Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Ruského kozáka hrál statný písecký házenkář

Písecko - Jméno filmového režiséra Karla Kachyni je spjato s Píseckem. Nejen že si tu po natočení filmu Už zase skáču přes kaluže koupil chalupu v Novém Dvoře u Písku, ale ve zdejší krajině často natáčel. Nemuselo jít o celé příběhy, nemusel se tu odehrát veškerý děj, ale alespoň část scénáře vznikla v tomto koutě jižních Čech. Platí to také o filmu z roku 1965 Ať žije republika, který zachytil poslední dny II. světové války, osvobozování Rudou armádou a excesy, kdy lidé rabovali nebo se mstili na údajných kolaborantech.

Autoři se vrátili o desítky let zpět. Pokřtili knihu o válce na Prostějovsku

Čelčice – Nová kniha přišla v pátek na svět v Čelčicích. Klub vojenské historie Dukla zde v kulturním domě uspořádal křest díla, které pojednávalo, jak jinak, než o vojenské historii. Čtveřice autorů se v knize Pod pásy tanků, pod křídly letadel věnovala posledním dnům druhé světové války na Prostějovsku. Okres Prostějov byl stejně jako zbytek tehdejšího Československa většinu konfliktu daleko od míst bojů, během dubna a května 1945 si však válka vyžádala oběti i v okolí Prostějova.

OBRAZEM: Umělci poukazují na nenávist a předsudky

Praha - Bez nanávisti? ptají se umělci a umělkyně v rámci výstavy s názvem HateFree? Svými výtvory chtějí upozornit na problematiku menšin žijících v České republice. Návštěvníci tak mohou spatřit umělecká díla týkající se nerovnosti, posměchu i násilí a nenávisti. Jedním z témat je i uprchlická krize. Umělci se zabývají válkou a chudobou lidí, kteří přicházejí do Evropy hledat azyl.

Žádná krize v KSO nebyla, došlo na omluvy

Karlovy Vary - Dřívější poněkud rozjitřená situace uvnitř Karlovarského symfonického orchestru je tatam. Hráči orchestru se dočkali ze strany svých kolegů omluvy, nic závadného a závažného nezjistila ani podrobná kontrola ze strany zřizovatele orchestru, jímž je město Karlovy Vary.

OBRAZEM: Umělci poukazují na nenávist a předsudky

Praha - Bez nanávisti? ptají se umělci a umělkyně v rámci výstavy s názvem HateFree? Svými výtvory chtějí upozornit na problematiku menšin žijících v České republice. Návštěvníci tak mohou spatřit umělecká díla týkající se nerovnosti, posměchu i násilí a nenávisti. Jedním z témat je i uprchlická krize. Umělci se zabývají válkou a chudobou lidí, kteří přicházejí do Evropy hledat azyl.

Řádilo před sto lety u Chotýčan tornádo?

Českobudějovicko - Přírodní katastrofy, které čas od času postihují české země, nejsou, jak by se mohlo zdát, fenoménem naší moderní doby, ale potýkat se s nimi museli i naši dědové a pradědové. Ať šlo o povodně, požáry, kruté zimy nebo třeba kobylky, ty nejtragičtější zůstaly dlouho uchovány v lidské paměti a mnohdy i zapsány do obecních kronik pro paměť budoucích generací.

Josef Štefan Kubín a jeho stinné stránky

Jičín – Je to už folklor, že při akcích Jičínské besedy jsou potíže se zvukovým zařízením. Přiznejme, že posluchači bývají tu většinou starší lidé. A tak lektor páteční přednášky o jičínském pohádkáři Zdeněk Rubeš pozval lidi dopředu. Prostě s tímhle se musí v budoucnu něco udělat, aby slyšeli všichni.

Assange se po třech letech na ambasádě nechá zadržet. Čeká na rozhodnutí OSN

Londýn – Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který se přes tři roky skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, je připraven v pátek opustit ambasádu a nechat se zadržet britskou policií, pokud komise OSN posuzující případ rozhodne v jeho neprospěch. Assange to dnes uvedl v prohlášení, které zveřejnil na twitteru WikiLeaks.

VIDEO: Chlapci vyrazili na blažejskou obchůzku, jako před 120 lety

Přerov – Tlukot lžící do starých hrnců se rozléhal ve středu odpoledne Dluhonicemi. V této bývalé obci, která je dnes místní částí Přerova, se jako v jediné na Moravě dochovala tradice blažejské obchůzky. Na tu se vydávají pouze chlapci školou povinní.

