Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Kolona historických vozidel zavítala do Vimperka

Vimperk /FOTOGALERIE/ - Do města pod Boubínem v pondělí 27. dubna dopoledne dorazila kolona historických vozidel, která je součástí akce s názvem The Czech FURY související s připomínkou 70. výročí konce 2. světové války.

Válka v Baltimoru. Smrt černocha zažehla sud prachu

Baltimore – „Slyšeli jste 
o černochovi, kterého tento měsíc zabili policisté?" ptá se text, který v těchto dnech řada Američanů sdílí na sociálních sítích. Následuje výčet jmen lidí, kteří nedávno zemřeli při sporných policejních zásazích. Odpověď pokaždé zní: „Ne, měl jsem na mysli někoho jiného".

Rocker oslavil narozeniny ve velkém stylu. Zazpíval se třemi kapelami

Třebíč - Vlasta Zahrádka, stálice třebíčské hudební scény, v sobotu oslavil velkolepě své kulaté narozeniny. Na akci plné skvělé muziky se v hudebním Clubu R sešly tři jeho úspěšné kapely ať už současná (Pop Killers), vystupující pouze výročně (Czech Faith No More) či skupina, kterou už před lety opustil (Carmen).

Turistický rok letos bude patřit Felixi Holzmannovi

Litoměřice – Litoměřice letos budou patřit komikovi s nezaměnitelným hlasem i vzhledem, jehož poznávacím znamením byly brýle a takzvaný tralaláček, známému rodákovi Felixi Holzmannovi. Výstavu věnovanou jeho osobnosti lidé budou moci poprvé zhlédnout v pondělí 4. května.

Skauti plánují opravu mohyly

Kamenná mohyla Ivančena pod Lysou horou volá po přestavbě. Akutně hrozí její zřícení. Skauty teď kvůli přípravám na rekonstrukci čekají posudky a papírování.

Rašticová: Němci vyhodili do povětří mosty přes Moravu a bez boje ustoupili

Uherské Hradiště /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Skoro na den přesně před sedmdesáti lety začaly osvobozovací boje o Uherské Hradiště na konci druhé světové války. Němci byli ve městě dobře opevněni, ale když se zdálo, že by je spojenecká vojska mohla obklíčit, dali se na ústup. O tom, jak to v Hradišti na sklonku války vypadalo, popovídala historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.

Ze zničeného Nepálu se pomalu vynořuje obraz zoufalství

Káthmándú – Její dům i vesnici zničilo zemětřesení. Zabilo jejího dědečka. A nikdo mimo vesnici – voják, policista ani záchranář – zatím nepřišel na pomoc. Podobné příběhy se začínají vynořovat z kusých telefonátů s nepálskými vesničany postiženými sobotním ničivým zemětřesením, kterým teď chybí nejzákladnější věci – přístřeší, potraviny i voda.

Výstava zachycuje válku očima českých fotografů. Na Hradem letěly stíhačky

Praha - Sedm desítek méně známých nebo zcela neznámých snímků představuje výstava nazvaná 2. světová válka objektivem českých fotografů. Pořízeny byly na bojištích, v zázemí i v okupovaném protektorátu a přibližují osudy československých a spojeneckých vojáků i civilního obyvatelstva. Na každý rok války připadá deset fotografií.

Zemřel bývalý polský vězeň, holič velitele tábora v Osvětimi

Varšava – Polák Józef Paczyński, který patřil k prvním vězňům v německém koncentračním táboře v Osvětimi a posléze se stal holičem velitele tábora Rudolfa Hösse, zemřel v neděli v Krakově ve věku 95 let. Oznámila to dnes polská agentura PAP s odvoláním na historiky z osvětimského mu­zea.

Svoboda Salaše byla před sedmdesáti lety draze vykoupena

Salaš /FOTOGALERIE/ - Koncem dubna před sedmdesáti lety toužebně očekávali občané Salaše, stejně jako všichni lidé Československa, konec války a okupace naší vlasti nenáviděným hitlerovským fašismem. Svoboda si razila cestu regionem Slovácka rázným krokem vpřed. Ačkoliv byla pro Salašany téměř na dosah, rozhodli se někteří mladí chlapci i muži středního věku, že přispějí k ukončení německé okupace.

