
Před 70 lety vyšel z tábora Schwarzheide pochod smrti
Česká Lípa - 18. dubna 1945 začal jeden z nejdelších hladových pochodů, zasáhl i na Českolipsko.
Česká Lípa - 18. dubna 1945 začal jeden z nejdelších hladových pochodů, zasáhl i na Českolipsko.
Jindřichův Hradec - Dalším dílem pokračujeme v seriálu O čem vyprávějí kroniky.
České Budějovice - Je to paradox. Nebýt největší války v dějinách lidstva, nikdy by na jihu Čech nevzniklo jedno silné přátelské pouto. Při osvobozování Československa se v roce 1945 shodou náhod sblížil americký voják Jack Kasofsky s rodinou Šustrových, která žila v Netolicích.
Jižní Morava, Vysočina - Před sedmdesáti lety osvobozovala Rudá armáda jižní Moravu. Němci se urputně bránili, využívali i umělé záplavy.
Chrudim - /70 LET OD OSVOBOZENÍ/ Německé jednotky vstoupili do Chrudimi 15. března 1939, den před vyhlášením Protektorátu Čechy a Morava. Město nejprve obsadily motorizované jednotky a k večeru sem napochodoval ještě III. prapor 71. pěšího pluku. Vojáci se ubytovali ve zdejší dívčí měšťanské škole, průmyslovce a sokolovně.
Tachovsko – Na Tachovsku začaly vzpomínkové akty k sedmdesátiletému výročí konce druhé světové války. Do okresního města se na akci trvající celý víkend sjela řada osobností, aby se účastnila konference nesoucí název Pochody smrti v souvislostech.
Chlum u Volar – Raději tisíc let v pekle, než jeden jediný den v tomto slzavém údolí. Martin byl člověk zbožný, alespoň si to o sobě myslel, ale čeho je moc, toho je příliš. Vzal provaz, přehodil jej přes silnou větev dubu, co na kraji lesa u mezníku snad zasadil Martinův prapředek a náš příběh by mohl skončit dřív než začal. A tak se vraťme raději pěkně na jeho začátek.
Mirotice – V pátek 24. dubna uctí v Miroticích památku obětí náletu, který se stal 29. dubna před sedmdesáti lety. Zahájení se uskuteční v 17.15 hodin na mirotickém náměstí, kde vystoupí kytarový virtuos Štěpán Rak a mistr mluveného slova Alfred Strejček.
Brno - Do Maďarska, přes Ukrajinu až k ruskému pohoří Altaj. Takový byl cestovní plán šestadvacetiletého Brňana Michala Kislického. „Chtěl jsem jet stopem, bez peněz a zažít nějaké dobrodružství," popisuje začátek své poutě Kislicki, jehož dědeček pochází z Polska.
Téma partyzánských bojovníků je na Valašsku stále stejně ožehavé jako před lety. Partyzáni jsou oslavováni i zatracováni. Jací opravdu byli, vědí jenom oni sami. A na nás záleží, zda jsme schopni jejich činům na konci války porozumět, nebo ne.
Holýšov – I sedmdesát let po konci druhé světové války můžeme stále narazit na její pozůstatky v našem regionu. A mohou být dosud nebezpečné.
Bratřejov, Dolní Němčí - Ludmile Světinské (na snímku) bylo 19. dubna 1945 devět let, když jen několik kilometrů od jejího rodného Bratřejova vypálilo nacistické komando z Vizovic osadu Ploština. V neděli uplyne od spáchání tohoto zločinu 70 let.
Ostrov - V Ostrově začala další válka mezi opozicí a městem. Opozice kritizuje novou květinovou výzdobu v ostrovské radnici. Ta a další věci byly nakoupeny díky dotaci z programu Cíl 3.
Praha - Při příležitosti oslav konce 2. světové války se lidem 8. května otevře podzemí pod Staroměstským náměstím v Praze. Jde o zcela unikátní událost, podzemí se totiž otevírá jen ve zcela výjimečných situacích, a jinak je veřejnosti nepřístupné, řekla ředitelka Pražské informační služby (PIS) Nora Dolanská. Do radničního podzemí se navíc bude moci podívat jen omezený počet lidí.
Chomutov - Sedmdesáté výročí konce druhé světové války můžete oslavit i v Chomutově. Město k této příležitosti připravuje na 8. a 9. května ve spolupráci s Muzeem československého opevnění z let 1936-1938 Na Kočičáku a 41. mechanizovaným praporem ze Žatce velké oslavy.
