Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Nadšenci zvou návštěvníky k bunkrům na výlet do vojenské historie

Chotěbuz - Tři bunkry, jejichž vznik se datuje ve druhé polovině 30. let minulého století. Zrekonstruované, nově vybavené a každý z nich upravený do jiného historického období. Tak takováto podívaná přivítala o víkendu všechny, kdo se vydali do Chotěbuze na exkurzi do minulosti připravenou členy místního Klubu vojenské historie.

Vzpomínky na bombardování Valašského Meziříčí 11. dubna 1945

Valašské Meziříčí – Na podzim roku 1944 a na jaře 1945 již i největším pochybovačům bylo jasné, že konec tisícileté říše se neodvratně blíží. K hranicím protektorátu se blížila vojska Rudé armády. Na Valašsku, v Beskydech a Javornících se mezi partyzánskými oddíly a německými fašisty odehrávaly největší a nejtvrdší boje.

Napoleonské vojsko Veveří nedobylo. Nepomohlo ani nejlepší dělostřelectvo

Brno /REPORTÁŽ/ – Ozve se ohlušující rána. Někteří lidé leknutím nadskočí, jiní se otáčejí a hledají zdroj neobvyklého hluku. „To byla rána jako z děla," říká Brňanka Klára Maršíková a bere do náručí syna, který má slzy na krajíčku. Manžel ukáže rukou směrem do podhradí. „Vždyť to taky bylo dělo," odpovídá jí s úsměvem. Málokdo z početného davu návštěvníků tuší, že podobně hlasitých ran uslyší na stráni pod hradem Veveří ještě stovky. Ve dvě hodiny odpoledne zazní fanfára a hrad se rázem vrací o dvě století zpět. Do dob Napoleonských válek.

Kopidlno čeká pieta i rekonstrukce bitvy

Kopidlno – Od soboty za týden se ve městě setkají nadšenci od válečné historie. Chystá se vojensko – historický den, jehož součástí bude pieta za padlé ve druhé světové válce i rekonstrukce bitvy. Tato akce se v Kopidlně uskuteční vůbec poprvé.

Otázka na víkend

Jaký je váš názor na cestu prezidenta Miloše Zemana do Ruska na oslavy konce II. světové války? Jste pro, nebo proti?

Postavili uprostřed Afriky školu, teď pomáhají po válce

Praha - Slovo "siriri" znamená mír v jazyku sango, kterým se mluví v zemi uprostřed Afriky, která je zkoušena hladem i válkami. A stejně se také jmenuje česká humanitární organizace, jež ve čtvrtek oslavila ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí už své deváté narozeniny.

Skaut vozil za války granáty vlakem do Prahy

České Budějvice - Před 70 lety končila II. světová válka a přímých pamětníků, kteří bojovali nebo snášeli utrpení nacismu, neúprosně ubývá. Také jejich vzpomínky již několik let zachycují pracovníci společnosti Post Bellum, a jejich projekty Paměť národa a Příběhy 20. století obsahují pět tisíc vyprávění. Stále však ještě mezi námi žijí lidé, kteří si historické události pamatují, ale jejichž vzpomínky zaznamenané nejsou. Pokud o některých víte, ozvěte se, prosím, členům společnosti.

Redaktor Deníku na kole ve stopě II. světové války

Jižní Valašsko /FOTOGALERIE/ - Po stopách nacistické krutosti. I tak by se dal nazvat cyklovýlet po jižním Valašsku. Při projížďkách krajinou Vizovických vrchů snad není možné nenarazit na nějakou památku hrůz druhé světové války. Protože se v těchto lesích skrývali partyzáni, Němci se mstili na obyvatelích okolních obcí, pasek i samot. Nejedna z nich lehla popelem i se svými obyvateli.

Náš hrabě byl správný Čech, prohlašují lomničtí zastupitelé

Lomnice /FOTOGALERIE/ - Už sedmdesát let se chodbami zámku v Lomnici neprocházejí šlechticové, téměř čtyři desetiletí tam sídlí odborné učiliště. Rod Serényiů však na své sídlo nezapomněl a už od revoluce usiluje o jeho vrácení. Zatím soudy dědicům nevyhověly. V kauze však nastane významný posun, pokud soud uzná československé občanství hraběte Aloise Serényiho.