Známe podrobný program válečné mega akce u Jezera Most

Most - Jak již Mostecký deník dříve informoval, v sobotu 2. května bude mezi děkanským kostelem a Jezerem Most velká oslava konce 2. světové války na Mostecku. Mostecká radnice v pondělí odpoledne zveřejnila podrobný program. Kdyby došlo k nějaké změně, dá radnice vědět. Vstup je zdarma.

POHLEDEM Miroslava Bobka: Několik poznámek k evolučnímu vývoji tuk-tuků

Dospěl jsem k přesvědčení, že vědecký problém naznačený 
v titulku by si zasloužil bedlivý výzkum a vřele jej doporučuji pozornosti grantových agentur. Jde o poznání překvapivé evoluce dosud opomíjené skupiny, která prošla širokou adaptivní radiací. Jde o tuk-tuky, v češtině známé také jako autorikši či motorikši.

Nad Prahou proletí stíhačky, připomenou konec války

Praha – Ukončení druhé světové války před 70 lety dnes připomene v Praze průlet dvou armádních letounů Jas-39 Gripen. Stíhačky odletí v 16:00 z čáslavského letiště směrem na letiště Kbely, Pražský hrad a Bílou Horu, poté provedou levotočivý manévr na západní hranici Prahy a vrátí se zpět do Čáslavi.

Pospěšte si, ať je včas hotovo

Plzeň – 70. výročí konce války se blíží a ve městě probíhají poslední úpravy prostoru U Zvonu a také okolí Velkého divadla. Na Slavnosti svobody musí být vše hotovo a vyšperkováno. Nejsou to ale jediné změny oproti loňsku, prokoukly i některé ulice v centru města.

Kadetní setnina stále více aktivní

Jičínsko – Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74. byla založena letošního 9. dubna v rámci Historického kroužku Muzea přírody Český ráj; 74. pěší pluk byl založen v roce 1860, doplňovací oblastí pluku byl Jičín, kde měl pluk i kasárna, a jeho okolí.

Nepál

Nepál postihlo zemětřesení. Následky jsou tragické, hodně mrtvých, města v troskách. Chudé zemi v těžké chvíli jako první pomáhají sousední Indie a Čína. Ale na Nepál se myslí všude na světě kvůli tomu, že na jeho území leží nejvyšší hora světa, Mount Everest. Člověka odjakživa přitahují výšky a Mount Everest je magnetem z nejsilnějších. Mezi oběťmi zemětřesení jsou i horolezci z mnoha zemí, jejichž tábory smetla či odřízla lavina. I to zpravidla rozhoduje o míře publicity a míře účasti světa.

Prajzáci se mění. V jádru však zůstávají stejní

Hlučínsko - Když jablko, tak rajské, když ženu, tak z Prajzské. Staré hlučínské pořekadlo, jak se zdá, není jen slovní hříčka, ale ve velké míře skutečně platí. Výzkum, jejž na Hlučínsku v posledních dvou letech prováděl šestičlenný tým sociologů v čele s Helenou Kubátovou, totiž dospěl k zajímavým výsledkům.

Karlovy Vary se dočkají moderního nádraží

Karlovy Vary - Rozvoj Karlových Varů potřeboval ve druhé polovině 19. století napojení na evropskou železniční síť stalo se tak roku 1870, výstavné nádraží bylo vybudováno v roce 1898 na levém břehu řeky Ohře. V jeho oblasti jsou dnes i sídliště Růžový Vrch a Bohatice. Původní budova byla zničena při bombardování v dubnu 1945, takže tu dosud sloužil provizorní objekt, postavený na přelomu 40. a 50. let minulého století.

Pomník je dílem sochaře Karla Samohrda

Přibyslav – Protiválečný pomník na Bechyňově náměstí v Přibyslavi byl vztyčen tři roky po osvobození města. Na reverzní straně je napsáno, že skulpturu v roce 1948 vybudovala odbočka československo-sovětského přátelství v Přibyslavi za svépomocí občanů.

