Benešov – Jedenáctý listopad, den ukončení první světové války, se i v České republice nesl ve znamení oslav celosvětového Dne válečných veteránů. Ať už těch z obou světových válek, tak i těch z novodobých konfliktů.
Praha - Většina české veřejnosti, 64 procent, souhlasí s tvrzením evropských lídrů, že po pařížských teroristických útocích z 13. listopadu se společnost ocitla ve válce. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Median, jehož výsledky dnes zveřejnila Česká televize. S tvrzením naopak nesouhlasí 33 procent dotázaných, jen tři procenta lidí nevědí.
Hvožďany – Kolem stovky lidí se přišlo v sobotu podívat na opravenou kapličku v Pozdyni u Hvožďan, která prošla kompletní opravou za téměř 400 tisíc korun.
Štítná nad Vláří – „Byl rok 1945, těsně po válce. A začal zájem o společenský život. Vznikaly různé spolky a také skauting. No a tak jsme měli zájem i my, kluci," vypráví o začátcích skautingu ve Štítné nad Vláří pamětník Josef Sába.
Litvínov – Další opomíjenou památku na Mostecku se podaří již brzo obnovit, a to díky společnému projektu Českojiřetínského spolku a Přátel historie Litvínovska. Jedná se o Památník padlým kamarádům v I. světové válce, který zřídili členové tehdejšího sportovního spolku v Šumné. Ta je dnes součástí Litvínova.
Brno – Ohnivě ozářená obloha nad městem předznamenává příchod války. Jen co odezní červánky, do centra Brna se trousí muži v dobových uniformách. Později za rachotu bubnů a hvizdu píšťaly přijíždí v kočáře i císař Napoleon Bonaparte obklopený gardou. V Brně se v sobotu konala připomínková akce s historickým průvodem ke 210. výročí pobytu Napoleona ve městě před slavnou bitvou u Slavkova.
Hradec Králové - Jako již tradičně se na Den veteránů 11. listopadu zúčastnili žáci novohradecké základní školy uctění památky obětí obou válek u Pomníku padlých na Novém Hradci Králové. Spolu s nimi zapálily svíce a položily kytici květů rovněž dvě zástupkyně Českého svazu bojovníků za svobodu.
Zmatky ve financích států zapojených do první světové války dokumentuje výstava Zmatené peníze, která začne v sobotu v Regionálním muzeu v Litomyšli. Návštěvníci si budou moci prohlédnout na 250 papírových platidel z let 1803 až 1924. Většinu představují takzvané nouzovky, tedy nouzová platidla, či přetisky bankovek nově vzniklých států, řekl Petr Chaloupka z muzea.
Lopeník – Shodou okolností právě v moment, kdy na Slovácko dorazilo prudké ochlazení, symbolicky ukončili letní turistickou sezónu na vrcholu Velkého Lopeníku. Ani sychravé podzimní počasí, hustá mlha a první poprašky sněhu v sobotu 21. listopadu neodradily desítky věrných příznivců, aby většinou pěším výstupem nezavítali na úpatí lopenické rozhledny.
Domažlice - Studentka domažlického gymnázia Alena Osvaldová vyzpovídala svého dědečka, který má za sebou silný životní příběh. Se svým rozhovorem se přihlásila do novinářské soutěže pro děti ve věku 13 až 16 let O Zlatého Oppera. Její práce porotu zaujala nejvíce, a v klání tak zvítězila.
Most /ROZHOVOR/ - Když o ní řeknete, že je rebelka, s radostí vás podpoří. Má ráda rušný život. „Je akční," říkají o ní lidé, kteří ji znají. Jiřina Hasenöhrlová má 85 let a nyní je největší hvězdou mezi mosteckými seniory.
Brno - Dvě stě deset. Tolik let uplynulo od návštěvy Napoleona a jeho armády na jižní Moravě. Slavnou bitvu tří císařů u Slavkova zná každý, spojitost Napoleona s Brnem si však lidé připomenou teprve podruhé. Dnes v pět hodin odpoledne začne u Místodržitelského paláce akce Napoleon v Brně. „Lidé se nás ptali, jak spolu souvisejí Napoleon a Brno. O tom, že tady byl patnáct dní, neví takřka nikdo. Přitom to předcházelo Slavkovu. Není to jeho oslava, ale připomínka historické události. Navíc věřím, že si to Brno zaslouží, protože město příchodem vojska trpělo," říká manažer projektu Libor Opluštil.
