Stockholm - Šestatřicetiletý Eritrejec se přiznal k ubodání dvou lidí v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas. Podle agentury AP to dnes řekl právní zástupce podezřelého Per-Ingvar Ekblad. Muž rovněž přijal rozhodnutí soudu o jeho dvoutýdenní vazbě, zatímco druhý podezřelý, rovněž Eritrejec, byl pro nedostatek důkazů o napomáhání k trestnému činu propuštěn.
Blanensko – O kořeny své rodiny se lidé zajímají častěji než dříve. Před třemi lety se rodokmeny začaly stávat trendem, který trvá dodnes. Do pátrání se lidé pustí sami anebo využijí služeb odborníků. Není výjimkou, že se badatelé dostanou až do šestnáctého století. Své předky chtějí zájemci často znát co nejlépe, zkušeným odborníkům jsou ochotni zaplatit až třicet tisíc korun.
Opavská věznice měla od roku 2012 spravovat objekt bývalého kněžského semináře ve Vidnavě, který pro detenční účely zakoupila Vězeňská služba ČR. Na přestavbových pracích druhé etapy se měli podílet i někteří z odsouzených, kteří si v Opavě odpykávali své tresty.
Před sedmdesáti lety byla Osoblaha prvním městem na našem území, které obsadila a udržela sovětská armáda. O tom, jak to vypadalo v Osoblaze, když se sovětským jednotkám dařilo překonávat obranné linie a boje se přenesly do ulic, mnoho nevíme.
Stockholm - Hlavní podezřelý z pondělní vraždy dvou lidí v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas měl být ze země brzy deportován, v červenci mu totiž byla zamítnuta žádost o povolení k pobytu. Podle agentury AP o tom dnes informovali migrační úředníci.
Káhira - Ozbrojenci z hnutí Sinajská provincie napojení na Islámský stát tvrdí, že setnuli hlavu chorvatskému rukojmímu, který byl unesen v Egyptě. Informovaly o to zahraniční agentury. Na internetu islamisté zveřejnili i údajné snímky jeho mrtvého těla. Třicetiletý otec dvou dětí, který se na nedávném videozáznamu identifikoval jako Tomislav Salopek, v Egyptě pracoval. Radikálové ho unesli 22. července. Informaci o zabití chorvatského rukojmího egyptské a chorvatské úřady prověřují.
Mariánské Radčice – Obrovský unikát skrývalo středověké pohřebiště u Mariánských Radčic, které už několik let zkoumají archeologové. Ti tam nyní narazili na kostru bez chodidel. Nahrazoval je mlýnský kámen. Jedná se o protiupírský rituál, kterým lidé kdysi chtěli některým jedincům zabránit v opuštění hrobu.
Ústí n. O. – V Ústí se bude konat již devadesátá jubilejní staročeská pouť. Její tradice nemá ve svém základu církevní podtext, i když termín jejího konání byl pořadateli směřován k 15. srpnu, kdy se slaví svátek Nanebevzetí Panny Marie, patronky města.
Svatobořice-Mistřín - Otevření dlouho očekávaného muzea a památníku obětem internačního tábora ve Svatobořicích se zřejmě posune do příštího roku. Přesto jednání i stavební přípravy pokračují. „Opravovaly se kanály v okolí," přiblížil nejnovější hmotné práce předseda organizační komise ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Jan Kux. Právě on o památník usiluje.
Šanghaj - Čínský jüan dnes pokračoval v poklesu a na promptním trhu v Číně sestoupil vůči americkému dolaru až na čtyřleté minimum. V úterý zaznamenala čínská měna nejvýraznější propad za více než 20 let v reakci na překvapivé rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat měnu o téměř dvě procenta. Dnes centrální banka přikročila k devalvaci o dalších 1,6 procenta. Její krok vyvolává obavy z eskalace globální měnové války a vede k obviněním, že Peking poskytuje nepoctivou výhodu čínským exportérům.
Plzeň – Před třemi lety navštívil Áju Vrzáňovou v jejím bytě v New Yorku, vedl s ní rozhovor pro knihu České ženy bez hranic. Když před dvěma týdny Ája Vrzáňová zemřela, Jiří Boudník se to dozvěděl ze zpráv.
Volyně - První éru skautingu v českých zemích ukončili nacisté. Stejně tak tomu bylo i ve Volyni, kde bylo středisko rozpuštěno v roce 1940. Jeho činnost byla obnovena až po roce 1945.
