Damašek - Válka v Sýrii, která trvá od března roku 2011, si dosud vyžádala přes 240.000 obětí. Novou bilanci dnes zveřejnila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Londýna. Mezi oběťmi je údajně asi 12.000 dětí.
Velim /ROZHOVOR/ - Řeklo by se - nápis. Kostely jich jsou plné, nebo ne? Jenže ten v kostele sv. Vavřince ve Velimi je unikátní. Nemá obdoby. Hovoří o tom, jak se kostel znovu světil 13. ledna roku 1408 poté, co byl vypálen ve válkách mezi Václavem IV., Zikmundem a Janem Zhořeleckým.
Jeseník/Vizovice - Příliv uprchlíků do Evropy přinesl více zakázek českým výrobcům obytných kontejnerů. Růst poptávky zaznamenaly třeba firmy Touax a Česko-slezská výrobní na Jesenicku nebo vizovická společnost Koma Modular Construction. Vyplývá to z vyjádření firem. Podniky tak například musejí nabírat zaměstnance, ale na tuzemském pracovním trhu narážejí na nedostatek kvalitních dělníků.
Ústí n. O., Litomyšl – Od úmrtí známé české buditelky a autorky řady kuchařek Magdaleny Dobromily Rettigové uplynulo 170 let. Pochována je v Litomyšli, kde žila posledních 11 let svého života. V Ústí nad Orlicí nese jedna z ulic její jméno a u příležitosti 150. výročí úmrtí byla v loubí Princova domu odhalena pamětní deska, která pobyt Magdaleny Dobromily Rettigové připomíná.
Slavkov u Brna – Při stém výročí konce první světové války, tedy v listopadu 2018, můžou ve Slavkově u Brna uctít památku padlých u nového pomníku. Takové je alespoň přání Slavkovana Bedřicha Malečka, který radě města předložil podnět na vybudování památníku obětem obou světových válek.
Brno - Šikovného a pracovitého Ferdu Mravence i jeho protiklad Brouka Pytlíka oživil navždy pro nové a nové generace dětí spisovatel, kreslíř, grafik a novinář Ondřej Sekora. Pozůstalost rodáka z brněnského Králova Pole, který zemřel v roce 1967, získalo tento týden Moravské zemské muzeum v Brně.
Brno - Šikovného a pracovitého Ferdu Mravence i jeho protiklad Brouka Pytlíka oživil navždy pro nové a nové generace dětí spisovatel, kreslíř, grafik a novinář Ondřej Sekora. Pozůstalost rodáka z brněnského Králova Pole, který zemřel v roce 1967, získalo tento týden Moravské zemské muzeum v Brně.
Litvínov – Byla objevena další z perliček naší bohaté historie. Členem legendárního legionářského improvizovaného vlaku Orlík v Rusku byl také rodák ze Šumné, tehdy Rauschengrund, Václav Vítek. Na tuto skutečnost upozornil litvínovského kronikáře Václava Novotného badatel P. Rusnák. Ten po legionáři ze Šumné pátrá.
Londýn - Aféra s dopingem pokračuje. Tentokráte jako "heslo" dvou kandidátů na prezidenta Mezinárodní atletické federace (IAAF). Sergej Bubka z Ukrajiny tvrdí, že boj proti hříšníkům by měl být urychlen. Jeho jediný soupeř v blížící se volbě šéfa vrcholného orgánu Brit Sebastian Coe označil kauzu za vyhlášení války o atletiku.
Kyjev/Moskva – Ukrajinská justice dnes obvinila náčelníka ruského generálního štábu a deset dalších vysokých ruských důstojníků z odpovědnosti za masakr ukrajinských vojáků ve východoukrajinském Ilovajsku a zařadila je na seznam mezinárodně hledaných osob. Oznámil to šéf ukrajinských vyšetřovatelů Hryhorij Ostafijčuk. Šéf ruského generálního štábu Valerij Gerasimov podle něj stál za útočnými akcemi, které loni u Ilovajsku připravily o život stovky ukrajinských vojáků.
