Mnichovo Hradiště - Karel Stanislav Otta, rodák z Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku, strávil celou druhou světovou válku bojem proti nepříteli. Letos si jeho osud město připomíná několika akcemi. Ve chvíli, kdy vypukla druhá světová válka, bylo Karlu Ottovi osmnáct let.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.
New York/Istanbul - Každá země, která se postaví za muslimského duchovního Fethullaha Gülena, nebude přítelem Turecka a bude vnímána jako stát, který je ve válce s tímto členem NATO. Toto varování dnes podle agentury Reuters vyslovil turecký premiér Binali Yildirim v souvislosti s mužem, kterého už před tím turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce nezdařeného pokusu o převrat v Turecku. Gülen žijící v USA pokus o puč provedený v noci na dnešek částí armády ostře odsoudil. Jak rovněž uvedl, existuje podle něj i možnost, že byl převrat v zemi zinscenovaný.
Olomouc – Napjatou politickou situaci, která vyústila v pátek armádním pučem v Turecku, sleduje také olomoucký podnikatel, jehož část rodiny v Turecku žije. Muž, který si nepřál být jmenován, doufá, že konflikt je u konce.
Terezín – Ve foyeru kina Muzea ghetta byla ve středu zahájena dokumentární výstava nazvaná Svědectví v proměnách města Terezín ve stavebních plánech a dokumentech židovské samosprávy v letech 1941 až 1945.
Hrobce – Léto je nejen obdobím odpočinku, ale také archeologických objevů plánovaných či čistě náhodných. Jeden čerstvý objev byl v těchto dnech zachycen v Hrobcích.
Je stále zřetelnější, že zatímco teroristé pokaždé vymyslí nějaký nový způsob, jak šířit strach, bolest a smrt, reakce na teror je setrvale stejná. Zločinci jsou podezřele kreativnější, než jejich oběti. Nejspíš proto, že oběť v sobě nemá nenávist teroristy a nechce zareagovat špatně. A pak - zatímco teroristé chtějí liberální západní společnost zničit, neboť ji nenávidí, oběti se snaží společnost v její komplikované svobodné mnohotvárnosti zachovat.
Obohatit kulturu v Bruntále si vytkla za svůj cíl nová Galerie Petrin, která sídlí ve stejnojmenné víceúčelové budově. První výstava představuje fotografie Lubomíra Světničky z Bruntálu z jeho cest po Afghánistánu.
/ROZHOVOR/ Během středečního večera v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea v Opavě proběhla přednáška s názvem Kriminalita a kriminalistika na Opavsku v letech 1938-1945.
Hrádek u Nechanic - Na prohlídky zámku za doprovodu hraběcí rodiny a služebnictva se mohou těšit návštěvníci, kteří během víkendu zavítají na zámek Hrádek u Nechanic.
Hrádek u Nechanic - Na prohlídky zámku za doprovodu hraběcí rodiny a služebnictva se mohou těšit návštěvníci, kteří během víkendu zavítají na zámek Hrádek u Nechanic.
Nice (Francie) - Francouzský departement Alpes-Maritimes je jako kraj druhý největší "vývozce" džihádistů do Sýrie a Iráku. Jen krátce před vražedným útokem v Nice připomněl odborník na islám Gilles Kepel, že Azurové pobřeží má smutné prvenství, pokud jde o odchody francouzských občanů do řad teroristických organizací, napsal francouzský list Le Parisien.
Třebětín - Až do roku 1907 chyběla dětem v Třebětíně škola. Proto docházeli pravidelně do obce Vrbka, která byla vzdálená přibližně tři kilometry. Zejména v zimních měsících dělala docházka do školy problémy menším dětem.
Moskva - Spojené státy a Rusko se dohodly na nových konkrétních krocích k ukončení konfliktu v Sýrii. Oznámil to dnes americký ministr zahraničí John Kerry po desetihodinovém jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Moskvě. Bližší podrobnosti o dohodě ale nebudou podle Kerryho nyní zveřejněny, aby obě strany mohly na nastolení míru dále v klidu pracovat.
Brno – Politická propaganda prokremelsky orientovaných webů se změnila. Nedávno na to přišli politologové brněnské Masarykovy univerzity, kteří zmapovali 2660 článků vydaných v březnu na portálech Sputnik, AC24, Svět kolem nás a Parlamentní listy.
