Jince – Pietní vzpomínka u příležitosti 70. výročí osvobození se uskutečnila ve čtvrtek na Náměstí 1. máje v Jincích. Pozvání velitele 13. dělostřeleckého pluku (13. dp) plukovníka gšt. Ing. Jana Třináctého přijali představitelé armády, státní správy a zástupci společenských organizací.
Rohozná – /SERIÁL DENÍKU/ Kam pohřbili Sekala? „…A zatím po té silnici jde člověk, má spoutané ruce, je v černých svátečních šatech bez límečku, hlavu skloněnou, jakoby nechtěl, aby mu někdo viděl do tváře.
Holé Vrchy - Na vzpomínku sedmdesátého výročí konce 2. světové války nezapomněli ani v Holých Vrších. Zhruba třicítka místních, včetně místostarosty Dobrovice Václava Volfa, pod níž obec spadá, si v pátek odpoledne udělala čas a přišla uctít památku u pomníku padlých.
Most - Jaký byl poslední den druhé světové války na Mostecku? Vyžádal si několik životů, a to vojáků, zajatců i civilních obyvatel včetně žen pracujících v domácnosti.
Brandýsek – Dlouhých sedmdesát let uplynulo od konce druhé světové války. Zejména mladším lidem je potřeba stále připomínat, co se na různých místech republiky odehrávalo na sklonku válečných událostí. Každoročně tak činí i členové Military klubu Brandýsek při rekonstrukci událostí, které se v obci staly v květnových dnech roku 1945.
Beroun /FOTOGALERIE/ - „Kdo válku nezažil, nemůže pochopit, co jsme prožívali," prohlásila u řeky Berounky devadesátiletá pamětnice druhé světové války a upírala oči na vojáky v dobových uniformách. Přitom se jí vybavily okamžiky z průběhu i konce válečného období. Byla svědkem bombardování Ústí nad Labem i toho, jak kolem jejich domu prchali Němci před ruskými vojáky.
Jičínsko - Veřejnost si výstavami, besedami, pietními akty i slavnostními koncerty v těchto dnech připomíná sedmdesát let od konce druhé světové války. Globální vojenský konflikt, jehož se zúčastnila většina států světa, se stal s více než 60 miliony obětí dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva.
/ROZHOVOR/ Žije ve Štáblovicích nedaleko Opavy, odkud řídí svůj web, který se zabývá armádou. Jan Grohmann je ukázkovým příkladem toho, jak se původně koníček může stát živobytím. Portál Armádní noviny byl nejprve nadšenecký web. Později se zprofesionalizoval a dnes patří ke špičce ve svém oboru.
Mezi specifika Osoblažska patří nejen úzkokolejka a nezaměstnanost, ale také množství zbraní a munice, které se zde už sedmdesát let válí na polích a v lesích.
Hradec Králové - Krátkým amatérským filmem autora Miroslava Pávka Svítání z května roku 1945 a souborem diapozitivů neznámého autora z května stejného roku přivítá návštěvníky výstava s názvem Svoboda přišla v máji.
Nové Město na Moravě – Vysazením lípy – národního stromu, začaly oslavy 70. výročí ukončení druhé světové války v Novém Městě na Moravě. Program s ukázkou kolové techniky, výstroje i výzbroje československých vojáků nebo s dechovou a swingovou hudbou byl v sobotu připraven před Horáckou galerií.
Hořice – Výstava s názvem Tenkrát v máji byla slavnostně otevřena v městském muzeu. Koná se při příležitosti sedmdesátého výročí konce 2. světové války a k vidění jsou zde fotografie z května 1945, které návštěvníkům přibližují dramatické události posledních dnů války v Hořicích a blízkém okolí.
Rybná nad Zdobnicí - Dnes už se téměř neví, že významným pomocníkem armád za II. světové války byli velbloudi. Rusové je použili jako tažná zvířata v 308. střelecké divizi, která se formovala v kazašské Astrachani.
Hradec Králové - Otázka na víkend: Vybrané osobnosti z regionu pravidelně každý týden sdělují na stránkách Deníku své názory k aktuálním tématům. Nejinak tomu bylo i tentokrát.
Rybná nad Zdobnicí - Dnes už se téměř neví, že významným pomocníkem armád za II. světové války byli velbloudi. Rusové je použili jako tažná zvířata v 308. střelecké divizi, která se formovala v kazašské Astrachani. Kvůli nedostatku koní a nákladních aut armáda zrekvírovala všechny dostupné velbloudy. Osvědčili se pak jako spolehliví tahouni saní s raněnými vojáky.
