Přerov – První májové dny roku 1945 přinesly Přerovanům nejen euforii a naději z konce války, ale také tvrdý trest za ozbrojené povstání proti nacistické zlovůli. Právě v Přerově totiž dali lidé 1. května jako vůbec první v republice najevo svůj odpor proti Němcům.
Ústecký kraj - Po desítkách let vzpomínky na válku vzbuzují otázky, např. zda bylo nutné zničit koncem války v únoru 1945 Drážďany nebo v dubnu 1945 rozbombardovat střed Ústí nad Labem.
Nové Strašecí - Obyvatelé města si sedmdesáté výročí od konce druhé světové války připomněli už sedmého května u pomníku rudoarmějce na náměstí J. A. Komenského.
Děčín – Prakticky po celou druhou světovou válku se Děčínu válečné útrapy ve větším vyhnuly. Až v posledních dnech války, těsně před příchodem spojeneckých armád, zažil Děčín větší bojové operace.
Hradec Králové - V současné době už je mezi námi již velmi málo pamětníků, kteří v dospělém věku prožívali složitou dobu let 1938 až 1945, navíc tak aktivně jako on a jeho generace. Narodil se roku 1918 a o dvacet let později se stal studentem medicíny v Praze. Řeč je o primáři Václavu Dobiášovi, který zavzpomínal na dramata, která prožil za války.
Brno – Přestože Brňané se osvobození města dočkali už šestadvacátého dubna, válečné události tím neskončili. Než se dostalo město do původních kolejí jako před začátkem války, museli obyvatelé třeba odklízet trosky, pohřbívat mrtvé, ale řešili i problémy se zásobováním. Osvobození se citelně dotklo také brněnských Němců.
Brno /INFOGRAFIKA/ – Přestože Brňané se osvobození města dočkali už šestadvacátého dubna, válečné události tím neskončily. Než se dostalo město do původních kolejí jako před začátkem války, museli obyvatelé třeba odklízet trosky, pohřbívat mrtvé, ale řešili i problémy se zásobováním. Osvobození se citelně dotklo také brněnských Němců.
Kolín – Na oběti druhé světové války vzpomenuli Kolíňáci hned několika pietními akty. První se odehrály již 7. května, a sice na dvou místech: u památníků před kolínskou továrnou Draslovka, a na centrálním hřbitově u pomníku padlých vojáků.
Ottawa - Kanadský odvolací soud dnes i přes odpor vlády propustil na kauci Kanaďana Omara Khadra, který si odpykával osmiletý trest za zločiny během války v Afghánistánu. Informovala o tom stanice CBC. Khadr, kdysi nejmladší vězeň na americké základně Guantánamo na Kubě, tvrdí, že se k zločinům, za které byl odsouzen, doznal, aby se dostal z amerického vězeňského zařízení. Proti odsuzujícímu verdiktu se odvolal, na nový rozsudek tak po 13 letech za mřížemi vyčká na svobodě.
Liberec /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Oslavy konce druhé světové války vypukly v Liberci již ve čtvrtek 7. května před radnicí. Vedle odpoledního koncertu si Liberečané užili hlavní atrakci - seskok parašutistů přímo na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Program poté pokračoval projekcí dvou dokumentárních snímků v kině Varšava a autogramiádou plukovníka Stanislava Hněličky.
Velichovky - Vniknout hluboko za demarkační čáru do nepřátelského území, vyhledat velitele německých armád střed a předat mu zprávu o kapitulaci Německa. To byl rozkaz, který obdržela 7. května 1945 průzkumná jednotka 16. obrněné divize U.S. Army. Tuto extrémně nebezpečnou misi připomene v pátek a v sobotu skupina nadšenců ze stejnojmenného klubu.
Hradecko - Zámek Hrádek u Nechanic, jedna z nejpozoruhodnějších východočeských památek, se stal svědkem významných příběhů východočeské i evropské novodobé historie. Mezi nejdramatičtější kapitoly patří období 2. světové války a především její závěr.
Šumperk /70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Dobrovolný odchod ze života, aby zachránil své děti před koncentračním táborem. Tragickým činem vyřešil Ludwig Strassmann ze Šumperku v roce 1944 těžkou životní situaci, kterou mu připravila válka.
Benešov /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - „Památce 54 vojákům Rudé armády, kteří zahynuli při osvobozování Benešova od fašistických okupantů. Vděční občané. " Právě tento nápis nejdete nyní na jednom z pylonů u mausolea pod novým benešovským hřbitovem. Text se od doby předlistopadové nezměnil. Naopak sloup vztyčený nad samotnou stavbou mausolea zdobí místo pěticípé hvězdy český, dvouocasý lev.
