Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Stalo se před 70 lety. Konrad Henlein vyzývá ke klidu

Liberec - Je 7. května 1945. Den před oficiálním ukončením 2. světové války opouští Konrad Henlein Liberec. Ještě před tím vyzval prostřednictvím rozhlasu německé obyvatele Liberce, tehdy Reichenbergu, ke klidu a rozvaze v projevu Apel ve vážné hodině.

Události posledních dnů války na Novopacku

Nová Paka – Pro připomenutí sedmdesát let od konce světové války zalistoval Jaroslav Vágenknecht v novopacké kronice, abych oživil hektické události posledních dnů války v Nové Pace.

Svět vzpomíná na konec války, za porážku nacismu děkovali i Němci

Berlín/Paříž/Washin­gton – Svět si dnes připomínal konec druhé světové války, oslavy se konaly v Evropě i za oceánem. Předseda německého parlamentu Norbert Lammert při této příležitosti poděkoval těm, kdo ukončili vládu nacistického teroru. Na zvláštním zasedání Spolkového sněmu ocenil, že sousedé Německa byli po válce ochotni se s jeho zemí usmířit. Francouzský prezident François Hollande zase označil vítězství z 8. května 1945 za vítězství ideálu nad totalitní ideologií.

Konec války v regionu: hořící věž a 17 mrtvých

Kroměřížsko – Celé Česko si připomíná 70. výročí konce druhé světové války 8. května, kroměřížský region se ale jak známo osvobození dočkal už ve dnech 4. až 6. května 1945: a klíčový podíl na tom měla rumunská armáda.

ÚSTR: Výuka historie na školách nereaguje na společenskou diskusi

Praha – Zástupci osmi vzdělávacích organizací představili na tiskové konferenci Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) způsoby, kterými chtějí zvýšit historickou gramotnost na školách. Při příležitosti 70. výročí konce druhé světové války se podle ÚSTR zvedla vlna zájmu o válečná témata, ale současná výuka na školách prý není schopna reagovat na aktuální společenskou diskusi.

Ukrajina se zajímá o Achmetovovy podniky kvůli protestům v Kyjevě

Kyjev – Ukrajinská kontrarozvědka SBU si předvolala k výslechu vedoucí představitele firem nejbohatšího Ukrajince Rinata Achmetova kvůli podezření z financování nedávných protestů horníků v Kyjevě. Oznámil to ve čtvrtek náčelník SBU Valentyn Nalyvajčenko.

Evropští politici včetně Zemana si v Polsku připomínali konec války

Westerplatte (Polsko) - Desítka vysokých politických představitelů v čele s polským prezidentem Bronislawem Komorowským a českým prezidentem Milošem Zemanem se v noci na dnešek podle polských médií zúčastnili pietního aktu na gdaňském poloostrově Westerplatte. Zde v roce 1939 padly během útoku nacistického Německa na Polsko první výstřely druhé světové války.

V posledních dnech války padaly na Třebíčsko bomby

Třebíčsko - Sedmého května roku 1945 byl konec války téměř na dosah. Německá delegace dokonce ten den podepsala ve francouzské Remeši před západními mocnostmi bezpodmínečnou kapitulaci. Válka však ještě neskončila. Naopak. Rudá armáda spustila velkou ofenzivu a sovětské bomby si vyžádaly v posledních dnech, 7. a 8. května desítky lidských životů také v obcích a městech na Třebíčsku.

Tanky, výbuchy, střelba. Před sedmdesáti lety se na Prostějovsku stále bojovalo

Prostějov- Sedmdesáté výročí si mohou připomenout obce na Prostějovsku a také Prostějov od skončení druhé světové války v oblasti. Až do začátku května 1945 se totiž v okolí města bojovalo. Samotný Prostějov se přitom nestal městem na frontě, nacházel se pouze v jeho blízkosti. Přes město se tak pouze stahovaly kolem osmého a devátého května německé jednotky směrem na západ. „Na Prostějovsku se skutečně střílelo až do samotného konce války," potvrdil historik Václav Horák z Muzea a galerie Prostějov.

Hranice na konci války: sud oleje ve studni, zohavená mrtvola a zničení mostu

Hranice – Blížil se konec války. Přibližování Sovětské armády vedlo k narůstání protinacistického odporu. Nejznámější diverzní akcí partyzánů, skrývajících se v lesích na Hranicku, bylo odpálení výbušné nálože v černotínské skalní soutěsce 18. dubna 1945. Akci provedli partyzáni ze skupiny, vedené nadporučíkem P. Moskalenkem. Nálož zničila nákladní vlak s municí, pohonnými hmotami a dalším válečným materiálem a na jeden den přerušila železniční spojení na nynější železniční trati č. 280.

Přerov povstal jako první v zemi

Přerov – První májové dny roku 1945 přinesly Přerovanům nejen euforii a naději z konce války, ale také tvrdý trest za ozbrojené povstání proti nacistické zlovůli. Právě v Přerově totiž dali lidé 1. května jako vůbec první v republice najevo svůj odpor proti Němcům.

Za války roznášel ilegální tiskoviny. Skončil ve vězení

Hradec Králové - V současné době už je mezi námi již velmi málo pamětníků, kteří v dospělém věku prožívali složitou dobu let 1938 až 1945, navíc tak aktivně jako on a jeho generace. Narodil se roku 1918 a o dvacet let později se stal studentem medicíny v Praze. Řeč je o primáři Václavu Dobiášovi, který zavzpomínal na dramata, která prožil za války.

