
Obce oslaví osvobození od fašismu
Žďársko – Letošní květen bude měsícem oslav sedmdesátého výročí ukončení 2. světové války. Dlouhý seznam akcí připravuje například Nové Město na Moravě, ale na výročí nezapomenou ani jiná města a obce.
Žďársko – Letošní květen bude měsícem oslav sedmdesátého výročí ukončení 2. světové války. Dlouhý seznam akcí připravuje například Nové Město na Moravě, ale na výročí nezapomenou ani jiná města a obce.
Vsetín – Známá česká skupina Spirituál kvintet vystoupí v neděli 3. května odpoledne v kostele Dolního sboru Českobratrské církve evangelické ve Vsetíně.
Jihlava - Smetanova Má vlast zazní v úvodu festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava 2015. Zahajovací koncert v domě kultury odborů bude věnován výročí ukončení druhé světové války.
Týn nad Vltavou - I když tělocvičná jednota v Týně nad Vltavou zanikla při slučování sokola na počátku padesátých let, sokolovna, kterou si v roce 1925 členové jednoty postavili, přetrvala. Letos Týnští oslaví 90. výročí jejího postavení.
Tupesy /FOTOGALERIE – Oslavy 70. výročí osvobození Tupes od nacismu byly v mnohém výjimečné a odpovídaly významu jubilea. V novém parčíku, který byl vloni vybudován v rámci obnovy středu vesnice, a to naproti sochy sv. Jana Nepomuckého, byly odhaleny pamětní desky tupeským rodákům Aloisi Mikulovi, Leopoldu Nemravovi-Nortíkovi, Vladimíru Vávrovi a Františku Kedroňovi.
Přerov – Devětaosmdesátiletý Vojtěch Obrtel žije celý život v ulici Lančíkových. Jen pár metrů od domu, ve kterém kdysi bydlel někdejší starosta Přerova František Lančík – jedna z nejvýraznějších osobností odboje za druhé světové války.
Blatná - Již počtvrté se letos v Blatné koná JazzDay den plný jazzové hudby a ikon tohoto žánru u nás. Akce se odehraje již tradičně 8. května a zároveň tak oslaví sedmdesáté výročí od konce II. světové války.
Dobřany – Po kašně zvané Pocta baroku ozdobil sochař Václav Fiala dobřanské náměstí druhým uměleckým dílem.
Praha - Přes 200 anarchistů v pátek pochodovalo Prahou ze Střeleckého ostrova na náměstí Míru. Akcí u příležitosti 1. máje protestovali proti válce i policejnímu zásahu proti extremistům z tohoto týdne. Policejní operace mířila proti levicovým radikálům, kteří jsou podezřelí nejméně z pěti žhářských útoků. Například údajně zapálili policejní vozy. Anarchisté obvinění odmítají a tvrdí, že jsou obětí policejní represe.
V našem seriálu k výročí 70 let od konce války přinášíme vzpomínky lidí, kteří pohnutou dobu zažili. Jedním z nich je i Radomír Matulík.
Praha – Přes 200 anarchistů dnes pochodovalo Prahou ze Střeleckého ostrova na náměstí Míru. Akcí u příležitosti 1. máje protestovali proti válce i policejnímu zásahu proti extremistům z tohoto týdne. Policejní operace mířila proti levicovým radikálům, kteří jsou podezřelí nejméně z pěti žhářských útoků. Například údajně zapálili policejní vozy. Anarchisté obvinění odmítají a tvrdí, že jsou obětí policejní represe.
Vždy, když vzpomene na válečnou dobu, i po těch letech jí zvlhnou oči. Konec války prožila v Ostravě-Mariánských Horách jako jedenáctileté děvče, kde velké boje neprobíhaly. Smutek v její duši panuje od válečných let proto, že přišla o tatínka, který zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi.
Prachatice - Až prachatickou radnici osvobodí Američané, zajdou si spolu s Němci na pivo do muzea.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Autogramiáda knihy Ústecké vítězství připomněla v ústeckém knihkupectví Beran blížící se sedmdesáté výročí konce druhé světové války.
Praha - Varování před válkou a výzvy vládě, ať odstraňuje nezaměstnanost, zněly na dnešním prvomájovém mítinku KSČM na pražském výstavišti. Na tradiční shromáždění u Křižíkovy fontány přišly stovky převážně starších lidí, ale i zhruba tři desítky odpůrců komunistů, kteří upozorňovali na zločiny komunistického režimu.
Kuks /FOTO/ - Jakoby mávnutím čarovného proutku, kterému Valpuržina noc ještě před svou vládou sílu dala, se poslední dubnový den přenesl Braunův betlém o tři staletí nazpět.
Havlíčkův Brod – Zdárný průběh národního povstání ve městě byl přerušen vpádem gestapáků v čele s H. Gottschlingem, kteří přijeli od Jihlavy, po předcházejících marných pokusech navázat telefonický styk s místní služebnou gestapa v Brodě.
