Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Výpravy zpět aneb co se kdysi psalo

Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.

Jaromír Carda je duší dobrodruh, jeho fotografie vybízejí k přemýšlení o životě

Písek – Píseckého rodáka Jaromíra Cardu znají lidé jako výborného fotografa, ale sám se spíše řadí mezi dobrodruhy s foťákem na krku. Do Písku se pravidelně vrací za svými rodiči a sestrou. S černobílými fotografiemi, které snad každého přivedou k zamyšlení, se představil letos v červenci a na začátku srpna také v písecké Sladovně.

Dorostenci Hodonína bez sedmi hráčů prohráli s Frýdkem-Místkem

Hodonín – Starší dorost Hodonína v letošním ročníku Moravskoslezské ligy poprvé prohrál. Tým vedený trenérem Jiřím Pechou nestačil v páteční předehrávce čtvrtého kola na Frýdek-Místek, kterému na tréninkovém hřišti U Červených domků podlehl 0:3.

Slezské muzeum nabídne unikátní Kokoschkovo dílo

Opava - Zahájení letošního největšího výstavního projektu Slezského zemského muzea Neklidné století proběhne už v příštím týdnu. Do Opavy bude přivezen vzácný obraz malíře Oskara Kokoschky.

Husovy lípy u pomníku v Hlohové se dožily 100 let

Hlohová – V parčíku v Hlohové stojí čtyři lípy. Tvoří zde čtverec ve střední části parčíku mezi hasičskou zbrojnicí a pomníkem padlých. Jmenují se Husovy lípy a letos, kdy si připomínáme výročí 600 let od upálení mistra Jana Husa, stromy dosáhly věku rovných 100 let.

Před 100 lety se narodila nejslavnější švédská herečka Ingrid Bergmanová

Stockholm/Praha - Nejslavnější švédská herečka Ingrid Bergmanová, od jejíhož narození uplyne 29. srpna 100 let, získala během své kariéry tři Oscary i srdce diváků po celém světě. Její nejslavnější rolí dodnes zůstává křehká Ilsa ve válečné romanci Casablanca z roku 1942, v níž zazářila po boku Humpreyho Bogarta. Největšími přednostmi Bergmanové byly nevtíravá krása a zcela přirozený herecký projev.

Zlato a šperky? Tajemný vlak v polském podzemí prý na 99 procent existuje

Varšava - Polský generální inspektor historických památek Piotr Žuchowski si je na 99 procent jist, že záhadný vlak s nacistickým zlatem skutečně existuje. Emoce Poláků v posledních dnech jitří zprávy hledačů pokladů, že pod městem Walbrzych na jihozápadě země našli vlak plný zlata a šperků, který zmizel před 70 lety, když tehdejší město Vratislav dobývala Rudá armáda.

Midway podruhé: v Letonicích opět ožije slavná námořní bitva

Letonice – Znovu a ve větším. Před čtyřmi lety uspořádal Klub lodních modelářů Midway Mini Navy Club v Letonicích ve spolupráci s obcí rekonstrukci bitvy u Midway, jednoho z nejdůležitějších námořních a leteckých konfliktů druhé světové války. Letos, při příležitosti sedmdesátého výročí konce války, akci zopakují. Rybník Šmolesy se tak opět promění v oceán příští sobotu 5. září.

Na leteckém dni v Chrudimi se představí bitevník Cobra

Chrudim - Milovníci letectví i současné vojenské techniky musí se již dlouho musí těšit na sobotu. Na chrudimském letišti se uskuteční Den otevřených dveří 43. výsadkového praporu, na který plynule naváže letecký den.

Člověk v tísni pomůže uprchlíkům v Srbsku a Makedonii

Praha – Humanitární organizace Člověk v tísni uvolní 1,7 milionu korun ze svého fondu na okamžitou pomoc uprchlíkům v Makedonii a Srbsku. Tamní nevládní organizace pak budou nejpotřebnějším migrantům rozdávat vodu a potraviny, poskytovat psychosociální a právní pomoc a podávat informace o rizicích, jakými jsou pašerácké gangy. Oznámil to dnes mluvčí nadace Petr Štefan. Organizace se chce podle něj zaměřit především na ochranu žen a dětí.

V budově hradecké medicíny dříve sídlilo gestapo i lazaret

Hradec Králové - Rovných 70 let slaví v letošním roce Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Bohatou historii pracoviště připomene výstava, kterou 3. září zahájí vernisáž v budově fakulty v Šimkově ulici. Výstava je jednou z mnoha doprovodných akcí věnovaných úctyhodnému jubileu a přibližuje nejen jak došlo k založení hradecké medicíny, ale představí i dějiny její budovy, která měla původně sloužit vojenským účelů.

