Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Haná má svůj příběh Anny Frankové

Přerov – Deník Anny Frankové zná celý svět, ale skutečnost, že obdobný příběh se stal za humny, ví málokdo. Ottu Wolfovi bylo patnáct let, když se v roce 1942 se svou rodinou začal skrývat v lese u Tršic na Olomoucku.

Ve Veselíčku pátrali po jménech na pomníku

Veselíčko – Jména z pomníku. To je název nové výstavy, kterou k 70. výročí od konce druhé světové války připravuje Stanislava Čočková v Muzeu Záhoří ve Veselíčku. Výstava, která se otevře v úterý 5. května v 16 hodin, má připomenout osudy lidí, kteří padli ve válce.

Tenkrát před sedmdesáti lety

Jičínsko – Když se dívám na fotografii našeho maturitního tabla, vybavují se mi vzpomínky na závěr mého středoškolského studia. Formálně jsme byli v té době žáky 8. ročníku Lepařova reálného gymnasia v Jičíně.

Ke konci války Plumlov jediný svítil, vzpomíná Zdeněk Nakládal

Plumlov /SERIÁL 70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Je to už sedmdesát let, co tehdy patnáctiletý Zdeněk Nakládal v Plumlově prožíval závěr války. I přesto, že naprostou většinu konfliktu bylo městečko na okraji Drahanské vrchoviny stovky a tisíce kilometrů od fronty, válka se Plumlova dotýkala i dlouho předtím, než se boje dostaly na území dnešní České republiky. 

Z oblíbených učitelů se stali nenávidění okupanti

Radomír Matulík, rodák ze Zlína, chodil 
v době před německou okupací ještě do školy. Ve druhé a třetí třídě ho učil pedagog Findais a později v rýsování 
a geometrii doktor Šenk. Byli to Němci, patrně ze Sudet.

Válka brala životy i knihy, knihovny bojovaly, jak se dalo

Kroměřížsko – Německý výraz ausgeschaltet, který v češtině znamená pryč: právě tím byly za druhé světové války označovány knihy k vyřazení. I na Kroměřížsku tak mizela z regálů mnohá díla autorů ze zemí, které bojovaly proti fašismu. Deník připomíná další kapitolu událostí v regionu, od jejichž konce letos uplyne sedmdesát let.

Němci do mého učitele dvakrát střelili. Přežil to

Prostějov, Čechtice /SERIÁL 70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Květnové události před sedmdesáti lety má stále v živé paměti František Král z Prostějova. Konec války prožil ve středočeském městečku, kam chodil do školy.

Hrob si museli vykopat sami, dva týdny před koncem války

Lačnov, Poteč /FOTOGALERIE/ – Les Březina mezi Lačnovem a Potečí na jižním Valašsku ukrývá památník připomínající jednu z řady tragédií, které se odehrály jen pár dní před koncem druhé světové války, a která ve světle jiných hrůz zůstává trochu pozapomenutá.

Oddíl Olga proslavilo zajetí generála, odvetou byl masakr na Salaši

Chřiby – Přesně sedmdesát let uplynulo ve středu 29. dubna ode dne, kdy v malé slovácké obci Salaš zavražděním dvaceti lidí tragicky vyvrcholila německá trestná akce proti partyzánskému oddílu Olga. Tato skupina působila právě v oblasti Chřibů včetně Kroměřížska, její činnost je dodnes hodnocena jako sice úspěšná, na druhou stranu ale také značně kontroverzní.

Václav Marhoul: Armáda není masomlejnek na vlastence

Praha – Producent, režisér, herec. Major v záloze. A trochu rozzhněvaný muž. Kvůli potenciálním vojenským odvodům, jež navrhuje vláda. Teď ovšem chystá s bratry Cabany na sobotu pro Plzeň kulturní večer v rámci 70. výročí konce 2. světové války.

Výstavu válečných veteránů v Praze zahájí Koncert pro hrdiny

Praha - Sedm desítek pamětnických příběhů na velkoformátových výstavních věžích promění od 8. do 22. května v rámci výstavy Paměť národa - Osvobození 70 Dejvickou ulici v Bulvár hrdinů. Akci na Vítězném náměstí doplní Vlak Paměti národa - historický železniční vagón ‚dobytčák' s multimediální instalací. Výstavu oficiálně zahájí 8. května ve 13 hodin Koncert pro hrdiny.

Zapomenuté příběhy z osvobození Těšova v roce 1945

Těšov /FOTOGALERIE/ - Vydejme se po stopách dnes již zapomenutého příběhu z konce druhé světové války. Příběhu, který určitě není ojedinělý ani vzácný, protože o obdobné události nebylo na sklonku války nouze.

V salašských Vápenicích vzdali poctu dvaceti hrdinům

Salaš /FOTOGALERIE/ – Byla poslední dubnová sobota. Den už od rána jako malovaný, prostě čas stvořený pro radost, květů a zelených lístečků na stromech a keřích. Pro ty, kteří se sešli před desátou hodinou dopolední v údolí Vápenice za obcí Salaš, to byl čas vzpomínání na 29. duben před sedmdesáti lety.

