Břeclavsko – Z 86 korun na 89,35 za kubík. Domácnosti odebírající vodu od Vodovodů a kanalizací (VaK) Břeclav budou muset v příštím roce znovu sáhnout hlouběji do kapsy. „Nárůst ceny o tři koruny a třicet haléřů je rozdělený zhruba stejnou měrou mezi vodné za pitnou vodu i stočné za vodu odpadní," uvedl předseda představenstva VaKu Jaroslav Válka.
Slavkov u Brna /REPORTÁŽ/ – Obrovský kolos stojící na nástupišti, uvnitř panuje krutá zima. Slavkov u Brna jakoby se přenesl v čase téměř o sto let zpátky a o tisíce kilometrů směrem na východ: do doby, kdy se schyluje k rozpadu rakousko-uherské monarchie. Utlačovaní Češi a Slováci pomýšlí na vznik samostatného státu. Ti nejodvážnější proto odcházejí bojovat do legií. Přesto se na ně v časech první republiky pohlíží jako na vyvrhele stojící na okraji společnosti.
Domažlicko – Tuto nezapomenutelnou a všeříkající větu prohodila moje prababička s lehkostí malého dítěte na oslavě svých třiadevadesátých narozenin.To, co my známe pouze z vyprávění nebo hodin dějepisu, si Vlasta Brunclíková prožila osobně. Když si uvědomím, jak obrovský pokrok udělala společnost za její život, přebíhá mi mráz po zádech. Svět jí za pouhopouhé století doslova vyrostl před očima. Má jeden z darů, kterých je třeba si vážit. Vzpomínky.
Litomyšl - Čím platili naši předci za časů válek a finančních krizí? Za co si kupovali zboží v dobách, kdy normálních peněz nebylo mezi lidmi dost? Odpovědi na tyto otázky se můžou dozvědět návštěvníci Regionálního muzea v Litomyšli, kde si připravili interaktivní výstavu s názvem „Zmatené peníze".
Klatovy - Hala základní školy v Tolstého ulici v Klatovech byla v sobotu opět plná modelů. Konala se tam totiž již tradičně modelářská soutěž spojená s výstavou.
Nejstarší exponát v mé sbírce antikvárních pohlednic s tématikou zoologických zahrad pochází z roku 1897. Zachycuje menažerii ve vídeňském Schönbrunnu, dnešní Zoo Vídeň. Přivádí nás do roku, kdy byl v Kopřivnici vyroben první automobil, kdy Marconi poprvé bezdrátově vysílal na vzdálenost patnácti kilometrů a kdy v nedalekém Prátru bylo zprovozněno obrovské ruské kolo.
Strání – Kvůli Jitce Tinkové ze Strání jsem se definitivně vzdala myšlenky, že bych si snad mohla přivydělávat třeba výrobou adventních věnců. Když jsem viděla tu nádheru, kterou dokázala svýma rukama vytvořit ona, bylo naráz jasné – na tohle prostě nemám. Ne že bych měla nešikovné ruce, ale fakt je, že příroda mě prostě takovým stupněm výtvarného cítění a kreativitou neobdařila.
Havlíčkova Borová – Když Karel Sobotka poprvé vyšel do borovských ulic převlečený za Mikuláše, aby potěšil i postrašil zdejší děti, na Pražském hradě seděl Edvard Beneš a lidé byli stále plni euforie z konce války.
Most - Dvaaosmdesátiletý Arnold Geier položí vlašský ořech na malou kovadlinu a kladivem rozbije skořápku. Dělá to opatrně, aby žádný kousek neodletěl. Kolem je plno lidí. Dělají totéž. Ořechů jsou dva pytle. „Kovadlinu jsem vyrobil jako kluk. Používám ji na ledacos, ale na ořechy je šikovná," říká Geier plynně česky.
Hradec Králové - Již podesáté se střetli na extraligovém ledě hokejisté Hradce Králové s Pardubicemi. Zápasy rivalů tradičně provází napjatá atmosféra nejen na hřišti, ale také v hledišti i před stadionem.