KULTURNÍ SERVIS: KINA, DIVADLA, VÝSTAVY

Teplicko - Děj filmu „Bez kalhot XXL" navazuje na první film tři roky poté, kdy Mike ukončil svou vrcholnou kariéru striptéra a i zbývající členové striptérské skupiny Králové Tampy se chystají hodit ručník do ringu. Ale chtějí to udělat po svém: společně s legendární hlavní hvězdou Magickým Mikem chtějí vstoupit do světel reflektorů v posledním dech beroucím představení v Myrtle Beach a udělat tak tlustou čáru za minulostí.

Ostatky posledního Mannera uloží po 70 letech do rodinné hrobky

Bohdalice-Pavlovice, Vyškov – Měl to být pouze provizorní hrob, ale nakonec se stal pro doktora Wolganga Mannera místem posmrtného odpočinku skoro na sedmdesát let. Vyzvednutí jeho pozůstatků z vyškovského hřbitova dlouho bránily různé okolnosti. Až teprve toto úterý se občanskému sdružení Manner podařilo ve spolupráci s vyškovskou hřbitovní správou po několika měsících zjišťování a příprav exhumovat ostatky muže, který patřil k poslední generaci někdejšího šlechtického rodu z Bohdalic-Pavlovic.

Při středečních bojích u Mariupolu zemřelo sedm vojáků a civilistka

Kyjev - Nejméně sedm vojáků ukrajinské armády bylo zabito při střetech mezi vládními vojsky a proruskými separatisty na východní Ukrajině, navzdory zprávám o novém příměří, dohodnutém pro začátek školního roku. Mezi mrtvými je také jedna civilistka. Obě znepřátelené strany dnes opět obvinily z porušování klidu zbraní.

Slezské muzeum nabídne unikátní Kokoschkovo dílo

/POZVÁNKA/ Zahájení letošního největšího výstavního projektu Slezského zemského muzea Neklidné století proběhne už v příštím týdnu. Do Opavy bude přivezen vzácný obraz malíře Oskara Kokoschky.

Saúdská Arábie poprvé vyslala do Jemenu pozemní jednotky

Saná - Saúdskoarabské pozemní jednotky poprvé během konfliktu v Jemenu vstoupily na území sousedního státu, kde zasáhly proti šíitským povstalcům. Stanice Al-Arabíja dnes uvedla, že vojáci ze Saúdské Arábie překročili hranice v severojemenské provincii Saada, odkud prý rebelové ostřelují jejich základny.

Emigrant Stanislav Požárek: „Muslim zůstane muslimem, ten se nikdy nezačlení“

Škrle /ROZHOVOR/ - Jméno Požárek bylo v sedmdesátých letech mezi příznivci rockové hudby na Chomutovsku pojmem. Tři bratři tehdy dokázali sehnat na deskách tu nejlepší rockovou hudbu. Díky svému neskrývanému obdivu k USA a západu brzy upadli do nemilosti bolševika. Stanislav se proto rozhodl s bratrem Bohoušem a kamarádem Sonnym pro emigraci. Žil pak až do roku 2010 v Německu.

Co je důležité při pohovoru? Hlavně být sám sebou a nepodceňovat se

Jižní Morava - Buďte přirození, životopis šijte na míru, o firmě si co nejvíce zjistěte a dávejte pozor na řeč těla. Manažer investiční skupiny DRFG odpovědný za finanční služby Břetislav Hrabě, společně s jednatelem a spolumajitelem společnosti ROYAL VISION Petrem Válkem radí, jak se připravit na výběrové řízení a být na trhu práce úspěšný a hlavně lepší než ostatní. Doplňuje je výkonná ředitelka poradenské společnosti Touchdown Barbora Tomšovská.

Valta: Bod má pro nás velkou cenu

Svitavy /OHLASY/ – Vzhledem k dosažených výsledkům jsou komentáře zástupců okresních týmů po druhém kole krajského fotbalového přeboru vcelku pozitivní.

Expertka: Války o vodu jsou mýtus, pravidlem je spolupráce

Stockholm - Vyhlídka na budoucnost plnou válek o vodu je mýtem, protože k násilným mezistátním konfliktům vede jen zlomek sporů o využívání vodních zdrojů, pravidlem je zde naopak spolupráce. Otázka vody je například prakticky jediná věc, na níž se dokáže domluvit Izrael s Palestinci a Jordánskem. Řekla to agentuře Reuters Therese Sjömanderová Magnussonová ze Stockholmského mezinárodního institutu vody (SIWI).

