Pasov – V příštím roce bude v Aldersbachu zemská výstava „Pivo v Bavorsku". Její symbol, 2,60 metru vysoká figura Pivní královny Bavarie, vyrazila v pondělí od ateliéru autora sochaře Michaela Lausse z Meßnerschlagu na propagační cestu Bavorskem na korbě vyzdobeného vozu. Na prvních kilometrech ji doprovodila řada regionálních politiků a podporovatelů.
Vitějovice /FOTOGALERIE, AKTUALIZUJEME/ - Noční vlci dorazili na Prachaticko. Jejich jediná zastávka v jižních Čechách byla na vitějovické křižovatce. Sedmdesát let od skončení války si u pomníku setkání pěti armád podali ruce Rusové, Češi a Američané. V úterý 5. května se tam sešli zástupci ruského motorkářského klubu Noční vlci Maxim Novikov a Roman, český kozácký ataman Mikhail A. Dzyuba a americký biker Chris. K památníku položili květiny a na důkaz přátelství spojili ruce.
Planá - Město Planá bylo jedním z mnoha měst západních Čech, která v květnu roku 1945 byla osvobozena armádou Spojených států amerických. V úterý dopoledne se na náměstí konal pietní akt připomínky konce války a opětovného nabytí svobody.
Polná – V letošním roce si připomínáme 70. výročí ukončení druhé světové války. Připojilo se i Městské muzeum v Polné. Nová výstava s názvem Nezapomenuté osudy však tentokrát nemapuje průběh osvobozovacích bojů v okolí Polné. Je věnována obětem z řad civilního obyvatelstva.
Litoměřicko, Podřipsko – Na sklonku 2.světové války se na našem území nacházelo větší množství německých ozbrojených sil všeho druhu. Největší část tvořila na severu Čech armáda střed pod vedením generála Schörnera, která na území Rakouska a naší země tvořila 92 divizí s celkovým počtem přesahujícím jeden milion mužů.
Praha - Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s pražským magistrátem představil na Staroměstské radnici výstavu Válečný plakát. Na ní si lidé mohou prohlédnout několik desítek válečných plakátů z let 1939 až 1945, jak československé, tak třeba ruské, americké, francouzské a pro srovnání také německé.
Praha – Už pošesté hostí Třeboň Mezinárodní festival animovaného filmu, který začíná dnes večer a skončí 10. května. Nabídne soutěž devíti celovečerních filmů, kde se v kategoriích pro děti a dospělé potkají větší produkce s hollywoodskými jmény i komerčnější tvorba nezávislých umělců.
Střední a východní Morava /FOTO/ - Konec nejničivějšího konfliktu v lidských dějinách a osvobození Československa připomíná devětadevadesát uměleckých ražeb ze zlata. U příležitosti sedmdesátého výročí konce války je vyrobila Pražská mincovna. Emise je zajímavá nejen motivem, ale také velmi nízkým nákladem, proto je řazena k raritním.
Prostějov – Vydat se na výlet do minulosti nebo na Smaragdový ostrov, ochutnat fair trade výrobky a regionální dobroty anebo se zaposlouchat do poezie v podání divadelníků. Odpočinek, zábavu i vzdělání si budou moct užít všichni, kteří v květnu zavítají do prostějovské knihovny.
Náchod - Mnohokrát hraná a stále nejúspěšnější a nejhranější, dnes už kultovní komedie „Dívčí válka" se odehraje na prknech, která znamenají svět, ve středu 20. května od 19.00 hodin v Městském divadle Dr. Josefa Čížka v Náchodě.
Holýšov – Sedm kamenů rozmístěných po Holýšově bude od nynějška připomínat válečný průmysl ve městě a otrockou práci totálně nasazených a válečných zajatců.
Celkem čtrnáct válečných veteránů a bojovníků za svobodu, kteří se podíleli na osvobození naší vlasti od fašismu, si v pondělí 4. května dopoledne převzalo v zasedací místnosti frýdecko-místeckého magistrátu ocenění z rukou generálního konzula Ruské federace Andreje Šaraškina.
Praha - V Národním pedagogickém muzeu a knihovně Jana Amose Komenského v Praze se ve čtvrtek 14. května uskuteční vzpomínkový akt na počest 120. výročí narození humanisty Přemysla Pittra, který se svými spolupracovníky po druhé světové válce pomáhal najít domov pro osiřelé židovské děti, které přežily holocaust.