Dvakrát unikli zkáze. Teď o tom natočili film

Loučka – Hned dvakrát měla být obec Loučka v závěru druhé světové války vypálená. Mělo jít o odplatu za partyzánské přepady německých kolon mezi Loučkou a Vizovicemi. 22. dubna však fašisté vypálili „jen" sedm usedlostí, které musel určit starosta. Legenda vypráví, že se vesničané vykoupili i množstvím slivovice.

Do konce války zbývaly hodiny, když hořely Leskovice

Leskovice – Pětadvacet zmařených životů charakterizuje nesmyslný konflikt, k němuž došlo 5. a 6. května 1945 v Leskovicích. Část obce tehdy nacisté vypálili, některé z obětí 
z řad místních obyvatel postříleli, zbývající uhořeli.

Kolona historických vozidel zavítala do Vimperka

Vimperk /FOTOGALERIE/ - Do města pod Boubínem v pondělí 27. dubna dopoledne dorazila kolona historických vozidel, která je součástí akce s názvem The Czech FURY související s připomínkou 70. výročí konce 2. světové války.

Válka v Baltimoru. Smrt černocha zažehla sud prachu

Baltimore – „Slyšeli jste 
o černochovi, kterého tento měsíc zabili policisté?" ptá se text, který v těchto dnech řada Američanů sdílí na sociálních sítích. Následuje výčet jmen lidí, kteří nedávno zemřeli při sporných policejních zásazích. Odpověď pokaždé zní: „Ne, měl jsem na mysli někoho jiného".

Rocker oslavil narozeniny ve velkém stylu. Zazpíval se třemi kapelami

Třebíč - Vlasta Zahrádka, stálice třebíčské hudební scény, v sobotu oslavil velkolepě své kulaté narozeniny. Na akci plné skvělé muziky se v hudebním Clubu R sešly tři jeho úspěšné kapely ať už současná (Pop Killers), vystupující pouze výročně (Czech Faith No More) či skupina, kterou už před lety opustil (Carmen).

Turistický rok letos bude patřit Felixi Holzmannovi

Litoměřice – Litoměřice letos budou patřit komikovi s nezaměnitelným hlasem i vzhledem, jehož poznávacím znamením byly brýle a takzvaný tralaláček, známému rodákovi Felixi Holzmannovi. Výstavu věnovanou jeho osobnosti lidé budou moci poprvé zhlédnout v pondělí 4. května.

Skauti plánují opravu mohyly

Kamenná mohyla Ivančena pod Lysou horou volá po přestavbě. Akutně hrozí její zřícení. Skauty teď kvůli přípravám na rekonstrukci čekají posudky a papírování.

Rašticová: Němci vyhodili do povětří mosty přes Moravu a bez boje ustoupili

Uherské Hradiště /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Skoro na den přesně před sedmdesáti lety začaly osvobozovací boje o Uherské Hradiště na konci druhé světové války. Němci byli ve městě dobře opevněni, ale když se zdálo, že by je spojenecká vojska mohla obklíčit, dali se na ústup. O tom, jak to v Hradišti na sklonku války vypadalo, popovídala historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.

Ze zničeného Nepálu se pomalu vynořuje obraz zoufalství

Káthmándú – Její dům i vesnici zničilo zemětřesení. Zabilo jejího dědečka. A nikdo mimo vesnici – voják, policista ani záchranář – zatím nepřišel na pomoc. Podobné příběhy se začínají vynořovat z kusých telefonátů s nepálskými vesničany postiženými sobotním ničivým zemětřesením, kterým teď chybí nejzákladnější věci – přístřeší, potraviny i voda.

Výstava zachycuje válku očima českých fotografů. Na Hradem letěly stíhačky

Praha - Sedm desítek méně známých nebo zcela neznámých snímků představuje výstava nazvaná 2. světová válka objektivem českých fotografů. Pořízeny byly na bojištích, v zázemí i v okupovaném protektorátu a přibližují osudy československých a spojeneckých vojáků i civilního obyvatelstva. Na každý rok války připadá deset fotografií.

Zemřel bývalý polský vězeň, holič velitele tábora v Osvětimi

Varšava – Polák Józef Paczyński, který patřil k prvním vězňům v německém koncentračním táboře v Osvětimi a posléze se stal holičem velitele tábora Rudolfa Hösse, zemřel v neděli v Krakově ve věku 95 let. Oznámila to dnes polská agentura PAP s odvoláním na historiky z osvětimského mu­zea.

Svoboda Salaše byla před sedmdesáti lety draze vykoupena

Salaš /FOTOGALERIE/ - Koncem dubna před sedmdesáti lety toužebně očekávali občané Salaše, stejně jako všichni lidé Československa, konec války a okupace naší vlasti nenáviděným hitlerovským fašismem. Svoboda si razila cestu regionem Slovácka rázným krokem vpřed. Ačkoliv byla pro Salašany téměř na dosah, rozhodli se někteří mladí chlapci i muži středního věku, že přispějí k ukončení německé okupace.

Známe podrobný program válečné mega akce u Jezera Most

Most - Jak již Mostecký deník dříve informoval, v sobotu 2. května bude mezi děkanským kostelem a Jezerem Most velká oslava konce 2. světové války na Mostecku. Mostecká radnice v pondělí odpoledne zveřejnila podrobný program. Kdyby došlo k nějaké změně, dá radnice vědět. Vstup je zdarma.