generálního štábu na Vítězném náměstí v Praze. Fotografiemi i textem historici na několika panelech připomněly dívky a ženy bojující na východní frontě, pracující v odboji a novodobé veteránky, které sloužily v zahraničních misích české armády.
Ostrov - Panelová výstava s názvem Marcebila se vrací do Krušných hor, mapuje legendu o Marcebile a je ke zhlédnutí ve dvoraně ostrovského zámku. Kdo se do příběhu o patronce Krušných hor jednou začte, málokdy dokáže odtrhnout oči, dokud příběh nedočte do konce.
Letohrad – Václav Vacek spravuje letohradskou farnost šestadvacet let. Pečuje o kostely i lidskou duši. Zastává se slabších a bezbranných, svými otázkami, mnohdy provokativními, podněcuje lidi k hledání odpovědí, ale také je rozděluje.
Bejrút - Syrští opoziční aktivisté dnes na internetu zveřejnili video ze záchrany pětiletého Syřana Umrána Dakníše z trosek po ničivém náletu na město Halab. Dítě, které záchranář usadil v sanitce do křesla, je pokryté prachem a na hlavě má krev. Navzdory chaosu, který kolem něj panuje, zůstává v tichosti sedět. Ruce má na klíně a čeká na ošetření, jen si protře oko a nahmatá oblast spánku, jako kdyby tam cítil bolest.
Hodonín u Kunštátu – V neděli to bude už třiasedmdesát let od největšího transportu mužů, žen a dětí z takzvaného cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu do koncentračního tábora v Osvětimi. Tuto tragickou událost na Blanensku připomene pietní shromáždění, které začne v jedenáct hodin dopoledne u hromadného hrobu v lese.
Kočkov - Rudá hvězda a nápis „Mrtvým čest a sláva živým odpovědnost" jsou na obnoveném pomníku obětem války, který byl ve středu představen veřejnosti Na Kopečku.
Kladské pomezí - Do hledání nacistického vlaku plného zlata se kousek od Náchodska, a to u polského města Walbrzych, pustili v úterý 16. srpna dva lovci pokladů Andreas Richter a Piotr Koper.
Damašek - Více než 17.000 lidí zemřelo od vypuknutí války v Sýrii před více než pěti lety ve věznicích syrského režimu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila organizace Amnesty International (AI). Syrský režim se podle ní v káznicích dopouští mučení, které zahrnuje na příklad bití, polévání vroucí vodou nebo znásilňování. Mezinárodní společenství by prý mělo Damašek tlačit k tomu, aby s mučením ve věznicích skončil. Syrská vláda obvinění tohoto typu opakovaně odmítá, napsal zpravodajský server BBC.
Držovice – Před rokem otevřeli v Držovicích nový Obecní dům. Původně základní škola, za války lazaret, později učňovské středisko. Budova sloužila lidem do roku 2009.
Máme ji doma všichni. My máme ještě tu starou malou almárku, co se věšela na zeď a zamykala na klíček. Co v ní bylo po předchozích majitelích, vyhodilo se do nitra suchého záchodu nebo spálilo v kamnech. I tak něco zůstalo a používá se dodnes pinzeta, nůžky. Dokoupil se octan hlinitý, jód, vata, sirky, malá svíčka, obinadlo, černé uhlí, leukoplast, jedlá soda, aspirin, spínací špendlíky.
Ždírec nad Doubravou - Novotou zářící stará zbrojnice sboru dobrovolných hasičů v Kohoutově, místní části Ždírce nad Doubravou, připomíná mladé hrdiny 2. světové války a domácího protihitlerovského odboje.
Litoměřice – Vila Pfaffenhof, jinak zvaná také Fafák nebo Veveří, je již delší dobu ve stavu, který lze označit za havarijní a životu nebezpečný. I přes to je stále vyhledávaným cílem turistů, historiků, umělců, hráčů airsoftu a dalších zvědavců, které fascinuje svou tajemnou historií.
Chodov - Veřejnou sbírku na doplnění zvonice kostela svatého Vavřince o další dva zvony zahájil starosta Chodova Patrik Pizinger. Jména dárců mohou být odlita do pláště zvonů.
