Bejrút – Francouzský prezident François Hollande v Bejrútu slíbil Libanonu vojenskou pomoc a také 100 milionů eur (2,7 miliardy korun) s cílem podpořit tuto blízkovýchodní zemi, která čelí krizi spojené s množstvím Syřanů prchajících před válkou. Hollande zahájil v sobotu v Bejrútu čtyřdenní cestu po Blízkém východě, během níž zavítá i do Egypta a Jordánska.
Východní Čechy, Pardubice /ROZHOVOR/ - Radek Klier vyprávěl ve velkém rozhovoru pro Deník o slavné historii pardubického fotbalu. Třikrát bral bronz za třetí místo v první lize.
Péšávar – Péšávar je městem, které se stalo symbolem pákistánského boje proti islámskému extremismu. Tisíce lidí tu byly zabity nebo zraněny při teroristických útocích. Ale kdybyste se nyní zeptali obyvatel na jejich největší strach, mnozí by uvedli docela jinou příčinu – potkany, napsal The Washinton Post.
České Budějovice - Most u divadla byl radnicí označován hovorově jako zlatý most, až z toho byl název Zlatý most oficiální. Most přes Malši na pohlednici ze 30. let 20. století je však z roku 1916, kdy již radnici a překupníkům tolik „zlata" nepřinášel. Navíc právě byla 1. světová válka.
Brno – Fotografie, pohlednice, filmy a dokonce i zbraně z první světové války. To vše mohou lidé přinést ukázat do kina Art, kde jim vzácné rodinné poklady odborníci zdigitalizují. To znamená, že je přidají do online databáze zaštítěné nadací Europeana Oxfordské univerzity. Příběhy zaznamenané v soukromých dopisech či osudové předměty někdejších vojáků zde tak znovu ožijí v souvislostech, na které by se možná zapomnělo.
Severní Čechy - Rozhovor s Lukášem Vaculíkem o roli ve filmu Jak básníci čekají na zázrak, muzikálu Děti ráje i divadelních a seriálových rolích, o bulváru, muzice, Michalu Davidovi i zpívání.
Dobrovítov Kdy vznikla škola v Dobrovítově není jisté. Záznamů o ní je však mnoho. úzce se váží k první i druhé světové válce či ke změně společnosti v době komunismu. Roku 1914 působil ve škole učitel Jan Kluzák a za řídícího učitele byl zvolen Václav Kálal z Podmok. Tento rok se zde učilo celkem 68 žáků a škola byla dvoutřídní. Ještě tentýž rok ale učitele Jana Kluzáka okresní školní rada přeložila a 30. listopadu se ze školy stala jednotřídka.
Jižní Morava – Kdo ještě přemýšlí, jak stráví víkendové volné dny, tak může si může vybrat z pestré nabídky na Břeclavsku, Hodonínsku i Znojemsku. Příznivci vojenské historie, zvláště té z období napoleonských válek, se jistě nechají zlákat na manévry ve Valticích na Břeclavsku. Milovníci vína budou mít k dispozici téměř šest set vzorků na koštu v areálu historických vinných sklepů v prušáneckých Nechorách.
Dolánky u Turnova - Oživlé obrazy, čtení z Dlaskovy kroniky, zbrusu nová expozice to vše chystá Muzeum Českého ráje v rámci tří set let Dlaskova statku.
Bučovice /FOTOGALERIE/ – Uvadající areál bývalých jeslí v bučovické Zahradní ulici se ocitl na scestí. Chátrá a ještě dlouhou dobu bude. Na domov důchodců ho má přestavět kraj, proto ho město na něj kdysi bezplatně převedlo. Jenže peníze stále nemá. Jednou z variant, která se nabízí, je podle starosty Bučovic Radovana Válka zbourání budovy. „Z pohledu města je nejdůležitější domluvit se na tom, co s budovou bude. Jesle se začínají rozpadat, musíme najít řešení. Možná by bylo vhodné objekt zbourat, suť odvézt, a jakmile bude mít kraj peníze, může postavit dům úplně nový," nastínil možný scénář Válek.
Idomeni – V improvizovaném uprchlickém táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici vznikla stanová škola pro dětské běžence, kteří se učí například anglicky a německy. Kromě dobrovolníků z evropských zemí se do výuky zapojili i někteří uprchlíci, informoval řecký server Iefimerida.