Praha - Konec druhé světové války si v sobotu na různých místech v Praze připomněli převážně stoupenci komunistů. Pořadatelé z Klubu českého pohraničí a z KSČM si pro své akce zvolili místa, jejichž jména byla dříve spojena se Sovětskou armádou. Již dopoledne se zhruba 80 účastníků sešlo na náměstí Kinských (dříve náměstí Sovětských tankistů) a poté v poledne se podle pořadatelů přibližně 300 převážně starších lidí zúčastnilo vzpomínkové akce na náměstí Jana Palacha (dříve Krasnoarmějců).
Členové vedení města s primátorem Danielem Pawlasem, zástupci Československé obce legionářské a dalších organizací si ve čtvrtek dopoledne připomněli konec II. světové války. Položili věnce a kytice na sedmi havířovských pietních místech.
Nové Strašecí – V Domově seniorů v Novém Strašecí se sešli při vyprávění čtyři pamětníci. Dva z nich prožili válku na Rakovnicku, dva z nich mimo region. Jako druhá svůj příběh vyprávěla Věra Burdová, která válku prožila v Pecínově. Bydlela se svojí rodinou v nájmu v jedné místnosti u pekaře. Dům už je nyní zbouraný. Otec pracoval na dole Anna. Maminka byla doma. V době osvobození jí bylo dvanáct let. V paměti jí zůstalo mnoho zážitků i střípků vzpomínek.
Liptovský Mikuláš (Slovensko) – Z tématu letošního 70. výročí konce druhé světové války v Evropě se stalo politické téma. Na celoslovenské vzpomínkové akci u příležitosti oslav vítězství nad fašismem to v pátek prohlásil slovenský premiér Robert Fico, který také na rozdíl od řady západních politiků plánuje o víkendu zavítat do Moskvy na oslavy výročí ukončení válečného konfliktu.
Roudnice nad Labem - Městskému úřadu spolu s Podřipským muzeem a tělocvičnou jednotou Sokol se vydařily čtvrteční akce pořádané k 70. výročí ukončení druhé světové války. Kino se zaplnilo do posledního místa, na večerní koncert byly místenky rozdány už během dubna.
Tábor - V příměstské části Tábora ve čtvrtek uctili památku za války umučených židovských spoluobčanů. Po 70 letech jim nechali zhotovit památník se jmény.
Nové Město nad Metují /FOTO, VIDEO/ - Konec 2. světové války se ve čtvrtek odpoledne a večer slavil také v Novém Městě nad Metují. Hlavní část připomínky výročí se konala na Husově náměstí a mezi největší lákadla patřila letecká exhibice akrobatického pilota Martina Šonky.
Kopidlensko – Kulaté výročí konce druhé světové války v květnu roku 1945 je příležitostí ke vzpomínání na tyto významné události našich dějin. Dnes už není mnoho pamětníků, kteří by mohli z vlastní zkušenosti popsat události, spojené s koncem 2. světové války.
Teplicko - Lidé na Teplicku vzpomínali. Od konce 2. světové války uplynulo 70 let. Druhá světová válka byl globální vojenský konflikt, jehož se zúčastnila většina států světa a jenž se stal s více než 60 miliony obětí dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím.
Velichovky - Dnes 9. května se slavnostně otevírají lázně Velichovky. Lázeňský areál se znovu podařilo otevřít po krachu dřívějšího provozovatele, po němž téměř dva roky zely zdejší budovy, kterými kdysi proudily desítky pacientů, prázdnotou.
Most - Někteří Mostečané se před 70 lety zúčastnili jako aktivní bojovníci Pražského povstání proti nacistickým okupantům. Jedním z nich byl také Oldřich Hanka z Mostu, bývalý zaměstnanec KSK Komořany.
Trhanov – Obec Trhanov nepoznamenala na konci 2. světové války jen havárie amerického stíhacího letounu P-47 pilotovaného Virgilem P. Kirkhamem, ale i příchod tzv. pochodu smrti.
Český Krumlov - /OBRAZEM A VIDEO/ Pietní akt na náměstí si nenechaly ujít stovky lidí. S radostí si potřásli rukama s velvyslancem a generál poručíkem USA.
Jihlava – Obyvatelé Jihlavy oslavují konec války. Jejich dlouholeté utrpení skončilo, konečně se nemusí bát o své životy. Němečtí vojáci jim však radost kazí. Rozhodují se, že se ve městě obehnaném hradbami opevní.
Praha – S Leo Pavlátem jsem se setkala v jeho pracovně s krásným výhledem na střechy Starého Města. Z jedné strany se dívá přímo na křesťanský kostel, z druhé na synagogu. Ta byla postavena v maurském slohu, který vychází z arabské architektury. Když se to tak vezme, je to něco jako malá ukázka multi- kulti na pár metrech. Škoda, že věci nejsou tak jednoduché…
Jičínsko – Veřejnost si výstavami, besedami, pietními akty i slavnostními koncerty v těchto dnech připomíná sedmdesát let od konce druhé světové války. Globální vojenský konflikt, jehož se zúčastnila většina států světa, se stal s více než 60 miliony obětí dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva.