Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Stopa řeckých imigrantů je vidět ještě teď, poukazuje historička Káňová

Břeclav – Výrazné migrační vlny se doposud Břeclavsku 
a konkrétně okresnímu městu podle historičky Aleny Káňové spíše vyhýbaly. A to i v případě občanské války v Jugoslávii v devadesátých letech. „Uprchlíci 
z Balkánu tady většinou nezůstali ve větším počtu. Po válce se vrátili zpátky do své vlasti," uvádí Káňová s tím, že to ale zřejmě nebude případ současných imigrantů z Libye, Sýrie či Iráku.

Zeman přiletěl do Číny na oslavy konce války

Peking – Prezident Miloš Zeman dnes přicestoval do Číny, kde se zúčastní oslav 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Prezidentský letoun přistál v čínské metropoli Pekingu krátce po desáté místního času (po 4:00 SELČ). Ve čtvrtek bude Zeman společně s další asi třicítkou světových státníků přihlížet velkolepé vojenské přehlídce v centru Pekingu. Během své pětidenní návštěvy Číny se rovněž setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Čínská cesta

Abychom pochopili Čínu, potřebovali bychom čínské oči. Když se totiž snažíme zjistit, jakého pokroku Číňané dosáhli ve svém poameričťování či poevropšťování, jsme úplně mimo. Znalci Číny upozorňují, že to co drží čínskou společnost pohromadě je duchovní tradice buddhismu, důraz na rodinu a společenskou odpovědnost. Zdůrazňovat na prvním místě individuální lidská práva nedává Číňanům smysl. Jsou po tisíciletí Říší středu a Západ je pro ně coby periferie partnerem, nikoli vzorem.

V jemenském Taízu zemřelo za dva týdny kvůli bojům 100 civilistů

Saná - V jemenském městě Taíz přišlo za poslední dva týdny o život téměř sto civilistů. Město ležící na jihozápadě země se rovněž potýká s kolabujícím zdravotním systémem, vypuknutím epidemie horečky dengue a panuje tam kritická humanitární situace, oznámila dnes OSN.

Cizinecká policie neočekává v brzké době další vlnu běženců

Břeclav - Cizinecká policie nepředpokládá, že by do středečního rána dorazila do ČR další vlna běženců. V noci na dnešek jich v Břeclavi ve vlacích z Rakouska a Maďarska zajistila 214. Většinou šlo o Syřany. Drtivá většina z těchto uprchlíků neměla cestovní doklady. V Sýrii je válka, kvůli čemuž nemohou být její občané z České republiky vyhoštěni, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Žádnou větší skupinu dnes policie v České republice už nezadržela, šlo jen o několik lidí.

První Ivanův školní rok poznamenala válka

Jičín – V únoru příštího roku Ivan Matějka z Jičína oslaví osmdesátiny. S prvním školním zvoněním se mu vybavuje, jak byl šestiletým klukem a poprvé mířil s aktovkou do školy. Dodnes má v albu vlepenou fotografii z první třídy, na kterou jeho tatínek napsal: První Ivanův školní rok.

Nový školní rok začal na východě Ukrajiny bez ostřelování

Kyjev - Bez jakýchkoli incidentů trvá od dnešního rána příměří na frontové linii ve východoukrajinském Donbasu, která byla během léta místem tvrdých pozičních bojů ukrajinské armády a separatistů. Příměří dohodnuté minulý týden zatím podle shodného vyjádření obou znepřátelených stran nikdo neporušil. Klid zbraní potvrzují i zahraniční pozorovatelé.

Olomoučtí lékaři letí operovat oběti války v Sýrii

Olomouc – Do Jordánska v úterý odlétá pět odborníků z Fakultní nemocnice Olomouc. V zemi budou operovat zraněné civilisty ze sousední Sýrie, kde několik let zuří občanská válka. Během dvou týdnů provedou olomoučtí specialisté okolo padesáti operací pacientů, kteří se potýkají s následky válečných poranění končetin.

Meziříčští si vyzkouší, jak žili vojáci

Velké Meziříčí - Nevšední zážitek nabídnou účastníkům historické slavnosti ve Velkém Meziříčí. O víkendu se město vrátí bezmála o čtyři sta let zpátky v čase a návštěvníci uvidí historická hudební, taneční i divadelní představení, seznámí se s prací řemeslníků nebo se nechají provést zámkem za přítomnosti kostýmovaných průvodců. Pořadatelé akce s podtitulem Kterak se žilo za války třicetileté ale nabízí zájemcům také možnost přímo se na slavnostech podílet.

Prázdniny trávili ve škole, a rádi

Ústí nad Labem - Dobrovolně a rádi strávili poslední dva týdny prázdnin ve škole účastníci Letní jazykové školy, kterou pro zájemce o češtinu připravil Ústav slovansko-germánských studií z Filozofické fakulty UJEP.

