Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Výkonný výbor kauzu Berbr neřešil. Pelta: Zuří tu válka. Aktéry vyslechnu

Riga - Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR se na nedělním zasedání v Rize nezabýval kauzou místopředsedy FAČR Romana Berbra, jenž podle bývalých sudích Libora Kovaříka a Radka Kociána ovládá komisi rozhodčích, vedenou jeho životní partnerkou Dagmar Damkovou. O možném odvolání komise ale výkonný výbor s ohledem na stanovy nejednal. 

V Letonicích slavili konec války. Bitva Midway hostila i pilota veterána

Letonice /REPORTÁŽ/ – Píše se rok 1945 a konec druhé světové války se nezadržitelně blíží. Převaha amerického vojska v Pacifiku je natolik silná, že ovládají mnoho poloostrovů i letišť, odkud startují jejich bombardéry, které pořádají masové nálety na Japonsko. Než ale k těmto událostem mohlo dojít, muselo být prolito ještě mnoho krve. A to jak na souši, tak ve vzduchu a na moři.

Nejstarší zvon na Krnovsku byl do roku 1916 v Úvalně

Mívají pohnuté osudy. Jsou po staletí dokladem fortele a umu tvůrců. Zvony. Poplašné zvony, umíráčky, zvony, které pomáhají lidem orientovat se v čase. Lidé mívají ke „svým" zvonům často vřelý vztah.

Kyjovský cestovatel: Červi chutnají jako buráky

Kyjov - Tři světadíly a dvacet zemí už stihl procestovat kyjovský učitel František Janča. To vše jen s batohem na zádech a bez jasné představy, co ho druhý den čeká. Důležité pro něj bylo poznat místní kulturu a lidi.

Finský premiér nabídl svůj domov k dispozici migrantům

Helsinky – Finský premiér Juha Sipilä dnes nabídl svůj dům v Kempele na severozápadě země k dispozici žadatelům o azyl. Mohli by ho využívat od začátku příštího roku, řekl ve veřejnoprávní televizi YLE. Své krajany zároveň vyzval, aby ukázali solidaritu s uprchlíky, kteří do Evropy utíkají před válkou a chudobou.

Na půdě terezínské pošty byl dělostřelecký granát

Terezín – Policejní auta, pásky a vyklizená budova pošty. To zneklidnilo řadu obyvatel pevnostního města v pátek odpoledne. O co šlo? Při opravě střechy našli dělníci munici. Policisté povolali pyrotechnika, aby situaci vyhodnotil.

Rozhodne koaliční zákopovou válku bitva na zastupitelstvu?

Praha - Ostřílení matadoři z ČSSD se cítí „být vydíráni" partnery z Trojkoalice. Ti jsou pro změnu tlačeni do kouta, kde jim je jejich spoluvládci „pliváno do tváře." A někde mezi tím lavírují vesměs politicky nezkušení představitelé ANO, kteří jakoby netuší, co si počít s dosud nejvážnější roztržkou ve vedení města. Evidentně se ale ocitli ve vleku ČSSD.

Odborníci: K negativním reakcím na uprchlíky přispěli politici i média

Praha - Zdramatizování situace médii, postoj politiků i teroristické útoky přispěly k negativním reakcím Čechů na uprchlíky, řekli to odborníci. Příslib české vlády přijmout v průběhu dvou let 1500 běženců vyvolal nedávno protestní pochody s maketami šibenic a xenofobními hesly. Přitom v 90. letech Česko poskytlo útočiště až trojnásobnému počtu běženců včetně tisícovky muslimů, a to podle expertů bez protestů.

Recept na dlouhý život? Střídmost

Modřice - Zažila sedm prezidentů, dvě diktatury a dvě světové války. Přesto Emilie Dratvová, která původně pochází ze severní Moravy, neztrácí životní elán. V sobotu oslaví v modřickém domově důchodců Anavita už 103 let. „Moc nejím, nepiju, nekouřím. Radost v životě si dělám příjemnou procházkou nebo poslechem klasické hudby. Myslím, že jsem díky tomu měla krásný život," shrnula žena recept na dlouhověkost.

Wartburg byl ve své době velmi vyspělý a oblíbený vůz

Častotice - Automobilka ve východoněmeckém Eisenachu, která před druhou světovou válkou produkovala vozy BMW, vyráběla po válce stejné automobily přejmenované na EMW. Po vládním nařízení, které upřednostnilo výrobu lidových vozů, se v továrně začaly vyrábět dvoudveřové automobily s dvoutaktními motory pod označením IFA F9.

Otec utonulého malého Syřana Ajlana se vrátil do Kobani

Kobani - Otec syrské rodiny, která tento týden utonula na cestě z Turecka do Řecka, se dnes vrátil do syrského města Kobani, aby své blízké pohřbil. Případ vyvolal pohnutí na celém světě po zveřejnění fotografie jednoho z utonulých dětí Ajlana Kurdího.

