Milevsko – I Milevské muzeum si připomíná 70. výročí konce druhé světové války. Ve čtvrtek 8. května tu začala výstava Když utichla děla…, která potrvá do 6. září a tentokrát nebude zahájena vernisáží.
Chrudimsko - V Třemošnici, Proseči nebo ve Skutči už tamní vedení uctilo památku padlých během druhé světové války a k pietním místům položilo květiny a věnce. Pietní akty se však uskuteční i v dalších obcích na Chrudimsku.
Rožnov pod Radhoštěm – Obce Hážovice a Tylovice, které jsou dnes městskými částmi Rožnova pod Radhoštěm, byly osvobozeny 4. května odpoledne. Samotné město Rožnov pak ruští vojáci po urputných bojích osvobodili v ranních hodinách 6. května 1945.
Dolní Bousov - Byla sobota, 5. května 1945, krátce po poledni. Rozhlas akorát odvysílal výzvu zahájení povstání proti německým okupantům v Praze. To však nenechalo klidným místního obyvatele Čepa. Okamžitě se vydává za doktorem Vaňkem s tím, že je čas vyhnat Němce ze zdejšího cukrovaru. Toho času sloužil jako velký sklad použitého vojenského šatstva a dalšího výstrojního materiálu.
Nové Město nad Metují, Náchod - Ohňostroje, pietní akty i světová letecká akrobacie připomenou v Novém Městě nad Metují a v Náchodě 70 let od konce 2. světové války.
Mladoboleslavsko - Na Mladoboleslavsko dorazili sovětští vojáci. Na snímcích zleva dolů: tanky projíždějí hlavní ulicí v Brodcích, osvoboditelé se nechávají fotografovat v Dolním Bousově, sovětská kolona projíždí přes mnichovohradišťské náměstí, Boleslaváci vítají sověty na Výstavišti, lidé se přišli podívat na kráter, který vyhloubila puma svržená 9. května, vedle zdi zahrady mnichovohradišťského zámku, sovětské tanky na boleslavském náměstí Míru
Vitějovice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Výjimečné setkání se uskutečnilo v úterý na vitějovické křižovatce. Právě tam se na konci druhé světové války setkali zástupci pěti armád. Sedmdesát let po válce se na stejné místo vypravili ruští kozáci a členové motorkářského klubu Noční Vlci.
Praha – Česká armáda má 11 nových plukovníků. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář je jmenoval na dnešním slavnostním aktu v pražském Domě armády. Při této příležitosti také 34 zaměstnancům armády udělil odznak armády za zásluhy II. a III. stupně.
Mokré – Památku padlých vojáků za II. světové války uctí v pátek 8. května také v Mokrém. Místní knihovna U Mokřinky se otevře veřejnosti, příchozí zde zavzpomínají také na kronikáře Stanislava Baše a příslušníka RAF Václava Valeše. Výstavu rodinných dokumentů můžete vidět od 8. do 15. května.
Jablonec n. N. - Slavnostní pietní program začal na hlavním městském hřbitově v Jablonci nad Nisou, kde přítomní formou tiché vzpomínky a položením květin u Hrobu rudoarmějců uctili památku padlých vojáků.
Liberec, Jablonec n. N. - Působí u 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec. Knězem Římskokatolické církve je od roku 2005. Mše celebruje i na Jablonecku, například tu na Štědrý večer.
Sázava – Na již pátý ročník Květinového dne se mohou v sobotu 9. května těšit návštěvníci Sázavského kláštera. Začíná v 10 hodin a jeho hlavním tématem budou opět nejen květiny, ale také tradiční rukodělné řemeslo. Letos ve znamení gotiky, stoleté války mezi Francouzi a Angličany a osobnosti Johanky z Arku.
Benešov – „Památce 54 vojákům Rudé armády, kteří zahynuli při osvobozování Benešova od fašistických okupantů. Vděční občané. " Právě tento nápis nejdete nyní na jednom z pylonů u mausolea pod novým benešovským hřbitovem. Text se od doby předlistopadové nezměnil. Naopak sloup vztyčený nad samotnou stavbou mausolea zdobí místo pěticípé hvězdy český, dvouocasý lev. Jenže informace o obětích konce války v řadách Rudé armády (RA) zahynulých při osvobozování Benešova, je potřeba vysvětlit.
Doubice - Minulý týden jsme si připomněli, že "1. máj" (Svátek práce) se zrodil v USA, nikoli v Sovětském svazu… Tento týden si připomeneme závěr II. světové války.
Bruntál – S osudem slovenského hrdiny v boji proti fašismu Karola Pajera seznamuje výstava na zámku v Bruntále. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v novém výstavním prostoru, v kočárovně.
Jičín – Knihovna Václava Čtvrtka si konec nejhoršího konfliktu v lidských dějinách připomíná výstavou fotografií. Sestavila ji z různých zdrojů, zvláštní poděkování ale patří Aleně Krausové, manželce generála Stanislava Krause, který se mimo jiné zúčastnil bitev o severoafrický přístav Tobruk.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Povstání českého lidu v květnu 1945 je považováno za největší české ozbrojené vystoupení v boji proti nacismu. Zároveň však patřilo i k událostem, které v pozdějších letech nejvíce zneužívala a deformovala komunistická propaganda. Přestože první boje začaly už dříve, hlavní projev odporu se rozpoutal 5. května v Praze.