Přežila devět prezidentů, stých narozenin se dožívá Františka Vítová

Horní Branná - Zdá se to neuvěřitelné, ale Františka Vítová se narodila 18. ledna 1916, v době, kdy jsme patřili do Rakousko-Uherské říše a část hymny měla slova: „Říš rakouská nepomine, sláva vlasti, císaři." V té době byla 1. světová válka teprve v polovině a s jejím koncem vznikla Československá republika s prezidentem T.G. Masarykem.

Hrudi členů pluku ozdobí zlacený kříž

Železnice – Rok bohatý na výročí čeká členy místní historické jednotky c.k. 73. pěšího pluku, tzv. würtenberského. Kromě 25. výročí vzniku jednotky se členové připravují také na velké oslavy 150. výročí Prusko-rakouské války a 100. výročí smrti císaře Franze Josefa I. a zároveň nástup Karla I. na trůn.

Železnický regiment bude slavit

Železnice – Na výročním Regiments Tagu, neboli Plukovním dnu, se v sobotu sešli členové historické jednotky c.k. 73. pěšího pluku, aby projednali aktuální vnitřní záležitosti i věci veřejné. Letošní rok je pro ně totiž výjimečný.

Strategické Grey Goo dostává zdarma nové rozšíření

Majitelé strategie ze staré školy Grey Goo dostali první den v únoru milí dárek od tvůrců. Jmenuje se Descent of the Shroud a zdarma přináší spoustu nového obsahu. Hlavní novinkou přídavku je čtvrtá herní rasa pojmenovaná Shroud. Ostatní rasy potrápí jednotkami do každé situace, spoléhá se také na překvapení protivníků.

Dvojice sběratelů přiveze do Litvínova unikátní výstavu

Litvínov – Valdštejnský zámek v Litvínově zažije v příštím roce unikátní výstavu, kterou přivezou sběratelé Michal Widenský a Miroslav Smaha. Oba muži jsou známí tím, že provozují Muzeum technických hraček. Do Litvínova zavítají s unikáty, které tu kdysi vyráběla slavná firma Heller & Schiller.

Merkelová čeká, že se po konci války uprchlíci vrátí zpět. Azyl je dočasný, říká

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová očekává, že váleční uprchlíci, kteří v Německu získají azyl, se později vrátí zpět do své vlasti. Ochrana, která je jim poskytována v Německu na základě takzvané ženevské konvence je časově omezená na tři roky, uvedla dnes kancléřka na sněmu zemské buňky své Křesťanskodemokratické strany (CDU) v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

Práce historika je rozmanitá, někdy jde od války k válce

Šumperk – Historik šumperského vlastivědného muzea Zdeněk Doubravský má za sebou řádku zajímavých výstav a vydal i mnoho různých publikací. V instituci působí už jen dva dny v týdnu, ale ze své činorodosti neubral. Nyní připravuje knihu věnovanou 1. světové válce a bude se týkat bojové odyssey šumperského 93. pluku a také olomouckého zeměbraneckého pluku, v němž působila řada mužů ze Šumperského regionu.

Před 70 lety vyjel první transport s Němci z Jizerských hor

Rychnov - Nádraží v Rychnově, 28. 1. 1946. Zmatek, křik, zoufalství. Do vlaku se čtyřiceti dobytčími vagony je nahnáno 243 mužů, 617 žen a 310 dětí. Všechno sudetští Němci. Jde o první transport organizovaného odsunu německého obyvatelstva z Jizerských hor.

O holocaustu se učí v terénu

Český Krumlov – Z prostor hřbitovní kaple na židovském hřbitově v Českém Krumlově se postupem času stává „učebna historie". Zásluhu na tom mají studenti krumlovského gymnázia a studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv.Anežky České.

V Chodově přibudou další Kameny zmizelých

Chodov – Další Kameny zmizelých (Stolpersteine), které připomínají po celé Evropě tragické osudy Židů za II. světové války, přibudou podle všeho ještě letos v Chodově.

Zemřela Američanka, která přes 30 let protestovala před Bílým domem

Washington – Žena, která vedla nejdelší pouliční politický protest ve Spojených státech, zemřela v pondělí ve Washingtonu. Napsal to v úterý server BBC. Tato osmdesátiletá Američanka, původem ze Španělska, byla „sousedkou" pěti prezidentů, když přes 30 let protestovala před Bílým domem proti válce a jaderným zbraním.