Terezín – Od minulého víkendu jsou v pevnostním městě Terezín nově otevřené prostory zrekonstruovaného Retranchementu 2. V něm sídlí informační centrum, Muzeum Terezín a Centrum pevnostního stavitelství.
V Novém Jičíně vrcholí přípravy 22. ročníku městské slavnosti, která proběhne v pátek 4. a v sobotu 5. září. Vyvrcholí koncerty Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, skupiny No Name a kapely Claymore.
Olomouc – Chodník před domem ve Švermově ulici v Olomouci od úterního odpoledne zdobí malá zlatá destička. Je do ní vyryté jméno Otakara Smrčky, někdejšího obyvatele domu a také starosty Sokola Olomouc, kterého za nacistické okupace zatkli a v roce 1943 popravili v polské Vratislavi. Jeho příběh stejně jako další Kameny zmizelých, má připomínat tragické osudy obětí druhé světové války.
Most – Expozice v Mezinárodním památníku obětem II. světové války má nové přírůstky. Jsou to artefakty z pozůstalostí po dvou účastnících války, příslušnících Československé obrněné brigády ve Velké Británii, Karlu Šobrovi a Zdeňku Molinkovi.
Milán (Itálie) - Při pokusu překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy za tento půlrok zahynulo již téměř 2000 migrantů, což je více, než tomu bylo v loňském roce. Informovala o tom dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Za stejné období loňského roku bylo zaznamenáno 1607 úmrtí, celkově loni ve Středozemním moři našlo smrt 3279 běženců.
Vidnava – Vězeňská služba se zbavila bývalého kněžského semináře ve Vidnavě. Převedla jej na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který se jej bude snažit prodat. O objekt se již zajímají první uchazeči.
Velim - Řeklo by se - nápis. Kostely jich jsou plné, nebo ne? Jenže ten v kostele sv. Vavřince ve Velimi je unikátní. Nemá obdoby. Hovoří o tom, jak se kostel znovu světil 13. ledna roku 1408 poté, co byl vypálen ve válkách mezi Václavem IV., Zikmundem a Janem Zhořeleckým.
Boskovice – Do rytmu folku, jazzu a dalších žánrů se ponoří tento víkend Boskovice. Čeká je totiž už dvanáctý ročník hudební akce s názvem Festiválek bez bojů a válek. Letošní novinkou budou cestovatelské besedy a promítání studentských filmů v boskovickém kině. Vstupné je dobrovolné.
Peking - Čína omezí počet vozidel v ulicích Pekingu a zavře továrny, aby v metropoli zajistila zlepšení ovzduší po dobu oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čínskou vládu a média. Oslavy připadají na začátek září.
Strakonice – Významnou osobností strakonického skautingu je pětaosmdesátiletý Stanislav Kubišta. Od okamžiku, kdy vstoupil mezi skauty letos uplynulo sedmdesát let.
České Budějovice - Když se v roce 1885 tři budějovické spolky rozhodly vytvořit knihovnu pro své členy, jen málokdo mohl tušit, jak nadějná budoucnost tuto instituci čeká. Po 130 letech má Jihočeská vědecká knihovna dvě hlavní pracoviště, čtyři pobočky a téměř devatenáct tisíc stálých čtenářů.
Vlašim – Jedna výstava skončila a Galerie Občanská záložna už připravuje další expozici. Užijí si ji hlavně nejmenší návštěvníci galerie, ale zavzpomínat na dětství může i jejich dospělý doprovod.
Liberec - Zacílit a vypálit. Na rameni pancéřová pěst, před sebou tank. Rázem se ocitnete o víc než 70 let zpátky. Atmosféru dokresluje autentická hudba, která navzdory bombardování zněla možná ve válečné Francii. To vše nabízí nová expozice.
Hodice – V Hodicích se o uplynulém víkendu rozpoutala dívčí válka. Na sobotní neckyádě jako první na vodu hodické nádrže vyjel člun se sedmi sličnými dívkami, které si říkají motorajdy.