Hradec Králové /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Besedu s pamětníkem druhé světové války a osvobození ČSR Václavem Dobiášem pořádá v úterý od 13 hodin městská organizace SDČR v Hradci Králové, spolu se Životem Hradec Králové a Klubem seniorů v jídelně Harmonie I na Moravském Předměstí.
Třebíčsko - Velkolepé oslavy, které mají připomenout 70 let od konce druhé světové války, se připravují v Náměšti nad Oslavou. Tamní Masarykovo náměstí se ve čtvrtek odpoledne zaplní vojáky.
Za války ho před střepinami bomb zachránila plechová vana, kvůli nedorozumění na něj mířily samopaly rudoarmějců. Brněnský architekt Ivan Ruller má za sebou pohnuté zážitky. Příští rok oslaví devadesátiny, přesto si najde čas na výuku mladých nástupců na brněnské fakultě architektury či k debatám o urbanistické budoucnosti jeho rodného města. Brnu podle něj chybí zejména útvar hlavního architekta. „Není to úřad, ale poslání," tvrdí autor chrámu brněnských hokejových fanoušků Komety, haly Rondo.
Kdo by ze střední a starší generace neznal jeho postavy horníků v parádních krojích i při práci v dole. Kdo by neznal jeho obrázky ze staré Příbrami. Ale uměl toho a tvořil mnohem víc. Bohužel doplatil na to, že se téměř celý život umělecky věnoval místu, kde se narodil, kde žili jeho rodiče. To, co bylo přínosem pro Příbram, se ukázalo jako nešťastné pro samotného Hojdena: Mnohými je tak chápán jako umělec – jestli vůbec – pouze regionálního významu. A, jak to bývá, nejvíce těmi, kteří sami nemají na to, aby mohli někoho hodnotit.
Příbram /70 LET OD OSVOBOZENÍ - 2. část/ - Podepsání kapitulace nacistickým Německem s platností od půlnoci 8. května 1945 neznamenalo automaticky okamžité ukončení bojových akcí na všech frontách starého kontinentu. Význam bitvy u Slivice na Příbramsku z 11. na 12. května 1945 je umocněn tím, že se jí zúčastnili proti nepřátelskému uskupení hitlerovské branné moci nejen dobrovolníci z řad domácího hnutí odporu a sovětští partyzáni, ale též jednotky tří ukrajinských frontů (1., 2. a 4. UF) v součinnosti s 3. americkou armádou.
Příbram – V prostorách dolu Vojtěch na Březových Horách v Příbrami je od 5. května nová výstava při příležitosti 70. výročí konce 2. světové války. Výstava dokumentuje poslední dny 2. světové války v Evropě a v našem regionu. Součástí expozice jsou panely s dobovými fotografiemi, z nichž některé nebyly nikdy zveřejněny.
Praha – Účast, či neúčast prezidenta Miloše Zemana na oslavách 70 let od konce 2. světové války v Moskvě není pro většinu Čechů až tak burcující, jak by se mohlo zdát.Podle včera zveřejněného průzkumu agentury Phoenix research je česká veřejnost při hodnocení prezidentovy cesty spíše rozpolcená: 26 procentům je prezidentská účast lhostejná, stejný počet respondentů (26 procent) neumí odpovědět na otázku, co jim případně na cestě do Moskvy vadí.
Paříž - Francouzská nacionalistická strana Národní fronta (FN) dnes pozastavila členství svému spoluzakladateli a dlouholetému předsedovi Jean-Marie Le Penovi. O vyloučení svého čestného předsedy rozhodlo vedení strany, kterou nyní vede jeho dcera Marine Le Penová, informovala agentura AFP.
Olomouc – Když se dozvěděli, že mají mezi sebou udavače, sepsali kódovanou zprávu, kterou předali šestnáctiletému odbojáři, Leopoldu Färberovi. Mladík, kterému nikdo neřekl jinak než Hurvínek, sedl na kolo, zprávu schoval do řídítek a spěchal do vesnice Lipová na Prostějovsku.
Moskva - U příležitosti 70. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem oslavuje Rusko především válečné veterány. Mnoho z nich si ale roky stěžuje na život v chudobě a na šikanu úřadů. Frustrace válečných veteránů nepříjemně překvapila šéfa Kremlu Vladimira Putina. Kdy rudoarmějci konečně dostanou státem léta slibované byty, chtěl od něj během jeho výroční televizní debaty vědět jeden z řádem oceněných bývalých frontových vojáků z Vladimirské oblasti severovýchodně od Moskvy, napsala agentura DPA.