Peking - Čínská centrální banka dnes po sérii nepříznivých zpráv z ekonomiky devalvovala oficiální kurz jüanu o téměř dvě procenta. Byla to největší změna oficiálního kurzu za desetiletí od roku 2005, kdy Peking zrušil navázání domácí měny na americký dolar. Kurz měny na místním devizovém trhu v reakci na to klesl vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň za tři roky a zaznamenal nejhlubší propad za více než dvě desetiletí.
/POZVÁNKA/ Obyvatelé měst i menších obcí mají možnost užít si filmy venku. A to mnohem častěji, než tomu bylo v minulosti. Promítání zajišťují místní samosprávy, soukromníci nebo pojízdné kinematografy.
Liberec - Festivalu Liberecký flašinetář, který se v Liberci koná letos pošesté, za zúčastní více jak čtyřicet hráčů na nástroj, který si vydobyl slávu zejména v období mezi válkami.
Volyně - První éru skautingu v českých zemích ukončili nacisté. Stejně tak tomu bylo i ve Volyni, kde bylo středisko rozpuštěno v roce 1940. Jeho činnost byla obnovena až po roce 1945.
Legendární česká série s mafiány v hlavní roli má potvrzené třetí pokračování, na kterém už se pracuje ve Spojených státech amerických. Dějištěm hry se má stát město New Orleans v 70. letech minulého století. Hlavní hrdina bude tentokrát veterán z Vietnamu Lincoln Clay. V průběhu hraní budete s hrdinou budovat kriminální impérium a dojde také na pomstu. Oproti původní hře se ale jedná o odklon herním stylem.
Pětileté badání Slezského zemského muzea (SZM) o našem regionu bude brzy završeno. V rámci projektu Neklidné století se momentálně instaluje hned několik výstav.
Potštát – Městečko Potštát se pyšní bohatou, ale i pohnutou, historií. Jako připomínku dob dávno ztracených vybudovalo město spolu s Místní akční skupinou Expozici Historie Potštátska.
Vatikán - Papež František dnes vyzval k celosvětovému zákazu používání jaderných zbraní. Učinil tak v den 70. výročí svržení atomové bomby na japonské město Nagasaki. „Válka má jen poražené. Jediným způsobem, jak válku vyhrát, je neválčit," řekl František na Svatopetrském náměstí věřícím po tradiční společné modlitbě Anděl Páně.
České Budějovice – V souvislosti se suchem a vedry tohoto léta se občas připomíná rok 1947.Jaký byl? To lze „v globálu" snadno „vygooglovat". V první polovině roku spadla třeba v Praze jen polovina průměrných srážek, extrémně suché období ale začalo až v polovině července a trvalo přes 110 dní. V září a v říjnu napršelo v Praze 11 milimetrů, tedy jako při běžné přeháňce. Sucho způsobilo potravinovou krizi, která byla mnohde horší než za války, uvádí se.
Kácov - Konec války přinesl velké množství zajímavých příběhů, v jejichž centru stáli spojenečtí vojáci. Jeden z nich se odehrál v Kácově a Psářích a vzniklo z něj velké přátelství, které trvalo i přes velkou dálku.
Pila – Litinový křížek, cedulka s názvem obce, informační panel a zbytky zdiva z místního mlýna připomínají zaniklou vesnici Pila, která ležela zhruba tři kilometry od česko-německých hranic.
Budkov – Obec se ponořila do ticha. Ani jeden ze zvonů na věži místního kostele sv. Martina nezvoní. Oba potřebují opravu, ten menší navíc před časem pukl. Na blížící se válku, jak říká jedna z pověr, to však podle budkovského faráře a moravskobudějovického děkana Josefa Brychty neodkazuje.
Budkov – Obec se ponořila do ticha. Ani jeden ze zvonů na věži místního kostele sv. Martina nezvoní. Oba potřebují opravu, ten menší navíc před časem pukl. Na blížící se válku, jak říká jedna z pověr, to však podle budkovského faráře a moravskobudějovického děkana Josefa Brychty neodkazuje.
