Praha – Avraham Harshalom je předsedou Izraelské společnosti přátel ČR, ačkoliv se nenarodil na území České republiky ani bývalého Československa. Česky se začal učit až ve svých dvaceti letech.
Brno - Nervózní Němci, Češi domáhající se svých práv, protektorátní bída a blížící se fronta. Poslední dny nacistické okupace za druhé světové války v Brně se nesly ve znamení stanného práva a rychlých procesů. V úterý je to přesně sedmdesát let ode dne, kdy nacisté ve městě hromadně popravovali naposledy. Deník Rovnost přináší první díl seriálu o osvobození.
Rokycansko - Usměvavých a optimistických lidí, kteří dokáží najít pro každého slůvko zájmu a potěšení, příliš po naší planetě nechodí. Když pak z toho mála jeden ubude, je to tím patrnější. Proto odchod Milouše Dobromysla vnímají smutně mnozí.
Kroměřížsko – Sedmdesáté výročí konce druhé světové války si začátkem května připomene snad každá obec a město z Kroměřížska: někde jen malou připomínkou a položením věnce k pomníku padlých, jinde větší akcí.
Vysočina - Po šesti zápasech to přišlo. Fotbalisté Polné utnuli v divizi D hrůzostrašnou sérii a poprvé od listopadové výhry nad Uherským Brodem brali všechny tři body. Jejich pozdní jarní probuzení odnesla v krajském derby Bystřice. Ta naopak po zimní přestávce stále čeká na vítězství.
Prostějov – „Islámský stát je potřeba zničit." Názory na radikální hnutí operující v Iráku a Sýrii, ale i popsání situace na Blízkém východě se dočkali lidé, kteří v pondělí odpoledne navštívili Národní dům v Prostějově. Odpovědi na své dotazy dostávali od syrského chargé d'affaires Bashara Akbika. Ten na úvod popsal, jaká byla situace v Sýrii před vypuknutím války. „Lidé byli v bezpečí, věci fungovaly normálně. Nebyli jsme ideální stát, ale ani špatný. Náboženské skupiny u nás vedle sebe existovaly v toleranci," tlumočil vyjádření Bashara Akbika zaměstnanec syrského velvyslanectví.
Pardubice – Plošný pyrotechnický průzkum staveniště u rafinerie Paramo v Pardubicích neobjevil v první fázi žádné nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války.
Frýdlant - /GALERIE/ Píše se duben 1945. K hranicím protektorátu se blíží sovětské tanky nejen z východu, ale i od severu. 16. dubna překročila vojska 2. polské armády, která byla součástí osvobozovacích jednotek Rudé armády, břehy Lužické Nisy. Několik týdnů před koncem války byla fronta před polským Zhořelcem. Přes Frýdlant se valily vojenské transporty i uprchlíci. Události spojené s osvobozením a koncem 2. světové války si v sobotu lidé připomněli ukázkou vojenské techniky a jízdou veteránů Lužice 1945. Přehlídky se zúčastnila více než desítka válečných vozů a na třicet polských nadšenců z města Piensk. Zavzpomínat přišlo i několik posledních místních aktérů událostí.
Kyjev - Na západě Ukrajiny dnes začalo společné cvičení ukrajinských vojáků a amerických výsadkářů. Informovala o tom agentura Ukrinform. Manévry, do kterých se vedle asi 300 Američanů postupně zapojí 900 ukrajinských vojáků, ostře kritizovala Moskva. Podle ní cvičení může ještě více vyhrotit již tak napjatou situaci v zemi.
Chrudimsko - /70 LET OD OSVOBOZENÍ/ Dny od 5. do 9. května 1945 jsou spojeny s ukončením nacistické okupace našich zemí a znovuobnovením Československé republiky. Uprostřed radosti ale probíhaly i poslední srážky s prchající německou armádou maršala Schörnera, který měl ve Velichovkách hlavní stan armádní skupiny Střed.
Opočno – Boj na barikádě, vojáci v dobových uniformách, historická technika včetně německého obrněného vozidla, neutuchající střelba z obou stran a konečně vlající československá vlajka na straně vítězů.
Havlíčkův Brod – Památník obětí světových válek, který stojí v havlíčkobrodském parku Budoucnost pod sochou Karla Havlíčka Borovského, prošel důležitou proměnou.
