
OBRAZEM: Noční vlci navštívili Hrabyni
Před Národním památníkem II. světové války ve čtvrtek okolo čtvrté hodiny zněla ruština poměrně zřetelně. Právě v tu dobu sem totiž dorazila čtveřice členů nejstaršího motorkářského klubu v Rusku Nočních vlků.
Před Národním památníkem II. světové války ve čtvrtek okolo čtvrté hodiny zněla ruština poměrně zřetelně. Právě v tu dobu sem totiž dorazila čtveřice členů nejstaršího motorkářského klubu v Rusku Nočních vlků.
Most - Historici vystavují, co pohromadě ještě nikdo neviděl. Z různých sbírek shromáždili válečné artefakty, dokumenty, dobové věci, filmy a unikátní fotky.
Holýšov, Sokolov – Za druhé světové války si nacisté zřídili pobočku koncentračního tábora Ravensbrück v Holýšově. Byly zde vězněné převážně Rusky, Francouzky a Polky. Jednou z nuceně nasazených místních Češek, která spolu s nimi pracovala, je Marie Chejlavová ze Sokolova.
Plzeň - Letošních Slavností svobody se zúčastní 21 veteránů – 15 Američanů, pět Belgičanů a jeden Polák.
Plzeň – Četař Karel Pavlík, 23 let, četař Václav Šindelář, 24 let, podporučík Alois Záleský, 29 let. Kamarádi, kteří zemřeli v boji za svobodu.
V souvislosti s osvobozením Plzně americkou armádou je naplánována grandiózní oslavná akce jako vždy rozsáhlá a nyní při kulatém výročí konce války ještě o to větší.
Rájec-Jestřebí – Mimořádnou příležitost prohlédnout si jinak nepřístupné části rájeckého zámku budou mít tento a příští pátek návštěvníci této rokokově klasicistní památky. Vedení zámku umožní prohlídky sklepů pod kuchyňským pavilonkem a krypty pod kaplí. Speciální prohlídky s průvodcem začínají v jedenáct, třináct a čtrnáct hodin.
Přibyslav - Aeroklub Přibyslav 1. května hodinu po poledni otevře své hangáry (mimochodem na sklonku války vybombardované ustupujícími nacisty), a pokud na nebesích nebude vzdorovat patron meteorologů sv. Petr, vzlétne vše, co má křídla.
Oznice /FOTOGALERIE/ – Čtyři valašské dědiny se setkají v Oznici a připomenou si sedmdesát let od osvobození druhé světové války.
Hejnice - Jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka originál milostné sošky hejnické madony budou mít zítra účastníci První májové mše v hejnickém klášteře. Májová mše začíná v 16.30 hodin.
Přelouč - 30. dubna 1945 se v Berlíně zastřelil Adolf Hitler. V Přelouči se ale na Rudou armádu čekalo ještě dva dny po německé kapitulaci.
Vsetín – Známá česká skupina Spirituál kvintet vystoupí v neděli 3. května odpoledne v kostele Dolního sboru Českobratrské církve evangelické ve Vsetíně.
Mostecko – Pálení čarodějnic a stavění májek. Tradice z přelomu dubna a května si našly místo v kalendářích většiny obcí. Nadcházející dny ale nebudou jen o nich. V Litvínově si gymnazisté zaskotačí na majálesu a zítra se centrum města vrátí v čase u příležitosti Valdštejnských slavností. V Mostě si v sobotu monstrózní akcí připomenou konec 2. světové války. Také tam budou obíhat náměstí nebo pozorovat ptactvo.
Vyškov /INFOGRAFIKA/ – Bylo jí třináct, když sovětské vojsko dorazilo do Vyškova s cílem osvobodit město od Němců. Dodnes v sobě na ten den doslova nosí vzpomínku. „Rusové nejprve nacisty vytlačili, ale ti pak podnikli protiútok. Při něm spadla jedna bomba přímo před náš dům Na Hraničkách. A mně uvízly dvě střepiny z ní přímo pod kolenem. Tatínek se mnou běžel hledat ruské lékárníky. Trvalo to, ale nakonec mě ošetřili. Už sedmdesát let mám ty střepiny v noze. A vždy jsem s ní měla potíže," svěřila se pamětnice z Vyškova.
Podyjí /FOTOGALERIE/ – Zažila doby, kdy z jejích útrob putovaly pytle s moukou, později role papíru. Dlouhé roky chátrala, až z ní zůstaly jen ruiny. Teď se po mnoha letech dočkala zasloužených oprav a čeká na první turisty. Řeč je o bývalé Papírně u Devíti mlýnů pod vinicí Šobes. „V části údolí řeky Dyje zvané Devět mlýnů jsme zabezpečili jednu z posledních staveb, která zde po druhé světové zbyla," přiblížil mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann.
Týnec nad Sázavou – Ručně psané poznámky objevil v rodinném archivu Týnečák tělem i duší, Antonín Krch. Z poznámek zapsaných jeho otcem, účastníkem druhého odboje Jaroslavem Krchem, promítačem v týneckém kině vyplývá, že na Týnecku operovala partyzánská jednotka Jaroslava Reitingera. „To byl řídící učitel z týnecké školy a celá odbojová skupina podléhala pak velení kapitána Voloveckého," připomněl Antonín Krch.
Jihlava - Smetanova Má vlast zazní v úvodu festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2015. Zahajovací koncert v domě kultury odborů bude věnován výročí ukončení druhé světové války. Program letošního 14. ročníku festivalu nabídne kromě velké orchestrální tvorby také komorní koncerty a divadelní představení, řekl dnes novinářům ředitel festivalu Jiří Štilec. Novinkou bude živý obraz, v němž bude účinkovat 300 Jihlavanů.
Při cestě přes Chřiby, nedaleko obce Roštín na Kroměřížsku, leží tiché turistické letovisko s nezvyklým názvem Bunč. Lidé, kteří dnes popíjejí limonádu u stolků, většinou netuší, že v posledních dnech války se zde odehrávalo dramatické finále zápasu s nacismem.
Na Bunči u Roštína skončila válka už 12. března také pro dva mladíky z Prahy. Ti původně narukovali jako totálně nasazení k hasičům v německém Kielu. Jiří Týnek si při první dovolené doma sestavil rádio a na něm s ostatními Čechy, ale třeba i s Rakušany, poslouchali zahraniční rozhlas.
V našem seriálu k výročí 70 let od konce války vám přineseme vzpomínky lidí, kteří pohnutou dobu zažili. Jedním z nich je Vlastimil Úlehla z Hulína.
Přerov – Deník Anny Frankové zná celý svět, ale skutečnost, že obdobný příběh se stal za humny, ví málokdo. Ottu Wolfovi bylo patnáct let, když se v roce 1942 se svou rodinou začal skrývat v lese u Tršic na Olomoucku.
Olomouc – Na poslední krvavé oběti druhé světové války na Olomoucku zavzpomínal při své středeční přednášce ve Vlastivědném muzeu olomoucký historik Milan Tichák.
Veselíčko – Jména z pomníku. To je název nové výstavy, kterou k 70. výročí od konce druhé světové války připravuje Stanislava Čočková v Muzeu Záhoří ve Veselíčku. Výstava, která se otevře v úterý 5. května v 16 hodin, má připomenout osudy lidí, kteří padli ve válce.
Jičínsko – Když se dívám na fotografii našeho maturitního tabla, vybavují se mi vzpomínky na závěr mého středoškolského studia. Formálně jsme byli v té době žáky 8. ročníku Lepařova reálného gymnasia v Jičíně.
Plumlov /SERIÁL 70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Je to už sedmdesát let, co tehdy patnáctiletý Zdeněk Nakládal v Plumlově prožíval závěr války. I přesto, že naprostou většinu konfliktu bylo městečko na okraji Drahanské vrchoviny stovky a tisíce kilometrů od fronty, válka se Plumlova dotýkala i dlouho předtím, než se boje dostaly na území dnešní České republiky.
Mostecko - V pátek a sobotu 1. a 2. května bude posílen tramvajový provoz. Na Mostecku budou dvě velké akce pro veřejnost - 1. května Valdštejnské slavnosti v Litvínově a 2. května oslava 70. výročí konce 2. světové války na Mostecku v areálu přesunutého děkanského kostela v Mostě.
Radomír Matulík, rodák ze Zlína, chodil v době před německou okupací ještě do školy. Ve druhé a třetí třídě ho učil pedagog Findais a později v rýsování a geometrii doktor Šenk. Byli to Němci, patrně ze Sudet.
Kroměřížsko – Německý výraz ausgeschaltet, který v češtině znamená pryč: právě tím byly za druhé světové války označovány knihy k vyřazení. I na Kroměřížsku tak mizela z regálů mnohá díla autorů ze zemí, které bojovaly proti fašismu. Deník připomíná další kapitolu událostí v regionu, od jejichž konce letos uplyne sedmdesát let.
Olomouc – Jako z jiného světa působí domek v olomoucké Čajkovského ulici, který se krčí ve stínu vícepodlažních staveb, které postupně vyrostly v jeho blízkosti. Zvláště nyní, kdy těsně vedle něj buduje investor další obytný dům a nad středou krouží jeřáb.
Jičínsko - Deník společně s Evropskou komisí opět vyhlašuje literární soutěž pro studenty středních škol Otevřená Evropa.