Vyškovsko – Podíleli se na boji proti okupantům, pronásledovali je nacisté. Nyní se sedmi lidem, jejichž životy skončily za druhé světové války, Bučovice rozhodly udělit čestná občanství. „Sedmdesáté výročí konce války je k tomu vhodnou příležitostí," okomentoval bučovický starosta Radovan Válek
Praha - Desítky českých a německých středoškoláků se v neděli v Praze zúčastní pochodu dobré vůle, do kterého se mohou zapojit všichni, kdo chtějí veřejně vystoupit proti antisemitismu. Pokojný protest proti nenávisti a násilí organizuje křesťanské sdružení, které chce připomínat společné tradice, jež jsou základem evropského společenství. Pochod začne ve 14.00 hodin na náměstí Franze Kafky.
Praha - Desítky českých a německých středoškoláků se v neděli v Praze zúčastní pochodu dobré vůle, do kterého se mohou zapojit všichni, kdo chtějí veřejně vystoupit proti antisemitismu. Pokojný protest proti nenávisti a násilí organizuje křesťanské sdružení, které chce připomínat společné tradice, jež jsou základem evropského společenství. Pochod začne ve 14.00 hodin na náměstí Franze Kafky.
Koníkov – Druhý pátek v dubnu uplynulo sedm desítek let od smrti Františka Laštovičky a Františka Olejníka z Koníkova. Měsíc před koncem války zahynuli v rakouském Mauthausenu – prvního jmenovaného stála život aktivní podpora odboje, Františka Olejníka spíše nešťastná souhra okolností.
Ústí nad Labem – Tragický duben 1945 v Ústí nad Labem nově připomínají tři pamětní desky se jmény padlých. Už 70 let na něj odkazuje i vychýlená věž kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Paříž – Na kandidátce francouzské nacionalistické strany Národní fronta (FN) nahradí při letošních místních volbách jejího zakladatele Jeana-Marie Le Pena jeho pětadvacetiletá vnučka Marion. Rozhodl o tom dnes stranický kongres. Le Pen svou kandidaturu vzdal po rozmíškách se svou dcerou Marine, která nyní FN předsedá.
Hodonín – Co je boken, tanto či Go? O kolik stupňů se má člověk uklonit? Jak chutná daifuku? Na tyto otázky našli v pátek odpovědi návštěvníci Odpoledne japonské kultury, které se už počtvrté uskutečnilo v hodonínské městské knihovně.
Vysoké Mýto – Výročí osvobození se na Orlickoústecku věnuje vysokomýtské regionální muzeum, kde je až do konce května k vidění výstava Květen 1945.
Nymburk - „Poté, co 2. května 1945 dorazila zpráva o Hitlerově sebevraždě, Nymburk jako první město v Čechách povstalo," připomněl ve své řeči nymburský radní Zdeněk Vocásek na pietní vzpomínce za jedenáct padlých sovětských vojáků. Ta se konala v pátek před polednem u obnoveného památníku na místním hřbitově.
Ústí nad Labem - Muzeum města Ústí nad Labem připomíná Schichtův letecký závod
Karlovy Vary – Co patří ke klenotům největších tuzemských lázní? Někoho napadne, že jsou to dozajista překrásné kolonády, jiný dodá, že samozřejmě léčivé prameny.
Hranice – Myslíte si, že jednadevadesátiletá babička jako věchýtek dokáže zaujmout puberťáky tak moc, že vydrží hodinu a půl bez mobilu, potichu, ani nedutají jen fascinovaně poslouchají a hltají každé slovo, které poví? Ano, dokáže.
Horní Dobrouč – V těchto dnech si připomínáme mnoho událostí, které se před 70 lety odehrávaly. Tenkrát jsem jako patnáctiletý kluk zapisoval do své paměti každou maličkost, která se stala před mýma očima. Byly to měsíce a roky hrůzy, tehdy, kdy už se sice blížil konec té nesmyslné války, o které dnešní generace neví téměř nic nebo jen málo.
Terezín - Na dvorku před bývalou modlitebnou z doby ghetta v Dlouhé ulici proběhlo ve čtvrtek odpoledne už tradiční čtení jmen obětí holocaustu.
Ústí nad Labem - Před sedmdesáti lety koncem války během dvou náletů americké bombardéry proměnily střed Ústí nad Labem v ruiny.
V Ústeckém kraji se v rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel 18. dubna otevřou vybrané památky v šesti místech, z toho pět je na Litoměřicku.
Břeclav /FOTOGALERIE/ – Kateřina Kopejtková z Mikulova si pro medaili udělovanou k výročí sedmdesáti let od konce druhé světové války a osvobození Břeclavi přijela na vozíčku. Ve čtvrtek se stala jednou ze čtyř žen vyznamenaných Ruskou federací v okresním městě. V obřadní síni bývalé budovy radnice jí k tomu blahopřáli i další veteráni ověnčení válečnými řády.