Vyškovsko – Třicet tisíc mrtvých a raněných měla slavná bitva u Slavkova. Ti, kteří ji nepřežili, skončili v hromadných hrobech, jež jsou rozeseté na různých místech slavkovského bojiště. Jedním z nich je Krchůvek na návrší Zlatá hora nad Křenovicemi. I tam se zastaví účastníci pochodu, který Křenovičtí chystají jako jednu z připomínek 210. výročí bitvy tří císařů.
Tábor – Kdy naposledy jste pokývli na ulici na někoho cizího, pozdravili ho a jen tak prostě se na něj usmáli? Že už si ani nevzpomenete? Tak to dnes ale rychle napravte, možná vám opětovaný pozdrav zlepší náladu. Dnes se totiž na celém světě, ve více než 180 zemích, slaví Světový den pozdravů.
Mladá Boleslav - Den válečných veteránů připadá na 11. listopadu, v Mladé Boleslavi se při této příležitosti konalo slavnostní setkání spojené s předáváním ocenění
Praha - Stížnosti proti uvalení vazby vyhověl Městský soud v Praze v případě vysoce postaveného policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kterého před měsícem obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) z korupce provázené únikem informací nelegálně získávaných z policejních databází a následně předávaných nepovolanému člověku, který byl zadavatelem požadavků.
Pražská záchranná služba posílí posádky v centru města a vybaví je zdravotnickým materiálem, který je nezbytný pro rychlé ošetření většího počtu zraněných lidí. Velitelé výjezdových skupin budou mít k dispozici balistické vesty. V budoucnu záchranáři dostanou odolnější uniformy. Záchranná služba vybaví několik vozů bezpečnostními prvky, mimo jiné mřížemi na oknech, řekl dnes ředitel záchranky Petr Kolouch. Záchranáři tak reagují mimo jiné na teroristický útok, při němž v pátek v Paříži zemřelo 129 lidí.
Jičín - Když se tri studenti Lepařova gymnázia rozhodli, že uspořádají Skládku, tedy festival plný přednášek a hudby, jehož výtěžek by měl putovat do Sýrie zmítané nejen válečným konfliktem, ale také uprchlickou krizí, jistě netušili, že se najde dostatek dobrodinců, kteří akci podpoří.
Poslední možnost, jak se reálně vrátit do hry o záchranu mají před sebou fotbalisté Baníku. Ti potřebují z následujících bitev s Bohemians a Jihlavou nejlépe a ideálně šest bodů.
Sokolov – Fotoreportérka a dokumentaristka Jarmila Štuková vystudovala produkci a zároveň hrála v divadle. Teď už však fotí v zemích, které jsou zmítané válkou.
Brněnsko /TIPY NA VÍKEND/ - Jak vypadají brněnská divadla večer? I to se dozvědí lidé na chystané víkendové akci Noc divadel. Zájemci o historii zase uvidí v Brně Napoleona, sportovněji založené osoby se zase dozví vše o Nordic Walkingu.
Praha - Československo před a po druhé světové válce. Takové je hlavní téma výstavy s názvem 'Budování státu. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu', která v pátek startuje v Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze. Návštěvníci mezi neobvykle rozsáhlou sérií exponátů objeví fotografie, sochy, olejomalby i filmy, které před a po válce sloužily k reprezentaci státu.
Norimberk/Praha /INFOGRAFIKA/ – Ve své době bezprecedentním soudním řízením, při němž se světová veřejnost poprvé dozvěděla o obludných rozměrech nacistických zvěrstev, se stal proces s prominenty režimu Adolfa Hitlera, který začal před 70 lety, 20. listopadu 1945, v německém Norimberku.
/ROZHOVOR/ Vyprávění plné historek, faktů i názorů. Sportovní potápěč Tomáš Melichárek se o svém koníčku i práci zároveň rozpovídal v rozhovoru pro Moravskoslezský deník.