Bystřici vévodí rozpadlá rota

Bystřice /FOTOGALERIE/ – Pěší turisté, cyklisté a lesníci starající se o lesy v okolí. To jsou nejčastější lidé, kteří jsou nyní k vidění v Bystřici (Fichtenbach), zaniklé obci ležící 5 kilometrů od Folmavy. Před třiceti lety to bylo království příslušníků Pohraniční stráže a před 80 lety to byl domov pro zhruba 330 obyvatel a další desítky hostů jezdících sem na letní byt.

Výpravy zpět aneb co se kdysi psalo

Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.

Jaromír Carda je duší dobrodruh, jeho fotografie vybízejí k přemýšlení o životě

Písek – Píseckého rodáka Jaromíra Cardu znají lidé jako výborného fotografa, ale sám se spíše řadí mezi dobrodruhy s foťákem na krku. Do Písku se pravidelně vrací za svými rodiči a sestrou. S černobílými fotografiemi, které snad každého přivedou k zamyšlení, se představil letos v červenci a na začátku srpna také v písecké Sladovně.

Dorostenci Hodonína bez sedmi hráčů prohráli s Frýdkem-Místkem

Hodonín – Starší dorost Hodonína v letošním ročníku Moravskoslezské ligy poprvé prohrál. Tým vedený trenérem Jiřím Pechou nestačil v páteční předehrávce čtvrtého kola na Frýdek-Místek, kterému na tréninkovém hřišti U Červených domků podlehl 0:3.

Slezské muzeum nabídne unikátní Kokoschkovo dílo

Opava - Zahájení letošního největšího výstavního projektu Slezského zemského muzea Neklidné století proběhne už v příštím týdnu. Do Opavy bude přivezen vzácný obraz malíře Oskara Kokoschky.

Husovy lípy u pomníku v Hlohové se dožily 100 let

Hlohová – V parčíku v Hlohové stojí čtyři lípy. Tvoří zde čtverec ve střední části parčíku mezi hasičskou zbrojnicí a pomníkem padlých. Jmenují se Husovy lípy a letos, kdy si připomínáme výročí 600 let od upálení mistra Jana Husa, stromy dosáhly věku rovných 100 let.

Před 100 lety se narodila nejslavnější švédská herečka Ingrid Bergmanová

Stockholm/Praha - Nejslavnější švédská herečka Ingrid Bergmanová, od jejíhož narození uplyne 29. srpna 100 let, získala během své kariéry tři Oscary i srdce diváků po celém světě. Její nejslavnější rolí dodnes zůstává křehká Ilsa ve válečné romanci Casablanca z roku 1942, v níž zazářila po boku Humpreyho Bogarta. Největšími přednostmi Bergmanové byly nevtíravá krása a zcela přirozený herecký projev.

Zlato a šperky? Tajemný vlak v polském podzemí prý na 99 procent existuje

Varšava - Polský generální inspektor historických památek Piotr Žuchowski si je na 99 procent jist, že záhadný vlak s nacistickým zlatem skutečně existuje. Emoce Poláků v posledních dnech jitří zprávy hledačů pokladů, že pod městem Walbrzych na jihozápadě země našli vlak plný zlata a šperků, který zmizel před 70 lety, když tehdejší město Vratislav dobývala Rudá armáda.

Midway podruhé: v Letonicích opět ožije slavná námořní bitva

Letonice – Znovu a ve větším. Před čtyřmi lety uspořádal Klub lodních modelářů Midway Mini Navy Club v Letonicích ve spolupráci s obcí rekonstrukci bitvy u Midway, jednoho z nejdůležitějších námořních a leteckých konfliktů druhé světové války. Letos, při příležitosti sedmdesátého výročí konce války, akci zopakují. Rybník Šmolesy se tak opět promění v oceán příští sobotu 5. září.

Na leteckém dni v Chrudimi se představí bitevník Cobra

Chrudim - Milovníci letectví i současné vojenské techniky musí se již dlouho musí těšit na sobotu. Na chrudimském letišti se uskuteční Den otevřených dveří 43. výsadkového praporu, na který plynule naváže letecký den.

Člověk v tísni pomůže uprchlíkům v Srbsku a Makedonii

Praha – Humanitární organizace Člověk v tísni uvolní 1,7 milionu korun ze svého fondu na okamžitou pomoc uprchlíkům v Makedonii a Srbsku. Tamní nevládní organizace pak budou nejpotřebnějším migrantům rozdávat vodu a potraviny, poskytovat psychosociální a právní pomoc a podávat informace o rizicích, jakými jsou pašerácké gangy. Oznámil to dnes mluvčí nadace Petr Štefan. Organizace se chce podle něj zaměřit především na ochranu žen a dětí.

