
Pardubicko si připomnělo 70 let konce druhé světové války
Pardubice/Sezemice - V Sezemicích vzpomínali hrdiny dvou válek. V Pardubicích vzdali čest památce padlých na Zborovském náměstí.
Pardubice/Sezemice - V Sezemicích vzpomínali hrdiny dvou válek. V Pardubicích vzdali čest památce padlých na Zborovském náměstí.
Krnsko - Fotbalistky Boleslavi a Hradiště si to rozdají v přímém souboji o první místo.
Také v Krnově si místní občané a pamětníci připomněli, že už uplynulo sedm desetiletí od okamžiku, kdy vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace německých ozbrojených sil a v Evropě skončila válka.
Zasloužené pocty se dostalo u příležitosti sedmdesátého výročí vítězství nad nacismem Petru Beckovi, veteránovi druhé světové války, a Jarmile Pösslové, pomáhající za války partyzánům.
Vážený pane prezidente,myslím, že už vím, o čem si v sobotu večer budete v té Moskvě povídat s panem Putinem: jako známý hledač historické pravdy mu jistě chcete říct, že když si Rusko připomíná konec války o den později než ostatní svět, je to také proto, aby se nemuselo postavit čelem k vlastním zvěrstvům v letech 1939-41.
Olomouc – Originální přestavení Tisíc a jedna Olomouc v pátek odstartovalo festival Divadelní Flora. Konalo se na několika místech přímo v historickém centru města a jeho diváci se ocitli v rolích herců.
Tak jako na mnoha jiných místech České republiky i v Odrách si připomněli konec II. světové války a osvobození města.
Svratka – Potrhaný padák majora Orla, originální dobové plakáty německé propagandy, dokumenty a zprávy hlídek, fotografie, ale také neotevřené krabice se sušeným mlékem či džusem. To a mnoho dalšího je k vidění až do konce října v muzeu ve Svratce. V pátek tam začala výstava k 70. výročí konce války v Evropě nazvaná Svratecko ve stínu hákového kříže.
Jičínsko - Každý týden se setkáváte s názory našich respondentů na aktuální otázky, které hýbou regionem i Českou republikou. Do víkendové poroty tentokrát „pomyslně" zasedli Bohdan Čančík, Jaroslava Komárková, Aleš Hlawatschke a Šárka Šandová..
Havlíčkův Brod – Celých sto let oslaví na podzim jeden z nejstarších válečných hrdinů Imrich Gablech z Havlíčkova Brodu.
Nejen města, ale také obce si připominají kulaté výročí od ukončení druhé světové války.
Brtnice - Česnekova stodola v Brtnici se stala místem, které bude navždy spjaté s koncem druhé světové války. Jen několik dní před příchodem osvobozujících ruských vojsk zde přišli při přestřelce o život čtyři místní muži. Konec války se zde nesl v podobném duchu jako v jiných městech regionu.
Omlenička - /OBRAZEM/ Dlouhou třešňovou alejí kráčeli Omleničtí s věncem k hrobu a pomníku nade vsí u lesa.
Brno /FOTOGALERIE/ – Na sedmdesáté výročí konce války v Evropě vzpomněli v pátek po jedné hodině odpoledne lidé při pietním aktu u pomníku Rudé armády na Moravském náměstí. U pomníku vlály vlajky Ruska, Slovenska, Ukrajiny a Česka a zněly také hymny těchto zemí.
Rakovnicko - Už je tomu sedmdesát let, co skončila druhá světová válka. Jako jedna z klíčových událostí národních dějin na sebe poutá mnoho pozornosti. Historické bádání doposud nevyčerpalo ani nepostihlo události v plné šíři a celou složitost dějů a lidských životů účastníků války.
Boskovice /REPORTÁŽ/ – Sedmiletý Ladislav Bačovský z Rájce-Jestřebí pod dohledem svého tatínka usedá do kokpitu letounu Spitfire, kterým za druhé světové války létali piloti britského Královského letectva. Věrná maketa letounu stojí na Masarykově náměstí v Boskovicích a jeho prohlídka je součástí programu, který město ve spolupráci s řadou partnerů připravilo k oslavám sedmdesátého výročí konce druhé světové války.
Ledce – Narodila jsme se v roce 1935 a tak mi bylo deset let, když válka skončila. Byla jsem už ale dost velká na to, abych si něco pamatovala. Protože jsem se narodila v Ledcích a v té době tu žila, mám vzpomínky na konec války právě zde.
Tisová, Vysoké Mýto - Čtenář Deníku, který prožil válku jako školák, se podělil o osobní vzpomínky.
