Jemnice - „V roce 1939 jsme se do Jemnice, která byla tatínkovým rodištěm, nastěhovali a začali tu žít s vámi," začal svoje vyprávění Jaroslav Poskočil na vernisáži výstavy Zmizelí sousedé. Právě osudu jeho rodiny se věnuje jeden z panelů výstavy.
Istanbul – Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes na humanitárním summitu v Istanbulu obvinil Rusko z agrese proti Ukrajině. Svět se podle něj ocitl na pokraji války vinou konfliktu „mezi těmi, kdo hrají podle pravidel, a těmi, kdo si myslí, že pravidla neexistují". Rusko je podle Porošenka jaderná velmoc, „která vidí v demokracii hrozbu a ve svobodě jed".
Hradec Králové /FOTO, VIDEO/ - Vzduchem voněla spálená guma a sem tam její cucky prolétly vzduchem do davu přihlížejících diváků. Nad tím vším rezonovalo typické skřípění. Tak to o víkendu vypadalo na hradeckém letišti, kde se uskutečnil již čtvrtý ročník akce s názvem Dirt Drift and Tuning Session.
Bečov nad Teplou - Ruce se viditelně třásly Gregu Lambrechtovi, když přiložil svůj unikátní nástroj k více než stotřicetileté lahvi vína, aby z ní bez porušení korkové zátky odebral vzorek k posouzení. Nejdříve se zdálo, že se pokus nepovede, pak ale najednou začala do přiložené skleničky kapat do jantarova zbarvená tekutina. A knihovnou bečovského zámku jako by se rozlila opojná vůně.
Hanoj - Americký prezident Barack Obama dnes oznámil zrušení embarga na prodej amerických zbraní do Vietnamu. Obama je v této asijské zemi na návštěvě jako třetí prezident USA od konce vietnamské války v 70. letech.
Bělá pod Pradědem – Pietní akce za zemřelé válečné zajatce v Bělé pod Pradědem se účastnily dvě dámy: Anna a Elena. Tyto sestřenice jsou vnučkami slavného maršála Koněva. „Chtěla bych poděkovat lidem, kteří chrání paměť o vojácích, kteří bojovali a odevzdali své životy. Je důležité, aby zejména mladší generace věděly, že tito lidé zahynuli, aby oni mohli dál žít," řekla Anna Koněva.
Stonařov – S poválečnými křivdami se chtějí jednou provždy vypořádat ve Stonařově. Na konci června na místním hřbitově odhalí pamětní desku těm, kteří zemřeli v internačních táborech ve Stonařově v letech 1945 až 1946.
Praha - Projev předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) na tryzně v Terezíně nebyl podle prezidenta Miloše Zemana nacionalistický. Zeman to uvedl v dnešním rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz. Štěch prohlásil, že nelze srovnat násilí páchané nacisty na Češích s násilím, které pak páchali Češi na odsunovaných Němcích. Prezident také souhlasí s výroky šéfa Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky, který v projevu na tryzně za oběti nacismu zaútočil na lidi prchající před válkou.
Tokio - Návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy v Hirošimě, města, které jako první na světě zasáhla jaderná bomba, má zdůraznit přátelské spojení mezi bývalými nepřáteli. Obama to řekl v rozhovoru s japonskou televizní společností NHK. Zopakoval však, že se za zničující útok nebude omlouvat.
Znojmo /REPORTÁŽ/ – Tradici setkávání příznivců cykloveteránů zakládají znojemští organizátoři cyklistických akcí. O víkendu jezdilo městem na padesát historických kol. A šestnáct dřevěných drezín stačilo na vrácení rekordu do Znojma.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.
Písek – „Veřejný život královského města Písku přes nepříznivé mimořádné poměry dnešní nemohl zůstati trvale bez listu, který by byl vážným, věrným a nestranným obrazem současných zjevů na poli národní, kulturní a hospodářské práce. Po delší přestávce, zaviněné jednak známou krizí v průmyslu tiskárenském na počátku roku 1914, jednak výbuchem světové války, jímž v zárodku tehdy utlumeny a pak po celý rok 1915 oddalovány pokusy o opětné vydávání dřívějšího Otavana, státoprávně pokrokového týdeníku pro král. město Písek a Pošumaví, obnovujeme dnes časopis ten ve formě ovšem valně pozměněné."
Ústí nad Labem - Domácí fotbalovou derniéru v této sezóně obstaral v sobotu odpoledne zápas 29. kola s Hradcem Králové. Po skončení zápasu museli zasáhnout policisté.
Brandov – Horská obec Brandov má zpátky svoje nádražíčko. Vytvořil jej nadšenec pro železnici a železniční modelářství Jiří Hofman. Věrnou kopii věnoval obci.
