Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Seriál: Konec druhé světové války na Kladensku, první díl

Kladensko – V těchto dnech si připomínáme významné výročí. V pátek 8. května uplyne 70 let od konce druhé světové války v Evropě. Co vše se v těchto posledních válečných dnech dělo v Kladně a jeho okolí? Jak lidé prožívali konec válečného teroru? Právě o tom vypovídá seriál, který pro čtenáře Kladenského deníku připravil historik a kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Karel Drvola. Další díl seriálu najdete v úterním vydání.

Zločiny Němců z konce války zasáhly i lidi z Podblanicka

Benešovsko – Ani to, že za humny duněly výstřely zbraní Rudé armády, Američané stáli u Plzně a vůdce spáchal sebevraždu, neodradilo příslušníky německých ozbrojených složek, většinou členy nechvalně známých elitních jednotek SS, ale nejen je, od páchání těch nejbrutálnějších zločinů na civilním obyvatelstvu, stále ještě okupovaných Čech. Také na Benešovsku a v jeho blízkém okolí se některé z nich odehrály.

Knížka připomíná zavražděné vlastence

Šumperk – Šumperská radnice včera představila druhé vydání publikace Miroslava Zapletala Na úsvitě svobody, která pojednává od bratrušovské tragedii z 31. března 1945. Útlá knížka poprvé vyšla v roce 1969. Nyní je k dispozici v nové grafické i redakční úpravě a je doplněná i o další obrazový materiál.

Radnice si připomenou konec druhé světové války

Praha - Radnice Dolních Chaber se, jak sama proklamuje, samozřejmě účastní výročních oslav druhé světové války. Nechce ale pořádat zbytečné okázalosti, ale naopak jasně a srozumitelně přiblížit hrůzy tehdejší doby.

Německý důstojník: Davy na nás házely kameny

Náchod - K příležitosti 70 let od konce 2. světové války představí v tomto týdnu seriál Náchodského deníku tři pohledy na konec války v Náchodě a okolí, a to sovětského a německého vojáka a náchodských občanů.

Proč slaví hasiči svátek na Květoslava?

Praha - Do dávné historie se hasiči příliš často neohlížejí. Žijí spíš současností - byť jsou právem hrdi i na svou minulost: na činnost svých předchůdců (a mnohdy i předků). U dobrovolných sborů, jejichž členové v místě působení mnohdy patří k hybatelům veřejného dění, se pak často setkáme i s aktivním navazováním na staré tradice.

Milín byl svědkem jedné z posledních bitev 2. světové války v Evropě

Příbram /70 LET OD OSVOBOZENÍ/ – Městečko Milín s osadou Slivice a přilehlým okolím, ležící ve středních Čechách asi 6 km jihovýchodně od Příbrami, se staly ve dnech 11.–12. května 1945 svědkem jedné z posledních významnějších vojenských operací 2. světové války v Evropě. Co tomu předcházelo?

Mezi zajímavosti patří hřbitov

Moravská Třebová –  K atraktivním místům pro turisty nemusí patřit jen hrady, zámky nebo galerie. Umění lze hledat také mezi hroby

Výstava v Jemnici představuje příběhy bojovníků za svobodu

Jemnice - Pilotu 313. československé letecké perutě Jaroslavu Hloužkovi bylo teprve dvaadvacet let, když byl jeho letoun dne 18. listopadu 1942 zasažen protiletadlovou palbou. Mladičký pilot byl těžce raněn a o chvíli později našel smrt ve vlnách kanálu La Manche. S osudem rodáka z Jackova i příběhy desítky dalších hrdinů se mohou lidé nyní seznámit v Jemnici.

Vzpomenou na padlé

Humpolec – Sedmdesáté výročí osvobození si připomenou také v Humpolci, a to dvěma květnovými výstavami v sálech tamního muzea 
a vzpomínkovou akcí, která připadá na pátek.

Kluby vojenské historie předvedly konec války

Příbram – Kdo chtěl vidět, jak se bojovalo před 70 lety o naši republiku, mohl přijít v sobotu odpoledne na Březové Hory. Kluby vojenské historie věrohodně předvedli scénu z posledních válečných událostí se vším všudy.

Osvobození? Spíš pouť. Konec války připomene zpěvák Maxa

Hradec Králové - Když 8. května před 70 lety projížděl Hradcem konvoj vojenské americké mise, který jel do štábu Schörnerovy armády ve Velichovkách, Němci město vyklidili bez boje a odporu. O den později do východočeské metropole dorazily ruské jednotky, které přivítaly rozjásané davy. Stovky lidí tehdy zaplnily ulice města, mávaly rozkvetlými šeříky a zdravily se s vojáky.