„Měli jsme opravdu strach, co se skauty bude,“ říká Jiří Lukšíček

Praha /ROZHOVOR/ - Český skauting prožil ve své historii řadu nelehkých období. Za války jej zrušili Němci, po válce komunisté. V roce 1968 mohl po 20 letech začít opět oficiálně fungovat jako Junák. Jeho tehdejší obrození, stejně jako celou společnost, ale silně zasáhla okupace 21. srpna 1968. Jak tuto událost před čtyřiceti sedmi lety prožívali pražští skauti, popisuje v rozhovoru pro Pražský deník významná postava českého Junáka Jiří Lukšíček.

Dělníci našli ruský tříštivý dělostřelecký granát

Český Těšín – Nevybuchlý dělostřelecký tříštivý granát se našel v sobotu při povrchových úpravách volného prostranství v Průmyslové ulici v Českém Těšíně, v areálu firmy Donghee. Při vyklízení prostranství a zajištění před vstupem cizích osob asistovali i tamní strážníci.

Pomozme uprchlíkům, vyzývá rektor Masarykovy univerzity Bek

Brno - Do Evropy prchají statisíce lidí z Afriky a Blízkého východu. Někteří svůj život riskují při cestě za lepším životem, další vyhnala zuřící válka. I když pro většinu z nich není Česká republika cílová stanice, mezi místními se šíří nenávist a strach.

OBRAZEM: Na bojišti letošní Cihelny se představily historické i soudobé unikáty

Králíky – V roce 70. výročí konce druhé světové války se u pěchotního srubu K-S 14 U Cihelny opět setkala vojenská historie se současností. Osmnáctý ročník vojensko-historické akce Cihelna byl velkolepou podívanou. Premiéru mělo na bojišti hned několik historických i soudobých strojů, ale i historická ukázka na téma boje o Moravskou bránu v podání rekordního počtu účinkujících.

V Pekingu se nacvičovala přehlídka před výročím konce války

Peking - Vojáci z Číny, Ruska a dalších zemí nacvičovali dnes v Pekingu vojenskou přehlídku, která se uskuteční 3. září u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Podle agentury Nová Čína se akce zúčastnilo více než 10.000 čínských vojáků, 500 vozidel a 200 letadel a vrtulníků.

Výpravy zpět aneb co se kdysi psalo

Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.

Nalezli prý vlak plný zlata. Kdy ho ukážou?

Trutnov, Walbrzych - Štěchovický poklad hledá Helmut Gaensel už půl století. Zlato, umělecká díla či dokumenty o tajných zbraních třetí říše ale stále nemá a jeho pátrání pomalu upadá v zapomnění.

Nalezli prý vlak plný zlata. Kdy ho ukážou?

Trutnov, Walbrzych - Štěchovický poklad hledá Helmut Gaensel už půl století. Zlato, umělecká díla či dokumenty o tajných zbraních třetí říše ale stále nemá a jeho pátrání pomalu upadá v zapomnění.

OBRAZEM: Na vojenském dni v Kučerově si připomněli i druhou světovou válku

Kučerov – V bitevní pole se na nějakou dobu proměnil areál střelnice v Kučerově. Ta se v sobotu se stala dějištěm čtvrtého ročníku vojenského dne Na Pískách 2015. Kromě ukázky bitvy z dob napoleonských válek nebo druhé světové války se návštěvníci blíž seznámili například s prací policistů nebo hasičů.

Svitávečtí hasiči slaví 130 let. Přehlídkou techniky i hudební párty

Svitávka – Sto třicet let. Tak dlouho už existuje Sbor dobrovolných hasičů ve Svitávce. Patří mezi nejstarší na Moravě. Výročí oslaví v sobotu. První český hasičský sbor na Moravě vznikl roku 1870 v Letovicích. Nejspíš pod jeho vlivem pak v roce 1878 založili sbor ve svitávecké textilní továrně.

Volba Bobošíkové. Lidické ženy opustily svaz bojovníků

Lidice – Poslední tři žijící dospělé pamětnice lidické tragédie, Miloslava Kalibová, Jaroslava Skleničková a Milada Cábová, opustily řady základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) v Lidicích. Spolu s nimi i Kateřina Hládková, vnučka lidického dítěte. Učinily tak na protest proti tomu, že předsedkyní zdejší organizace byla ve středu zvolena bývalá novinářka a europoslankyně Jana Bobošíková.