Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Táborská sokolovna stojí už 110 let

Tábor - Je to už více než sto padesát let, co Miroslav Tyrš s Jindřichem Fügnerem založili vůbec první tělovýchovnou jednotu v Čechách Sokol pražský. O rok později vyrostla v dnešní Sokolské ulici také první sokolovna, která inspirovala i další spolky v republice.

Největší tanková bitva míří do Vesce

Liberec - Jak vypadal konec druhé světové války na Liberecku? Šlo všechno hladce nebo tu probíhaly ostré boje? To všechno ukáže rekonstrukce skutečné bitvy z konce II. světové války, která proběhne v sobotu 12. září ve sportovním areálu ve Vesci v Liberci.

Odborníci radí: Při podnikání jde přátelství stranou

Jako mladí podnikatelé vždy raději začínejte s menšími projekty. A hlavně buďte pokorní a v začátcích si najděte mentora, který vás povede. Manažer investiční skupiny DRFG odpovědný za finanční služby Břetislav Hrabě, společně s jednatelem a spolumajitelem společnosti ROYAL VISION Petrem Válkem radí, jak začít s podnikáním po škole a vypracovat se. Doplňuje je výkonná ředitelka poradenské společnosti Touchdown Barbora Tomšovská.

Nepolapitelný Jan Smudek se narodil před 100 lety

Domažlicko, Kladno – Právě dnes, v úterý 8. září 2015, uplynulo 100 let od narození Jana Smudka – hrdiny, který za 2. světové války pracoval v odbojových organizacích i v české letce RAF. Jeho jméno dalo název akci, která se stala symbolem odporu proti fašistické nadvládě. Do historie vešla pod názvem Smudkova aféra.

Severní a Jižní Korea jednají o novém setkání rozdělených rodin

Soul - Severní a Jižní Korea zahájily jednání o uspořádání dalšího setkání rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Rozhovory se konají v severokorejské pohraniční vesnici Pchanmundžom a účastní se ho představitelé Červeného kříže obou zemí.Válka na Korejském poloostrově skončila v roce 1953 uzavřením příměří, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy, a země zůstávají technicky ve válečném stavu. Mezi civilními obyvateli obou Korejí nejsou dovoleny prakticky žádné přímé kontakty.

Jubileum slaví nestor fotografie

Český Krumlov – Hned dvě výstavy v Českém Krumlově jsou věnovány fotografovi Josefu Prokopcovi, který fotí Český Krumlov již 69 let. Nyní slaví obdivuhodné jubileum – 90. narozeniny.

POHLEDEM Miroslava Bobka: Dobří holubi se vracejí

Nedávno proběhl Facebookem odkaz na článek, který popisuje, jak jistý David Martin z Bletchingly v Surrey nalezl během renovace svého krbu pozůstatky poštovního holuba z doby 2. světové války, a to včetně pouzdra se zakódovanou zprávou. Článek samozřejmě vyvolal údiv i uštěpačné poznámky na vrub doručovacích lhůt České pošty, ale jeho určitou výjimečnost dokládá, že se jako dobrý holub vrátil bezmála čtyři roky poté, co byl publikován.

Potápěči jeli daleko na jih lovit munici z řeky

Praha /FOTOGALERIE/ - Z Balkánu čeští policisté přijeli jako zocelení profesionálové - a také jako hrdinové. Jako lidé na svých místech, kteří jdou do akce s vědomím, že sebemenší chybička by mohla být jejich posledním omylem. Policejní potápěči se vrátili z již sedmé mise do Bosny a do Hercegoviny, kde už třetím rokem pomáhají při odstraňování min ze dna řeky Sávy.

Přes 2000 Britů se nabídlo, že ubytuje uprchlíky

Londýn – Přes 2000 Britů se nabídlo, že může ve svých domech ubytovat uprchlíky, kteří utíkají před válkou a pronásledováním zejména ze Sýrie. I obyčejní Britové se tak čím dál tím více zapojují do řešení současné migrační krize, napsala britská agentura PA.

Uprchlická krize rozdělila východ a západ Evropy

Londýn – Nejhorší uprchlická krize od roku 1945, kterou v těchto dnech zažívá Evropa, vytváří mezi západní a východní částí kontinentu takovou propast, jakou Evropa nezažila od časů války v Iráku. Tehdy americký ministr obrany Donald Rumsfeld hovořil o dělení na „novou a starou Evropu" a na mysli měl stoupence a odpůrce Spojených států.

Válečná show ukázala Osoblahu v roce 1945

/FOTOGALERIE/ Rekonstrukce bojů z konce války přitáhla na střelnici v Osoblaze místní, chalupáře i turisty. Kluby vojenské historie se spojily s ochotníky, aby věrně předvedli, co se zde odehrálo v březnu 1945.