Varhany v Hlučíně vydrží maximálně pět let

Hlučín - Kostelu sv. Markéty v Hlučíně neřeknou usedlíci jinak než Margetka. Právě tam se také již po generace loučí s blízkými zemřelými. Obřady většinou doprovází tóny tamních varhan.

Ladislav Špaček: Osobní vztahy hrají v politice ohromnou roli

Praha /ROZHOVOR/ – V kavárně, kde jsme se s Ladislavem Špačkem sešli k rozhovoru, ho hned žádají o autogram. Rozmáchlým gestem ochotně připojuje svůj podpis mezi ostatní slavná jména. Je ze všech jednoznačně největší a „nejumělečtější". „Nejste znamením Ryba? Ty jsou umělecky založené," ptám se. „Ani náhodou. Já jsem Lev. Ten ovládá prostor," odpovídá s úsměvem Ladislav Špaček.

Našel munici a odnesl ji domů. Pak se šel poradit na pivo

Budiměřice - Tisíckrát můžou pyrotechnici varovat hledače kovových předmětů, aby se jich v případě podezřelého nálezu nedotýkali a okamžitě kontaktovali policii. A po tisící první se stejně najde někdo, kdo má nakonec více štěstí než rozumu, situaci řeší úplně jinak a jen shodou šťastných náhod se dodnes může každé ráno radovat z východu slunce. Právě takový případ se odehrál před pár dny u Budiměřic na Nymbursku poblíž koryta Mrliny.

V neděli se začne odvíjet další řada ságy Hra o trůny

Washington – Bývalá rusovláska Sansa z rodu Starků zůstane brunetkou. Tyrion Lannister si nechá narůst plnovous. Setkat by se měl Východ se Západem. A – jako obyčejně – mnoho lidí zemře krutou smrtí. Vítejte v páté řadě populárního seriálu Hra o trůny, jehož deset epizod se začne vysílat v neděli v celosvětové premiéře.

Zaorálek: Rozhodnutí Zemana ohledně Moskvy je snahou o kompromis

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje neúčast prezidenta Miloše Zemana na vojenské přehlídce v Moskvě v rámci květnových oslav 70. výročí konce druhé války za projev snahy o kompromis s vládou. Řekl to na tiskové konferenci po jednání s albánským protějškem Ditmirem Bushatim. Kvůli vyjasnění programu prezidentovy cesty do Moskvy se Zaorálek od 14:00 sešel se Zemanem na Pražském hradě.

Přerované dostali vyznamenání za odboj proti nacistům

Přerov – Osobnosti, které se během druhé světové války zapojily do odbojové činnosti, obdržely v pátek odpoledne v Mervartově pamětní síni přerovského zámku významné ocenění. Medaili k 70. výročí ukončení války jim předal generální konzul ruské ambasády.

Našel munici a odnesl ji domů. Pak se šel poradit na pivo

Budiměřice /SOUDNIČKA/ - Tisíckrát můžou pyrotechnici varovat hledače kovových předmětů, aby se jich v případě podezřelého nálezu nedotýkali a okamžitě kontaktovali policii. A po tisící první se stejně najde někdo, kdo má nakonec více štěstí než rozumu, situaci řeší úplně jinak a jen shodou šťastných náhod se dodnes může každé ráno radovat z východu slunce.

Zeman se vojenské přehlídky nezúčastní, místo ní se má setkat s Ficem

Praha – Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky při květnových oslavách 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě. V době přehlídky se v ruské metropoli sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem a oběti války uctí položením věnce během pietního aktu. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jde o suverénní a nezávislé rozhodnutí prezidenta republiky a nesouvisí s kritikou Zemanovy cesty do Ruska, zdůraznil Ovčáček. Proti případné účasti prezidenta na vojenské přehlídce protestovala část opozice i koalice.

Trvalo to rok, ale už ho mají

Chomutov - Prapor 46. pěšího pluku, respektive jeho zdařilá kopie, je novou chloubou i pokladem chomutovských vojenských nadšenců z Muzea na Kočičáku.

