Přerov – Deník Anny Frankové zná celý svět, ale skutečnost, že obdobný příběh se stal za humny, ví málokdo. Ottu Wolfovi bylo patnáct let, když se v roce 1942 se svou rodinou začal skrývat v lese u Tršic na Olomoucku.
Olomouc – Na poslední krvavé oběti druhé světové války na Olomoucku zavzpomínal při své středeční přednášce ve Vlastivědném muzeu olomoucký historik Milan Tichák.
Veselíčko – Jména z pomníku. To je název nové výstavy, kterou k 70. výročí od konce druhé světové války připravuje Stanislava Čočková v Muzeu Záhoří ve Veselíčku. Výstava, která se otevře v úterý 5. května v 16 hodin, má připomenout osudy lidí, kteří padli ve válce.
Jičínsko – Když se dívám na fotografii našeho maturitního tabla, vybavují se mi vzpomínky na závěr mého středoškolského studia. Formálně jsme byli v té době žáky 8. ročníku Lepařova reálného gymnasia v Jičíně.
Plumlov /SERIÁL 70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Je to už sedmdesát let, co tehdy patnáctiletý Zdeněk Nakládal v Plumlově prožíval závěr války. I přesto, že naprostou většinu konfliktu bylo městečko na okraji Drahanské vrchoviny stovky a tisíce kilometrů od fronty, válka se Plumlova dotýkala i dlouho předtím, než se boje dostaly na území dnešní České republiky.
Mostecko - V pátek a sobotu 1. a 2. května bude posílen tramvajový provoz. Na Mostecku budou dvě velké akce pro veřejnost - 1. května Valdštejnské slavnosti v Litvínově a 2. května oslava 70. výročí konce 2. světové války na Mostecku v areálu přesunutého děkanského kostela v Mostě.
Radomír Matulík, rodák ze Zlína, chodil v době před německou okupací ještě do školy. Ve druhé a třetí třídě ho učil pedagog Findais a později v rýsování a geometrii doktor Šenk. Byli to Němci, patrně ze Sudet.
Kroměřížsko – Německý výraz ausgeschaltet, který v češtině znamená pryč: právě tím byly za druhé světové války označovány knihy k vyřazení. I na Kroměřížsku tak mizela z regálů mnohá díla autorů ze zemí, které bojovaly proti fašismu. Deník připomíná další kapitolu událostí v regionu, od jejichž konce letos uplyne sedmdesát let.
Olomouc – Jako z jiného světa působí domek v olomoucké Čajkovského ulici, který se krčí ve stínu vícepodlažních staveb, které postupně vyrostly v jeho blízkosti. Zvláště nyní, kdy těsně vedle něj buduje investor další obytný dům a nad středou krouží jeřáb.
Plzeň – Postava jeho knih už Plzeň poznala, teď je na řadě, aby si západočeskou metropoli pořádně prohlédl také francouzský komiksový tvůrce Emmanuel Guibert.
/FOTOGALERIE/ Oslavy výročí osvobození v Ostravě jsou v plném proudu. Vše vyvrcholí bohatým programem ve čtvrtek v centru Ostravy, který uzavře Sokolskou třídu.
Křenovice – Celých sedmdesát let čekaly negativy na to, až je někdo vyvolá. Nikdo o nich totiž nevěděl. Až při vyklízení pozůstalosti svého dědečka a někdejšího obecního kronikáře Michael Doubek z Křenovic objevil filmy. Už při četbě jejich popisků bylo jasné, že se jedná o něco unikátního.
Prostějov, Čechtice /SERIÁL 70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Květnové události před sedmdesáti lety má stále v živé paměti František Král z Prostějova. Konec války prožil ve středočeském městečku, kam chodil do školy.