Prokuratura chce trest smrti pro střelce z černošského kostela

Charleston (USA) - Mladému Američanovi, který v červnu v kostele v Charlestonu zastřelil devět černošských věřících, hrozí trest smrti. O absolutní trest dnes požádala soud prokurátorka státu Jižní Karolína. Jednadvacetiletý Dylann Roof čelí obvinění z devítinásobné vraždy a z rasisticky motivovaných zločinů.

Slavnost města Nový Jičín bude připomínat válku

Tak jako v předchozích letech i v letošním roce slibuje Slavnost města Nový Jičín mnoho zajímavé podívané a řadu neobvyklých zážitků. Letos se slavnost uskuteční v pátek 4. a v sobotu 5. září.

V Hustířanech světili zvoničku a pohovořili o jejím významu v českých zemích

Hustířany /FOTO/ - Nedaleko velichovských lázní leží malebná vesnička Hustířany, kde v sobotu oslavili posvícení a také 660 let od první písemné zmínky o obci. Při této příležitosti královédvorský kněz a děkan Jan Czekała vysvětil novou dřevěnou zvoničku, jež na jednom z kopcovitých okrajů vísky stojí od loňského prosince.

Před 140 lety se narodil Ferdinand Porsche. Génius, který sloužil i nacistům

Ferdinand Porsche právem patří mezi nejslavnější postavy automobilového průmyslu, dnes je podobnou legendou jako Ettore Bugatti nebo Enzo Ferrari. Konstruktér, který se narodil před 140 lety v severočeských Vratislavicích nad Nisou, stál za vznikem řady přelomových konstrukcí včetně populárního Volkswagenu Brouk. Porscheho jméno je však dnes známé hlavně díky továrně, kterou založil jeho syn Ferry a jež vyrábí luxusní sportovní vozy.

Ředitel charity Haičman: Sbírka pomůže lidem, kteří mají strach o život

Brno – Deky, pleny nebo balenou vodu. To a další věci mohou lidé darovat uprchlíkům. Diecézní charita Brno pořádá materiální sbírku na pomoc běžencům. Její vedení zareagovalo na stoupající počet migrantů zadržených v Jihomoravském kraji. „Nejvíce zapotřebí jsou hygienické potřeby. Například jednorázové pleny, dámské vložky, mýdla, ale také zachovalé oblečení," vyjmenoval ředitel charity Oldřich Haičman. V charitě ale přijmou i další věci.

Největší v dějinách Číny. Peking má za sebou přehlídku k výročí konce války

Peking – Sedmdesáti salvami z děl, vztyčením vlajky a hymnou začaly dnes na pekingském náměstí Nebeského klidu oficiální oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Největší vojenské přehlídce v dějinách Číny, která se u této příležitosti konala, přihlíželo kromě současného a bývalých prezidentů země i více než dvacet zahraničních hlav států a vlád, včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

Chystá se pietní připomínka bitvy

Jičínsko – Letos 19. září proběhne pietní akt u pomníků z prusko-rakouské války 1866 v Lochově. Jedná se o levé křídlo rakouské obrany, kde docházelo k celé řadě hrdinských skutků jak na straně rakouské, tak na straně pruské.

Česká pošta připomíná odkaz sira Nicholase Wintona novou známkou

Praha - Známku vydanou k poctě sira Nicholase Wintona, který zachránil před smrtí v koncentračních táborech stovky dětí, představila dnes Česká pošta. Příležitostnou známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750.000 kusů. Sérii pamětních známek k poctě neobyčejně statečného muže, který zemřel ve svých 106 letech letos počátkem července, vydá příští rok také jeho vlast.

Česká pošta připomíná odkaz sira Nicholase Wintona novou známkou

Praha - Známku vydanou k poctě sira Nicholase Wintona, který zachránil před smrtí v koncentračních táborech stovky dětí, představila ve středu v Praze Česká pošta. Příležitostnou známku s názvem Pocta siru Nicholasovi navrhl malíř a grafik Zdeněk Netopil a vyšla v počtu 750 tisíc kusů. Sérii pamětních známek k poctě neobyčejně statečného muže, který zemřel ve svých 106 letech letos počátkem července, vydá příští rok také jeho vlast.

Stopa řeckých imigrantů je vidět ještě teď, poukazuje historička Káňová

Břeclav – Výrazné migrační vlny se doposud Břeclavsku 
a konkrétně okresnímu městu podle historičky Aleny Káňové spíše vyhýbaly. A to i v případě občanské války v Jugoslávii v devadesátých letech. „Uprchlíci 
z Balkánu tady většinou nezůstali ve větším počtu. Po válce se vrátili zpátky do své vlasti," uvádí Káňová s tím, že to ale zřejmě nebude případ současných imigrantů z Libye, Sýrie či Iráku.

