Červený Kostelec - V Červeném Kostelci si v pátek 8. května připomenou nejen 70. výročí konce 2. světové války, ale také statečné obyvatele, kteří pomohli v odboji proti nacistickým okupantům a zaplatili za to tím nejdražším svými životy.
Vyškov – Jeden s českou, druhý s vyškovskou a třetí s vlajkou Severoatlantické aliance. Pětice výsadkářů se ve čtvrtek dopoledne za pohledu stovek přihlížejících snesla na vyškovské Masarykovo náměstí, tři z nich navíc nebe symbolicky ozdobili vlajkami. Armáda České republiky totiž ve spolupráci s městem připravila u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války bohatý program pro veřejnost.
Velichovky - Vniknout hluboko za demarkační čáru do nepřátelského území, vyhledat velitele německých armád střed a předat mu zprávu o kapitulaci Německa. To byl rozkaz, který obdržela 7. května 1945 průzkumná jednotka 16. obrněné divize U.S. Army. Tuto extrémně nebezpečnou misi připomene v pátek a v sobotu skupina nadšenců ze stejnojmenného klubu.
Velichovky - Vniknout hluboko za demarkační čáru do nepřátelského území, vyhledat velitele německých armád střed a předat mu zprávu o kapitulaci Německa. To byl rozkaz, který obdržela 7. května 1945 průzkumná jednotka 16. obrněné divize U.S. Army. Tuto extrémně nebezpečnou misi připomene v pátek a v sobotu skupina nadšenců ze stejnojmenného klubu.
Náchod - „Gross-Rosen - Historie, která se nás týká". Putovní výstava s tímto názvem je nyní k vidění na náchodském náměstí. Výstavu k 70. výročí od konce 2. světové války připravili v loňském roce jako svou maturitní práci studenti Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí.
Bernardov - Druhá světová válka ovlivnila životy lidí po celém světě. Kutnohorsko nebylo žádnou výjimkou. Kutnohorský deník se každý týden bude snažit představit jeden příběh z doby druhé světové války.
Semily - Stejně jako v ostatních městech Česka i Semily se připojují k oslavám konce války. Již ve čtvrtek bude slavnostní „derniérou" v Muzeu a pojizerské galerii Semily zakončena výstava s názvem Semily 1945.
Milevsko – I Milevské muzeum si připomíná 70. výročí konce druhé světové války. Ve čtvrtek 8. května tu začala výstava Když utichla děla…, která potrvá do 6. září a tentokrát nebude zahájena vernisáží.
Chrudimsko - V Třemošnici, Proseči nebo ve Skutči už tamní vedení uctilo památku padlých během druhé světové války a k pietním místům položilo květiny a věnce. Pietní akty se však uskuteční i v dalších obcích na Chrudimsku.
Rožnov pod Radhoštěm – Obce Hážovice a Tylovice, které jsou dnes městskými částmi Rožnova pod Radhoštěm, byly osvobozeny 4. května odpoledne. Samotné město Rožnov pak ruští vojáci po urputných bojích osvobodili v ranních hodinách 6. května 1945.
Dolní Bousov - Byla sobota, 5. května 1945, krátce po poledni. Rozhlas akorát odvysílal výzvu zahájení povstání proti německým okupantům v Praze. To však nenechalo klidným místního obyvatele Čepa. Okamžitě se vydává za doktorem Vaňkem s tím, že je čas vyhnat Němce ze zdejšího cukrovaru. Toho času sloužil jako velký sklad použitého vojenského šatstva a dalšího výstrojního materiálu.
Nové Město nad Metují, Náchod - Ohňostroje, pietní akty i světová letecká akrobacie připomenou v Novém Městě nad Metují a v Náchodě 70 let od konce 2. světové války.
Mladoboleslavsko - Na Mladoboleslavsko dorazili sovětští vojáci. Na snímcích zleva dolů: tanky projíždějí hlavní ulicí v Brodcích, osvoboditelé se nechávají fotografovat v Dolním Bousově, sovětská kolona projíždí přes mnichovohradišťské náměstí, Boleslaváci vítají sověty na Výstavišti, lidé se přišli podívat na kráter, který vyhloubila puma svržená 9. května, vedle zdi zahrady mnichovohradišťského zámku, sovětské tanky na boleslavském náměstí Míru
Vitějovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Výjimečné setkání se uskutečnilo v úterý na vitějovické křižovatce. Právě tam se na konci druhé světové války setkali zástupci pěti armád. Sedmdesát let po válce se na stejné místo vypravili ruští kozáci a členové motorkářského klubu Noční Vlci.