Jižní Čechy - Známé heslo Kdo uteče, vyhraje neplatí v případě, když před životními problémy a nepříjemnými situacemi utíkáme pomocí drog. Problematikou závislostí na návykových látkách se již dvacet let zabývá českobudějovický výtvarník Bedřich Čermák (1944), který působí jako arteterapeut v Psychiatrické léčebně Červený Dvůr na Českokrumlovsku. Příběhy pacientů a recept, jak pomoci lidem ohroženým drogami, sestavil do knihy Máme doma feťáka aneb Abeceda osudů, kterou vydala brněnská společnost Facta Medica. Vydavatel Boris Skalka ji v pondělí přivezl a předal autorovi přímo v léčebně.
Frmburk - Důstojné – a při tom divácky atraktivní – bylo včerejší odhalování památníku americkým vojákům ve Frymburku. Součástí ceremoniálu byla totiž i uniformovaná stafáž mužů a žen v dobových uniformách a členů Veterán Army Vehicles clubu s jejich udržovanými legendami značky Jeep Willys.
Kladno - Karel Drvola vystudoval obor odborná historie ve Filozofické fakultě Slezské univerzity v Opavě. Specializuje se především na české dějiny 19. a 20. století a regionální kladenskou historii. Zaměstnán je jako historik – kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně.
Krhanice – Při sérii teroristických útoků v hlavním městě Francie, ke kterým se oficiálně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, zemřelo v osudný den nejméně 129 lidí. Někteří v koncertní síni v centru Paříže, jiní v restauraci, další u fotbalového stadionu či v obchodním centru. Nabízí se otázka, nejen proč umírali nevinní lidé, kteří se šli bavit, dobře se najíst, nebo třeba už nakupovat dárky pod vánoční stromeček, ale i zda se jednalo pouze o jednu „akci" či jestli budou následovat další.
Kroměříž – /ROZHOVOR/ Bezprecedentní teroristické útoky v Paříži se sice odehrály stovky kilometrů daleko, dopad však nepochybně budou mít i na životy Čechů a Moravanů, včetně těch v kroměřížském regionu. Především situace uprchlíků ze zemí ohrožených válkou, případně muslimů dlouhodobě usazených u nás bude nyní ještě složitější než předtím.
Nic neprospívá vzájemným vztahům lépe než společný nepřítel. Platí to i pro rýsující se vojenskou družbu mezi Francií a Ruskem. Islámský stát, který zabíjel ruské turisty v Egyptě a krátce na to vraždil v Paříži, si vykoledoval společnou odplatu zemí, jejichž vztahy byly ještě před týdnem velice rezervované. Pod dojmem dvojího masakru se zdá být všechno jinak a ruský prezident nařizuje posádce křižníku Moskva, aby se ve Středomoří spojila s připlouvající letadlovou lodí Charles de Gaulle a spolupracovali s Francouzi jako se spojenci při likvidaci teroristů.
Bojanov - „Když se řekne válka, tak si to okamžitě začnu spojovat s dějepisem. Bohužel věci, které znám z dějepisu začínají být vidět kolem nás a mám pocit, že se to kolo opět prapodivně uzavírá," uvedl herec Filip Cíl, tvář mnoha známých televizních seriálů. On a další známé osobnosti herečka Jana Trojanová a dramaturgyně Jana Ozoráková, se se svým představením Šeptej navzdory účastnily vzpomínkového dne, jenž se konal v Bojanově.
Bezdružice – Velmi úspěšný autorský projekt Dechovka pražského Divadla Vosto5 není tradiční divadelní inscenací. Jedná se o dokumentární divadlo, jež vychází z historické události – v Dobroníně na Jihlavsku bylo po skončení 2. světové války brutálně zavražděno několik místních Němců…
Mariánské Lázně - Jen pětadvacet kilometrů jihozápadně od Paříže se nachází město Marcoussis. Co má společného s Karlovarským krajem? Jde o partnerské město Mariánských Lázní.
Táborsko - Zlo plodí další zlo. Není proto divu, že i Francie ukázala svou sílu. Jako odvetu za sérii šesti teroristických útoků IS na pařížské obyvatelstvo, shodilo v neděli večer francouzské letectvo bomby na bašty radikálního hnutí IS ve městě Rakka v Sýrii.
Jedenáctý listopad mají mnozí lidé spojený především se svatým Martinem, který podle lidové pranostiky přijíždí na bílém koni, se svatomartinskou husou a vínem. Je ale rovněž Dnem válečných veteránů.