Opočno – Před 70 lety skončil v Evropě největší ozbrojený konflikt v historii – II. světová válka.
Rychnovsko – Blíží se měsíc květen, který letos bude úzce spjatý se vzpomínkami na konec II. světové války a ukončení nacistické okupace na území naší republiky.
Nové Město na Moravě - Novoměstský okrašlovací spolek vydal už svou pátou publikaci. Tentokrát jde o „kratochvilné i poučné čtení o dění v letech dávných i nedávných".
Praha - Některé pasekářské osady na Valašsku se v posledních letech druhé světové války staly útočištěm partyzánského hnutí. Mezi partyzány u Vizovic se však přidali zrádci a konfidenti gestapa, kteří vše vyzradili. Nacisté se pak osadníkům krutě pomstili, když před 70 lety, 19. dubna 1945, zastřelili či zahnali do plamenů v osadě Ploština 24 lidí. Další tři osoby poté popravili, jedna osoba byla umučena při výslechu. Zapáleno bylo deset z celkem 12 domů osady.
Když slyším slovní spojení podomní prodejce, hned se mi vybaví Karel Heřmánek a jeho neúnavná snaha při prodeji vysavačů a lednic ve známé filmové adaptaci povídkové knihy Oty Pavla Smrt krásných srnců.
Kateřinice, Valašsko - Trpělivost s podomními prodejci, z nichž se mnohdy vyklubali podvodníci, definitivně došla zastupitelům v Kateřinicích na Vsetínsku.
Damašek – Syrská válka si vyžádala od jara 2011 už 220.000 obětí. Oznámili to dnes syrští ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z exilu. OSN přestala vlastní bilanci obětí vydávat, protože nemá v Sýrii dostatečné zastoupení, aby mohla informace ověřit.
Chodská Lhota - V Chodské Lhotě najdete mnoho zajímavých a legendami opředených míst.
Terezín - Žáci pěti tříd horšovskotýnské střední školy se vydali na exkurzi do Památníku Terezín.
Dětřichov u M. Třebové – Za necelý měsíc si budeme připomínat konec jedné strašlivé kapitoly lidských dějin, druhé světové války. Česká republika žije sedmdesát let v míru a význam tohoto slova si mnoho lidí pomalu přestává uvědomovat.
Orlickoústecko – Dny od 5. do 9. května 1945 jsou spojeny s ukončením nacistické okupace našich zemí a znovuobnovením Československé republiky. Uprostřed radosti ale probíhaly i poslední srážky s prchající německou armádou maršala Schörnera, který měl ve Velichovkách hlavní stan armádní skupiny Střed.
Zruč nad Sázavou – Rozhodující páté utkání čtvrtfinále nejvyšší futsalové soutěže sehráli ve středu večer futsalisté zručského Benaga na domácí palubovce proti brněnskému Tangu. O postupujícím do semifinále rozhodl jediný gól. Ten vstřelil ve 22. minutě po chytré přihrávce Rodka Jan Lištván.
Sedmdesát let uplynulo od doby, kdy se Česká republika a potažmo většina Evropy zbavila fašistického diktátu.
Londýn/New York - Herec Daniel Craig, který ve filmu ztvárnil neohroženého britského agenta Jamese Bonda, přijal nový úkol - stal se prvním velvyslancem OSN pro odstraňování vojenských min a dalších výbušnin ve světě. "Dostal jste (v bondovkách) povolení zabíjet, nyní vám dávám povolení zachraňovat," řekl Craigovi ve středu v newyorském sídle OSN generální tajemník této organizace Pan Ki-mun.
Plzeňsko – „Žijeme v klidném kraji a životy se naštěstí zachraňují ne ve válce, ale jen při nešťastných událostech," prohlásil v úterý při oceňování zachránců života hejtman Václav Šlajs.
Benátky nad Jizerou - Archeolog Filip Krásný před časem napsal do Deníku článek o nejstarší mince nalezené na Mladoboleslavsku. Jen pár dní nato se muzejní sbírka rozrostla o ještě starší kousek
Horní Poříčí, Prostřední Poříčí – Podezření na větší množství munice z druhé světové války, která se měla nacházet mezi Prostředním a Horním Poříčím, se potvrdilo. Specialista na hledání pyrotechniky tam v úterý našel devatenáct kusů německých dělostřeleckých min a několik desítek pěchotních nábojů. Část munice hned na místě zlikvidoval policejní pyrotechnik, zbytek odvezl k zneškodnění.
Terezín - Památník Terezín připravuje novou stálou expozici České umění proti fašismu a válce. Výročí konce druhé světové války připomene při vzpomínkových akcích včetně tryzny. Památník letos dokončuje opravy po povodni v roce 2013. Informoval o tom mluvčí památníku Tomáš Rieger.