Praha – Česká armáda má 11 nových plukovníků. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář je jmenoval na dnešním slavnostním aktu v pražském Domě armády. Při této příležitosti také 34 zaměstnancům armády udělil odznak armády za zásluhy II. a III. stupně.
Mokré – Památku padlých vojáků za II. světové války uctí v pátek 8. května také v Mokrém. Místní knihovna U Mokřinky se otevře veřejnosti, příchozí zde zavzpomínají také na kronikáře Stanislava Baše a příslušníka RAF Václava Valeše. Výstavu rodinných dokumentů můžete vidět od 8. do 15. května.
Jablonec n. N. - Slavnostní pietní program začal na hlavním městském hřbitově v Jablonci nad Nisou, kde přítomní formou tiché vzpomínky a položením květin u Hrobu rudoarmějců uctili památku padlých vojáků.
Liberec, Jablonec n. N. - Působí u 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec. Knězem Římskokatolické církve je od roku 2005. Mše celebruje i na Jablonecku, například tu na Štědrý večer.
Sázava – Na již pátý ročník Květinového dne se mohou v sobotu 9. května těšit návštěvníci Sázavského kláštera. Začíná v 10 hodin a jeho hlavním tématem budou opět nejen květiny, ale také tradiční rukodělné řemeslo. Letos ve znamení gotiky, stoleté války mezi Francouzi a Angličany a osobnosti Johanky z Arku.
Benešov – „Památce 54 vojákům Rudé armády, kteří zahynuli při osvobozování Benešova od fašistických okupantů. Vděční občané. " Právě tento nápis nejdete nyní na jednom z pylonů u mausolea pod novým benešovským hřbitovem. Text se od doby předlistopadové nezměnil. Naopak sloup vztyčený nad samotnou stavbou mausolea zdobí místo pěticípé hvězdy český, dvouocasý lev. Jenže informace o obětích konce války v řadách Rudé armády (RA) zahynulých při osvobozování Benešova, je potřeba vysvětlit.
Doubice - Minulý týden jsme si připomněli, že "1. máj" (Svátek práce) se zrodil v USA, nikoli v Sovětském svazu… Tento týden si připomeneme závěr II. světové války.
Bruntál – S osudem slovenského hrdiny v boji proti fašismu Karola Pajera seznamuje výstava na zámku v Bruntále. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v novém výstavním prostoru, v kočárovně.
Jičín – Knihovna Václava Čtvrtka si konec nejhoršího konfliktu v lidských dějinách připomíná výstavou fotografií. Sestavila ji z různých zdrojů, zvláštní poděkování ale patří Aleně Krausové, manželce generála Stanislava Krause, který se mimo jiné zúčastnil bitev o severoafrický přístav Tobruk.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Povstání českého lidu v květnu 1945 je považováno za největší české ozbrojené vystoupení v boji proti nacismu. Zároveň však patřilo i k událostem, které v pozdějších letech nejvíce zneužívala a deformovala komunistická propaganda. Přestože první boje začaly už dříve, hlavní projev odporu se rozpoutal 5. května v Praze.
Kolín – Poslední dny druhé světové války přinesly v Kolíně mnoho prolité krve. Ve chvíli, když už obyvatelé města čekali konec války každou hodinou, přišel doslova masakr nevinných Kolíňáků přímo na dnešním Karlově náměstí. Došlo k němu 7. května 1945. O hrůzných chvílích jsme si povídali s historikem kolínského muzea Ladislavem Jouzou.
Jičín – Nová výstava ukáže každodenní život ve městě v pohnutých dobách. Válka představuje vždy velice těžké období jak pro vojáky ve vřavě bojů, tak pro ty, kteří zůstali v zázemí měst a vesnic. Jak vypadala situace za druhé světové války v Jičíně, to představí nová výstava otevřená od 8. května ve výstavní chodbě jičínského muzea.
Hradecko - Zámek Hrádek u Nechanic, jedna z nejpozoruhodnějších východočeských památek, se stal svědkem významných příběhů východočeské i evropské novodobé historie. Mezi nejdramatičtější kapitoly patří období 2. světové války a především její závěr.