Brno – Fotografie, pohlednice, filmy a dokonce i zbraně z první světové války. To vše mohou lidé přinést ukázat do kina Art, kde jim vzácné rodinné poklady odborníci zdigitalizují. To znamená, že je přidají do online databáze zaštítěné nadací Europeana Oxfordské univerzity. Příběhy zaznamenané v soukromých dopisech či osudové předměty někdejších vojáků zde tak znovu ožijí v souvislostech, na které by se možná zapomnělo.
Slovácko – Sérií osvětových akcí chce skupina nadšenců z Dolního Němčí, Slavkova, Hluku a dalších obcí Slovácka, letos po celý rok připomínat výročí 900 let od bitvy na Luckém poli ( 13. května 1116 ). Přesné místo, kde se tehdy střetla česká a moravská vojska knížete Vladislava I. s vojskem uherského králem Štěpána II., sice neznáme, avšak historikové ze zmínky v Kosmově kronice usuzují, že to bylo zřejmě mezi Dolním Němčím a Slavkovem.
Kutná Hora - Výstava obrazů malíře Oldřicha Lajska se od neděle 17. dubna do neděle 1. května uskuteční ve dvou sálech v prvním patře Sankturinovského domu v Kutné Hoře.
Boleradice – V boleradickém divadle vrcholí zkoušky a přípravy na premiéru nové komedie. Tamní Divadelní spolek bratří Mrštíků ji připravil pod režisérskou taktovkou Ivy Kahounové. Jde o hru Josefa Štolby v úpravě Martina Glasera Na letním bytě.
Teplicko - Štěpán, Kendy a Karas zůstali i po dvanácti letech sami sebou. Jsou to nerozluční kamarádi s nevyčerpatelným smyslem pro humor i schopností sebeironie, i když už s lehkým nádechem skepse. V něčem jsou však jiní.
Ralsko - I letos proběhne v Ralsku rekonstrukce bitvy u Kuřívod z roku 1866. Návštěvníky čeká 30. dubna bohatý program s ukázkami řemesel a občerstvením.
Damašek - Na části syrského území se dnes konají volby, v nichž se rozhoduje o obsazení 250 křesel v parlamentu. Vzhledem k válce a špatné bezpečnostní situaci se hlasuje asi na třetině území, které má pod kontrolou vláda a kde žije zhruba 60 procent obyvatelstva. Hlasování mělo trvat 12 hodin, odpoledne ale vláda oznámila, že volby prodlužuje o pět hodin, prý kvůli vysoké účasti. Volební místnosti tedy zůstanou otevřené do půlnoci (23:00 SELČ). Výsledky mají být známy ve čtvrtek.
Břeclav – Nejen humorné kresby, ale i skicy, které vznikly v koncentračním táboře. Dílo a těžký osud Jiřího Wintera Neprakty představí Městské muzeum a galerie Břeclav. Výstava známého českého ilustrátora, kreslíře, karikaturisty a humoristy s názvem Židovské anekdoty začne už ve čtvrtek tak trochu symbolicky v břeclavské synagoze.
Vidnava – Obyvatele čtyř domů v obci Vidnava museli policisté evakuovat kvůli nevybuchlé letecké pumě z 2. světové války. Munici našel na poli u Vidnavy ve středu 13. dubna dopoledne muž z nedaleké obce. Puma o váze pět až deset kilogramů ležela zhruba půl metru hluboko v zemi.
Třebechovice pod Orebem - První žádost o přezkoumání, jestli je Hajnišův mlýn kulturní památkou, místním nevyšla. Nevzdávají se a pokus opakují. Ministerstvu podnět tentokrát zaslala Společnost ochránců památek ve východních Čechách. Město si ale trvá na svém a chce budovu zbořit a propojit parkoviště u zimního stadionu lepší přístupovou cestou než doposud.
Teplicko - Památka na pád bombardéru B 17 má novou podobu. Replika originálu vrtule amerického stroje zdobí pietní místo na hřbitově v Duchcově. Je dřevěná a je v měřítku 1:1.
Jičín – Ve čtvrtek 7. dubna se v centru města uskutečnila připomínka 150. výročí Prusko-rakouské války z roku 1866. Postarali se o ni kadeti Jičínského pěšího pluku č. 74.
