Písek – Městská slavnost byla původně církevní záležitostí. Byla poděkováním Panně Marii za záchranu města ve válce o dědictví habsburské. Písečtí slíbili, že pokud město bude uchráněno, budou každoročně konat procesí a děkovnou mši. Sepsaný slib kdysi visel v pracovně purkmistra.
Marseille – Snad žádný sportovní turnaj v Evropě se zatím nekonal za tak přísných bezpečnostních opatření. Po teroristických útocích v Paříži a Bruselu oči světa bedlivě pozorují francouzské Mistrovství Evropy ve fotbale.
Vlkoš /REPORTÁŽ/ – Za příjemného sobotního odpoledne si několik civilistů dopřává piknik v trávě u vody. Nevybrali si ale dobré místo. Do chvíle oddychu v dlouhotrvajícím válečném konfliktu jim vpadávají bránící se Němci. „Začíná boj o Moravské Slovensko, jižní bránu protektorátu Böhmen und Mähren," uvádí komentátor hlavní ukázku Vlkoššských dnů vojenských tradic, do níž se právě chystá zapojit na dvě stovky účinkujících.
Kábul - Praktiky radikálů z hnutí Taliban jsou čím dál tím brutálnější. Dokazuje to i nedávný případ z odlehlé oblasti hornaté oblasti Ghór, kterou má toto islamistické hnutí pod kontrolou. Jeden z místních obyvatel tam byl islamisty doslova stažen zaživa z kůže, napsal americký deník The Washington Post.
Boršov nad Vltavou /VIDEO/ - Pětaosmdesáté výročí založení své obce si v sobotu připomněli boršovští baráčníci. Rychtářka Ludmila Marešová zmínila, že pozvání na slavnost přijali baráčníci z různých koutů jižních Čech, jedna tetička dorazila dokonce z Teplic. Všichni se společně seřadili do průvodu, k němuž se přidali i boršovští hasiči, a na cestě obcí uctili památku obětí válek i nedávno zesnulého souseda Františka Čerkla, jenž v obci založil tradici staročeských dožínek.
Kořenec – Šestá muzejní noc v Kořenci se v sobotu nesla ve znamení oslav stopadesátého výročí postavení tamního větrného mlýna. Uniformovaní vojáci zabrali odpoledne celou obec a vybudovali u mlýna vojenské ležení. Příchozí si tam mohli například vyzkoušet, jak dalo ruční mletí obilí na žerňáku našim předkům zabrat. Také mohli navštívit komentovanou prohlídku třípatrové památky. „Víte, jak vzniklo rčení mít něco za lubem? Mlecí kameny byly kryté dřevěným bedněním, takzvaným lubem. Mlynáři vždycky zbyla po mletí za lubem nějaká mouka, takže měl něco pro sebe," vysvětlil majitel mlýna Jan Doubek.
New York - První věc, kterou Valerie Rileyová udělá po příchodu do kanceláře, je, že nastaví termostat nad 23 stupňů Celsia. První věc, kterou udělají její kolegové, je, že termostat nastaví pod 21 stupňů. A tak se ve firmě LifeSquire v Oklahomě děje až desetkrát denně, teplota létá nahoru a dolů, píše list The Wall Street Journal.
Olomouc – Olomoucký soud včera (pátek)začal projednávat žalobu podanou Německým řádem, přesněji Českou provincií řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě. Domáhá se navrácení hradního komplexu na Bouzově, který odmítl vydat Národní památkový ústav. Své rozhodnutí opřeli památkáři zejména o Benešovy dekrety. Řád předložil nové důkazy, které podle něj prokazují, že konfiskace nebyla provedena.
Praha - Výjimečná stage festivalu United Islands of Prague bude otevřena v neděli 26. 6. v prostředí nádraží Praha-Bubny. K festivalu se totiž již podruhé připojí Památník Šoa Praha. Prostor zapomenutého nádraží Praha-Bubny rozezní koncerty Miloše Vacíka a Jaroslava Kořána spolu s bubenickou formací TamTam Batucada.
Mělník – Životní osudy devíti mělnických pamětníků představili žáci základních a středních škol na prezentaci projektu Příběhy našich sousedů, která se konala ve velkém sále Masarykova kulturního domu.
Brno /FOTOGALERIE/ – Naposledy se sejít na místě, ve kterém někteří lidé strávili dlouhá léta svého života a nyní jej srovnávají stavební stroje se zemí. S takovým plánem nyní přišel šestaosmdesátiletý bývalý zaměstnanec Vlněny Oldřich Pařízek. V textilce strávil třiadvacet let.