Praha - Daniel Herman je ministrem s minulostí kněze, osoby sledované StB i ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. Nelze se tedy divit, že nemá problémy říkat věci naplno a bez obalu ani dnes. Nesouhlasí třeba s návrhem zdanit finanční náhrady církvím a jako první člen vlády se zúčastnil Sudetoněmeckých dnů. Proti jeho iniciativě uctít ve sněmovně památku obětí protičínského povstání v Tibetu roku 1959 dokonce protestovala čínská ambasáda. S Danielem Hermanem Deník hovořil o vině, nenávisti a odpouštění.
Navzdory názvu je aktuálně vydaná novinka Homefront: The Revolution od první hry z roku 2011 dost odlišná. Odehrává se ve Filadelfii a oproti předchůdci vysvětluje okupaci USA vojsky Severní Koreji odlišněji.
Šansoniérka Ljuba Hermanová, která zemřela 21. května 1996 ve věku 83 let, prošla snad všemi pražskými operetními divadly a kabarety, zahrála si i ve filmu.
Benešov – Zatím nepříliš pozitivně se pro město vyvíjí kauza objektu bývalých Pražských kasáren. První „bitvu" Benešov, i díky masivní podpoře veřejnosti, a to nejen té ze samotného města, vyhrál. Teď ale „válka o dům" vypadá pro Benešov téměř ztraceně. Slovo téměř je na místě. Snad každý Benešák totiž zná případ objektu, o který se jedná. Není to tak dávno, kdy neméně ztraceně vypadal pro město záměr Ministerstva vnitra, které do Benešova chtělo poslat stovky běženců z Blízkého východu. Ale vlna odporu voličů a jejich 19 tisíc podpisů pod peticí proti umístění jakéhokoliv typu azylového zařízení a následná jednání politických představitelů města, přinesly většině lidí z Benešova pocit úlevy a vítězství.
Mostecko – Do kulturního domu v Horním Jiřetíně přijede v neděli známá tvář. Zahraje tam Laco Deczi. Na nedalekém zámku Jezeří se návštěvníci zítra budou moci projít jeho historií. V Korozlukách na zámku se uskuteční další ročník loutkového open air festivalu.
Varšava – Plechový hrnek z bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince po více než 70 letech prozradil své tajemství: v hrnku byla důmyslná skrýš se zlatými šperky. O nálezu informoval mluvčí osvětimského muzea.
Brno, Praha – Tři roky pracoval jako český velvyslanec v Afghánistánu. Zažil nespočet bombardování Kábulu a okolí ambasády. Ve čtvrtek bude generál Petr Pelz Brňanům na hradě Špilberk o středoasijské zemi vyprávět.
Paříž - Papež František uznal, že není možné iracionálně otevírat hranice migrantům a uprchlíkům úplně dokořán. V rozhovoru pro francouzský katolický deník La Croix ale poukázal na to, že je nutné klást si na prvním místě otázku, proč k migraci dochází a kde je příčina útěku milionů lidí.
Chomutov – Začátkem tohoto týdne dorazil na hlavní nádraží v Chomutově Legiovlak. Dvanáct zrekonstruovaných vagonů, ve kterých v letech 1918–1920 cestovali napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále desetitisíce československých legionářů. Průjezd si často museli vynutit bojem s bolševiky.
Bagdád – Série krvavých útoků v Bagdádu a jeho okolí, které měli na svědomí ozbrojenci z Islámského státu, může znamenat, že teroristická organizace mění taktiku a „vrací se ke svým kořenům". Prohlásil to dnes americký generál Joseph Votel, který má na starosti oblast Blízkého východu.
Jihlava - Na Vysočinu dnes zavítá americký velvyslanec, věčně usměvavý muž jménem Andrew Schapiro. Zajde tam a tam. Řekne to a ono. A na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě bude mít přednášku na téma česko-americké vztahy a priority americké zahraniční politiky…
Benešov /DALŠÍ FOTO/ - Program jarní akademie ZŠ Dukelská Benešov, který se opět konal dvou letech, začal částí připravenou žáky a učiteli 1. stupně. Nejprve se představili úplně nejmladší žáci školy, přípravná třída.
Chomutov – Začátkem tohoto týdne dorazil na Chomutovské hlavní nádraží Legiovlak. Dvanáct zrekonstruovaných vagonů, ve kterých v letech 1918–1920 cestovali napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále desetitisíce československých legionářů. Průjezd si často museli vynutit bojem s bolševiky.
Lomnice nad Popelkou - Zhruba po sto letech chce město navrátit jeden až dva zvony do dřevěné zvonice, která je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. Přišla o ně za první světové války. Peníze na jejich výrobu se pokusí radnice získat ve sbírce, jež začne v neděli benefičním koncertem.
Region - Pepřové spreje, boxery, paralyzéry, ale i pistole. Prodejci zbraní a obranných prostředků se shodují, že v poslední době stoupla prodejnost nabízeného sortimentu. Podle některých za to může takzvaná uprchlická krize.