Kolín – Poslední dny druhé světové války přinesly v Kolíně mnoho prolité krve. Ve chvíli, když už obyvatelé města čekali konec války každou hodinou, přišel doslova masakr nevinných Kolíňáků přímo na dnešním Karlově náměstí. Došlo k němu 7. května 1945. O hrůzných chvílích jsme si povídali s historikem kolínského muzea Ladislavem Jouzou.
Jičín – Nová výstava ukáže každodenní život ve městě v pohnutých dobách. Válka představuje vždy velice těžké období jak pro vojáky ve vřavě bojů, tak pro ty, kteří zůstali v zázemí měst a vesnic. Jak vypadala situace za druhé světové války v Jičíně, to představí nová výstava otevřená od 8. května ve výstavní chodbě jičínského muzea.
Hradecko - Zámek Hrádek u Nechanic, jedna z nejpozoruhodnějších východočeských památek, se stal svědkem významných příběhů východočeské i evropské novodobé historie. Mezi nejdramatičtější kapitoly patří období 2. světové války a především její závěr.
Praha /ROZHOVOR/ - Pomineme-li osvobození dnešní budovy Generálního štábu Armády ČR se vzduchovkou v ruce, nikdy nebojoval se zbraní. Přesto byl nadporučík Jiří Ludvík po válce za svoji odbojovou činnost oceněn medailí Za zásluhy II. stupně, Junáckým křížem a v roce 2003 byl oficiálně začleněn mezi veterány druhé světové války.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?
Kutná Hora – Tóny swingové hudby čtyřicátých let, které se ve středu odpoledne rozléhaly po Palackého náměstí, předznamenaly zahájení oslav sedmdesátého výročí konce II. druhé světové války. Koncert dechového souboru Royal Dixieland Jazz Band Kutná Hora uvedl totiž první bod oslav, a sice vernisáž velké výstavy dobových fotografií a dalších materiálů v Sankturinovském domě.
Regionální Deník ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice vyhlašují literární soutěž pro studenty středních škol „Otevřená Evropa".
Chyňava – V letošním roce uplyne 70 let od osvobození naší republiky a my vám přinášíme další díl vzpomínek chyňavských pamětníků., tak jak je zachytila Jaromíra Beerova z Chyňavy.
Šumperk /70 LET OD VÁLKY/ – Ostré boje se odehrávaly přesně před sedmi desítkami při osvobozování šumperského regionu. Konec 2. světové války byl na spadnutí, na Šumpersko tehdy mířila z několika směrů Rudá armáda. Nacisté ale nesložili zbraně a před vyklizením svých pozic se tvrdě bránili.
Náchod - Třetí díl našeho vyprávění o událostech v květnu 1945 v Náchodě věnuji náchodským občanům přítomným 9. května u běloveské celnice, i těm, jež události „běloveské tragedie" poznamenaly ve městě samotném.
Nová Paka – V těchto dnech vzpomeneme již 70. výročí konce 2. světové války, která uvrhla svět do katastrofy a utrpení a která připravila o život desítky miliónů lidí. Sedmdesát let je jistě dlouhá doba, a proto přímých účastníků této války a pamětníků valem ubývá. Pro generace, které tuto dobu neprožily, je již historií, nemluvě o těch nejmladších, pro něž je to již nepředstavitelně vzdálená minulost, která jim už mnoho neříká.
Liberec - 70. výročí konce II. světové války si Liberec připomene už zítra. Na náměstí před radnicí zahájí v 16.30 oslavy Bohemia Universal Dixieland se skladbami vítězných armád a hudbou z let 1928 - 1947. V podvečer se před radnici snesou parašutisté, chybět nebude ani výstava historických vojenských vozidel
Kdyně – Kdyňští mají za sebou celodenní oslavy k 70.výročí osvobození města a ukončení II. světové války. Slavnost byla zahájena otevřením výstavy v kině Modrá Hvězda. Před polednem už lidé, kteří zcela zaplnili náměstí, očekávali příjezd Klubu 3. armády Plzeň.
Náchod - „Gross-Rosen - Historie, která se nás týká". Putovní výstava s tímto názvem je nyní k vidění na náchodském náměstí. Výstavu k 70. výročí od konce 2. světové války připravili v loňském roce jako svou maturitní práci studenti Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí.
Sušice – Sedmdesát let od konce druhé světové války se dá připomenou různě – velkými vzpomínkovými akcemi i událostmi menších rozměrů. V Sušicích se rozhodli oprášit a vystavit poslední technickou památku, která pochází z válečného období, a to opevnění typu Kochbunker.
Damašek – Syrský prezident Bašár Asad připustil, že jeho vojáci utrpěli v poslední době několik porážek od ozbrojenců, kteří proti nim bojují. S armádou se střetávají jak rebelové, kteří se Asada snaží svrhnout, tak i radikální islamistické skupiny. Jak ale podle agentury AFP syrský prezident dodal, prohrát bitvu neznamená prohrát válku. Asad to uvedl, když se po dlouhé době objevil na veřejnosti ve škole v Damašku obklopen studenty, kteří mu hlasitě vyjadřovali svou podporu.
Kovalovice /FOTOGALERIE/ - V osmnáctém století tam přepřahovali poštovní koně, před více než dvěma sty lety Napoleon v budově naplánoval vítězství v bitvě u Slavkova. V úterý se muzeum na Staré poště v Kovalovicích na Brněnsku otevřelo po půl roce návštěvníkům.
Plzeň – Plzeňanu Jaroslavu Maškovi bylo na konci války sedmnáct let. Pracoval ve fotoateliéru Langhans, a i když před válkou nebyl skautem, 5. května, v den plzeňského povstání, se k nim zapsal a s ostatními kluky a mladými muži čekal na pokyny.