Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Gripeny provází oslavy konce války, létají po celé republice

Chotusice - Piloti letounů JAS-39 Gripen z chotusického letiště mají v těchto dnech plné ruce práce. Prakticky každý den se po celé České republice zúčastňují oslav konce druhé světové války, kde se se svým přeletem stávají jedním ze zlatých hřebů programů. Gripeny nechyběly například na velkých slavnostech v Plzni. Letěly i nad Mostem nebo Ostravou a tento týden s přelety pokračují.

Velká cena Přerova navázala na dlouholetou tradici

Přerov – „První máj je lásky čas" – to jsou slova, která v těchto dnech často slýcháváme. A museli to být opravdu zamilovaní, kteří bez ohledu na nepříznivé počasí přišli 1. května na stadion SK Přerov v Alšově ulici, aby se věnovali svému nejmilejšímu sportu. V pátek uspořádal atletický oddíl Spartaku Přerov v rámci Přerovského pětiboje SK Přerov již 32. ročník Velké ceny města Přerova v běhu na 1500 m mužů. Ovládli jej nakonec běžci ze Šternberka, nejlepším přerovským závodníkem byl Jan Jakubíček na pátém místě.

KULTURNÍ SERVIS: KINA, DIVADLA, VÝSTAVY

Teplicko - Pokus miliardáře Tonyho Starka oživit program na udržení celosvětového míru skončí nezdarem a největší hrdinové světa, včetně Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora, Neuvěřitelného Hulka, Black Widow a Hawkeye musí čelit děsivému nebezpečí. V sázce je osud celé planety. Povstane zlovolný Ultron a jenom Avengers mu mohou zabránit v uskutečnění ďábelských plánů. Nová křehká spojenectví a nečekané zvraty jsou zárukou vzrušujícího a jedinečného akčního dobrodružství globálních rozměrů.

Akce u celnice stála život 32 rudoarmějců

Náchod - Před 70 lety skončil jeden z nejkrvavějších konfliktů v dějinách lidstva. Druhá světová válka se zapsala i do historického vývoje města Náchoda a jeho příměstských částí. V seriálu, který je pro čtenáře připraven, se podíváme na konec války netradičním způsobem. Představené tři pohledy, a to sovětského a německého vojáka a náchodských občanů.

Na válku vzpomněl v Břestu i pamětník

Břest – Sedmdesáté výročí konce druhé světové války si v pondělí připomněli také v Břestu. Vzpomínku na padlé hrdiny v obci pořádají každý rok, letos ji však pojali opravdu veĺkoryse: dorazil tak například Klub vojenské historie, který přijel ze Slovenska po stopách čtvrtého úderného praporu, jenž v roce 1945 Břest osvobodil.

Akrobacie na oslavu od konce 2. světové války

Nové Město nad Metují - Mezi největší lákadla zítřejších oslav od konce 2. světové války v Novém Městě nad Metují bude bezpochyby patřit letecká exhibice akrobatického pilota Martina Šonky nad historickým Husovým náměstím.

Květen 1945 očima teenagera - dokončení

Rychnovsko - To, k čemu se valná část obyvatel Evropy léta ve své mysli toužebně upírala, se nezadržitelně blížilo konec války. Přestože nacistická propaganda v rozhlase i ve filmových týdenících neúnavně hovořila o úspěších německých armád, a to jak na východních, tak západních frontách, realita byla opačná.

Skuteč oslaví konec války s armádou

Skuteč - Dnešek se stane dnem, v němž si Skutečští připomenou významné výročí 70 let od ukončení 2. světové války. U pomníků válečných obětí před ZŠ Komenského se od 6. května 10 hodin sejdou učitelé i žáci základních škol, studenti gymnázia, zástupci vedení města i zájmových organizací. Do programu pořadatelé zapojili i členy Klubu vojenské historie z Pardubic a vzácným hostem vzpomínky budou zástupci 43. výsadkového praporu z Chrudimi.

V Děrném si připomněli boje o Fulnek

Večerním průvodem, který končil u památníku obětem II. světové války, zahájili v pondělí 4. května v Děrném oslavy 70. výročí konce války a osvobození.