Lidice /ROZHOVOR/ - Památník Lidice na Kladensku uctí v sobotu 11. června pietním aktem už 74. výročí vyhlazení obce za druhé světové války. Milouš Červencl je ve funkci ředitele památníku jedenáct let. Jedna z věcí, které si prosadil, jsou i svatby v Růžovém sadu.
Lidice /ROZHOVOR/ - Památník Lidice na Kladensku uctí v sobotu 11. června pietním aktem už 74. výročí vyhlazení obce za druhé světové války. Milouš Červencl je ve funkci ředitele památníku jedenáct let. Jedna z věcí, které si prosadil, jsou i svatby v Růžovém sadu.
Terezín - Na závěr školního roku zaznamenávají prostory Památníku Terezín zvýšenou návštěvnost hlavně kolektivů mladých lidí. Větší aktivity probíhají i v oddělení vzdělávání, které připravuje semináře pro žáky a pedagogy a další setkání s odborníky.
Hraběšín - Vyučování v Hraběšíně probíhalo do roku 1843 pouze soukromě. Děti tehdy vyučoval v domě číslo popisné 24, později v domě číslo 14, učitel Karel Čejka. K učení však nedocházelo pravidelně a on s dětmi pouze čas od času procvičoval čtení, psaní a počítání.
Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Dramatické počátky létání, napínavé přestřelky prvoválečných dvouplošníků a pěchoty, válka v Tichomoří, nízký přelet Boeingu 737 či armádního dopravního letounu Casa, gripeny, akrobatická show a mnohé další. To budou lákadla 11. Dobového leteckého dne, který se v sobotu 11. června uskuteční v Mladé Boleslavi.
Blanensko, Vyškovsko /TIPY NA VÍKEND/ – Unikátní ukázky zapomenutých řemesel, jako je například výroba dřevěného kola nebo drátování hliněných krajáčů, předvedou v sobotu i v neděli v areálu Panské zahrady v Kunštátě. U větrného mlýna v Kořenci budou k vidění ukázky činnosti vojska z prusko-rakouských válek. Na Vyškovsku zase pořadatelé lákají na české a slovenské kapely zvučných jmen, a to do Slavkova u Brna, kde se odehraje hudební festival TopFest. Rockový koncert a také soutěž ve vaření gulášů pak zažijí návštěvníci Otnic, kteří zamíří na Pivní slavnosti.
Blanensko, Vyškovsko /TIPY NA VÍKEND/ – Unikátní ukázky zapomenutých řemesel, jako je například výroba dřevěného kola nebo drátování hliněných krajáčů, předvedou v sobotu i v neděli v areálu Panské zahrady v Kunštátě. U větrného mlýna v Kořenci budou k vidění ukázky činnosti vojska z prusko-rakouských válek. Na Vyškovsku zase pořadatelé lákají na české a slovenské kapely zvučných jmen, a to do Slavkova u Brna, kde se odehraje hudební festival TopFest. Rockový koncert a také soutěž ve vaření gulášů pak zažijí návštěvníci Otnic, kteří zamíří na Pivní slavnosti.
Tachov - Dvě hodiny odpoledne a dvě minuty. Přesně v tento čas zasáhl blesk věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Tachově. Poničil elektroinstalaci a hodinový stroj přestal odpočítávat čas.
Mladá Boleslav - Patříte-li mezi příznivce aviatiky a báječných létajících strojů, pak nemůžete v sobotu 11. června chybět na 11. Dobovém leteckém dni, který představí průřez historií i ryzí současností českého i světového letectví. Podrobnosti nám prozradil ředitel Leteckého muzea Metoděje Vlacha Vladimír Handlík
New York – Poté, co OSN zařadila Saúdskou Arábii minulý týden na černou listinu kvůli zabíjení dětí ve válce v Jemenu, země na světovou organizaci vyvinula nepřijatelný a nepřiměřený nátlak. Uvedl to dnes generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Rijád například pohrozil, že omezí financování programů OSN, napsala agentura Reuters.
Velké sportovní akce poslední dobou provází nervozita, která nesouvisí s tím, kdo bude lepší nebo koho si oblíbí štěstěna. S napětím čekáme, kde to bouchne. Tušíme, že do Francie nedorazilo pouze čtyřiadvacet nejlepších fotbalových týmů, ale také nějací fanatici, jejichž snem je pokazit nám radost z fotbalu.
Česká Ves – Byla by to láska jako každá jiná. To by však on nesměl být anglický válečný zajatec, ona německá dívka a v Evropě by nesměla zuřit druhá světová válka. Osud Horace Greasleyho a dalších válečných zajatců na Jesenicku odkrývá expozice v novém muzeu v České Vsi. Oficiálně se otevře v pátek 10. června.
Plzeň – V neděli tomu bylo přesně 550 let, kdy se výrazně proměnil znak města Plzně. Ke stávajícím symbolům – chrtici a velbloudovi – přibyla další dvě pole.