Šluknov – S obměnou zeleně pokračuje radnice ve Šluknově. Jen letos počítá s tím, že vysadí v parcích několik desítek nových stromů a několik stovek keřů.
Děčín – Na desítky tisíc korun vyjde restaurování trojice historických zvonů z kostela Povýšení svatého Kříže v Děčíně, které jsou v havarijním stavu. Jejich původ je přitom nejasný. Na kostel se totiž pravděpodobně dostaly až dlouho po svém odlití.
Praha - Čtvrtá městská část se zapojila do projektu s názvem Prázdniny pro děti z Ukrajiny. Jeho cílem je pomoci dětem z rodin postižených ukrajinským válečným konfliktem.
Lednice – Bohatou divadelní nabídku slibuje po celé léto lednický amfiteátr. V pátek tam v osm hodin večer startuje Festival ochotnických divadel. Na různorodá představení mohou zájemci zavítat až do druhého září.
Damašek - Tisková agentura Amak, která je napojena na radikály z hnutí Islámský stát (IS), potvrdila smrt jednoho z vysoce postavených velitelů islamistů Umara Šíšáního. Pentagon, iráčtí představitelé i syrští aktivisté již v březnu oznámili, že Šíšání zahynul při březnovém americkém náletu v Sýrii. Podle Amaku ale muž, který byl "ministrem války" IS, přišel o život v boji v iráckém městě Širkát jižně od Mosulu.
Břeclav – Nového ředitele bude mít městské muzeum a galerie v Břeclavi. Stávající ředitelka Jana Kramářová ve středu rezignovala. Ve funkci byla od loňského května, kdy došlo ke změnám personálním i organizačním. V reakcích zaznělo, že krok bylo možné očekávat. Kvůli nespokojenosti. Kramářová o důvodech svého odchodu zatím mlčí, vyjádří se prý později.
Olomouc - Návštěva psychologa dnes není nic výjimečného. Stále větší množství lidí si nachází cestu také do manželských a rodinných poraden, které pomáhají s řešením obtížných vztahových situací.
Jičínsko – Ten, kdo nebyl navštívit manželku generála Stanislava Krause, československého hrdiny od Tobruku a Dunkerque, by možná očekával, že vdova po tak významném bojovníkovi za naši svobodu bydlí nejspíše v nějaké pěkné vile.
Kladno – Jindřišce Klozové z Kladna je už 96 let. Je vdovou po nejslavnějším kladenském fotbalistovi všech dob – legendárním kanonýrovi Františku Klozovi.
Bučovice – Úkol první a zároveň největší? Zřízení certifikovaného turistického informačního centra. Bučovické informační a kulturní středisko sídlící v Jiráskově ulici má totiž nové vedení. Josef Žajdlík, který do křesla šéfa kultury ve městě nastoupil krátce po podzimním odvolání svého předchůdce Josefa Brychty, se na postu neudržel ani půl roku.
Mnichovo Hradiště - Karel Stanislav Otta, rodák z Mnichova Hradiště, strávil celou druhou světovou válku bojem proti nepříteli. Letos si jeho osud město připomíná několika akcemi
Královéhradecko, Dobruška - Už jen do pondělí 25. července můžete zhlédnout unikátní výstavu pohlednic Josefa Matušky s názvem 150 let od prusko-rakouské války.
Jižní Morava - Výstavu Zapomenutá válka si mohli lidé poprvé prohlédnout v úterý na vernisáži v Památníku Mohyla míru v Praci na Brněnsku. Vytvořil ji Německý kulturní spolek region Brno a organizuje ji Muzeum Brněnska, má podtitul Prusové a jižní Morava v roce 1866 a připomíná výročí sto padesáti let od prusko-rakouské války.
Věžná – Odvážný nápad se zrodil ve Věžné. Obec ve spolupráci s farností a dalšími nadšenci vyhlásila veřejnou sbírku, díky níž chce obnovit zvonovou soustavu ve věži místního kostela svatého Jiří.
Strakonice - I v pokročilém věku je Marie Topínková stále velmi elegantní a noblesní dáma. Ne, to není přetvářka, ale postoj a láska k životu jako takovému. A když vypráví zážitky ze svého mládí, lze v jejích slovech poznat, že ne vše bylo zalité sluncem.
