Budkov – Obec se ponořila do ticha. Ani jeden ze zvonů na věži místního kostele sv. Martina nezvoní. Oba potřebují opravu, ten menší navíc před časem pukl. Na blížící se válku, jak říká jedna z pověr, to však podle budkovského faráře a moravskobudějovického děkana Josefa Brychty neodkazuje.
Pouť k Panně Marii Sněžné v Rudě u Rýmařova si mohou vychutnat osobně čtenáři Deníku v neděli 9. srpna. Stejný den patří Česko-polské mši v rusínské kapličce
Jižní Morava - Moravští Chorvati či Charváti jsou na jižní Moravě už pět století, teď však jen jako jedna z národnostních menšin. Udělalo ji z nich hlavně nucené vysídlení z domovů po druhé světové válce. Zatímco dřív vinice na Břeclavsku obhospodařovalo několik tisíc Charvátů, dnes jich zbylo jen pár stovek. Za to, že museli odejít na severní Moravu, se jim dosud nikdo neomluvil. Letos je to pět set let od jejich příchodu.
Prostějov – Studoval na Vojenském leteckém učilišti v Prostějově, kde poté působil jako instruktor letectví. Po březnu 1939 se zapojil do odboje, za což dostal řadu československých i zahraničních vyznamenání. Vstoupil do řad Royal Air Force (RAF) a ve druhé světové válce se podílel na závěrečné fázi bitvy o Velkou Británii. V neděli uplyne sto deset let od doby, kdy se narodil komandér Řádu Britského impéria a Řádu Bílého lva a generál letectva Josef Duda.
Uherské Hradiště – Od skončení II. světové války uplynulo letošním rokem sedmdesát let a celá široká veřejnost si připomíná okolnosti a hrdiny, díky nimž mohlo trápení tehdejší generace konečně skončit. Jedním z těchto hrdinů byl také rodák ze Starých Hutí Josef Holub, jehož příběh se začal na uherskohradišťském gymnáziu.
Atény, Brusel - Řecké úřady nemohou zvládnout tisíce imigrantů, kteří přišli na jeho území zejména z válkou zmítané Sýrie a z Afghánistánu a nyní tam setrvávají. Řekl to dnes premiér Alexis Tsipras, který zároveň vyzval Evropskou unii, aby s jeho zemí projevila větší solidaritu. Organizace spojených národů naproti tomu Aténám vzkázala, aby řešily situaci na řeckých ostrovech, kde panuje mezi uprchlíky „totální chaos".
Vatikán - Odmítnutí migrantů, kteří utíkají před násilím a hladem, je aktem války. Prohlásil to dnes ve Vatikánu před skupinou mladých věřících papež František. Italská pobřežní stráž podnikla právě dnes dvě operace ve Středozemním moři nedaleko Libye, při kterých bylo zachráněno na 240 lidí, uvedla agentura ANSA.
Červené Pečky – Fotbalový klub z Červených Peček se stal přes léto farmou nymburského Polabanu. I proto manažer červenopečeckého klubu RADEK KULHÁNEK věří, že se tým v krajské I.A třídě vyhne v letošní sezoně záchranářským starostem.
Moskva - Bojovým hlášením z fronty se podobají raporty ruských úředníků o likvidaci evropských potravin, které podle prezidentského dekretu od čtvrtka masově ničí specializované čety ve spalovnách, na skládkách nebo v kafileriích. Likvidaci podléhají nejen potraviny z Evropské unie vystavené ruskému embargu, ale prakticky jakékoli potravinářské zboží bez jasně vyznačené země původu, napsala dnes agentura Interfax.
Žďár nad Sázavou – Z kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře bude opět slyšet zvuk zvonů. Do areálu zapsaného v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO se vrátí po třiasedmdesáti letech, poslední vzali za války Němci.
Čáslav - Květen roku 1945 byl pro celou Evropu velkým vítězstvím. Končila nejhorší válka v dějinách a Evropa začala zase normálně dýchat. Jedno z těchto vítězství se odehrálo také v Čáslavi, kde se proti Němcům postavili mladí i starší, muži i ženy.
Úštěk - Úštěcká fara se v novodobé historii stala místem zajímavých expozic a setkání vzácných osobností. V pátek v podvečer se v jejích prostorách uskuteční další vernisáž, a to výstavy Podbrdská keramika aneb Po stopách akademického malíře Zdislava Hercíka a historie a současnost levínské hrnčírny.
Žďár nad Sázavou – Z kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře bude opět slyšet zvuk zvonů. Do areálu zapsaného v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO se vrátí po třiasedmdesáti letech, poslední vzali za války Němci.