Padlí vojáci se v Brně po osvobození pohřbívali i v parcích a zahradách

Brno – Přestože Brňané se osvobození města dočkali už šestadvacátého dubna, válečné události tím neskončili. Než se dostalo město do původních kolejí jako před začátkem války, museli obyvatelé třeba odklízet trosky, pohřbívat mrtvé, ale řešili i problémy se zásobováním. Osvobození se citelně dotklo také brněnských Němců.

Padlí vojáci se po osvobození pohřbívali i v parcích a zahradách

Brno /INFOGRAFIKA/ – Přestože Brňané se osvobození města dočkali už šestadvacátého dubna, válečné události tím neskončily. Než se dostalo město do původních kolejí jako před začátkem války, museli obyvatelé třeba odklízet trosky, pohřbívat mrtvé, ale řešili i problémy se zásobováním. Osvobození se citelně dotklo také brněnských Němců.

Kolíňáci vzpomenuli na oběti 2. světové války

Kolín – Na oběti druhé světové války vzpomenuli Kolíňáci hned několika pietními akty. První se odehrály již 7. května, a sice na dvou místech: u památníků před kolínskou továrnou Draslovka, a na centrálním hřbitově u pomníku padlých vojáků.

Kanadský soud propustil kdysi nejmladšího vězně na Guantánamu

Ottawa - Kanadský odvolací soud dnes i přes odpor vlády propustil na kauci Kanaďana Omara Khadra, který si odpykával osmiletý trest za zločiny během války v Afghánistánu. Informovala o tom stanice CBC. Khadr, kdysi nejmladší vězeň na americké základně Guantánamo na Kubě, tvrdí, že se k zločinům, za které byl odsouzen, doznal, aby se dostal z amerického vězeňského zařízení. Proti odsuzujícímu verdiktu se odvolal, na nový rozsudek tak po 13 letech za mřížemi vyčká na svobodě.

VIDEO: Liberec slaví konec války. Na náměstí se snesli parašutisté

Liberec /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Oslavy konce druhé světové války vypukly v Liberci již ve čtvrtek 7. května před radnicí. Vedle odpoledního koncertu si Liberečané užili hlavní atrakci - seskok parašutistů přímo na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Program poté pokračoval projekcí dvou dokumentárních snímků v kině Varšava a autogramiádou plukovníka Stanislava Hněličky.

Mise Velichovky opět zachrání mír

Velichovky - Vniknout hluboko za demarkační čáru do nepřátelského území, vyhledat velitele německých armád střed a předat mu zprávu o kapitulaci Německa. To byl rozkaz, který obdržela 7. května 1945 průzkumná jednotka 16. obrněné divize U.S. Army. Tuto extrémně nebezpečnou misi připomene v pátek a v sobotu skupina nadšenců ze stejnojmenného klubu.

Osvobození na Hrádku: Jak Harrachové přišli o své panství (3)

Hradecko - Zámek Hrádek u Nechanic, jedna z nejpozoruhodnějších východočeských památek, se stal svědkem významných příběhů východočeské i evropské novodobé historie. Mezi nejdramatičtější kapitoly patří období 2. světové války a především její závěr.

Rudá armáda v Benešově přišla o 54 vojáků, o žádného ale v boji

Benešov /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - „Památce 54 vojákům Rudé armády, kteří zahynuli při osvobozování Benešova od fašistických okupantů. Vděční občané. " Právě tento nápis nejdete nyní na jednom z pylonů u mausolea pod novým benešovským hřbitovem. Text se od doby předlistopadové nezměnil. Naopak sloup vztyčený nad samotnou stavbou mausolea zdobí místo pěticípé hvězdy český, dvouocasý lev.

Bosenskosrbská policie zadržela 30 podezřelých z terorismu

Banja Luka – Bosenskosrbská policie ve středu při velké operaci proti islamistům podezřelým z teroristických aktivit zadržela tři desítky lidí. Oznámil to dnes ministr vnitra Republiky srbské (RS) Dragan Lukač, který zároveň důrazně odmítl obviňování ze strany bosňáckých (muslimských) politiků, že akce měla za cíl zastrašit Bosňáky, kteří se po válce vracejí do svých původních domovů na území nynější Republiky srbské.

Ruský tank Armata měl při generálce přehlídky v Moskvě potíže

Moskva – V Moskvě se dnes koná generální zkouška sobotní vojenské přehlídky, která bude vrcholem ruských oslav 70. výročí konce 2. světové války. Přítomen je ministr obrany Sergej Šojgu. Přehlídky se zúčastní přes 16.000 vojáků a k vidění bude rozsáhlý arzenál včetně nejmodernějších tanků Armata. Jeden z nich měl při dnešním nácviku problém.

Z kněze, který sympatizoval s nacisty, se stal zarytý odbojář

Šumperk /70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Šumperský rodák, kněz Roman Karl Scholz se v letech 1935 až 1938 politicky projevoval jako nacionální socialista. Zúčastnil se dokonce sjezdu NSDAP v roce 1936. Bližší seznámení s programem nacistické strany mu ale přineslo zklamání a rozhořčení. Nakonec se stal neohroženým bojovníkem proti Hitlerovi a nacismu. Zaplatil za to svým životem.