Lačnov /ROZHOVOR/ – Kdyby do Lačnova nedorazil Mikuláš s čerty a smrtkou, znamenalo by to s největší pravděpodobností blížící se konec světa. V dědině známé svými rybníky totiž sahá historie mikulášských obchůzek až do konce 19. století. Obchůzky prý nepřerušily ani dvě světové války a neohrozil je ani minulý režim.
Loukov - Ukrajinská rodina s malými dětmi, která v současné době žije ve válkou poničeném Donbasu, se pravděpodobně během příštího roku stane novými obyvateli Loukova. Boleslavskému deníku informaci sdělil mnichovohradišťský farář Pavel Mach.
Libavá – Po vyhnání sudetských Němců po druhé světové válce zmizely z mapy Libavé celé vesnice a postupem času i pohřebiště. Místa s ostatky původních obyvatel dnešního vojenského prostoru jsou zarostlá a hřbitovy připomínají nejvýše torza několika pomníků, někde jsou rozpoznatelné zbytky hřbitovní zdi.
Slavkov u Brna – V letech 1918 až 1920 zuřily na Transsibiřské magistrále válečné operace československých legií. Životní příběh českých legionářů z 1. světové války představuje pojízdné muzeum nazvané Legiovlak. Je věrnou replikou legionářského vlaku z tohoto období. Projekt Československé obce legionářské dorazí v neděli i do Slavkova u Brna. Na nádraží zůstane tři dny.
Břeclav – Dům s pečovatelskou službou v Břeclavi už nebude spravovat majetkový odbor města. Od prvního ledna přejde pod nedaleký domov důchodců. Důvod? Peníze.
Praha /ROZHOVOR/ - Dlouhý vlas a vous, na sobě kožešinové oblečení a v uchu ručně vyřezávanou náušnici z hovězí kosti. Přátelé mu neřeknou jinak než Dagfari Hrut. Jako Vikinga ho můžete potkat na různých historických akcích. David Tůma se spolu s dalšími členy občanského sdružení Midgadr věnuje oživlé historii. Při svých vystoupeních předvádí, jak žili Vikingové před více než tisíci lety.
Jičín – S poslední výstavou jičínského muzea pro tento rok se pomyslně vydáme na zamrzlé rybníky, svahy i malé kopečky a budeme na nich hledat stopy bruslí, sáněk a vůbec zimních sportů v našem regionu.
Hradec Králové - Vzpomínkové akce ke 150. výročí bitvy u Hradce Králové se nezadržitelně blíží. Jedním z pilířů piety je odhalení pomníku jezdecké srážky u Střezetic, kde na samém konci bitvy zahynulo přes dva tisíce koní a nyní je místem hromadného hrobu padlých.
Paříž - Jen hrstka zemí nepředložila na konferenci OSN o klimatických změnách v Paříži žádné závazky pro plánovanou dohodu o snižování emisí skleníkových plynů. Některé z těchto zemí sužuje vleklý válečný konflikt, jiné se vzpamatovávají z přírodních katastrof a další jednoduše s dohodou ideologicky nesouhlasí, napsala dnes agentura AP.
Strání /ROZHOVOR/ – Zdravotní sestra a vedoucí pečovatelské služby ve Strání Miroslava Havlíková byla spolu se svojí dcerou a dalšími třemi dobrovolnicemi z řad Oblastní charity Uherský Brod členkou týmu, který se ve čtvrtek vrátil z několikadenního působení v uprchlickém táboře Gornja Radgona na slovinsko chorvatské hranici. Se čtenáři Deníku se podělila nejen o své zážitky, ale i o názory na přístup tamních policistů a armády k běžencům.