Banja Luka – Bosenskosrbská policie ve středu při velké operaci proti islamistům podezřelým z teroristických aktivit zadržela tři desítky lidí. Oznámil to dnes ministr vnitra Republiky srbské (RS) Dragan Lukač, který zároveň důrazně odmítl obviňování ze strany bosňáckých (muslimských) politiků, že akce měla za cíl zastrašit Bosňáky, kteří se po válce vracejí do svých původních domovů na území nynější Republiky srbské.
Domažlice – Dobové fotky z konce druhé světové války i prvních svobodných dní ukazuje nová expozice v Muzeu Chodska, která byla otevřena v úterý odpoledne.
Křemže - Jazz, boogie-woogie, sokolovna nacpaná k prasknutí, čekuláda, Lucky Strike a cigarety, co voněly jako fíky. Také výborná zrnková káva, ohleduplnost a obrovská radost lidí. Na to vzpomíná pamětník Václav Daněk z Křemže.
Nejen města, ale také řada vesnic si letos připomíná 70. výročí ukončení druhé světové války. Mezi ty s nejpestřejším programem se bezesporu řadí Libhošť.
Moskva – V Moskvě se dnes koná generální zkouška sobotní vojenské přehlídky, která bude vrcholem ruských oslav 70. výročí konce 2. světové války. Přítomen je ministr obrany Sergej Šojgu. Přehlídky se zúčastní přes 16.000 vojáků a k vidění bude rozsáhlý arzenál včetně nejmodernějších tanků Armata. Jeden z nich měl při dnešním nácviku problém.
Šumperk /70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Šumperský rodák, kněz Roman Karl Scholz se v letech 1935 až 1938 politicky projevoval jako nacionální socialista. Zúčastnil se dokonce sjezdu NSDAP v roce 1936. Bližší seznámení s programem nacistické strany mu ale přineslo zklamání a rozhořčení. Nakonec se stal neohroženým bojovníkem proti Hitlerovi a nacismu. Zaplatil za to svým životem.
Červený Kostelec - V Červeném Kostelci si v pátek 8. května připomenou nejen 70. výročí konce 2. světové války, ale také statečné obyvatele, kteří pomohli v odboji proti nacistickým okupantům a zaplatili za to tím nejdražším svými životy.
Vyškov – Jeden s českou, druhý s vyškovskou a třetí s vlajkou Severoatlantické aliance. Pětice výsadkářů se ve čtvrtek dopoledne za pohledu stovek přihlížejících snesla na vyškovské Masarykovo náměstí, tři z nich navíc nebe symbolicky ozdobili vlajkami. Armáda České republiky totiž ve spolupráci s městem připravila u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války bohatý program pro veřejnost.
Velichovky - Vniknout hluboko za demarkační čáru do nepřátelského území, vyhledat velitele německých armád střed a předat mu zprávu o kapitulaci Německa. To byl rozkaz, který obdržela 7. května 1945 průzkumná jednotka 16. obrněné divize U.S. Army. Tuto extrémně nebezpečnou misi připomene v pátek a v sobotu skupina nadšenců ze stejnojmenného klubu.
Velichovky - Vniknout hluboko za demarkační čáru do nepřátelského území, vyhledat velitele německých armád střed a předat mu zprávu o kapitulaci Německa. To byl rozkaz, který obdržela 7. května 1945 průzkumná jednotka 16. obrněné divize U.S. Army. Tuto extrémně nebezpečnou misi připomene v pátek a v sobotu skupina nadšenců ze stejnojmenného klubu.
Náchod - „Gross-Rosen - Historie, která se nás týká". Putovní výstava s tímto názvem je nyní k vidění na náchodském náměstí. Výstavu k 70. výročí od konce 2. světové války připravili v loňském roce jako svou maturitní práci studenti Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí.
Bernardov - Druhá světová válka ovlivnila životy lidí po celém světě. Kutnohorsko nebylo žádnou výjimkou. Kutnohorský deník se každý týden bude snažit představit jeden příběh z doby druhé světové války.
Semily - Stejně jako v ostatních městech Česka i Semily se připojují k oslavám konce války. Již ve čtvrtek bude slavnostní „derniérou" v Muzeu a pojizerské galerii Semily zakončena výstava s názvem Semily 1945.