O víkendu zachránili v mořích přes 5800 migrantů, 10 ale zahynulo

Řím/Atény - Více než 5800 ilegálních migrantů zachránily za dva víkendové dny především italské a řecké pobřežní stráže ve Středozemním a Egejském moři. Deset lidí ale nebezpečnou cestu za vysněnou lepší budoucností zaplatilo životem. S odvoláním na informace úřadů obou zemí a Libye o tom informovala média, podle nichž další záchranné operace pokračují.

Vzpomínkové akce v Habrovanech si užily i děti. Třeba na minovém poli

Habrovany /FOTOGALERIE/ – Výbuch, který v jeden z posledních dubnových dní roku 1945 ohlušil Habrovany, předtím, než do vesnice dorazili vojáci Rudé armády, nezůstal pouze v paměti několika starších obyvatel a lidí z okolí. Sověti tehdy při ostřelování zasáhli vagón plný munice. Málokdo to možná dodnes tušil, ale zbylo po něm i několik fyzických pozůstatků. Třeba kus vagónové váhy. Ten a mnoho dalších artefaktů vystavených v habrovanském obecním domě jsou však pouhým předkrmem v nabídce Vzpomínkových akcí na osvobození vesnice koncem druhé světové války.

VIDEO: Sláva, je konec války!, radovali se Přerované

Přerov – Vojáci 1. čs. armádního sboru, kteří osvobodili několik desítek moravských měst a vesnic, do „operačního cíle Přerov" nikdy nedorazili. Zastavily je boje v nedalekém Břestu. Atmosféru osvobození si užili o sedmdesát let později alespoň účastníci „Cesty vítězství," která putuje po stopách hrdinů ze slovenského Pováží přes Moravu až do Prahy.

Arménský historik: Evropané, hrozí vám osud ztracené civilizace

Slovácko /ROZHOVOR/ - Jakmile na Blízkém Východě začala čím dál bezohledněji expandovat organizace, která si říká Islámský stát, bylo mi jasné, že se budu muset se čtenáři Deníku podělit o pohled na to, jak velké nebezpečí to může znamenat pro nás. Rozhodl jsem se proto oslovit člověka, který se narodil na samé hranici třeskutých konfliktů islámské a křesťanské kultury, v Náhorním Karabachu. Národností je Armén, ale už 25 let žije s manželkou a dcerou na Slovácku v Horním Němčí, na úpatí Bílých Karpat, kam se oženil.

Turistický rok letos bude patřit Felixi Holzmannovi

Litoměřice – Litoměřice letos budou patřit komikovi s nezaměnitelným hlasem i vzhledem, jehož poznávacím znamením byly brýle a takzvaný tralaláček, známému rodákovi Felixi Holzmannovi. Výstavu věnovanou jeho osobnosti lidé budou moci poprvé zhlédnout v pondělí 4. května.

Slavnosti svobody v Plzni vyvrcholily velkou přehlídkou

Plzeň /FOTOGALERIE/ – Víc než hodinovou velkou přehlídkou Convoy od Liberty, kterou dnes podél zhruba dvoukilometrové trasy po hlavní plzeňské Klatovské třídě sledovaly desetitisíce lidí s americkými, českými a belgickými vlajkami, vyvrcholil víkendový program Slavností svobody. Potleskem a pokřikem davy vítaly přes 300 kusů historické i současné vojenské techniky, pochodující pěšáky i nízké přelety stíhaček gripen a armádního dopravního letounu Airbus A319 CJ.

Zeman chce s Putinem mluvit o pohledávkách a chválit Porošenka

Praha – Pokud se prezident Miloš Zeman při nadcházející návštěvě Moskvy setká s ruským protějškem Vladimirem Putinem, chce s ním mluvit o ekonomických vztazích a nesplacených pohledávkách českých firem v Rusku. Přijde-li řeč na Ukrajinu, plánuje pochválit poslední kroky prezidenta Petra Porošenka. Zeman to řekl dnes v rozhovoru pro server blesk.cz.

Z rybníka odvážejí tuny bahna

Jesenice – Kompletní rekonstrukce se dostalo rybníku Zbořený v revíru členů Základní organizace Českého rybářského svazu Jesenice.

Jižní brána do Brna? To je urbanistický guláš, říká architekt Ruller

Brno /ROZHOVOR/ - Za války ho před střepinami bomb zachránila plechová vana, kvůli nedorozumění na něj mířily samopaly rudoarmějců. Brněnský architekt Ivan Ruller má za sebou pohnuté zážitky. Příští rok oslaví devadesátiny, přesto si najde čas na výuku mladých nástupců na brněnské fakultě architektury či k debatám o urbanistické budoucnosti jeho rodného města. Brnu podle něj chybí zejména útvar hlavního architekta. „Není to úřad, ale poslání," tvrdí autor chrámu brněnských hokejových fanoušků Komety, haly Rondo.