Teherán – Setkání zástupců syrské opozice v Rijádu povede k selhání mírových rozhovorů o konfliktu v Sýrii, které dosud probíhaly ve Vídni za účasti zástupců světových velmocí a představitelů arabských zemí. Podle íránských médií to uvedl náměstek íránského ministra zahraničí Husejn Amír Abdullahjan. Saúdská Arábie, která je blízkovýchodním rivalem Íránu, pozvala do Rijádu 65 představitelů syrské opozice, kteří se mají snažit najít společné stanovisko před konáním dalších mezinárodních rozhovorů.
Domažlice – Každý večer v šest hodin zaznívá v předvánoční době z útrob domažlické věže zvon Advent. Tento nejmenší, ale zároveň nejstarší domažlický zvon je na ochoz umisťován jen pro adventní období.
Havlíčkův Brod /RECENZE/ – Publikací a skutečných příběhů o druhé světové válce existuje velké množství. Dosud jsem se však nesetkal s uměleckou publikací, která by na pár stranách popisovala silný příběh o holokaustu z dvacátého století. Spisovatelce Ruth Vander Zee se to však povedlo a napsala Příběh Eriky, který je inspirován skutečnými událostmi. Knihu vydalo havlíčkobrodské Nakladatelství Petr Novotný – Petrkov a z anglického originálu ji přeložila Helena Schneiderová.
Praha by se mohla stát místem, kde se podepíše případná deklarace o příměří v Sýrii. V rozhovoru pro Českou televizi to syrský prezident Bašár Asad připustil s tím, že postoje naší země k situaci v Sýrii jsou vyvážené a na rozdíl od jiných zemí (jako příklad uvedl Francii), nepodporujeme terorizmus a válku. Je to kompliment, ze kterého poněkud mrazí, ale je faktem, že jsme zemí, která nemá zapotřebí válčit a lidé, kteří ve válkách trpí a hynou, to umějí ocenit.
Damašek/Praha - Nejdůležitějším momentem posledního vývoje občanské války v Sýrii byla ruská intervence. V rozhovoru s Českou televizí to uvedl syrský prezident Bašár Asad. Při interview obhajoval své kroky během téměř pět let trvající války a ocenil to, že Česká republika jako jedna z mála zemí ponechala v Damašku fungující ambasádu.
Jižní Morava – Prostá lidová jídla známá z kuchyně našich babiček. Švestkové knedlíky. Boží milosti. Slepice na paprice. I taková byla četnická strava. „To, že by byla četnická kuchyně něčím specifická, se říct nedá, tedy kromě toho, že se vařilo co nejlevněji. To je však celkový odraz popisované doby mezi dvěma světovými válkami," říká autor nově vydané Četnické kuchařky, jejíž křest v sobotu hostila brněnská kavárna Savoy a Podhorácké muzeum v Předklášteří.
Hradec Králové. Jičínsko – V rámci Východočeského autorského maratonu se v Městské knihovně v Hradci Králové uskutečnilo autorské čtení novopackého spisovatele a lékaře Václava France.
Akce K - pod takovým názvem státní bezpečnost nezákonně a násilně zlikvidovala kláštery a mužské katolické řeholní řády. Mezi nimi byl i kapucínský řád ve Fulneku.
Pavlíkov - V budoucnu by měly být satelitní obce městyse Pavlíkov, Skřivaň a Tytry, napojeny na centrální vodovod s obecní vodou. Rakovnickému deníku to řekl starosta městyse Pavlíkov Miroslav Truxa. Pavlíkovští tak reagují na letošní extrémní sucho, které zapříčinilo rapidní úbytek pitné vody v těchto obcí. Naopak v Chlumu a také části Ryšína už občané vodu mají k dispozici.
Damašek;Praha - Syrský prezident Bašár Asad si umí představit podpis dohody o syrském příměří v Praze. Řekl to v rozhovoru s Českou televizí. O této možnosti hovořil už v září český prezident Miloš Zeman. Prohlásil tehdy, že syrská vláda a představitelé opozice, kteří vyjednávají o příměří, mají zájem podepsat závěrečnou deklaraci v Praze a začali tomu už prý říkat pražská deklarace.