Do sobotního poledne zbývalo ještě hodně času, avšak bezmála tři stovky návštěvníků si našly chvíli na prohlídku na Den otevřených dveří bunkru Folimanka. Dá se dokonce říci, že od doby zpřístupnění se tento kdysi tajný podzemní labyrint chodeb stal nejen pro Pražany velkým víkendovým tahákem.
Rokycansko - Dříve narození příslušníci Sboru národní bezpečnosti a Policie ČR zaplnili v pátek večer sál rokycanské Střelnice. Byly mezi nimi ovšem i mladší ročníky, které svlékly uniformu po ´odkroucení´ požadovaných let!
Zákřov – Zdeňka Calábková je jednou z posledních přímých účastnic tragických dubnových dnů roku 1945 v Zákřově, kdy němečtí fašisté a ruští kolaborantští vojáci z 574. kozáckého praporu brutálně zavraždili 19 mužů ve věku od 16 do 45 let. Mezi nimi i jedenatřicetiletého Zdenčina otce Oldřicha Oheru.
Broumov - Svého prvního českého vydání se po více než tři sta letech dočkal broumovský Hesseliův urbář. Jde o vzácnou knihu ze 17. století, která byla vyhlášena kulturní památkou. Její originál je v současné době uložen ve Státním archivu v Zámrsku.
Hranice – „Už nikdy hrůzy války" – tak se jmenuje výstava k 70. výročí osvobození od fašismu, kterou zahájí ve čtvrtek 23. dubna v 17 hodin vernisáž v Gotickém sále na Staré radnici v Hranicích.
Drnovice, Ploština – Rovných 70 let včera přesně na den uplynulo od vypálení osady Ploština, která spadá do katastru obce Drnovice. Za přechovávání a podporu partyzánů ji tehdy vypálili němečtí okupanti. V plamenech našlo smrt 24 obyvatel.
Kopidlno – Okraj městečka směrem na Budčeves se změnil v parkoviště. Na sobotní vojensko – historický den se přišla podívat lavina lidí ze širokého okolí.
Na pět set mrtvých se odhaduje rozsah tragédie převrácené lodi s uprchlíky z Libye. O život přišli další lidé, kteří podstoupili riskantní plavbu, protože jim šlo o život, když neměli štěstí a nedopluli k Evropě, která je sice nechce, ale zachraňuje. Co se světem, ve kterém se stále častěji utíká, protože je v něm stále obtížnější přežít? Je jasné, že pokud se řeší pouze důsledky, nikoli příčiny konfliktů, způsobujících migraci, problém se nevyřeší a milióny lidí budou i v budoucnu řešit otázku, zda riskovat smrt na útěku, anebo uhynout či nechat se zabít tam, kde jsou.
Vinohrady - Do sobotního poledne zbývalo ještě hodně času, avšak bezmála tři stovky návštěvníků si našly chvíli na prohlídku na Den otevřených dveří bunkru Folimanka. Dá se dokonce říci, že od doby zpřístupnění se tento kdysi tajný podzemní labyrint chodeb stal nejen pro Pražany velkým víkendovým tahákem.
Prlov /FOTOGALERIE/ – Desítky lidí přijeli v sobotu odpoledne do Prlova, aby uctily památku obětí druhé světové války. Kromě obyvatel Prlova se před obecním úřadem sešli pamětníci, příslušníci armády, starostové několika obcí a řada dalších významných hostů.
České Budějovice - Je to paradox. Nebýt největší války v dějinách lidstva, nikdy by na jihu Čech nevzniklo jedno silné přátelské pouto. Při osvobozování Československa se v roce 1945 shodou náhod sblížil americký voják Jack Kasofsky s rodinou Šustrových, která žila v Netolicích.
Chrudim - /70 LET OD OSVOBOZENÍ/ Německé jednotky vstoupili do Chrudimi 15. března 1939, den před vyhlášením Protektorátu Čechy a Morava. Město nejprve obsadily motorizované jednotky a k večeru sem napochodoval ještě III. prapor 71. pěšího pluku. Vojáci se ubytovali ve zdejší dívčí měšťanské škole, průmyslovce a sokolovně.
Tachovsko – Na Tachovsku začaly vzpomínkové akty k sedmdesátiletému výročí konce druhé světové války. Do okresního města se na akci trvající celý víkend sjela řada osobností, aby se účastnila konference nesoucí název Pochody smrti v souvislostech.