Jablonné nad Orlicí – Obrovský strach, ozbrojené střety, euforie. Na malém jevišti jednoho města se dají zajímavým způsobem zachytit dramatické peripetie celého národa. Den po dni a hodinu po hodině pracoval spolek amatérských filmařů Sonor v čele s Vladimírem Vendem na dokumentování klíčových událostí května roku 1945 v Jablonném nad Orlicí.
Damašek - Válka v Sýrii, která trvá od března roku 2011, si dosud vyžádala přes 240.000 obětí. Novou bilanci dnes zveřejnila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Londýna. Mezi oběťmi je údajně asi 12.000 dětí.
Velim /ROZHOVOR/ - Řeklo by se - nápis. Kostely jich jsou plné, nebo ne? Jenže ten v kostele sv. Vavřince ve Velimi je unikátní. Nemá obdoby. Hovoří o tom, jak se kostel znovu světil 13. ledna roku 1408 poté, co byl vypálen ve válkách mezi Václavem IV., Zikmundem a Janem Zhořeleckým.
Jeseník/Vizovice - Příliv uprchlíků do Evropy přinesl více zakázek českým výrobcům obytných kontejnerů. Růst poptávky zaznamenaly třeba firmy Touax a Česko-slezská výrobní na Jesenicku nebo vizovická společnost Koma Modular Construction. Vyplývá to z vyjádření firem. Podniky tak například musejí nabírat zaměstnance, ale na tuzemském pracovním trhu narážejí na nedostatek kvalitních dělníků.
Ústí n. O., Litomyšl – Od úmrtí známé české buditelky a autorky řady kuchařek Magdaleny Dobromily Rettigové uplynulo 170 let. Pochována je v Litomyšli, kde žila posledních 11 let svého života. V Ústí nad Orlicí nese jedna z ulic její jméno a u příležitosti 150. výročí úmrtí byla v loubí Princova domu odhalena pamětní deska, která pobyt Magdaleny Dobromily Rettigové připomíná.
Slavkov u Brna – Při stém výročí konce první světové války, tedy v listopadu 2018, můžou ve Slavkově u Brna uctít památku padlých u nového pomníku. Takové je alespoň přání Slavkovana Bedřicha Malečka, který radě města předložil podnět na vybudování památníku obětem obou světových válek.
Brno - Šikovného a pracovitého Ferdu Mravence i jeho protiklad Brouka Pytlíka oživil navždy pro nové a nové generace dětí spisovatel, kreslíř, grafik a novinář Ondřej Sekora. Pozůstalost rodáka z brněnského Králova Pole, který zemřel v roce 1967, získalo tento týden Moravské zemské muzeum v Brně.
Brno - Šikovného a pracovitého Ferdu Mravence i jeho protiklad Brouka Pytlíka oživil navždy pro nové a nové generace dětí spisovatel, kreslíř, grafik a novinář Ondřej Sekora. Pozůstalost rodáka z brněnského Králova Pole, který zemřel v roce 1967, získalo tento týden Moravské zemské muzeum v Brně.
Litvínov – Byla objevena další z perliček naší bohaté historie. Členem legendárního legionářského improvizovaného vlaku Orlík v Rusku byl také rodák ze Šumné, tehdy Rauschengrund, Václav Vítek. Na tuto skutečnost upozornil litvínovského kronikáře Václava Novotného badatel P. Rusnák. Ten po legionáři ze Šumné pátrá.
Londýn - Aféra s dopingem pokračuje. Tentokráte jako "heslo" dvou kandidátů na prezidenta Mezinárodní atletické federace (IAAF). Sergej Bubka z Ukrajiny tvrdí, že boj proti hříšníkům by měl být urychlen. Jeho jediný soupeř v blížící se volbě šéfa vrcholného orgánu Brit Sebastian Coe označil kauzu za vyhlášení války o atletiku.
Kyjev/Moskva – Ukrajinská justice dnes obvinila náčelníka ruského generálního štábu a deset dalších vysokých ruských důstojníků z odpovědnosti za masakr ukrajinských vojáků ve východoukrajinském Ilovajsku a zařadila je na seznam mezinárodně hledaných osob. Oznámil to šéf ukrajinských vyšetřovatelů Hryhorij Ostafijčuk. Šéf ruského generálního štábu Valerij Gerasimov podle něj stál za útočnými akcemi, které loni u Ilovajsku připravily o život stovky ukrajinských vojáků.
Terezín – Od minulého víkendu jsou v pevnostním městě Terezín nově otevřené prostory zrekonstruovaného Retranchementu 2. V něm sídlí informační centrum, Muzeum Terezín a Centrum pevnostního stavitelství.
V Novém Jičíně vrcholí přípravy 22. ročníku městské slavnosti, která proběhne v pátek 4. a v sobotu 5. září. Vyvrcholí koncerty Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, skupiny No Name a kapely Claymore.