Brno – Ani válka nezastaví každodenní život v téměř půlmilionovém městě. Podobnou zkušenost mají v ukrajinském Mariupolu na pobřeží Azovského moře, kde lidi převážejí tramvaje v havarijním stavu. To se možná už brzy změní. Brněnský dopravní podnik tam plánuje poslat až pětadvacet souprav, které jinak skončí ve šrotu.
Praha - Téměř tři pětiny Čechů míní, že by Česko nemělo přijímat uprchlíky ze zemí postižených válečným konfliktem. Pro jejich přijetí jen do doby, než se budou schopni vrátit zpět, je 45 procent lidí. Natrvalo by uprchlíky přijímala čtyři procenta Čechů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se uskutečnil ještě před teroristickými útoky v Paříži.
Praha - Před sto lety začaly v tramvajích pracovat ženy jako průvodčí, první nastoupily do zaměstnání 1. prosince 1915. V době první světové války nezůstal ve městě dostatek mužů, kteří by mohli jako průvodčí pracovat, protože museli narukovat na frontu. Praha se tak inspirovala v jiných evropských metropolích, kde dopravní podniky začaly přijímat ženy.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Ve filmu Tenkrát v ráji o českém horolezci Joskovi Smitkovi hraje také český herec Miroslav Etzler, a to postavu malíře Oty Brázdy.
Válka s terorismem samozřejmě není žádná legrace, jak ostatně ani žádná jiná válka. Přesto se však v historii lidstva našly konflikty, které dnes svým názvem budí přinejmenším pozornost. O co šlo v takzvaných tresčích či opiových válkách nebo v bramborové válce?
Slověnice - Historický spolek Slověnice je registrovaný rok a půl. Jeho členové už se ale mohou pochlubit péčí o malé muzeum, stovkami publikovaných článků, spoluprací s archeology nebo třeba působením ve vojenských či četnických uniformách při různých slavnostních aktech.
Hradec Králové - Otázka na víkend: Vybrané osobnosti z regionu pravidelně každý týden sdělují na stránkách Deníku své názory k aktuálním tématům. Nejinak tomu bylo i tentokrát.
Čechy pod Kosířem – Jezdci na koních, výstřely z děl a násilné drancování přilehlých vesniček. To vše mohli v neděli na vlastní kůži zažít návštěvníci zámeckého parku v Čechách pod Kosířem. Naštěstí nic z toho nebylo opravdové, areál zámku se na pár hodin přenesl o více než dvě stě let zpátky do období napoleonských válek.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Ve filmu Tenkrát v ráji o českém horolezci Joskovi Smitkovi hraje také český herec Miroslav Etzler, a to postavu malíře Oty Brázdy.
Praha - Do období druhé světové války se v neděli přeneslo jedno z nástupišť Masarykova nádraží v Praze. Vznikaly tam další záběry dramatického příběhu o horolezcích popravených nacisty v dubnu roku 1945 v Terezíně nazvaného Tenkrát v ráji. Autorem knižní předlohy a scénáře byl Josef Urban, v hlavní roli se objeví olympijský medailista a mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek.
Kutná Hora - Kolem nás žije řada lidí, kteří jsou pro nás určitým hnacím motorem. Mají dobrou náladu. Často úsměv na tváři. Nacházejí pro druhé slova pochopení. Dokáží podat pomocnou ruku tam, kde je to třeba. Mají prostě srdce na správném místě. I oni mají své bolístky, ale svým postojem k životu dávají okolí jasně najevo, že svět kolem nás není tak špatný, jak se nám právě svět kolem často snaží namluvit. A právě takové lidi, kteří to srdce mají na opravdu správném místě, hledáme. Spolu s vámi jsme zahájili v Deníku projekt Řád srdce. V něm hledáme ony věčné optimisty. Ty, v jejichž přítomnosti je nám dobře. Pojďme se společně s nimi seznámit. A vy, milí čtenáři, jim můžete dát palce nahoru. Pošlete jim svůj hlas.