V Týnci nad Sázavou se prý našel skutečný zlatý poklad

Týnec nad Sázavou – Když se na začátku máje 1945 valili na Týnec rudoarmějci, Němci v tu dobu měli jediný úkol: zachránit si kůži útěkem do amerického zajetí v Kamýku nad Vltavou. „Tou dobou se od Týnce na západ, směrem na Podělusy, přesouvala kolona aut, motorek, pásových vozidel i povozů tažených koňmi," vypráví zaníceně sběratel historických příběhů Antonín Krch. Za vilou továrníka Janečka, dominantou města se cesta rozděluje na Chářovice a Podělusy. A právě tam, u první vily za křižovatkou, je nehluboká roklinka, jíž teče jen občas dešťová voda. Tehdy, před 70 lety, tam snad tekl i malý potůček a roklinu přetínal úzký můstek.

Novoměstští studenti vzpomínají na vojáky

Nové Město na Moravě - Osudy vojáků, kteří nasazovali životy ve válečných konfliktech, si připomínají studenti novoměstského Gymnázia Vincence Makovského. V centru Nového Města včera pořádali „spontánní happening" a v Horáckém muzeu zahájili tematickou výstavu.

Devět mrtvých a mrzáci: Boskovice si připomněly 70 let od největšího náletu

Boskovice – Devět mrtvých. Patnáct zraněných. Z toho několik s doživotními následky. Poničené domy. V úterý si Boskovičtí připomněli sedmdesát let od největšího náletu na město. Pietní akt se konal u pamětní desky, která visí na průčelí brány do židovské čtvrti. Je tichou vzpomínkou na ty, kteří zemřeli na sklonku druhé světové války.

Poslední dny 2. světové války na Příbramsku

Příbram - /70 LET OD OSVOBOZENÍ - 3. část/ – Situace na Příbramsku se značně zkomplikovala v podvečer 9. 5. a zvláště pak 10. 5. 1945. Do Příbrami pronikly ve směru od Prahy a Berouna příslušníci 3. pluku 1. divize gen. Sergeje Kuzmiče Buňačenka z VS KONR (Vooružennyje sily Komitětu Osvobožděnija Narodov Rossiji – Ozbrojených sil Výboru pro osvobození národů Ruska), jako součásti Ruské osvobozenecké armády (ROA), tzv. vlasovci, kteří předtím výrazným způsobem pomohli Pražskému povstání.

Lesk, pýcha i pády hvězd první republiky

Praha -/INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ - Šli z role do role, jezdili v limuzínách a klaněl se jim svět ctitelů a ctitelek. Někdy i politiků a nacistických pohlavárů. Barrandovské ateliéry by mohly vyprávět. Takový byl život hvězd domácího stříbrného plátna před válkou a na jejím začátku. Pak s nimi ale okupace, ješitnost a slabost pro slávu zatočily. Někteří obstáli, jiní pokušení podlehli…

Stolpersteiny připomínají členy rodiny rabína, kteří nepřežili hrůzy války

Kolín /FOTOGALERIE, VIDEO/ - V Kolíně, konkrétně v ulici Na Hradbách, přibyly další pomníky obětem holocaustu. Takzvané stolpersteiny nyní připomínají rodinu rabína Richarda Federa. Ten se po válce do Kolína vrátil, zbytek jeho rodiny takové štěstí neměl. Kolíňáci tak na hrůzy holocaustu vzpomněli nejen sledováním zasazení památečních dlažebních kostel, ale i zhlédnutím výstavy v synagoze.

U rozhlasu mají pamětní desku dosud neznámí obránci z roku 1945

Praha /FOTOGALERIE/ - Za účasti premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ministrů i některých pamětníků byla v úterý v budově Českého rozhlasu odhalena pamětní deska se jmény dalších 81 lidí, kteří v květnu 1945 padli při obraně Československého rozhlasu. Sobotka na vzpomínkové akci k 70. výročí Pražského povstání varoval před překrucováním dějin. Konec války v květnu 1945 pro Čechy nemá jiný výklad než osvobození, je přesvědčen.