Otrokovice - Jsem smířena se vším. Budu se vracet bez ruky, bez nohy nebo minimálně bez ucha. Jediné, v co pevně věřím, je, že nezraním nikoho v mém okolí. Blížím se ke střelnici, kde si poprvé vyzkouším střílet ze skutečných zbraní. Doteď jsem nestřílela ani ze vzduchovky.
Březno - Začátek léta patří několik posledních let obří akci u Března. Poslední indiánské války, jak se série jmenuje, přiláká vždy tisíce lidí ze širokého okolí. A nejinak tomu bylo i letos.
Praha - Před 45 lety, 12. července 1971, byl otevřen první úsek dálnice v Československu - D1 z Prahy do Mirošovic v délce 22,6 kilometru. Stavba dálnice D1 byla schválena již v listopadu 1938 a předpokládala dálniční propojení Prahy a Podkarpatské Rusi. Se stavbou se začalo 2. května 1939, ale práce byly přerušeny válkou.
Kutná Hora - České muzeum stříbra v Kutné Hoře zahájí na Hrádku tuto středu 13. července další výstavu. Tentokrát uvede výstavu Stanislava Suchardy medailér české secese. Slavnostní vernisáž se uskuteční v úterý 12. července od 18 hodin.
Velká Chmelištná – Podle dostupných pramenů byl hasičský sbor ve Velké Chmelištné založen v roce 1876. jako společný sbor hasičů, lesní stráže a četnictva. Sbor se staral o pořádek. Jeho historii i celý kraj hluboce zasáhla druhá světová válka a odsun sudetských Němců.
Londýn – Válka v Iráku, do níž Británie v roce 2003 vstoupila po boku Spojených států, byla nelegální. V textu pro dnešní vydání nedělníku Sunday Mirror to napsal tehdejší místopředseda britské vlády John Prescott. Prescott se tak přidal na stranu kritiků kabinetu premiéra Tonyho Blaira, kteří tento týden získali mocnou vzpruhu díky zveřejnění vyšetřovací zprávy takzvané Chilcotovy komise.
Mutěnice – Fotbalisté Mutěnic zahájili krátkou letní přípravu přesvědčivou výhrou. Vinaři i bez deseti hráčů kádru v úvodním přípravném zápase zdolali domácí Cerovou 3:0. Hosté dali všechny branky v závěrečné dvacetiminutovce. Dvakrát skóroval kanonýr Dalibor Koštuřík, jednou se trefil mladík Karel Růžička.
Brno – Urážka a vražda. Přesně tak vypadala před 925 lety první historická zmínka o Brnu v Kosmově kronice. Desátého července roku 1091 oblehl český král Vratislav I. „hrad Brno" při svém tažení na Moravu. Ten tehdy patřil jeho bratrovi, knížeti Konrádovi. Během obléhání pak dvořan Zderad urazil Břetislava, syna českého krále. Ten si to však nenechal líbit. „Břetislav jej vylákal k tajné poradě a poté jej nechal svými druhy zavraždit," sdělila vedoucí kolektivu Irena Loskotová na internetových stránkách encyklopedie Brna.
Jeden z nejnavštěvovanějších cílů turistů v Olomouckém kraji, hrad Bouzov, otevřel novou prohlídkovou trasu Arcivévodův okruh. Zaměřuje se na historii a přestavbu hradu. Lidé uvidí soukromý byt arcivévody Evžena Habsburského a jeho pobočníka v jižním křídle. Tyto prostory byly dosud otevřené pouze při výjimečných příležitostech, řekla kastelánka hradu Zuzana Šulcová. Novým okruhem mohou lidé procházet od 1. července, zatím ve zkušebním provozu.
Karlovarský kraj - Konec dohadům. Hokejová extraliga se i nadále bude hrát v Karlových Varech. Po náročných jednáních to včera potvrdil majitel klubu HC Energie Karel Holoubek. A zároveň velmi ocenil vstřícný přístup města Karlovy Vary, Karlovarského kraje i společnosti Sokolovská uhelná.
Lidice - V Růžovém sadu v Lidicích se v pátek ve 14 hodin uskutečnil již 300. svatební obřad. Tradice svatebních obřadů v Růžovém sadu odstartovala před 11 lety, 9. července 2005.