Kreativ

ŠTÍTEK: válka

POHLEDEM Miroslava Bobka: Několik poznámek k evolučnímu vývoji tuk-tuků

Dospěl jsem k přesvědčení, že vědecký problém naznačený 
v titulku by si zasloužil bedlivý výzkum a vřele jej doporučuji pozornosti grantových agentur. Jde o poznání překvapivé evoluce dosud opomíjené skupiny, která prošla širokou adaptivní radiací. Jde o tuk-tuky, v češtině známé také jako autorikši či motorikši.

Nad Prahou proletí stíhačky, připomenou konec války

Praha – Ukončení druhé světové války před 70 lety dnes připomene v Praze průlet dvou armádních letounů Jas-39 Gripen. Stíhačky odletí v 16:00 z čáslavského letiště směrem na letiště Kbely, Pražský hrad a Bílou Horu, poté provedou levotočivý manévr na západní hranici Prahy a vrátí se zpět do Čáslavi.

Pospěšte si, ať je včas hotovo

Plzeň – 70. výročí konce války se blíží a ve městě probíhají poslední úpravy prostoru U Zvonu a také okolí Velkého divadla. Na Slavnosti svobody musí být vše hotovo a vyšperkováno. Nejsou to ale jediné změny oproti loňsku, prokoukly i některé ulice v centru města.

Kadetní setnina stále více aktivní

Jičínsko – Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74. byla založena letošního 9. dubna v rámci Historického kroužku Muzea přírody Český ráj; 74. pěší pluk byl založen v roce 1860, doplňovací oblastí pluku byl Jičín, kde měl pluk i kasárna, a jeho okolí.

Nepál

Nepál postihlo zemětřesení. Následky jsou tragické, hodně mrtvých, města v troskách. Chudé zemi v těžké chvíli jako první pomáhají sousední Indie a Čína. Ale na Nepál se myslí všude na světě kvůli tomu, že na jeho území leží nejvyšší hora světa, Mount Everest. Člověka odjakživa přitahují výšky a Mount Everest je magnetem z nejsilnějších. Mezi oběťmi zemětřesení jsou i horolezci z mnoha zemí, jejichž tábory smetla či odřízla lavina. I to zpravidla rozhoduje o míře publicity a míře účasti světa.

Prajzáci se mění. V jádru však zůstávají stejní

Hlučínsko - Když jablko, tak rajské, když ženu, tak z Prajzské. Staré hlučínské pořekadlo, jak se zdá, není jen slovní hříčka, ale ve velké míře skutečně platí. Výzkum, jejž na Hlučínsku v posledních dvou letech prováděl šestičlenný tým sociologů v čele s Helenou Kubátovou, totiž dospěl k zajímavým výsledkům.

Karlovy Vary se dočkají moderního nádraží

Karlovy Vary - Rozvoj Karlových Varů potřeboval ve druhé polovině 19. století napojení na evropskou železniční síť stalo se tak roku 1870, výstavné nádraží bylo vybudováno v roce 1898 na levém břehu řeky Ohře. V jeho oblasti jsou dnes i sídliště Růžový Vrch a Bohatice. Původní budova byla zničena při bombardování v dubnu 1945, takže tu dosud sloužil provizorní objekt, postavený na přelomu 40. a 50. let minulého století.

Pomník je dílem sochaře Karla Samohrda

Přibyslav – Protiválečný pomník na Bechyňově náměstí v Přibyslavi byl vztyčen tři roky po osvobození města. Na reverzní straně je napsáno, že skulpturu v roce 1948 vybudovala odbočka československo-sovětského přátelství v Přibyslavi za svépomocí občanů.

Kroniku obce za války raději přepsali

Chotýčany - Zápisy v kronikách, různé dokumenty, fotografie i vojenské uniformy z druhé světové války, to vše je v těchto dnech k vidění v chotýčanské knihovně. Viktor Toms, zdejší kronikář, dal dohromady tuto výstavu právě u příležitosti sedmdesáti let od konce druhé světové války. „V rámci činnosti kronikáře obce dělám zpravidla dvě výstavy ročně v obecní knihovně. Jsou zaměřeny na historii a život obce. Navíc právě v prostorách knihovny pořádám pravidelné Besedy nad kronikou obce," říká Viktor Toms.

Ve Žďáře si připomínají krvavé události z května 1945

Žďár nad Sázavou - Válečné drama ve Žďáře vyvrcholilo 9. května roku 1945. Komunikace v okolí města měly na sklonku války značný význam pro mohutnou skupinu armád Střed polního maršála Schörnera. „Němci, stále ještě velmi dobře vyzbrojení se snažili ze všech sil uniknout z frontového pásma do americké zóny v jihozápadních Čechách a s odhodláním ničili vše, co jim stálo v cestě," uvedl historik Regionálního muzea města Žďár nad Sázavou Pavel Benedikt Elbl. „V katastru Žďáru zahynulo nejméně osmnáct civilních obyvatel, z nichž šest bylo popraveno jednotkami Waffen-SS na náměstí," doplnil Elbl.

V lokalitě Kyjanice si připomněli Zákřovský masakr

Tršice/Libavá – Více než dvě stovky lidí se v sobotu dopoledne zúčastnily pietní vzpomínkové akce v lokalitě Kyjanice nedaleko Tršic na Olomoucku. Před 70 lety tam příslušníci gestapa a prapor Vlasovců zaživa upálili 19 mužů ze Zákřova, místní části Tršic.