Plzeň – V květnu 1945 bylo Pavlu Hauznerovi deset let. S kamarády chodil do Borského parku okukovat tábor amerických vojáků. Právě tady získal své vůbec první filatelistické kousky, z nichž některé si teď mohou návštěvníci prohlédnout v Galerii U Andělíčka.
Česká Lípa - Před zhruba sto lety zastávali důležitá povolání a tvořili jednu z nejvýznamnějších společenských vrstev České Lípy.
Teplicko - Výstava k 70. výročí ukončení 2. světové války je věnována zásadnímu historickému přelomu, kterým rok 1945 byl a změnám, které Teplicím a regionu přinesl. Kromě událostí posledních válečných měsíců a konce války se zabývá i vývojem v prvních měsících obnoveného Československa. Výstava trvá od 17.4. – 21.6.2015
Frýdek-Místek - Vzpomínkové akce, filmová promítání, výstavy i bohoslužba sedmdesát let poté, co zazněly poslední výstřely druhé světové války. Hlavní etapa oslav kulatého výročí vyvrcholí příští týden.
Plzeň – Trojice amerických veteránů přijela do západočeské metropole vůbec poprvé od konce války. Na oslavy se všichni velmi těší.
Mirotice - Dnes přinášíme vzpomínky na 29. duben roku 1945 v Miroticích v podání Cyrila Mikšíčka, které se podařilo zachovat díky archivu města Mirotice. Letošních 70. oslav konce II. světové války se totiž mirotický rodák nedožil. Narodil se v roce 1920 a v osudný den, kdy životy lidí v Miroticích radikálně změnily nálety amerických letadel, mu bylo 25 let.
Přerov – Ve „Vyhlášce českému občanstvu" po krvavě potlačeném Přerovském povstání je několik gramatických chyb, které dokonale vystihují neúctu nacistů k porobenému národu. „Nezodpovědní zivli stříleli v Přerově na svátek práce na německé vojáky. Byli odzbrojeni a zastřeleni. V Přerově je zase pokoj a pořádek," informovala suše německá propaganda o prvním ozbrojené vzpouře občanů proti nacistické zlovůli v Československu. Jen několik dní před koncem války.
Příbram - Po týdnu jsme pro vás připravili několik tipů na prosloužený víkend.
Po nespočtu her, které se věnovaly druhé světové válce, současnosti či budoucnosti, přišla řada také na nechvalně známý světový konflikt. Novinka přináší hráčům na počítačích realisticky zpracované boje na západní frontě a také zákopovou válku. Do hry se dostalo také dělostřelectvo či nebezpečný plyn. Studio má v plánu hru zdarma rozšiřovat.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Přesně 70 let. Takové výročí si 30. dubna připomnělo Uherské Hradiště. Právě v těchto dnech roku 1945 osvobodila spojenecká vojska toto město od ustupujících vojsk Hitlerovského Německa. Významnou událost si Uherské Hradiště nemohlo nepřipomenout.
Ostrava uctila památku obětí II. světové války. Ve čtvrtek 30. dubna 2015 složila hold sovětským a československým vojákům a všem, kteří se zasloužili o porážku hitlerovského Německa a ukončení druhé světové války.
Libáň – Člověk se několikrát za život stěhuje. Do většího je to vždycky jednodušší. Vezmete si všechno. Do menšího je to už horší. V takové situaci jsem se ve svých skoro osmdesáti letech ocitl i já.
Bělá nad Radbuzou - Ani za 70 let nevyprchalo nadšení a vděčnost, se kterou místní vítají příslušníky 2. jezdeckého oddílu US Army.
Před Národním památníkem II. světové války ve čtvrtek okolo čtvrté hodiny zněla ruština poměrně zřetelně. Právě v tu dobu sem totiž dorazila čtveřice členů nejstaršího motorkářského klubu v Rusku Nočních vlků.
Most - Historici vystavují, co pohromadě ještě nikdo neviděl. Z různých sbírek shromáždili válečné artefakty, dokumenty, dobové věci, filmy a unikátní fotky.
Holýšov, Sokolov – Za druhé světové války si nacisté zřídili pobočku koncentračního tábora Ravensbrück v Holýšově. Byly zde vězněné převážně Rusky, Francouzky a Polky. Jednou z nuceně nasazených místních Češek, která spolu s nimi pracovala, je Marie Chejlavová ze Sokolova.
Plzeň - Letošních Slavností svobody se zúčastní 21 veteránů – 15 Američanů, pět Belgičanů a jeden Polák.
Plzeň – Četař Karel Pavlík, 23 let, četař Václav Šindelář, 24 let, podporučík Alois Záleský, 29 let. Kamarádi, kteří zemřeli v boji za svobodu.
V souvislosti s osvobozením Plzně americkou armádou je naplánována grandiózní oslavná akce jako vždy rozsáhlá a nyní při kulatém výročí konce války ještě o to větší.