Kábul - Nový vůdce radikálního hnutí Taliban Muhammad Mansúr ve svém prvním poselství vyzval své bojovníky k jednotě a slíbil pokračovat v povstání proti afghánské vládě. Svatá válka má podle něj pokračovat, dokud v zemi nebude nastoleno islámské právo šaría.
Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.
Břeclavsko – Ne. Myšlenka na zřízení cyklistických ulic, kde by měli lidé na kole přednost před auty, hledá na Břeclavsku uplatnění marně. Alespoň tedy v Břeclavi a Mikulově, kde se do pedálu denně opírají stovky. Místních i turistů. S návrhem přišli představitelé ministerstva dopravy.
Konice – Už sto čtyřicet let své organizované činnosti mohli oslavit koničtí hasiči. Připomínku výročí se rozhodli pojmout velkolepě a tak se před místním zámkem mohli v sobotu odpoledne lidé díky hasičskému programu bavit. Konické či kostelecké jednotky jim připravily ukázky ze zásahů. Návštěvníci tak mohli být svědky vyprošťování zraněného řidiče z auta nebo také ukázky, jak se hasilo před zhruba sto lety.
Sychotín – V kapli Panny Marie Sněžné, která je dominantou místní části Kunštátu Sychotína, býval kdysi majestátní bronzový zvon. O jeho historii se toho moc neví, podle člena tamního osadního výboru Aleše Havelky se ji nepovedlo dohledat ani v kronikách. Téměř jisté ale je, že za první světové války zvon zabavili na vojenské účely.
Drážďany - V sousedním Sasku, oblíbené turistické destinaci Severočechů, začaly nové výstavy. Návštěvníci uvidí i snímky velikána světové reportážní fotografie Roberta Capy.
Kácov - Konec války přinesl velké množství zajímavých příběhů, v jejichž centru stáli spojenečtí vojáci. Jeden z nich se odehrál v Kácově a Psářích a vzniklo z něj velké přátelství, které trvalo i přes velkou dálku.
Vlašim – Rytíři zpod Blaníka vyráží do další války, kde na podzim podstoupí patnáct bojů, když ještě na konci listopadu odehrají s Vyšehradem první jarní kolo. Ano, nějak vám to nevychází, měli by odehrát patnáct kol v polovině soutěže, jenže letošní ročník Fotbalové národní ligy má jen patnáct účastníků nikoli šestnáct.
Mladá Boleslav - Těsně před vstupem na nádvoří Boleslavského hradu vyrostl do krásy dlouhá léta zanedbaný měšťanský dům. V dříve nehezkém koutě náměstí se tu minulý týden otevřela moderní restaurace La Fourchette. Její manažer Tomáš Stříbrský a šéfkuchař Jan Boška vsadili na čistý styl, poctivou gastronomii a stoprocentní servis
Krásné Březno - Před 70 lety, 31. července 1945, vybuchl muniční sklad v Krásném Březně a poté následoval jeden z největších masakrů německého obyvatelstva po válce.
Litoměřicko, Podřipsko - Redakci Litoměřického deníku dorazil dopis, který Pplk. v.z. MUDr. Marek Obrtel, velitel 1. československého praporu vojáků v záloze poslal prezidentovi ČR Miloši Zemanovi. Text psaní přinášíme v nekrácené verzi.
Chtěl bych čtenářům Deníku připomenout katastrofu, ke které došlo v Chicagu. Mnoho lidí u nás neví, že k velká lodní katastrofě došlo právě před sto lety – 24. července roku 1915 v tomto americkém velkoměstě, kde v té době žilo velmi mnoho Čechů.
Chtěl bych čtenářům Deníku připomenout katastrofu, ke které došlo v Chicagu. Mnoho lidí u nás neví, že k velká lodní katastrofě došlo právě před sto lety – 24. července roku 1915 v tomto americkém velkoměstě, kde v té době žilo velmi mnoho Čechů.
Praha - Soudce Zdeněk Žemlička, který nastoupil ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích již v roce 1932, nedávno zemřel ve věku 106 let. Bylo mu skoro deset let, když skončila válka - ta první světová.