Terezín, Mostecko – V Památníku Terezín bude 17. května každoroční tryzna. Pojedou na ni i zástupci Mostecka, například členové místní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu. Památník Terezín navštíví ročně víc než 200 000 lidí, většinou zahraničních turistů. V loňském roce jich bylo přes čtvrt milionu. Správci pokračují v odstraňování škod, které památník utrpěl při povodních v roce 2013.
Kolín – Nahlédnout do každodenní práce záchranářů, policistů a hasičů měli šanci návštěvníci tradičního Dne záchranářů. Ten se odehrál hned na několika lokalitách, a sice na Karlově náměstí, Kmochově ostrově, střelnici a bývalém vojenském areálu v Třídvorské ulici.
Beroun – Konec druhé světové války si v Berouně připomněli nejen místní.
Žatec - Vzpomínkové setkání se konalo tradičně už den před samotným svátkem.
Jižní Čechy - Osobnosti jihočeské politiky a společenského života se zamýšlejí nad výročím konce 2. světové války.
Brtnice - Česnekova stodola v Brtnici se stala místem, které bude navždy spjaté s koncem druhé světové války. Jen několik dní před příchodem osvobozujících ruských vojsk zde přišli při přestřelce o život čtyři místní muži. Konec války se zde nesl v podobném duchu jako v jiných městech regionu.
Hronov - Pamětníků, kteří zažili útrapy 2. světové války stále ubývá. S jednou z těch, která poznala toto období z obou stran, se podařilo Deníku hovořit. Přes počáteční rozpaky se nakonec rozpovídala. A z jejích zážitků šel nakonec mráz po zádech i po sedmdesáti letech.
/FOTOGALERIE/ V Dobré si v pátek připomněli 70. výročí konce druhé světové války. Oslavy po celý den probíhaly v areálu Sport Relax Clubu, kde pořadatelé připravili zajímavý program.
/FOTOGALERIE/ U kruhového objezdu na porubské Hlavní třídě se v pátek konal tradiční den s historickou vojenskou technikou. Unikátní vozidla přišly obdivovat stovky lidí. Nenudili se ani nejmenší, kteří se mohli posadit za jejich volant.
Přerovsko/Hranicko - Do osvobozovacích bojů na konci války na střední Moravě se zapojilo několik vojenských složek Rudé armády, Rumunská královská armáda a v konečné fázi i jednotky 1. československého armádního sboru. Podívejte se na archivní fotky z května 1945 z řady míst v regionu.
Blansko, Letovice /FOTOGALERIE/ – Česká státní hymna a další skladby v podání Dechové hudby Blansko, věnce, kytice. Účast zástupců města, skautů, Českého svazu bojovníků za svobodu i zástupců Vojenského sdružení rehabilitovaných. Blanenští vzpomněli sedmdesáté výročí konce druhé světové války v pátek dopoledne u památníku Rudoarmějce. Proslov měl starosta Blanska Ivo Polák, který v něm mimo jiné vzpomněl blanenské oběti války.
Kyjev – Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk dnes u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války obvinil Rusko ze zločinné politiky. Podle médií Moskvě vyčetl, že dává hlavní zásluhu za vítězství nad nacismem jen Rusům a že nyní vede v Donbasu válku proti sousední Ukrajině.
Havlíčkův Brod – Celých sto let oslaví na podzim jeden z nejstarších válečných hrdinů Imrich Gablech z Havlíčkova Brodu.
Karlovy Vary - Jeden z největších nálezů nevybuchlé munice. To ve středu ohlásili karlovarští policisté. Ty na Vítkovu horu zavolal 41letý milovník přírody, který zde byl na procházce.
Liberec - Je 7. května 1945. Den před oficiálním ukončením 2. světové války opouští Konrad Henlein Liberec. Ještě před tím vyzval prostřednictvím rozhlasu německé obyvatele Liberce, tehdy Reichenbergu, ke klidu a rozvaze v projevu Apel ve vážné hodině.
Louny - Právě dnes, 8. května, uplynulo rovných 70 let od konce druhé světové války.
Nová Paka – Pro připomenutí sedmdesát let od konce světové války zalistoval Jaroslav Vágenknecht v novopacké kronice, abych oživil hektické události posledních dnů války v Nové Pace.