Kyjovský cestovatel: Červi chutnají jako buráky

Tři světadíly a dvacet zemí už stihl procestovat kyjovský učitel František Janča. To vše jen s batohem na zádech a bez jasné představy, co ho druhý den čeká. Důležité pro něj bylo poznat místní kulturu a lidi.

Izraelský premiér Netanjahu odmítl přijmout syrské uprchlíky

Jeruzalém – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes odmítl přijmout syrské uprchlíky z válkou zmítané Sýrie. Řekl, že jeho země je příliš malá na to, aby se běženců ujala. Informuje o tom agentura Reuters. K tomu, aby se Izrael ujal lidí, kteří utekli před boji v sousední Sýrii, vyzval předseda hlavní opoziční Strany práce Jicchak Herzog.

Výkonný výbor kauzu Berbr neřešil. Pelta: Zuří tu válka. Aktéry vyslechnu

Riga - Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR se na nedělním zasedání v Rize nezabýval kauzou místopředsedy FAČR Romana Berbra, jenž podle bývalých sudích Libora Kovaříka a Radka Kociána ovládá komisi rozhodčích, vedenou jeho životní partnerkou Dagmar Damkovou. O možném odvolání komise ale výkonný výbor s ohledem na stanovy nejednal. 

V Letonicích slavili konec války. Bitva Midway hostila i pilota veterána

Letonice /REPORTÁŽ/ – Píše se rok 1945 a konec druhé světové války se nezadržitelně blíží. Převaha amerického vojska v Pacifiku je natolik silná, že ovládají mnoho poloostrovů i letišť, odkud startují jejich bombardéry, které pořádají masové nálety na Japonsko. Než ale k těmto událostem mohlo dojít, muselo být prolito ještě mnoho krve. A to jak na souši, tak ve vzduchu a na moři.

Nejstarší zvon na Krnovsku byl do roku 1916 v Úvalně

Mívají pohnuté osudy. Jsou po staletí dokladem fortele a umu tvůrců. Zvony. Poplašné zvony, umíráčky, zvony, které pomáhají lidem orientovat se v čase. Lidé mívají ke „svým" zvonům často vřelý vztah.

Kyjovský cestovatel: Červi chutnají jako buráky

Kyjov - Tři světadíly a dvacet zemí už stihl procestovat kyjovský učitel František Janča. To vše jen s batohem na zádech a bez jasné představy, co ho druhý den čeká. Důležité pro něj bylo poznat místní kulturu a lidi.

Finský premiér nabídl svůj domov k dispozici migrantům

Helsinky – Finský premiér Juha Sipilä dnes nabídl svůj dům v Kempele na severozápadě země k dispozici žadatelům o azyl. Mohli by ho využívat od začátku příštího roku, řekl ve veřejnoprávní televizi YLE. Své krajany zároveň vyzval, aby ukázali solidaritu s uprchlíky, kteří do Evropy utíkají před válkou a chudobou.

Na půdě terezínské pošty byl dělostřelecký granát

Terezín – Policejní auta, pásky a vyklizená budova pošty. To zneklidnilo řadu obyvatel pevnostního města v pátek odpoledne. O co šlo? Při opravě střechy našli dělníci munici. Policisté povolali pyrotechnika, aby situaci vyhodnotil.

Rozhodne koaliční zákopovou válku bitva na zastupitelstvu?

Praha - Ostřílení matadoři z ČSSD se cítí „být vydíráni" partnery z Trojkoalice. Ti jsou pro změnu tlačeni do kouta, kde jim je jejich spoluvládci „pliváno do tváře." A někde mezi tím lavírují vesměs politicky nezkušení představitelé ANO, kteří jakoby netuší, co si počít s dosud nejvážnější roztržkou ve vedení města. Evidentně se ale ocitli ve vleku ČSSD.

Odborníci: K negativním reakcím na uprchlíky přispěli politici i média

Praha - Zdramatizování situace médii, postoj politiků i teroristické útoky přispěly k negativním reakcím Čechů na uprchlíky, řekli to odborníci. Příslib české vlády přijmout v průběhu dvou let 1500 běženců vyvolal nedávno protestní pochody s maketami šibenic a xenofobními hesly. Přitom v 90. letech Česko poskytlo útočiště až trojnásobnému počtu běženců včetně tisícovky muslimů, a to podle expertů bez protestů.

Recept na dlouhý život? Střídmost

Modřice - Zažila sedm prezidentů, dvě diktatury a dvě světové války. Přesto Emilie Dratvová, která původně pochází ze severní Moravy, neztrácí životní elán. V sobotu oslaví v modřickém domově důchodců Anavita už 103 let. „Moc nejím, nepiju, nekouřím. Radost v životě si dělám příjemnou procházkou nebo poslechem klasické hudby. Myslím, že jsem díky tomu měla krásný život," shrnula žena recept na dlouhověkost.