O víkendu si v rámci velké obecní slavnosti ve Chvalíkovicích připomněli, že už sedmdesát let trvá kmotrovství s Železným Brodem, který se nachází v severních Čechách nedaleko Jablonce nad Nisou.
Kořenov - Každoroční srpnový Štěpánův jarmark, který se koná při příležitosti narozenin rozhledny se letos ponese v duchu 150. výročí Prusko-rakouské války 1866.
Liberec - Severočeské muzeum v Liberci připomíná samostatnou výstavou 150 let od prusko-rakouské války v roce 1866, které se také někdy říká Sedmitýdenní válka. Známá je zejména bitvou u Sadové nedaleko Hradce Králové, několik vojenských potyček se ale strhlo také na Liberecku, řekl ředitel muzea Jan Křížek. Srážku jezdectva u Dlouhého Mostu a potyčku u Stráže nad Nisou dokumentují dvě rozměrná plátna zapůjčená Vojenským historickým ústavem Praha.
Praha /INFOGRAFIKA, FOTOGALERIE/ - Pražský deník vám přináší vycházky Prahy Neznámé. Vydáme se po méně známých, ale zato neméně zajímavých zákoutích metropole. Tentokrát se vypravíme do srdce Dejvic.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.
Slavkov u Brna – Řemeslný jarmark, košt vín, ukázky výcviku vojsk, bitevní střet v parku i večerní slavnost s promítáním různých scén na hladinu spodního bazénu a vodní stěnu. Napoleon Bonaparte znovu ve Slavkově u Brna slavil své narozeniny, tentokrát se návštěvníci museli spokojit s přítomností Marie Luisy Habsbursko-Lotrinské, která se v devatenácti letech stala jeho druhou ženou. Bitevní ukázka nicméně byla k vidění i bez francouzského státníka a vojevůdce. Přiblížila, jak rakouská vojska ustupovala od Wagramu, u kterého bitva přinesla rozhodnutí rakousko-francouzské války.
Praha - Nejhorší vzpomínky má na konec války, nejhezčí na svou maminku. Květoslava Parýzková vzpomínala na dětství v Brně i život v Praze. Do Prahy se přestěhovala v jednadvaceti letech. Nejprve ji soužil stesk. Chyběla jí velká rodina. Květoslava Parýzková pochází z osmi dětí. Pomáhat v domácnosti byla zvyklá odmala. Vedle starosti o své mladší sourozence zvládla práci a k tomu ještě večerní školu.
Vážený pane prezidente Putine, opravdu si myslíte, že z toho bude mít někdo prospěch, když dnes, v tak rozjitřené době, začnete znovu harašit zbraněmi i na evropském kontinentě? Vždyť s obsazením Krymu, kvůli němuž jste před dvěma lety rozpoutal na východní Ukrajině „hybridní válku", se západ nakonec chtě nechtě smířil, jakkoli proti tomu oficiálně pořád ještě protestuje. Já vím, s jídlem roste chuť, ale to musíte mít opravdu zálusk i na Ukrajinu?
Ankara - Turecko a Írán budou společně usilovat o ukončení konfliktu v Sýrii, ačkoli mají v této zemi zmítané válkou protichůdné zájmy. Shodli se na tom dnes ministři zahraničí Mevlüt Çavuşoglu a Mohammad Džavád Zaríf během jednání v Ankaře. Šíitský Írán přitom podporuje setrvání prezidenta Bašára Asada u moci, zatímco Turecko usiluje o jeho odchod.
Loket - V loketské městské knihovně pokračuje velmi úspěšná výstava geniálního ilustrátora, tvůrce pop-up Vojtěcha Kubašty. Na výstavě je představen kompletní výběr z jeho tvorby, od knižních ilustrací, grafických listů, reklamních materiálů a pohlednic až k velkému množství prostorových knih a betlémů.
Majitel limitovaného Lamborghini Aventador Superveloce (SV) z Jihoafrické republicky se pustil do války proti prodejci svého vozu. Vadí mu, že není jediným majitelem tohoto vzácného supersportu v zemi.