Lačnov, Poteč /FOTOGALERIE/ – Les Březina mezi Lačnovem a Potečí na jižním Valašsku ukrývá památník připomínající jednu z řady tragédií, které se odehrály jen pár dní před koncem druhé světové války, a která ve světle jiných hrůz zůstává trochu pozapomenutá.
Chřiby – Přesně sedmdesát let uplynulo ve středu 29. dubna ode dne, kdy v malé slovácké obci Salaš zavražděním dvaceti lidí tragicky vyvrcholila německá trestná akce proti partyzánskému oddílu Olga. Tato skupina působila právě v oblasti Chřibů včetně Kroměřížska, její činnost je dodnes hodnocena jako sice úspěšná, na druhou stranu ale také značně kontroverzní.
Praha – Producent, režisér, herec. Major v záloze. A trochu rozzhněvaný muž. Kvůli potenciálním vojenským odvodům, jež navrhuje vláda. Teď ovšem chystá s bratry Cabany na sobotu pro Plzeň kulturní večer v rámci 70. výročí konce 2. světové války.
Praha - Sedm desítek pamětnických příběhů na velkoformátových výstavních věžích promění od 8. do 22. května v rámci výstavy Paměť národa - Osvobození 70 Dejvickou ulici v Bulvár hrdinů. Akci na Vítězném náměstí doplní Vlak Paměti národa - historický železniční vagón ‚dobytčák' s multimediální instalací. Výstavu oficiálně zahájí 8. května ve 13 hodin Koncert pro hrdiny.
Těšov /FOTOGALERIE/ - Vydejme se po stopách dnes již zapomenutého příběhu z konce druhé světové války. Příběhu, který určitě není ojedinělý ani vzácný, protože o obdobné události nebylo na sklonku války nouze.
Zámecké město nedaleko Opavy má za sebou velké oslavy osvobození, v jehož rámci si Hradečané připomněli také sedmdesáté výročí konce druhé světové války.
Salaš /FOTOGALERIE/ – Byla poslední dubnová sobota. Den už od rána jako malovaný, prostě čas stvořený pro radost, květů a zelených lístečků na stromech a keřích. Pro ty, kteří se sešli před desátou hodinou dopolední v údolí Vápenice za obcí Salaš, to byl čas vzpomínání na 29. duben před sedmdesáti lety.
Loučka – Hned dvakrát měla být obec Loučka v závěru druhé světové války vypálená. Mělo jít o odplatu za partyzánské přepady německých kolon mezi Loučkou a Vizovicemi. 22. dubna však fašisté vypálili „jen" sedm usedlostí, které musel určit starosta. Legenda vypráví, že se vesničané vykoupili i množstvím slivovice.
Leskovice – Pětadvacet zmařených životů charakterizuje nesmyslný konflikt, k němuž došlo 5. a 6. května 1945 v Leskovicích. Část obce tehdy nacisté vypálili, některé z obětí z řad místních obyvatel postříleli, zbývající uhořeli.
Pelhřimovsko – Několik vzpomínkových akcí na důležité okamžiky 2. světové války se letos chystá na Pelhřimovsku. U této příležitosti však nemají tolik práce členové dechových kapel na Pelhřimovsku.
Vlašim /FOTOGALERIE/ - Uniformy, zbraně, munice, nejrůznější technika, vyznamenání, fotografie, dobový tisk, vyhlášky a spousty dalších věcí jsou k vidění v expozici výstavy Válečná zóna u nás - Habermannův mlýn. Každý ze návštěvníků si v expozici našel něco, jemu blízkého.
Vimperk /FOTOGALERIE/ - Do města pod Boubínem v pondělí 27. dubna dopoledne dorazila kolona historických vozidel, která je součástí akce s názvem The Czech FURY související s připomínkou 70. výročí konce 2. světové války.
Baltimore – „Slyšeli jste o černochovi, kterého tento měsíc zabili policisté?" ptá se text, který v těchto dnech řada Američanů sdílí na sociálních sítích. Následuje výčet jmen lidí, kteří nedávno zemřeli při sporných policejních zásazích. Odpověď pokaždé zní: „Ne, měl jsem na mysli někoho jiného".