Praha /ROZHOVOR, GALERIE/ - Během svého století zažila válečné hrůzy, tvrdou práci i zkázu ničivých povodní. Úsměv na tváři ji přesto téměř nikdy neopouští. Vždy vstřícná a usměvavá, tak Emílii Šanovcovou popisují přátelé a rodina.
Most - Tatínka Oldřišky Šicové zadrželo gestapo. Už ho nikdy neviděla. Naposledy ho spatřila v zamřížovaném okně vlaku. Na ten okamžik nikdy nezapomněla. Její příběh byl nyní natočen a archivován skupinkou dětí.
Sydney/Londýn – Ve světě je stále více násilí, úmrtí v důsledku válek je nejvíce za 25 let a teroristických útoků nejvíce v historii. Své domovy muselo opustit více lidí než za druhé světové války. Uvedl to dnes Ústav pro ekonomiku a mír (IEP) se sídlem v Austrálii ve své nejnovější výroční zprávě o vývoji ozbrojených střetů ve světě.
Hradec Králové - Mezinárodní den archivů připadá každoročně na 9. června a veřejnosti připomíná význam archivů pro společnost. Letos poprvé se k tradici připojí také Státní okresní archiv Hradec Králové a zve všechny zájemce k návštěvě.
Kroměříž – Ve dvanácti letech ho na začátku druhé světové války naložili na vlak a zachránili mu tím život. Jeho rodiče ale takové štěstí neměli: skončili v koncentračním táboře Osvětim.
Praha - Více než třetina Čechů je pro přijímání uprchlíků z oblastí zasažených válkou. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Od začátku roku kladných odpovědí mírně přibylo, zatímco zájem o téma migrace nebo pocit ohrožení bezpečnosti Česka poklesly. Odmítavě se k přijímání jakýchkoli uprchlíků staví 61 procent Čechů.
Praha /ROZHOVOR, GALERIE/ - Orlojník Petr Skála se věnuje restaurování starých věžních hodin od roku 1992. Když ho společnost L. Hainz, která je pověřena správou orloje už od 19. století, před sedmi lety oslovila, jestli by se nestaral o Pražský orloj, říká, že potřeboval na odpověď přibližně dvě stě padesát milisekund. To je totiž nejkratší délka reakční doby. Na nabídku kývl.
Havlíčkův Brod – Každou první sobotu v měsíci se na havlíčkobrodském Havlíčkově náměstí schází skupina věřících, aby se společně s duchovním pomodlili u mariánského sloupu za město, rodinu, národ a vlast.
Švihov – Do romantického prostředí vodního hradu Švihov na Klatovsku se chystá řada známých herců, např. Sandra Pogodová, F. R. Čech, Mojmír Maděrič, Jiří Štědroň, Oldřich Navrátil, Roman Skamene, Petr Jablonský a další.
Ležáky, Pardubice - Na pietním území Zámeček v Pardubicích, kde byli v roce 1942 popravováni čeští vlastenci, se poprvé sešli jejich příbuzní a potomci.
Ankara/Damašek - Osmnáctiletá Syřanka, která Egejským mořem tlačila potápějící se člun s uprchlíky k řeckému ostrovu Lesbos, se zúčastní plaveckých soutěží na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Jusra Márdíníová patřila v Sýrii k plavecké špičce.
Švihov – Do romantického prostředí vodního hradu Švihov na Klatovsku se chystá řada známých herců, např. Sandra Pogodová, F. R. Čech, Mojmír Maděrič, Jiří Štědroň, Oldřich Navrátil, Roman Skamene, Petr Jablonský a další.
Varšava - V Polsku dnes začalo rozsáhlé vojenské cvičení Severoatlantické aliance s účastí více než 31.000 vojáků z 24 členských zemí NATO a partnerských států. Z České republiky se manévrů u severních sousedů účastní jednotka vojenské policie. Cvičení Anakonda-16, které potrvá do 17. června, je pokládáno za součást úsilí posílit bezpečnost východoevropských členů aliance, obávajících se agresivní politiky Ruska.
Lovčice /FOTO/ - Bez příkras a s co největším důrazem na nejvěrnější ztvárnění nejkrvavějšího konfliktu minulého století se v sobotu sešli nadšenci vojenské historie do Lovčic nedaleko Chlumce nad Cidlinou.
Blansko – Pro některé Blanenské je oblast Palavy ve městě zcela neznámá, pro jiné zas opomíjená z hlediska toho, kolik se o ní ví a napsalo. Alespoň tak to vidí Milan Sýkora, který tam žije a rozhodl se napsat o této lokalitě knihu. Bude se jmenovat Paměti Palavy městské části Blansko.