Břeclav /INFOGRAFIKA/ – Spokojený je důchodce Jan Krátký z Břeclavi. Líbí se mu plán na pořízení dalších lůžek, která rozšíří kapacitu nemocnice v okresním městě. Krátký je jednatelem břeclavské organizace Klubu důchodců. Řady z nich se záměr týká, část ze zamýšlených sto padesáti lůžek má totiž sloužit pro dlouhodobou péči. „Určitě by to mnohým pomohlo, také případná lékařská pomoc by byla rychlá," je přesvědčený Krátký.
Štětí - Město za podpory místních podnikatelů pořádá v sobotu 13. srpna tradiční prázdninovou akci. Nadšení cykloturisté se vydají ve 14 hodin z Nového náměstí na vyjížďku regionem Štětsko pod názvem Tour de Texas.
Brno – Ústavní soud (ÚS) se dnes zastal muže, jehož židovským prarodičům nacisté zkonfiskovali dům v Mimoni na Českolipsku. Nemovitost po válce převzal stát, nyní je tam policejní služebna. Muž jako dítě přežil koncentrační tábor, prakticky celá jeho rodina ale za války zahynula. O nemovitosti se tak dozvěděl až mnohem později, když v důchodu začal pátrat v archivech.
Chodov - Když se řekne historik, většinou si podvědomě představím vousatého, vážného, přísně vyhlížejícího staršího pána. Přede mnou ale sedí sympatický, usměvavý, příjemně vyhlížející mladý muž, který měl to štěstí, že se mu celoživotní koníček stal povoláním. Jmenuje se Miloš Bělohlávek a pracuje jako historik města Chodova.
Paříž/Londýn – Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) je jedním z hlavních zdrojů informací týkajících se konfliktu, který zuří v Sýrii od roku 2011. Stojí za ní oponent režimu Ramí Abdar Rahmán. Organizace ale není zdaleka nezávislá, píše francouzský list Le Figaro.
Chleby - Chlebská ZOO se chystá na mimořádnou událost. 22. srpna sem dorazí v doprovodu thajských odborníků vzácné opice langur duk. Zoo se na jejich chov intenzívně připravovala a věří, že se jí povede to, co málokde na světě: odchovat nové opičky.
Ankara - Na jihovýchodě Turecka dnes při vlně útoků zemřelo nejméně 12 lidí, z toho pět civilistů. Desítky dalších byly zraněny, informovala agentura AP. Úřady tvrdí, že útoky mají na svědomí rebelové ze Strany kurdských pracujících (PKK).
Kvilda - V Bučině u Kvildy nebo v sousedním Finsterau se každou sobotu scházejí Němci, kteří byli po druhé světové válce z Kvildy odsunuti. Skupina zhruba patnácti lidí zahrnující kromě Němců i současné obyvatele obce si pravidelně vypráví, co je nového, a navzájem se přitom učí německy a česky. "Původní obyvatelé na Kvildu nikdy nezapomněli. Přes léto mám v kanceláři otevřené okno. Chodí mě z ulice třeba jen pozdravit, dobře se za ta léta známe, zajímají se, co je nového," uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský.
/HLASUJTE V ANKETĚ NÍŽE/ Zanechali v historii našeho regionu výraznou stopu, nebo dělají dobré jméno našemu kraji svou činností i dnes… Výrazných osobností spojených se severní Moravou a Slezskem najdeme v historii i současnosti celou řadu. Které z nich jsou ale ty „NEJ"?
Praha /FOTOGALERIE/ - Za minulého režimu pracovala řadu let jako modelář v předním pražském oděvním salonu. Po revoluci, po různých šťastných i nešťastných zkušenostech, nakonec založila vlastní firmu. Impulzem k tomu byla nabídka na tvorbu firemního oděvu pro energetickou společnost.
Brno – Blikající cedule lákající na astronomické jackpoty ještě před dvěma lety osvětlovaly Brňany na každém rohu. Poté, co radnice tvrdý hazard zakázala, se nad výherními automaty smráká. Z téměř čtyř tisícovek jich ve městě zůstaly jen necelé dvě stovky. Dalších dvaadvacet zmizí do konce měsíce. Poslední z nich má povolení do roku 2019. Ta už provozovatelé automatů od vyhlášky z prosince roku 2014 nemohou prodlužovat.