V budově hradecké medicíny dříve sídlilo gestapo i lazaret

Hradec Králové - Rovných 70 let slaví v letošním roce Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Bohatou historii pracoviště připomene výstava, kterou 3. září zahájí vernisáž v budově fakulty v Šimkově ulici. Výstava je jednou z mnoha doprovodných akcí věnovaných úctyhodnému jubileu a přibližuje nejen jak došlo k založení hradecké medicíny, ale představí i dějiny její budovy, která měla původně sloužit vojenským účelů.

KULTURNÍ SERVIS: KINA, DIVADLA, VÝSTAVY

Teplicko - Děj filmu „Bez kalhot XXL" navazuje na první film tři roky poté, kdy Mike ukončil svou vrcholnou kariéru striptéra a i zbývající členové striptérské skupiny Králové Tampy se chystají hodit ručník do ringu. Ale chtějí to udělat po svém: společně s legendární hlavní hvězdou Magickým Mikem chtějí vstoupit do světel reflektorů v posledním dech beroucím představení v Myrtle Beach a udělat tak tlustou čáru za minulostí.

Ostatky posledního Mannera uloží po 70 letech do rodinné hrobky

Bohdalice-Pavlovice, Vyškov – Měl to být pouze provizorní hrob, ale nakonec se stal pro doktora Wolganga Mannera místem posmrtného odpočinku skoro na sedmdesát let. Vyzvednutí jeho pozůstatků z vyškovského hřbitova dlouho bránily různé okolnosti. Až teprve toto úterý se občanskému sdružení Manner podařilo ve spolupráci s vyškovskou hřbitovní správou po několika měsících zjišťování a příprav exhumovat ostatky muže, který patřil k poslední generaci někdejšího šlechtického rodu z Bohdalic-Pavlovic.

Při středečních bojích u Mariupolu zemřelo sedm vojáků a civilistka

Kyjev - Nejméně sedm vojáků ukrajinské armády bylo zabito při střetech mezi vládními vojsky a proruskými separatisty na východní Ukrajině, navzdory zprávám o novém příměří, dohodnutém pro začátek školního roku. Mezi mrtvými je také jedna civilistka. Obě znepřátelené strany dnes opět obvinily z porušování klidu zbraní.

Slezské muzeum nabídne unikátní Kokoschkovo dílo

/POZVÁNKA/ Zahájení letošního největšího výstavního projektu Slezského zemského muzea Neklidné století proběhne už v příštím týdnu. Do Opavy bude přivezen vzácný obraz malíře Oskara Kokoschky.

Saúdská Arábie poprvé vyslala do Jemenu pozemní jednotky

Saná - Saúdskoarabské pozemní jednotky poprvé během konfliktu v Jemenu vstoupily na území sousedního státu, kde zasáhly proti šíitským povstalcům. Stanice Al-Arabíja dnes uvedla, že vojáci ze Saúdské Arábie překročili hranice v severojemenské provincii Saada, odkud prý rebelové ostřelují jejich základny.

Emigrant Stanislav Požárek: „Muslim zůstane muslimem, ten se nikdy nezačlení“

Škrle /ROZHOVOR/ - Jméno Požárek bylo v sedmdesátých letech mezi příznivci rockové hudby na Chomutovsku pojmem. Tři bratři tehdy dokázali sehnat na deskách tu nejlepší rockovou hudbu. Díky svému neskrývanému obdivu k USA a západu brzy upadli do nemilosti bolševika. Stanislav se proto rozhodl s bratrem Bohoušem a kamarádem Sonnym pro emigraci. Žil pak až do roku 2010 v Německu.

Co je důležité při pohovoru? Hlavně být sám sebou a nepodceňovat se

Jižní Morava - Buďte přirození, životopis šijte na míru, o firmě si co nejvíce zjistěte a dávejte pozor na řeč těla. Manažer investiční skupiny DRFG odpovědný za finanční služby Břetislav Hrabě, společně s jednatelem a spolumajitelem společnosti ROYAL VISION Petrem Válkem radí, jak se připravit na výběrové řízení a být na trhu práce úspěšný a hlavně lepší než ostatní. Doplňuje je výkonná ředitelka poradenské společnosti Touchdown Barbora Tomšovská.

Valta: Bod má pro nás velkou cenu

Svitavy /OHLASY/ – Vzhledem k dosažených výsledkům jsou komentáře zástupců okresních týmů po druhém kole krajského fotbalového přeboru vcelku pozitivní.

Expertka: Války o vodu jsou mýtus, pravidlem je spolupráce

Stockholm - Vyhlídka na budoucnost plnou válek o vodu je mýtem, protože k násilným mezistátním konfliktům vede jen zlomek sporů o využívání vodních zdrojů, pravidlem je zde naopak spolupráce. Otázka vody je například prakticky jediná věc, na níž se dokáže domluvit Izrael s Palestinci a Jordánskem. Řekla to agentuře Reuters Therese Sjömanderová Magnussonová ze Stockholmského mezinárodního institutu vody (SIWI).