Muzeum v Havlíčkově Brodě představí druhou světovou válku

Havlíčkův Brod – Druhá světová válka na Havlíčkobrodsku. Nová výstava Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, která začíná v pátek od 17 hodin slavnostní vernisáží. Výstava bude lidem přístupná každý den od 9 do 17 hodin mimo pondělí, a to až do 7. června.

Le Penová vyzvala otce k odchodu z politiky

Paříž – Šéfka francouzské nacionalistické Národní fronty (FN) Marine Le Penová vyzvala svého otce a zakladatele strany, aby se stáhl z politiky. Rovněž prohlásila, že 86letý Jean-Marie Le Pen bude kvůli kontroverzním výrokům o plynových komorách předvolán před disciplinární komisi strany.

K odvodům zamíří muži, ale i ženy

České Budějovice - Jedenáct let od zrušení povinné vojenské služby stojí Česká republika před znovuzavedením povinných odvodů. Počítá s tím návrh novely branného zákona, který ve středu schválila vláda. Platit by měl od ledna roku 2016. První osmnáctiletí by k odvodům měli jít o rok později.

Před 70 lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek

Bergen-Belsen (Německo)/Praha - Malíř a spisovatel Josef Čapek, jehož život se tragicky uzavřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen někdy kolem 10. dubna 1945, byl mužem mnoha talentů. Působil i jako novinář, dramatik, jevištní výtvarník, věnoval se tvorbě pro děti, výtvarné kritice a teorii. Náleží mu významné místo v kultuře meziválečného umění a v myslích veřejnosti se nachází v nezaslouženém stínu mladšího bratra Karla, se kterým své síly nejednou umělecky spojili.

Návrat k odvodům

Vládní návrh novely branného zákona je návrhem obnovit praxi odvodů. Zdůvodňuje se to potřebou armády vědět, jak jsou občané zdravotně použitelní do války a jak je tomu s jejich loajalitou. Obnovení odvodů sice momentálně neznamená obnovení základní vojenské služby a odvedení budou moci službu ve vojsku odmítnout, nicméně je otázkou času, kdy se politici rozhodnou pro novelu novely a z dobrovolnosti udělají povinnost.

Putin navrhl amnestii: na svobodu půjde možná až 300 tisíc lidí

Moskva – Rozsáhlou amnestii týkající se možná až 300.000 lidí dnes ruské Státní dumě navrhl prezident země Vladimir Putin při příležitosti květnového 70. výročí ukončení druhé světové války. Podle informace moskevského rozhlasu by mohlo být z vězení předčasně propuštěno 60.000 osob, stíhání mnoha dalších by bylo zastaveno a do amnestie by měly být zahrnuty i desítky tisíc lidí odbývajících si tresty na svobodě.

Finále uctí Trnku, Loose i konec války

Praha – Zdigitalizovaný Trnka, loutkový Malý pán a projekce v Loosových interiérech. To jsou největší lákadla letošního 28. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, který se uskuteční od 26. dubna do 2. května.

Ve věku 75 let zemřel dokumentarista Martin Skyba

Praha - Ve věku 75 let zemřel 2. dubna filmový a televizní dokumentarista Martin Skyba. Oznámil to Český filmový a televizní svaz (FITES), jehož byl Skyba po listopadu 1989 ve dvou obdobích předsedou. Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 13. dubna od 11:15 hodin v krematoriu v Praze-Motole.

Benešovský pomník obětem válek čeká generální oprava

Benešov – Počasí, mech, lišejníky, zloději a také kořeny vzrostlých stromů. Všechny tyto okolnosti se podepsaly na stavu pomníku, který obyvatelé Benešova postavili na počest obětem první a pak i druhé světové války 
v parku u gymnázia v Husově ulici.

Alexandrovci zazpívají s Helenou Vondráčkovou a Michaelou Noskovou

Praha – Dvanáct koncertů připravuje v říjnu v devíti českých a moravských městech v rámci 70. výročí osvobození a konce 2. světové války slavný Armádní pěvecký a taneční soubor Alexandrovci. Vrátí se k nám po dvou letech se sólisty Vadimem Ananěvem, Borisem Dyakovem a teprve osmiletou sólistkou Valérií „Lery" Kurnuškinou. Domácími hosty na tomto evropském turné Alexandrovců budou tentokrát Helena Vondráčková a muzikálová zpěvačka Michaela Nosková.