Uherský Brod – Osud rodiny Stratilovy, jejíž jméno se v Uherském Brodě neodmyslitelně pojí s Předbranským mlýnem, a jejich strádání za okupace představí beseda pedagožky uherskohradišťského gymnázia Miroslavy Polákové.
Kladensko – V těchto dnech si připomínáme významné výročí. V pátek 8. května uplyne 70 let od konce druhé světové války v Evropě. Co vše se v těchto posledních válečných dnech dělo v Kladně a jeho okolí? Jak lidé prožívali konec válečného teroru? Právě o tom vypovídá seriál, který pro čtenáře Kladenského deníku připravil historik a kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Karel Drvola. Další díl seriálu najdete v úterním vydání.
Benešovsko – Ani to, že za humny duněly výstřely zbraní Rudé armády, Američané stáli u Plzně a vůdce spáchal sebevraždu, neodradilo příslušníky německých ozbrojených složek, většinou členy nechvalně známých elitních jednotek SS, ale nejen je, od páchání těch nejbrutálnějších zločinů na civilním obyvatelstvu, stále ještě okupovaných Čech. Také na Benešovsku a v jeho blízkém okolí se některé z nich odehrály.
Úbislavice – Kupředu levá, kupředu levá, zpátky ni krok…píseň, která zůstala těm dříve narozeným vryta do paměti doprovázela recesistický prvomájový průvod.
Šumperk – Šumperská radnice včera představila druhé vydání publikace Miroslava Zapletala Na úsvitě svobody, která pojednává od bratrušovské tragedii z 31. března 1945. Útlá knížka poprvé vyšla v roce 1969. Nyní je k dispozici v nové grafické i redakční úpravě a je doplněná i o další obrazový materiál.
Praha - Radnice Dolních Chaber se, jak sama proklamuje, samozřejmě účastní výročních oslav druhé světové války. Nechce ale pořádat zbytečné okázalosti, ale naopak jasně a srozumitelně přiblížit hrůzy tehdejší doby.
Náchod - K příležitosti 70 let od konce 2. světové války představí v tomto týdnu seriál Náchodského deníku tři pohledy na konec války v Náchodě a okolí, a to sovětského a německého vojáka a náchodských občanů.
Praha - Do dávné historie se hasiči příliš často neohlížejí. Žijí spíš současností - byť jsou právem hrdi i na svou minulost: na činnost svých předchůdců (a mnohdy i předků). U dobrovolných sborů, jejichž členové v místě působení mnohdy patří k hybatelům veřejného dění, se pak často setkáme i s aktivním navazováním na staré tradice.
Brno - Pětice pyrotechniků z Brna má na starosti nálezy staré munice. Když někdo ale nastraží na Jižní Moravě bombu, musí k případu vyjet specialisté z Olomouce.
Příbram /70 LET OD OSVOBOZENÍ/ – Městečko Milín s osadou Slivice a přilehlým okolím, ležící ve středních Čechách asi 6 km jihovýchodně od Příbrami, se staly ve dnech 11.–12. května 1945 svědkem jedné z posledních významnějších vojenských operací 2. světové války v Evropě. Co tomu předcházelo?
„Albrechticko osvobodila Rudá armáda 5. května 1945," připomíná pomník na památníku padlých osvoboditelů, který je umístěn v parku Bedřicha Smetany v Městě Albrechticích.
Žacléř /FOTO/ - Němci zaujali pozice, moc dlouho ale žacléřské Rýchorské náměstí neudrželi. Společný útok ruských a polských vojáků je brzo zahnal na útěk.
Jemnice - Pilotu 313. československé letecké perutě Jaroslavu Hloužkovi bylo teprve dvaadvacet let, když byl jeho letoun dne 18. listopadu 1942 zasažen protiletadlovou palbou. Mladičký pilot byl těžce raněn a o chvíli později našel smrt ve vlnách kanálu La Manche. S osudem rodáka z Jackova i příběhy desítky dalších hrdinů se mohou lidé nyní seznámit v Jemnici.
Humpolec – Sedmdesáté výročí osvobození si připomenou také v Humpolci, a to dvěma květnovými výstavami v sálech tamního muzea a vzpomínkovou akcí, která připadá na pátek.