Třebíč - Vlasta Zahrádka, stálice třebíčské hudební scény, v sobotu oslavil velkolepě své kulaté narozeniny. Na akci plné skvělé muziky se v hudebním Clubu R sešly tři jeho úspěšné kapely ať už současná (Pop Killers), vystupující pouze výročně (Czech Faith No More) či skupina, kterou už před lety opustil (Carmen).
Litoměřice – Litoměřice letos budou patřit komikovi s nezaměnitelným hlasem i vzhledem, jehož poznávacím znamením byly brýle a takzvaný tralaláček, známému rodákovi Felixi Holzmannovi. Výstavu věnovanou jeho osobnosti lidé budou moci poprvé zhlédnout v pondělí 4. května.
Vlašim – Uniformy, zbraně, munice, nejrůznější technika, vyznamenání, fotografie, dobový tisk, vyhlášky a spousty dalších věcí jsou k vidění v expozici výstavy Válečná zóna u nás – Habermannův mlýn.
Kamenná mohyla Ivančena pod Lysou horou volá po přestavbě. Akutně hrozí její zřícení. Skauty teď kvůli přípravám na rekonstrukci čekají posudky a papírování.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Skoro na den přesně před sedmdesáti lety začaly osvobozovací boje o Uherské Hradiště na konci druhé světové války. Němci byli ve městě dobře opevněni, ale když se zdálo, že by je spojenecká vojska mohla obklíčit, dali se na ústup. O tom, jak to v Hradišti na sklonku války vypadalo, popovídala historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.
Káthmándú – Její dům i vesnici zničilo zemětřesení. Zabilo jejího dědečka. A nikdo mimo vesnici – voják, policista ani záchranář – zatím nepřišel na pomoc. Podobné příběhy se začínají vynořovat z kusých telefonátů s nepálskými vesničany postiženými sobotním ničivým zemětřesením, kterým teď chybí nejzákladnější věci – přístřeší, potraviny i voda.
Praha - Sedm desítek méně známých nebo zcela neznámých snímků představuje výstava nazvaná 2. světová válka objektivem českých fotografů. Pořízeny byly na bojištích, v zázemí i v okupovaném protektorátu a přibližují osudy československých a spojeneckých vojáků i civilního obyvatelstva. Na každý rok války připadá deset fotografií.
Varšava – Polák Józef Paczyński, který patřil k prvním vězňům v německém koncentračním táboře v Osvětimi a posléze se stal holičem velitele tábora Rudolfa Hösse, zemřel v neděli v Krakově ve věku 95 let. Oznámila to dnes polská agentura PAP s odvoláním na historiky z osvětimského muzea.
Salaš /FOTOGALERIE/ - Koncem dubna před sedmdesáti lety toužebně očekávali občané Salaše, stejně jako všichni lidé Československa, konec války a okupace naší vlasti nenáviděným hitlerovským fašismem. Svoboda si razila cestu regionem Slovácka rázným krokem vpřed. Ačkoliv byla pro Salašany téměř na dosah, rozhodli se někteří mladí chlapci i muži středního věku, že přispějí k ukončení německé okupace.
Most - Jak již Mostecký deník dříve informoval, v sobotu 2. května bude mezi děkanským kostelem a Jezerem Most velká oslava konce 2. světové války na Mostecku. Mostecká radnice v pondělí odpoledne zveřejnila podrobný program. Kdyby došlo k nějaké změně, dá radnice vědět. Vstup je zdarma.
Damašek – Islámští radikálové dnes na severu Sýrie obsadili strategickou základnu syrské armády. Pokud ji udrží, rozšířili své postavení v provincii Idlib, z níž chtějí údajně postupovat do západosyrské Latákíje, která je oporou režimu v Damašku.