Jednou to byla stará kola, jindy zase harampádí, které se našlo u místních obyvatel na půdách. Letos představil Marcel Balcarek veřejnosti historické pohlednice a mapy Slezska. Mnohé z nich jsou staré i víc než 100 let.
Jičín – Letošní muzejní noc v Jičíně byla pestrá, nápaditá a svatý Petr zajistil přijatelné počasí. To on dělá, když vidí, že jde o dobrou věc. Takže na muzejním nádvoří svítilo v pátek sluníčko.
Slivice /FOTOGALERIE/ - Na Slivici u Milína na Příbramsku si návštěvnicí při tradiční akci připomněli poslední bitvu druhé světové války v Evropě. Okolí Sliivice a Milína se ve dnech 11. a 12. května 1945 stalo místem jedné z posledních významnějších vojenských operací tohoto válečného konfliktu.
Bogotá – Kolumbijští levicoví povstalci z FARC slíbili, že ze svých řad propustí všechny dětské vojáky. Jde o součást mírové dohody, kterou by měli brzy uzavřít s vládou. Informovala o tom agentura AFP.
Brusel, Londýn - Síly velmi rychlé reakce NATO nemohou být vyslány do východní Evropy v případě války s Ruskem, uvedl s odvoláním na dva alianční generály list Financial Times. Podle deníku by silám hrozila porážka ještě předtím, než by se připravily k boji.
Brno – Jak zvládnout migrační krizi? Dá se vyhnout stereotypům? Na tyto otázky odpoví nová kampaň Masarykovy univerzity s názvem Migrace, menšiny a mezikulturní dialog. Startuje v úterý na filozofické fakultě od tří hodin odpoledne v ulici Arna Nováka debatou s lidmi. „Představíme i nový web s odbornými doporučeními, jak migrační krizi zvládnout. K tématu máme připravené také přednášky, kurzy a tlumočnické služby, kterými může fakulta pomoct," reagovala mluvčí fakulty Tereza Fojtová.
Hrochův Týnec – V sobotu se v zámeckém parku uskutečnila oslava u příležitosti stých narozenin místních rodáků Františka Bulise a Ladislava Zadrobílka. kteří za II sv. války působili jako piloti ve službách RAF.
Damašek – Syrská vláda povolila stovkám studentů, že mohou o víkendu opustit obléhané oblasti poblíž Damašku a zúčastnit se každoročních závěrečných zkoušek ve škole. Na jiných předměstích syrské metropole mezitím ale pokračovaly tvrdé boje.
Lety u Písku - Hosté si připomněli včera v Letech u Písku tragický osud českých Romů, kteří ve zdejším koncentračním táboře za války zemřeli nebo odtud putovali na smrt do Osvětimi.
Vyškov – Nedostatečně vysvětlený záměr, strohé odůvodnění i chybějící nebo zavádějící údaje. Krajský úřad našel hned několik důvodů, proč zrušit povolení vyškovského městského úřadu ke kácení stromů ve vyškovských Marchanicích. Proti povolení, které úřad vydal soukromníkovi, se odvolalo sdružení Zelený Vyškov. Zpochybnilo žádost o kácení s tím, že je obecná a není doložené povolení k zamýšlenému projektu. Kraj mu dal za pravdu.
Terezín – Ani chladné počasí neodradilo několik tisíc lidí, aby nepřišlo v neděli na Národní hřbitov před Malou pevností uctít památku obětí druhé světové války.
Lomnice nad Popelkou - Zhruba po sto letech chce město navrátit jeden až dva zvony do dřevěné zvonice, která je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. Přišla o ně za první světové války. Peníze na jejich výrobu se pokusí radnice získat ve sbírce, jež začne v neděli benefičním koncertem.
Terezín (Litoměřicko) - Na historii je potřeba se dívat se sebereflexí, ale zároveň objektivně. Na Terezínské tryzně to dnes řekl předseda senát Milan Štěch. V hlavním projevu pietního shromáždění na Národním hřbitově zároveň zdůraznil rozdíly mezi válečnými hrůzami páchanými během druhé světové války nacisty a poválečným odsunem Němců.
České Budějovice - V Českých Budějovicích ve 20. století zajišťovaly ve třech časově oddělených úsecích městskou dopravu trolejbusy. Zjednodušeně to byly v letech 1909 až 1914 první trolejbusy, druhé trolejbusy za socialismu a třetí trolejbusy po roce 1990.
Milín – Tradiční oslavy bitvy u Slivice a okolí z 11. a 12. května 1945 si připomněli lidé v sobotu. Od dopoledních hodin mohli návštěvníci okolí Památníku Vítězství u Slivice obdivovat historickou vojenskou techniku v táborech bývalé německé, ruské a americké armády. Tu ruskou, jako již tradičně, představili členové Klubu vojenské historuie Příbram mimo jiného s tankem T 34.