Wartburg byl ve své době velmi vyspělý a oblíbený vůz

Častotice - Automobilka ve východoněmeckém Eisenachu, která před druhou světovou válkou produkovala vozy BMW, vyráběla po válce stejné automobily přejmenované na EMW. Po vládním nařízení, které upřednostnilo výrobu lidových vozů, se v továrně začaly vyrábět dvoudveřové automobily s dvoutaktními motory pod označením IFA F9.

Otec utonulého malého Syřana Ajlana se vrátil do Kobani

Kobani - Otec syrské rodiny, která tento týden utonula na cestě z Turecka do Řecka, se dnes vrátil do syrského města Kobani, aby své blízké pohřbil. Případ vyvolal pohnutí na celém světě po zveřejnění fotografie jednoho z utonulých dětí Ajlana Kurdího.

Prokuratura chce trest smrti pro střelce z černošského kostela

Charleston (USA) - Mladému Američanovi, který v červnu v kostele v Charlestonu zastřelil devět černošských věřících, hrozí trest smrti. O absolutní trest dnes požádala soud prokurátorka státu Jižní Karolína. Jednadvacetiletý Dylann Roof čelí obvinění z devítinásobné vraždy a z rasisticky motivovaných zločinů.

Slavnost města Nový Jičín bude připomínat válku

Tak jako v předchozích letech i v letošním roce slibuje Slavnost města Nový Jičín mnoho zajímavé podívané a řadu neobvyklých zážitků. Letos se slavnost uskuteční v pátek 4. a v sobotu 5. září.

V Hustířanech světili zvoničku a pohovořili o jejím významu v českých zemích

Hustířany /FOTO/ - Nedaleko velichovských lázní leží malebná vesnička Hustířany, kde v sobotu oslavili posvícení a také 660 let od první písemné zmínky o obci. Při této příležitosti královédvorský kněz a děkan Jan Czekała vysvětil novou dřevěnou zvoničku, jež na jednom z kopcovitých okrajů vísky stojí od loňského prosince.

Před 140 lety se narodil Ferdinand Porsche. Génius, který sloužil i nacistům

Ferdinand Porsche právem patří mezi nejslavnější postavy automobilového průmyslu, dnes je podobnou legendou jako Ettore Bugatti nebo Enzo Ferrari. Konstruktér, který se narodil před 140 lety v severočeských Vratislavicích nad Nisou, stál za vznikem řady přelomových konstrukcí včetně populárního Volkswagenu Brouk. Porscheho jméno je však dnes známé hlavně díky továrně, kterou založil jeho syn Ferry a jež vyrábí luxusní sportovní vozy.

Ředitel charity Haičman: Sbírka pomůže lidem, kteří mají strach o život

Brno – Deky, pleny nebo balenou vodu. To a další věci mohou lidé darovat uprchlíkům. Diecézní charita Brno pořádá materiální sbírku na pomoc běžencům. Její vedení zareagovalo na stoupající počet migrantů zadržených v Jihomoravském kraji. „Nejvíce zapotřebí jsou hygienické potřeby. Například jednorázové pleny, dámské vložky, mýdla, ale také zachovalé oblečení," vyjmenoval ředitel charity Oldřich Haičman. V charitě ale přijmou i další věci.

Největší v dějinách Číny. Peking má za sebou přehlídku k výročí konce války

Peking – Sedmdesáti salvami z děl, vztyčením vlajky a hymnou začaly dnes na pekingském náměstí Nebeského klidu oficiální oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Největší vojenské přehlídce v dějinách Číny, která se u této příležitosti konala, přihlíželo kromě současného a bývalých prezidentů země i více než dvacet zahraničních hlav států a vlád, včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

Chystá se pietní připomínka bitvy

Jičínsko – Letos 19. září proběhne pietní akt u pomníků z prusko-rakouské války 1866 v Lochově. Jedná se o levé křídlo rakouské obrany, kde docházelo k celé řadě hrdinských skutků jak na straně rakouské, tak na straně pruské.

Česká pošta připomíná odkaz sira Nicholase Wintona novou známkou

Praha - Známku vydanou k poctě sira Nicholase Wintona, který zachránil před smrtí v koncentračních táborech stovky dětí, představila dnes Česká pošta. Příležitostnou známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750.000 kusů. Sérii pamětních známek k poctě neobyčejně statečného muže, který zemřel ve svých 106 letech letos počátkem července, vydá příští rok také jeho vlast.

Česká pošta připomíná odkaz sira Nicholase Wintona novou známkou

Praha - Známku vydanou k poctě sira Nicholase Wintona, který zachránil před smrtí v koncentračních táborech stovky dětí, představila ve středu v Praze Česká pošta. Příležitostnou známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750 tisíc kusů. Sérii pamětních známek k poctě neobyčejně statečného muže, který zemřel ve svých 106 letech letos počátkem července, vydá příští rok také jeho vlast.