Zeman přiletěl do Číny na oslavy konce války

Peking – Prezident Miloš Zeman dnes přicestoval do Číny, kde se zúčastní oslav 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Prezidentský letoun přistál v čínské metropoli Pekingu krátce po desáté místního času (po 4:00 SELČ). Ve čtvrtek bude Zeman společně s další asi třicítkou světových státníků přihlížet velkolepé vojenské přehlídce v centru Pekingu. Během své pětidenní návštěvy Číny se rovněž setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Čínská cesta

Abychom pochopili Čínu, potřebovali bychom čínské oči. Když se totiž snažíme zjistit, jakého pokroku Číňané dosáhli ve svém poameričťování či poevropšťování, jsme úplně mimo. Znalci Číny upozorňují, že to co drží čínskou společnost pohromadě je duchovní tradice buddhismu, důraz na rodinu a společenskou odpovědnost. Zdůrazňovat na prvním místě individuální lidská práva nedává Číňanům smysl. Jsou po tisíciletí Říší středu a Západ je pro ně coby periferie partnerem, nikoli vzorem.

V jemenském Taízu zemřelo za dva týdny kvůli bojům 100 civilistů

Saná - V jemenském městě Taíz přišlo za poslední dva týdny o život téměř sto civilistů. Město ležící na jihozápadě země se rovněž potýká s kolabujícím zdravotním systémem, vypuknutím epidemie horečky dengue a panuje tam kritická humanitární situace, oznámila dnes OSN.

Cizinecká policie neočekává v brzké době další vlnu běženců

Břeclav - Cizinecká policie nepředpokládá, že by do středečního rána dorazila do ČR další vlna běženců. V noci na dnešek jich v Břeclavi ve vlacích z Rakouska a Maďarska zajistila 214. Většinou šlo o Syřany. Drtivá většina z těchto uprchlíků neměla cestovní doklady. V Sýrii je válka, kvůli čemuž nemohou být její občané z České republiky vyhoštěni, řekla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Žádnou větší skupinu dnes policie v České republice už nezadržela, šlo jen o několik lidí.

První Ivanův školní rok poznamenala válka

Jičín – V únoru příštího roku Ivan Matějka z Jičína oslaví osmdesátiny. S prvním školním zvoněním se mu vybavuje, jak byl šestiletým klukem a poprvé mířil s aktovkou do školy. Dodnes má v albu vlepenou fotografii z první třídy, na kterou jeho tatínek napsal: První Ivanův školní rok.

Nový školní rok začal na východě Ukrajiny bez ostřelování

Kyjev - Bez jakýchkoli incidentů trvá od dnešního rána příměří na frontové linii ve východoukrajinském Donbasu, která byla během léta místem tvrdých pozičních bojů ukrajinské armády a separatistů. Příměří dohodnuté minulý týden zatím podle shodného vyjádření obou znepřátelených stran nikdo neporušil. Klid zbraní potvrzují i zahraniční pozorovatelé.

Olomoučtí lékaři letí operovat oběti války v Sýrii

Olomouc – Do Jordánska v úterý odlétá pět odborníků z Fakultní nemocnice Olomouc. V zemi budou operovat zraněné civilisty ze sousední Sýrie, kde několik let zuří občanská válka. Během dvou týdnů provedou olomoučtí specialisté okolo padesáti operací pacientů, kteří se potýkají s následky válečných poranění končetin.

Meziříčští si vyzkouší, jak žili vojáci

Velké Meziříčí - Nevšední zážitek nabídnou účastníkům historické slavnosti ve Velkém Meziříčí. O víkendu se město vrátí bezmála o čtyři sta let zpátky v čase a návštěvníci uvidí historická hudební, taneční i divadelní představení, seznámí se s prací řemeslníků nebo se nechají provést zámkem za přítomnosti kostýmovaných průvodců. Pořadatelé akce s podtitulem Kterak se žilo za války třicetileté ale nabízí zájemcům také možnost přímo se na slavnostech podílet.

Prázdniny trávili ve škole, a rádi

Ústí nad Labem - Dobrovolně a rádi strávili poslední dva týdny prázdnin ve škole účastníci Letní jazykové školy, kterou pro zájemce o češtinu připravil Ústav slovansko-germánských studií z Filozofické fakulty UJEP.

Bystřici vévodí rozpadlá rota

Bystřice /FOTOGALERIE/ – Pěší turisté, cyklisté a lesníci starající se o lesy v okolí. To jsou nejčastější lidé, kteří jsou nyní k vidění v Bystřici (Fichtenbach), zaniklé obci ležící 5 kilometrů od Folmavy. Před třiceti lety to bylo království příslušníků Pohraniční stráže a před 80 lety to byl domov pro zhruba 330 obyvatel a další desítky hostů jezdících sem na letní byt.