Osvobození na Hrádku: Jak Harrachové přišli o své panství

Hradecko - Zámek Hrádek u Nechanic, jedna z nejpozoruhodnějších východočeských památek, se stal svědkem významných příběhů východočeské i evropské novodobé historie. Mezi nejdramatičtější kapitoly patří období 2. světové války a především její závěr.

OBRAZEM: Výstava představuje válečné plakáty z let 1939 až 1945

Praha - Vojenský historický ústav Praha ve spolupráci s pražským magistrátem představil na Staroměstské radnici výstavu Válečný plakát. Na ní si lidé mohou prohlédnout několik desítek válečných plakátů z let 1939 až 1945, jak československé, tak třeba ruské, americké, francouzské a pro srovnání také německé.

Merkelová: Evropská unie je záruka, že se nebude opakovat odsun Němců

Berlín – Evropská integrace je nejlepší zárukou toho, že se už nebude opakovat vyhnání milionů lidí z jejich domovů, jaké přišlo po skončení druhé světové války. Při recepci Svazu vyhnanců (BdV), který je zastřešující organizací německých vysídlenců ze zemí střední a východní Evropy, to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. K integraci podle ní přispívají i sami vysídlenci, když se snaží renovovat památky v místech, kde kdysi bylo německé osídlení.

Květen 1945: obchodníci už odmítali německá platidla

Praha - Osvobození Prahy od šestiletého nacistického teroru za uplynulých sedmdesát let bylo pohledem historiků popsáno nesčíslněkrát. Převážně však v politických souvislostech, kdy každodenní život obyčejného Pražana takříkajíc ustupoval do pozadí. Jenomže byl to právě „obyčejný" Pražan, který se v květnových dnech stavěl nacistům na odpor, aniž by věděl, kdy a od koho se mu dostane pomoci zvenčí.

Zeman: Země, která vězní své hrdiny, nemůže být svobodná

Praha – Země, která vězní své hrdiny, nemůže být zemí svobodnou a demokratickou. Na slavnostním shromáždění k 70. výročí ukončení druhé světové války to dnes na Pražském hradě řekl prezident Miloš Zeman, který kritizoval věznění veteránů ze západní fronty v 50. letech minulého století. Hrdinství je podle něj jen jedno.

Nejhorší okamžik? Že táta nepřišel domů, říká dcera zavražděného

Přerov – Je zřejmě poslední žijící příbuznou jedné z obětí Přerovského povstání. Její otec – tehdejší velitel četnické stanice v Přerově Jan Švehlák – byl popraven spolu s ostatními dvaceti Přerovany na olomouckých Lazcích. V době krvavé odplaty nacistů za nevydařenou vzpouru Přerovanů bylo Evě Budníkové šest let.

Osvobozující demolice mostu

Dvůr Králové - Datum 8. května je spojováno hlavně s osvobozením naši země od fašismu a koncem druhé velké světové války.

Smutné osudy lidí z Polenska připomíná nová výstava v městském muzeu

Polná – V letošním roce si připomínáme 70. výročí ukončení druhé světové války. Připojilo se i Městské muzeum v Polné. Nová výstava s názvem Nezapomenuté osudy však tentokrát nemapuje průběh osvobozovacích bojů v okolí Polné. Je věnována obětem z řad civilního obyvatelstva.

Konec války připomenou i v kině Máj

Litoměřice - Rovných sedmdesát let letos uplyne od konce druhé světové války. U příležitosti konce nejhorší války v dějinách lidstva proběhne po celém světě mnoho vzpomínkových akcí.

Gripeny provází oslavy konce války, létají po celé republice

Chotusice - Piloti letounů JAS-39 Gripen z chotusického letiště mají v těchto dnech plné ruce práce. Prakticky každý den se po celé České republice zúčastňují oslav konce druhé světové války, kde se se svým přeletem stávají jedním ze zlatých hřebů programů.

Na barikády! Vzpomínky v rámci oslav ožívají

Praha /FOTOGALERIE/ - Prolévání krve skončilo, zbraně utichly. Před 70 lety skončil jeden z velkých omylů moderní civilizace, nastal konec druhé světové války. A právě toto výročí si v následujících dnech připomene hlavní město, jeho městské části a další instituce. V následujících dnech se vrátí Praha do válečných let. Alespoň vzpomínkami.