Pouť k Panně Marii Sněžné v Rudě u Rýmařova si mohou vychutnat osobně čtenáři Deníku v neděli 9. srpna. Stejný den patří Česko-polské mši v rusínské kapličce
Jižní Morava - Moravští Chorvati či Charváti jsou na jižní Moravě už pět století, teď však jen jako jedna z národnostních menšin. Udělalo ji z nich hlavně nucené vysídlení z domovů po druhé světové válce. Zatímco dřív vinice na Břeclavsku obhospodařovalo několik tisíc Charvátů, dnes jich zbylo jen pár stovek. Za to, že museli odejít na severní Moravu, se jim dosud nikdo neomluvil. Letos je to pět set let od jejich příchodu.
Prostějov – Studoval na Vojenském leteckém učilišti v Prostějově, kde poté působil jako instruktor letectví. Po březnu 1939 se zapojil do odboje, za což dostal řadu československých i zahraničních vyznamenání. Vstoupil do řad Royal Air Force (RAF) a ve druhé světové válce se podílel na závěrečné fázi bitvy o Velkou Británii. V neděli uplyne sto deset let od doby, kdy se narodil komandér Řádu Britského impéria a Řádu Bílého lva a generál letectva Josef Duda.
Uherské Hradiště – Od skončení II. světové války uplynulo letošním rokem sedmdesát let a celá široká veřejnost si připomíná okolnosti a hrdiny, díky nimž mohlo trápení tehdejší generace konečně skončit. Jedním z těchto hrdinů byl také rodák ze Starých Hutí Josef Holub, jehož příběh se začal na uherskohradišťském gymnáziu.
Atény, Brusel - Řecké úřady nemohou zvládnout tisíce imigrantů, kteří přišli na jeho území zejména z válkou zmítané Sýrie a z Afghánistánu a nyní tam setrvávají. Řekl to dnes premiér Alexis Tsipras, který zároveň vyzval Evropskou unii, aby s jeho zemí projevila větší solidaritu. Organizace spojených národů naproti tomu Aténám vzkázala, aby řešily situaci na řeckých ostrovech, kde panuje mezi uprchlíky „totální chaos".
Vatikán - Odmítnutí migrantů, kteří utíkají před násilím a hladem, je aktem války. Prohlásil to dnes ve Vatikánu před skupinou mladých věřících papež František. Italská pobřežní stráž podnikla právě dnes dvě operace ve Středozemním moři nedaleko Libye, při kterých bylo zachráněno na 240 lidí, uvedla agentura ANSA.
Červené Pečky – Fotbalový klub z Červených Peček se stal přes léto farmou nymburského Polabanu. I proto manažer červenopečeckého klubu RADEK KULHÁNEK věří, že se tým v krajské I.A třídě vyhne v letošní sezoně záchranářským starostem.
Moskva - Bojovým hlášením z fronty se podobají raporty ruských úředníků o likvidaci evropských potravin, které podle prezidentského dekretu od čtvrtka masově ničí specializované čety ve spalovnách, na skládkách nebo v kafileriích. Likvidaci podléhají nejen potraviny z Evropské unie vystavené ruskému embargu, ale prakticky jakékoli potravinářské zboží bez jasně vyznačené země původu, napsala dnes agentura Interfax.
Žďár nad Sázavou – Z kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře bude opět slyšet zvuk zvonů. Do areálu zapsaného v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO se vrátí po třiasedmdesáti letech, poslední vzali za války Němci.
Čáslav - Květen roku 1945 byl pro celou Evropu velkým vítězstvím. Končila nejhorší válka v dějinách a Evropa začala zase normálně dýchat. Jedno z těchto vítězství se odehrálo také v Čáslavi, kde se proti Němcům postavili mladí i starší, muži i ženy.
Úštěk - Úštěcká fara se v novodobé historii stala místem zajímavých expozic a setkání vzácných osobností. V pátek v podvečer se v jejích prostorách uskuteční další vernisáž, a to výstavy Podbrdská keramika aneb Po stopách akademického malíře Zdislava Hercíka a historie a současnost levínské hrnčírny.
Žďár nad Sázavou – Z kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře bude opět slyšet zvuk zvonů. Do areálu zapsaného v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO se vrátí po třiasedmdesáti letech, poslední vzali za války Němci.
Jablonné nad Orlicí – Obrovský strach, ozbrojené střety, euforie. Na malém jevišti jednoho města se dají zajímavým způsobem zachytit dramatické peripetie celého národa. Den po dni a hodinu po hodině pracoval spolek amatérských filmařů Sonor v čele s Vladimírem Vendem na dokumentování klíčových událostí května roku 1945 v Jablonném nad Orlicí.