Olomouc – Chodník před domem ve Švermově ulici v Olomouci od úterního odpoledne zdobí malá zlatá destička. Je do ní vyryté jméno Otakara Smrčky, někdejšího obyvatele domu a také starosty Sokola Olomouc, kterého za nacistické okupace zatkli a v roce 1943 popravili v polské Vratislavi. Jeho příběh stejně jako další Kameny zmizelých, má připomínat tragické osudy obětí druhé světové války.
Most – Expozice v Mezinárodním památníku obětem II. světové války má nové přírůstky. Jsou to artefakty z pozůstalostí po dvou účastnících války, příslušnících Československé obrněné brigády ve Velké Británii, Karlu Šobrovi a Zdeňku Molinkovi.
Milán (Itálie) - Při pokusu překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy za tento půlrok zahynulo již téměř 2000 migrantů, což je více, než tomu bylo v loňském roce. Informovala o tom dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Za stejné období loňského roku bylo zaznamenáno 1607 úmrtí, celkově loni ve Středozemním moři našlo smrt 3279 běženců.
Vidnava – Vězeňská služba se zbavila bývalého kněžského semináře ve Vidnavě. Převedla jej na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který se jej bude snažit prodat. O objekt se již zajímají první uchazeči.
Velim - Řeklo by se - nápis. Kostely jich jsou plné, nebo ne? Jenže ten v kostele sv. Vavřince ve Velimi je unikátní. Nemá obdoby. Hovoří o tom, jak se kostel znovu světil 13. ledna roku 1408 poté, co byl vypálen ve válkách mezi Václavem IV., Zikmundem a Janem Zhořeleckým.
Boskovice – Do rytmu folku, jazzu a dalších žánrů se ponoří tento víkend Boskovice. Čeká je totiž už dvanáctý ročník hudební akce s názvem Festiválek bez bojů a válek. Letošní novinkou budou cestovatelské besedy a promítání studentských filmů v boskovickém kině. Vstupné je dobrovolné.
Peking - Čína omezí počet vozidel v ulicích Pekingu a zavře továrny, aby v metropoli zajistila zlepšení ovzduší po dobu oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou vládu a média. Oslavy připadají na začátek září.
Strakonice – Významnou osobností strakonického skautingu je pětaosmdesátiletý Stanislav Kubišta. Od okamžiku, kdy vstoupil mezi skauty letos uplynulo sedmdesát let.
České Budějovice - Když se v roce 1885 tři budějovické spolky rozhodly vytvořit knihovnu pro své členy, jen málokdo mohl tušit, jak nadějná budoucnost tuto instituci čeká. Po 130 letech má Jihočeská vědecká knihovna dvě hlavní pracoviště, čtyři pobočky a téměř devatenáct tisíc stálých čtenářů.
Vlašim – Jedna výstava skončila a Galerie Občanská záložna už připravuje další expozici. Užijí si ji hlavně nejmenší návštěvníci galerie, ale zavzpomínat na dětství může i jejich dospělý doprovod.
Liberec - Zacílit a vypálit. Na rameni pancéřová pěst, před sebou tank. Rázem se ocitnete o víc než 70 let zpátky. Atmosféru dokresluje autentická hudba, která navzdory bombardování zněla možná ve válečné Francii. To vše nabízí nová expozice.
Hodice – V Hodicích se o uplynulém víkendu rozpoutala dívčí válka. Na sobotní neckyádě jako první na vodu hodické nádrže vyjel člun se sedmi sličnými dívkami, které si říkají motorajdy.
Kábul - Nový vůdce radikálního hnutí Taliban Muhammad Mansúr ve svém prvním poselství vyzval své bojovníky k jednotě a slíbil pokračovat v povstání proti afghánské vládě. Svatá válka má podle něj pokračovat, dokud v zemi nebude nastoleno islámské právo šaría.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.
Břeclavsko – Ne. Myšlenka na zřízení cyklistických ulic, kde by měli lidé na kole přednost před auty, hledá na Břeclavsku uplatnění marně. Alespoň tedy v Břeclavi a Mikulově, kde se do pedálu denně opírají stovky. Místních i turistů. S návrhem přišli představitelé ministerstva dopravy.
Konice – Už sto čtyřicet let své organizované činnosti mohli oslavit koničtí hasiči. Připomínku výročí se rozhodli pojmout velkolepě a tak se před místním zámkem mohli v sobotu odpoledne lidé díky hasičskému programu bavit. Konické či kostelecké jednotky jim připravily ukázky ze zásahů. Návštěvníci tak mohli být svědky vyprošťování zraněného řidiče z auta nebo také ukázky, jak se hasilo před zhruba sto lety.