Kroniku obce za války raději přepsali

Chotýčany - Zápisy v kronikách, různé dokumenty, fotografie i vojenské uniformy z druhé světové války, to vše je v těchto dnech k vidění v chotýčanské knihovně. Viktor Toms, zdejší kronikář, dal dohromady tuto výstavu právě u příležitosti sedmdesáti let od konce druhé světové války. „V rámci činnosti kronikáře obce dělám zpravidla dvě výstavy ročně v obecní knihovně. Jsou zaměřeny na historii a život obce. Navíc právě v prostorách knihovny pořádám pravidelné Besedy nad kronikou obce," říká Viktor Toms.

Ve Žďáře si připomínají krvavé události z května 1945

Žďár nad Sázavou - Válečné drama ve Žďáře vyvrcholilo 9. května roku 1945. Komunikace v okolí města měly na sklonku války značný význam pro mohutnou skupinu armád Střed polního maršála Schörnera. „Němci, stále ještě velmi dobře vyzbrojení se snažili ze všech sil uniknout z frontového pásma do americké zóny v jihozápadních Čechách a s odhodláním ničili vše, co jim stálo v cestě," uvedl historik Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou Pavel Benedikt Elbl. „V katastru Žďáru zahynulo nejméně osmnáct civilních obyvatel, z nichž šest bylo popraveno jednotkami Waffen-SS na náměstí," doplnil Elbl.

V lokalitě Kyjanice si připomněli Zákřovský masakr

Tršice/Libavá – Více než dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne zúčastnily pietní vzpomínkové akce v lokalitě Kyjanice nedaleko Tršic na Olomoucku. Před 70 lety tam příslušníci gestapa a prapor Vlasovců zaživa upálili 19 mužů ze Zákřova, místní části Tršic.

Račte vstoupit do světa loutek. Je pro děti i dospělé

Přerov – Nejstarší loutka Přerovského Kašpárku, která vykouzlila úsměv na dětských tvářích, je z roku 1922. Loutkové divadlo Sokola je ale ještě starší – začátek tradice se datuje do období před první světovou válkou – roku 1915. Díky nadšencům, které spojuje láska k divadlu a dětem, se ji v Přerově daří udržovat dodnes.

Všichni Němci nebyli nacisté vzpomíná pamětník

Hulín – Narodil se v roce 1925, měl dva starší sourozence a už v raném dětství slýchával Vlastimil Úlehla namísto pohádek spíš historky z první světové války. Jeho otec byl totiž povolán na frontu a když se vrátil, doufal, že se hrůza v podobě světové války už nikdy nebude opakovat. Opak byl pravdou a za pár let si ji zažil i sám Vlastimil Úlehla.

FOTO: Holýšovský tábor Američany zaujal

Holýšov – Pracovníci americké ambasády, kteří se rozhodli připomenout si výročí konce války cyklistickou jízdou z Domažlic do Plzně, se zastavili i v Holýšově.

V KSO zuří válka. Hráči se přou a mlátí futrálem

Karlovy Vary - Nejprve to byly hádky, stížnosti, osočování ze šikany a nyní už došlo i na osobní souboje. To je současná tristní situace mezi hráči v Karlovarském symfonickém orchestru (KSO), v němž jedna odborová organizace protestuje proti praktikám ředitele Šimona Kaňky, zatímco ta druhá ho urputně brání. Až dosud se vše obešlo bez násilí. Změna nastala ve čtvrtek, kdy zaměstnankyně KSO údajně udeřila futrálem do zad hráče Zdeňka Vikora, který skončil v nemocnici.

POZVÁNKA: Ostašov láká na historickou bitvu

Ostašov - Dnešek patří v Ostašově Poutním slavnostem, během kterých se od 15 hodin odehraje i rekonstrukce historické bitvy. K ní došlo v Ostašově v roce 1757 v době tzv. Sedmileté války