Skřivany – Malá vesnička spadající pod správu Přišimas se může pochlubit dětským hřištěm spojeným s plochou pro míčové hry, jakou nemají ani v leckterém menším městečku. Příjemný, poměrně rozlehlý prostor s herními prvky je sympaticky zasazený do zeleně a navazuje také na menší háječek. Zůstane hřiště zachované i do budoucna? Obyvatelé Skřivan se bojí, že nikoli.
Pokud si přečtete životní příběh prezidentky hnutí Na vlastních nohou Stonožka Běly Gran Jensen, zjistíte, že je na něm poutavá celá řada momentů. Krom její schopnosti strhnout školou povinné děti a jejich kantory k aktivitám ve prospěch chudáků v částech světa sžíraných válečným běsněním je to i její vytrvalost a vitalita, s jakou už čtvrt století na tomto poli působí.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?
Hodonín – Na hodonínském hřbitově několik desítek lidí v Hodoníně připomenulo jedenasedmdesáté výročí ukončení druhé světové války a osvobození města. Ohledně konkrétního data ale panují rozdílné názory.
Berlín – Podpora Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) se poprvé od konce druhé světové války propadla pod hranici 20 procent. Ukázal to průzkum společnosti Insa, jehož výsledky dnes zveřejnil deník Bild. Levicové křídlo SPD nyní žádá o důslednou analýzu situace, vedení strany ale odmítá debatu o personálních změnách.
Krnovští fotbalisté ještě na jaře nevyhráli, a proto také spadli až na poslední místo divizní tabulky. V neděli přijel do Krnova třetí celek soutěže, Nové Sady. „Musíme zvítězit, remíza nic neřeší. Soupeři se nám vzdalují," podotkl před utkáním trenér domácích Ladislav Bártek. Ten se musel obejít bez stopera Šustra, který se nechal v minulém duelu vyloučit. Jeho místo zaujal Líbař a vedl si velice dobře.
Valašské Meziříčí – Bezpečnostní expert a bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby generál Andor Šándor se představí ve Valašském Meziříčí. Ve středu 13. dubna v podvečer bude přednášet v kině Svět. Témata více než dvouhodinového setkání budou aktuální – Andor Šándor bude hovořit o Islámském státu, geopolitice Blízkého východu a dopadech migrace.
Buchlovice – Fotokopie historicky ojedinělého telegramu, kterým v roce 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku, bude od 1. května do 30. září vystavena v buchlovickém zámku. Informovala o tom mluvčí Národního památkového ústavu, územní správy Kroměříž Dagmar Šnajdarová.
Morkůvky /REPORTÁŽ/ – Jako by nebe nad tou vzpomínkou plakalo. Dešťové kapky lehce bubnují na kapoty aut zaparkovaných v Morkůvkách na Břeclavsku, před domem, jenž ukrývá legendární příběh. Příběh generálporučíka Františka Peřiny – leteckého esa, které za druhé světové války sestřelilo minimálně dvanáct letadel německé Luftwaffe.
Damašek - Syrská armáda spolu s letectvem ruské armády připravují rozhodující ofenzivu k osvobození severosyrského Halabu. Oznámil to syrský premiér Vaíl Halkí, který se sešel s ruskými poslanci.
Praha /ROZHOVOR/ - Mezi praním, vařením, koncerty a lukostřelbou občas napíše knihu či hudbu k filmu. Číst se naučila už v pěti letech, kdy ji zaujala Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Ačkoliv má Radůza diář opravdu nabitý a muzika se stala jejím povoláním, s hudební kariérou vlastně nikdy nepočítala. Jak relaxuje, když už má všeho po krk a o čem bude její další kniha?
Budapešť - Maďarská vláda se bude zabývat otázkou odškodnění občanů maďarské národnosti, které Československo krátce po druhé světové válce odsunulo z jižního Slovenska. Řekl to státní tajemník maďarského ministerstva spravedlnosti Pál Völner.
Ústí nad Labem - Opuštěná vila v Churchillově ulici 8, kde dříve sídlil dům dětí a mládeže, vyvolává řadu otázek. Dům má oprýskanou omítku, slepá okna, pozemek je zanedbaný, zavřená brána bez označení.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.
Rychvald - Stovky tun nebezpečného odpadu měsíčně, který se bude do města dovážet, zhorší životní prostředí a znehodnotí i ceny nemovitostí v okolí. Takové jsou nejčernější obavy některých obyvatel a zastupitelů Rychvaldu. Obávají se záměru jedné z firem, která chce podnikat v průmyslovém areálu v Myslivecké ulici.