Berlín/Paříž/Washington – Svět si dnes připomínal konec druhé světové války, oslavy se konaly v Evropě i za oceánem. Předseda německého parlamentu Norbert Lammert při této příležitosti poděkoval těm, kdo ukončili vládu nacistického teroru. Na zvláštním zasedání Spolkového sněmu ocenil, že sousedé Německa byli po válce ochotni se s jeho zemí usmířit. Francouzský prezident François Hollande zase označil vítězství z 8. května 1945 za vítězství ideálu nad totalitní ideologií.
Tisová - Čtenář Orlického deníku, který prožil válku jako školák, se podělil o osobní vzpomínky.
Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ - V posledních dnech druhé světové války nezaznamenávali lidé v Rožnově pod Radhoštěm, kromě zvýšeného pohybu ustupujících vojsk, nic mimořádného. Neplatila ani žádná zvláštní opatření.
Kroměřížsko – Celé Česko si připomíná 70. výročí konce druhé světové války 8. května, kroměřížský region se ale jak známo osvobození dočkal už ve dnech 4. až 6. května 1945: a klíčový podíl na tom měla rumunská armáda.
Slovácko /FOTOGALERIE/ – Téměř třítýdenní urputné boje předcházely vítězné chvíli, než ruská a rumunská vojska na Slovácku před 70 lety donutila německé okupační jednotky definitivně z našeho regionu prchat směrem na západ.
Teplice V Regionálním muzeu v Teplicích můžete navštívit výstavu k 70. výročí ukončení 2. světové války.
Holýšov – Z belgických veteránů druhé světové války, kteří osvobodili Holýšov, navštívil letos město již pouze jediný – Louis Gihoul.
Chrudim - Ve středu uplynulo sedmdesát let od chvíle, co měl teprve dvacetiletý Oldřich Říha zneškodnit pancéřový vlak,který byl vypravený z Chrudimě na potlačení povstání v Praze.
Praha – Zástupci osmi vzdělávacích organizací představili na tiskové konferenci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) způsoby, kterými chtějí zvýšit historickou gramotnost na školách. Při příležitosti 70. výročí konce druhé světové války se podle ÚSTR zvedla vlna zájmu o válečná témata, ale současná výuka na školách prý není schopna reagovat na aktuální společenskou diskusi.
Olomouc - Závěrečné boje o Olomouc propukly v neděli 6. května roku 1945, během následujících dvou dní urputných a místy krvavých střetů bylo město osvobozeno. Ve středu 9. května se Olomouc konečně svobodně nadechla.
Kyjev – Ukrajinská kontrarozvědka SBU si předvolala k výslechu vedoucí představitele firem nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova kvůli podezření z financování nedávných protestů horníků v Kyjevě. Oznámil to ve čtvrtek náčelník SBU Valentyn Nalyvajčenko.
Westerplatte (Polsko) - Desítka vysokých politických představitelů v čele s polským prezidentem Bronislawem Komorowským a českým prezidentem Milošem Zemanem se v noci na dnešek podle polských médií zúčastnili pietního aktu na gdaňském poloostrově Westerplatte. Zde v roce 1939 padly během útoku nacistického Německa na Polsko první výstřely druhé světové války.
Třebíčsko - Sedmého května roku 1945 byl konec války téměř na dosah. Německá delegace dokonce ten den podepsala ve francouzské Remeši před západními mocnostmi bezpodmínečnou kapitulaci. Válka však ještě neskončila. Naopak. Rudá armáda spustila velkou ofenzivu a sovětské bomby si vyžádaly v posledních dnech, 7. a 8. května desítky lidských životů také v obcích a městech na Třebíčsku.
Prostějov- Sedmdesáté výročí si mohou připomenout obce na Prostějovsku a také Prostějov od skončení druhé světové války v oblasti. Až do začátku května 1945 se totiž v okolí města bojovalo. Samotný Prostějov se přitom nestal městem na frontě, nacházel se pouze v jeho blízkosti. Přes město se tak pouze stahovaly kolem osmého a devátého května německé jednotky směrem na západ. „Na Prostějovsku se skutečně střílelo až do samotného konce války," potvrdil historik Václav Horák z Muzea a galerie Prostějov.
Hranice – Blížil se konec války. Přibližování Sovětské armády vedlo k narůstání protinacistického odporu. Nejznámější diverzní akcí partyzánů, skrývajících se v lesích na Hranicku, bylo odpálení výbušné nálože v černotínské skalní soutěsce 18. dubna 1945. Akci provedli partyzáni ze skupiny, vedené nadporučíkem P. Moskalenkem. Nálož zničila nákladní vlak s municí, pohonnými hmotami a dalším válečným materiálem a na jeden den přerušila železniční spojení na nynější železniční trati č. 280.