Chlum u Volar – Raději tisíc let v pekle, než jeden jediný den v tomto slzavém údolí. Martin byl člověk zbožný, alespoň si to o sobě myslel, ale čeho je moc, toho je příliš. Vzal provaz, přehodil jej přes silnou větev dubu, co na kraji lesa u mezníku snad zasadil Martinův prapředek a náš příběh by mohl skončit dřív než začal. A tak se vraťme raději pěkně na jeho začátek.
Mirotice – V pátek 24. dubna uctí v Miroticích památku obětí náletu, který se stal 29. dubna před sedmdesáti lety. Zahájení se uskuteční v 17.15 hodin na mirotickém náměstí, kde vystoupí kytarový virtuos Štěpán Rak a mistr mluveného slova Alfred Strejček.
Brno - Do Maďarska, přes Ukrajinu až k ruskému pohoří Altaj. Takový byl cestovní plán šestadvacetiletého Brňana Michala Kislického. „Chtěl jsem jet stopem, bez peněz a zažít nějaké dobrodružství," popisuje začátek své poutě Kislicki, jehož dědeček pochází z Polska.
Téma partyzánských bojovníků je na Valašsku stále stejně ožehavé jako před lety. Partyzáni jsou oslavováni i zatracováni. Jací opravdu byli, vědí jenom oni sami. A na nás záleží, zda jsme schopni jejich činům na konci války porozumět, nebo ne.
Bratřejov, Dolní Němčí - Ludmile Světinské (na snímku) bylo 19. dubna 1945 devět let, když jen několik kilometrů od jejího rodného Bratřejova vypálilo nacistické komando z Vizovic osadu Ploština. V neděli uplyne od spáchání tohoto zločinu 70 let.
Ostrov - V Ostrově začala další válka mezi opozicí a městem. Opozice kritizuje novou květinovou výzdobu v ostrovské radnici. Ta a další věci byly nakoupeny díky dotaci z programu Cíl 3.
Praha - Při příležitosti oslav konce 2. světové války se lidem 8. května otevře podzemí pod Staroměstským náměstím v Praze. Jde o zcela unikátní událost, podzemí se totiž otevírá jen ve zcela výjimečných situacích, a jinak je veřejnosti nepřístupné, řekla ředitelka Pražské informační služby (PIS) Nora Dolanská. Do radničního podzemí se navíc bude moci podívat jen omezený počet lidí.
Chomutov - Sedmdesáté výročí konce druhé světové války můžete oslavit i v Chomutově. Město k této příležitosti připravuje na 8. a 9. května ve spolupráci s Muzeem československého opevnění z let 1936-1938 Na Kočičáku a 41. mechanizovaným praporem ze Žatce velké oslavy.
Vyškovsko – Podíleli se na boji proti okupantům, pronásledovali je nacisté. Nyní se sedmi lidem, jejichž životy skončily za druhé světové války, Bučovice rozhodly udělit čestná občanství. „Sedmdesáté výročí konce války je k tomu vhodnou příležitostí," okomentoval bučovický starosta Radovan Válek
Praha - Desítky českých a německých středoškoláků se v neděli v Praze zúčastní pochodu dobré vůle, do kterého se mohou zapojit všichni, kdo chtějí veřejně vystoupit proti antisemitismu. Pokojný protest proti nenávisti a násilí organizuje křesťanské sdružení, které chce připomínat společné tradice, jež jsou základem evropského společenství. Pochod začne ve 14.00 hodin na náměstí Franze Kafky.
Praha - Desítky českých a německých středoškoláků se v neděli v Praze zúčastní pochodu dobré vůle, do kterého se mohou zapojit všichni, kdo chtějí veřejně vystoupit proti antisemitismu. Pokojný protest proti nenávisti a násilí organizuje křesťanské sdružení, které chce připomínat společné tradice, jež jsou základem evropského společenství. Pochod začne ve 14.00 hodin na náměstí Franze Kafky.
Koníkov – Druhý pátek v dubnu uplynulo sedm desítek let od smrti Františka Laštovičky a Františka Olejníka z Koníkova. Měsíc před koncem války zahynuli v rakouském Mauthausenu – prvního jmenovaného stála život aktivní podpora odboje, Františka Olejníka spíše nešťastná souhra okolností.
Ústí nad Labem – Tragický duben 1945 v Ústí nad Labem nově připomínají tři pamětní desky se jmény padlých. Už 70 let na něj odkazuje i vychýlená věž kostela Nanebevzetí Panny Marie.