Domažlicko - Obyvatelé Domažlicka během čtyř měsíců letošního roku už našli ruční i dělostřelecké granáty z 2. světové války.
Plzeň – Postava jeho knih už Plzeň poznala, teď je na řadě, aby si západočeskou metropoli pořádně prohlédl také francouzský komiksový tvůrce Emmanuel Guibert.
Sokolov - Řeč je, o dnes třiadevadesátileté, Marii Chejlavové ze Sokolova
/FOTOGALERIE/ Oslavy výročí osvobození v Ostravě jsou v plném proudu. Vše vyvrcholí bohatým programem ve čtvrtek v centru Ostravy, který uzavře Sokolskou třídu.
Křenovice – Celých sedmdesát let čekaly negativy na to, až je někdo vyvolá. Nikdo o nich totiž nevěděl. Až při vyklízení pozůstalosti svého dědečka a někdejšího obecního kronikáře Michael Doubek z Křenovic objevil filmy. Už při četbě jejich popisků bylo jasné, že se jedná o něco unikátního.
Karlovarský kraj - Letos tomu je 70 let, kdy skončila 2. světová válka. Chystá se řada oslav a pietních setkání
Prostějov, Čechtice /SERIÁL 70 LET OD KONCE VÁLKY/ – Květnové události před sedmdesáti lety má stále v živé paměti František Král z Prostějova. Konec války prožil ve středočeském městečku, kam chodil do školy.
Sokolov - Přednášejí i na školách, aby se na hrůzné zážitky nezapomnělo
Lačnov, Poteč /FOTOGALERIE/ – Les Březina mezi Lačnovem a Potečí na jižním Valašsku ukrývá památník připomínající jednu z řady tragédií, které se odehrály jen pár dní před koncem druhé světové války, a která ve světle jiných hrůz zůstává trochu pozapomenutá.
Chřiby – Přesně sedmdesát let uplynulo ve středu 29. dubna ode dne, kdy v malé slovácké obci Salaš zavražděním dvaceti lidí tragicky vyvrcholila německá trestná akce proti partyzánskému oddílu Olga. Tato skupina působila právě v oblasti Chřibů včetně Kroměřížska, její činnost je dodnes hodnocena jako sice úspěšná, na druhou stranu ale také značně kontroverzní.
Strakonice - Události tehdy zapsal patnáctiletý mladík
Praha – Producent, režisér, herec. Major v záloze. A trochu rozzhněvaný muž. Kvůli potenciálním vojenským odvodům, jež navrhuje vláda. Teď ovšem chystá s bratry Cabany na sobotu pro Plzeň kulturní večer v rámci 70. výročí konce 2. světové války.
Praha - Sedm desítek pamětnických příběhů na velkoformátových výstavních věžích promění od 8. do 22. května v rámci výstavy Paměť národa - Osvobození 70 Dejvickou ulici v Bulvár hrdinů. Akci na Vítězném náměstí doplní Vlak Paměti národa - historický železniční vagón ‚dobytčák' s multimediální instalací. Výstavu oficiálně zahájí 8. května ve 13 hodin Koncert pro hrdiny.
Ústí nad Labem - Čech s bílou páskou Revoluční gardy na rukávu. Přes rameno má flintu a „střeží" Benešův most.
Těšov /FOTOGALERIE/ - Vydejme se po stopách dnes již zapomenutého příběhu z konce druhé světové války. Příběhu, který určitě není ojedinělý ani vzácný, protože o obdobné události nebylo na sklonku války nouze.
Zámecké město nedaleko Opavy má za sebou velké oslavy osvobození, v jehož rámci si Hradečané připomněli také sedmdesáté výročí konce druhé světové války.
Orlickoústecko – Začaly duely druhé fáze Okresního přeboru III. třídy.
Salaš /FOTOGALERIE/ – Byla poslední dubnová sobota. Den už od rána jako malovaný, prostě čas stvořený pro radost, květů a zelených lístečků na stromech a keřích. Pro ty, kteří se sešli před desátou hodinou dopolední v údolí Vápenice za obcí Salaš, to byl čas vzpomínání na 29. duben před sedmdesáti lety.
Loučka – Hned dvakrát měla být obec Loučka v závěru druhé světové války vypálená. Mělo jít o odplatu za partyzánské přepady německých kolon mezi Loučkou a Vizovicemi. 22. dubna však fašisté vypálili „jen" sedm usedlostí, které musel určit starosta. Legenda vypráví, že se vesničané vykoupili i množstvím slivovice.
Leskovice – Pětadvacet zmařených životů charakterizuje nesmyslný konflikt, k němuž došlo 5. a 6. května 1945 v Leskovicích. Část obce tehdy nacisté vypálili, některé z obětí z řad místních obyvatel postříleli, zbývající uhořeli.