Rájec-Jestřebí – Mimořádnou příležitost prohlédnout si jinak nepřístupné části rájeckého zámku budou mít tento a příští pátek návštěvníci této rokokově klasicistní památky. Vedení zámku umožní prohlídky sklepů pod kuchyňským pavilonkem a krypty pod kaplí. Speciální prohlídky s průvodcem začínají v jedenáct, třináct a čtrnáct hodin.
Přibyslav - Aeroklub Přibyslav 1. května hodinu po poledni otevře své hangáry (mimochodem na sklonku války vybombardované ustupujícími nacisty), a pokud na nebesích nebude vzdorovat patron meteorologů sv. Petr, vzlétne vše, co má křídla.
Oznice /FOTOGALERIE/ – Čtyři valašské dědiny se setkají v Oznici a připomenou si sedmdesát let od osvobození druhé světové války.
Hejnice - Jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka originál milostné sošky hejnické madony budou mít zítra účastníci První májové mše v hejnickém klášteře. Májová mše začíná v 16.30 hodin.
Přelouč - 30. dubna 1945 se v Berlíně zastřelil Adolf Hitler. V Přelouči se ale na Rudou armádu čekalo ještě dva dny po německé kapitulaci.
Vsetín – Známá česká skupina Spirituál kvintet vystoupí v neděli 3. května odpoledne v kostele Dolního sboru Českobratrské církve evangelické ve Vsetíně.
Mostecko – Pálení čarodějnic a stavění májek. Tradice z přelomu dubna a května si našly místo v kalendářích většiny obcí. Nadcházející dny ale nebudou jen o nich. V Litvínově si gymnazisté zaskotačí na majálesu a zítra se centrum města vrátí v čase u příležitosti Valdštejnských slavností. V Mostě si v sobotu monstrózní akcí připomenou konec 2. světové války. Také tam budou obíhat náměstí nebo pozorovat ptactvo.
Vyškov /INFOGRAFIKA/ – Bylo jí třináct, když sovětské vojsko dorazilo do Vyškova s cílem osvobodit město od Němců. Dodnes v sobě na ten den doslova nosí vzpomínku. „Rusové nejprve nacisty vytlačili, ale ti pak podnikli protiútok. Při něm spadla jedna bomba přímo před náš dům Na Hraničkách. A mně uvízly dvě střepiny z ní přímo pod kolenem. Tatínek se mnou běžel hledat ruské lékárníky. Trvalo to, ale nakonec mě ošetřili. Už sedmdesát let mám ty střepiny v noze. A vždy jsem s ní měla potíže," svěřila se pamětnice z Vyškova.
Podyjí /FOTOGALERIE/ – Zažila doby, kdy z jejích útrob putovaly pytle s moukou, později role papíru. Dlouhé roky chátrala, až z ní zůstaly jen ruiny. Teď se po mnoha letech dočkala zasloužených oprav a čeká na první turisty. Řeč je o bývalé Papírně u Devíti mlýnů pod vinicí Šobes. „V části údolí řeky Dyje zvané Devět mlýnů jsme zabezpečili jednu z posledních staveb, která zde po druhé světové zbyla," přiblížil mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann.
Týnec nad Sázavou – Ručně psané poznámky objevil v rodinném archivu Týnečák tělem i duší, Antonín Krch. Z poznámek zapsaných jeho otcem, účastníkem druhého odboje Jaroslavem Krchem, promítačem v týneckém kině vyplývá, že na Týnecku operovala partyzánská jednotka Jaroslava Reitingera. „To byl řídící učitel z týnecké školy a celá odbojová skupina podléhala pak velení kapitána Voloveckého," připomněl Antonín Krch.
Jihlava - Smetanova Má vlast zazní v úvodu festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2015. Zahajovací koncert v domě kultury odborů bude věnován výročí ukončení druhé světové války. Program letošního 14. ročníku festivalu nabídne kromě velké orchestrální tvorby také komorní koncerty a divadelní představení, řekl dnes novinářům ředitel festivalu Jiří Štilec. Novinkou bude živý obraz, v němž bude účinkovat 300 Jihlavanů.
Při cestě přes Chřiby, nedaleko obce Roštín na Kroměřížsku, leží tiché turistické letovisko s nezvyklým názvem Bunč. Lidé, kteří dnes popíjejí limonádu u stolků, většinou netuší, že v posledních dnech války se zde odehrávalo dramatické finále zápasu s nacismem.
Na Bunči u Roštína skončila válka už 12. března také pro dva mladíky z Prahy. Ti původně narukovali jako totálně nasazení k hasičům v německém Kielu. Jiří Týnek si při první dovolené doma sestavil rádio a na něm s ostatními Čechy, ale třeba i s Rakušany, poslouchali zahraniční rozhlas.
V našem seriálu k výročí 70 let od konce války vám přineseme vzpomínky lidí, kteří pohnutou dobu zažili. Jedním z nich je Vlastimil Úlehla z Hulína.