OBRAZEM: Ocenění válečných veteránů

Na fryštátském zámku předal v neděli primátor města Tomáš Hanzel při příležitosti 70. výroční osvobození města pamětní medaile zastupitelstva města sedmi účastníkům II. světové války. 

Francouzské vojsko dobylo dřevohostický zámek. Podívejte se

Dřevohostice – Střelba a vojenské rozkazy. Sobotní otevření zámku v Dřevohosticích se neslo v duchu napoleonských válek. Zhruba 150 návštěvníků bylo svědky válečné scény dobytí hradu, ale také ukázky fungování vojenského lazaretu.

V Litvínově bude nová školka. Zaměří se na osobnost dítěte

Litvínov – Rozvoj tvořivosti, vlídné povzbuzování nebo zohlednění potřeb každého dítěte. Znaky charakteristické pro waldorfskou pedagogiku. Zařízeních, které razí tento v České republice stále ještě poměrně neznámý směr vzdělávání, postupně přibývá. Jedno takové bude za pár měsíců i v Litvínově. Waldorfská mateřská škola začne fungovat v září. Její kapacita bude pětadvacet dětí. 

Plzeň tleskala osvoboditelům

Plzeň – Tradiční Convoy of Liberty sledovaly na Klatovské třídě tisíce lidí, v čele přehlídky pochodovali zpívající vojáci.

Ve Vrchoslavicích si konec druhé světové války připomněli čtením

Vrchoslavice – Jaro 1945 si v sobotu připomněli lidé ve Vrchoslavicích. V místní faře zavzpomínali na události z konce druhé světové války netradičním způsobem. Mladí i staří obyvatelé Vrchoslavic se totiž mohli seznámit s realitou dubna a května před sedmdesáti lety pomocí čtení. Z úst kronikářky Aleny Palíškové si tak mohli poslechnout vzpomínky, strasti i radosti dětí, které prožily závěr války právě v obci nedaleko Němčic nad Hanou.

Kateřina z Ludanic provedla zájemce Lipníkem

Lipník nad Bečvou – Zahájení turistické sezony v Lipníku nad Bečvou příliš nepřálo páteční počasí, i přesto do ulic vyrazily průvodkyně v kostýmech Kateřiny z Ludanic a její služebné Anežky.

Vzpomínkové akce v Habrovanech si užily i děti. Třeba na minovém poli

Habrovany /FOTOGALERIE/ – Výbuch, který v jeden z posledních dubnových dní roku 1945 ohlušil Habrovany, předtím, než do vesnice dorazili vojáci Rudé armády, nezůstal pouze v paměti několika starších obyvatel a lidí z okolí. Sověti tehdy při ostřelování zasáhli vagón plný munice. Málokdo to možná dodnes tušil, ale zbylo po něm i několik fyzických pozůstatků. Třeba kus vagónové váhy. Ten a mnoho dalších artefaktů vystavených v habrovanském obecním domě jsou však pouhým předkrmem v nabídce Vzpomínkových akcí na osvobození vesnice koncem druhé světové války.

Nesmíme na ně zapomenout, bojovali za nás

Liberecko - /ROZHOVOR/ Tisíce mužů a žen odešly po roce 1939 bojovat za svobodné Československo do zahraničí. Po osudech těchto většině lidí neznámých hrdinů pátrá Milan Votava z Hejnic.

OBRAZEM: U chodovské školy se střílelo. Jako před sedmdesáti lety

Praha - V rámci oslav 70 let od konce druhé světové války se znovu střetli pražští povstalci s armádou nacistického Německa. V sobotu se na místě před bývalou starochodovskou školou uskutečnila historická rekonstrukce bojů, při kterých před sedmi desítkami let padlo na 40 lidí a desítky jich bylo zraněno. Akci si nenechala ujít asi tisícovka lidí.

Stříkačku vysvětili dobrovolní hasiči až po konci války

Chotýčany - Chotýčanská knihovna hostí u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války zajímavou výstavu, která ukazuje střípky ze života v této vesnici v době války. Připravil ji místní kronikář Viktor Toms. Světový konflikt narušil běžný život v Chotýčanech. Po osvobození už byl čas obnovit tradici slavností.

Jižní brána do Brna? To je urbanistický guláš, říká architekt Ruller

Brno /ROZHOVOR/ - Za války ho před střepinami bomb zachránila plechová vana, kvůli nedorozumění na něj mířily samopaly rudoarmějců. Brněnský architekt Ivan Ruller má za sebou pohnuté zážitky. Příští rok oslaví devadesátiny, přesto si najde čas na výuku mladých nástupců na brněnské fakultě architektury či k debatám o urbanistické budoucnosti jeho rodného města. Brnu podle něj chybí zejména útvar hlavního architekta. „Není to úřad, ale poslání," tvrdí autor chrámu brněnských hokejových fanoušků Komety, haly Rondo.