Račte vstoupit do světa loutek. Je pro děti i dospělé

Přerov – Nejstarší loutka Přerovského Kašpárku, která vykouzlila úsměv na dětských tvářích, je z roku 1922. Loutkové divadlo Sokola je ale ještě starší – začátek tradice se datuje do období před první světovou válkou – roku 1915. Díky nadšencům, které spojuje láska k divadlu a dětem, se ji v Přerově daří udržovat dodnes.

Všichni Němci nebyli nacisté vzpomíná pamětník

Hulín – Narodil se v roce 1925, měl dva starší sourozence a už v raném dětství slýchával Vlastimil Úlehla namísto pohádek spíš historky z první světové války. Jeho otec byl totiž povolán na frontu a když se vrátil, doufal, že se hrůza v podobě světové války už nikdy nebude opakovat. Opak byl pravdou a za pár let si ji zažil i sám Vlastimil Úlehla.

FOTO: Holýšovský tábor Američany zaujal

Holýšov – Pracovníci americké ambasády, kteří se rozhodli připomenout si výročí konce války cyklistickou jízdou z Domažlic do Plzně, se zastavili i v Holýšově.

V KSO zuří válka. Hráči se přou a mlátí futrálem

Karlovy Vary - Nejprve to byly hádky, stížnosti, osočování ze šikany a nyní už došlo i na osobní souboje. To je současná tristní situace mezi hráči v Karlovarském symfonickém orchestru (KSO), v němž jedna odborová organizace protestuje proti praktikám ředitele Šimona Kaňky, zatímco ta druhá ho urputně brání. Až dosud se vše obešlo bez násilí. Změna nastala ve čtvrtek, kdy zaměstnankyně KSO údajně udeřila futrálem do zad hráče Zdeňka Vikora, který skončil v nemocnici.

POZVÁNKA: Ostašov láká na historickou bitvu

Ostašov - Dnešek patří v Ostašově Poutním slavnostem, během kterých se od 15 hodin odehraje i rekonstrukce historické bitvy. K ní došlo v Ostašově v roce 1757 v době tzv. Sedmileté války

Sobotník Lídy Rakušanové členům vlády

Vážení členové vlády,co si budeme povídat, vy přece víte nejlíp, že je pro postoj České republiky vůči humanitární katastrofě, která se toho času odehrává u italských břehů, přívlastek „cynický" slabé slovo.

Pétépáci vzpomínali na Barboru

České Budějovice - Dvě desítky pétépáků dorazily ve středu do budějovického hotelu Clarion na setkání příslušníků 3. roty III. PTP Karviná a dalších mužů, kteří na vojně jako politicky nespolehliví pracovali v dolech či na stavbách.

Průjezd amerického konvoje testoval, jak se stavíme k situaci ve světě

Olomouc - Informační válka, ve které sehrají hlavní roli psychologické operace, bude zaujímat stále významnější místo při urovnávání konfliktů na Zemi. V Olomouci se v tomto týdnu sešli experti NATO a programu Partnerství pro mír, aby probrali aktuální rizika a jejich možné dopady na členské země a vyměnili si zkušenosti. J

Část běženců by se nebránili přijmout pouze dva z pěti Čechů, ukázal průzkum

Praha – Dva z pěti Čechů (42 procent) by se nebránili přijmout část uprchlíků. Nejvíce lidí, a to téměř tři čtvrtiny, se kloní k tomu, aby se Česko podílelo na humanitárních akcích v zemích původu. Zhruba polovina Čechů by obnovila kontroly na českých hranicích. Vyplývá to z průzkumu agentury Median z tohoto týdne pro Radiožurnál.

Sedmdesát let od konce druhé světové války

Jičínsko – Mezi Hřmenínem a Važicemi, za malým lesíkem mezi hlubokými roklemi, v Údolí devíti mlýnů, ve Važicích – Dola č. 28 žili sourozenci Emílie (1890 – 6.2.1979) a Jan (9.6. 1899 – 2.12. 1964) Procházkovi.

Politici uctili na náměstí Padlých hrdinů památku třiadvaceti mrtvých

Prostějov – Uctěním památky třiadvaceti obětí začalo pro několik prostějovských politiků páteční dopoledne. Kolem desáté se například radní Josef Augustin, Jaroslav Šlambor a Zdeněk Fišer sešli na náměstí Padlých hrdinů a položili kytice k pomníku připomínající 98 let starou demonstraci a její oběti.

Do Prahy podesáté dorazil k výročí konce války Konvoj osvobození

Praha - Symbolickým naplněním přání amerického generála George Pattona osvobodit Prahu na konci druhé světové války byl páteční příjezd kolony historických vozidel americké armády, která dopoledne dorazila před velvyslanectví USA v hlavním městě. Jubilejní 10. ročník Konvoje osvobození vítaly desítky přihlížejících, řada z nich v dobových úborech.

Český humor pomáhal přežít nacistickou okupaci II.

Východní Čechy – Český odpor proti hitlerovskému fašismu měl různou podobu od otevřeného boje až po zesměšňování fašistické ideologie, nacistické strany, německé armády i samotného Vůdce. Osvědčeným nástrojem byla politická anekdota…

Výstava představila 105 obětí protinacistického odboje

Uherský Brod /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ – Doposud nejdelší seznam obyvatel Uherského Brodu, kteří padli za druhé světové války při své odbojové činnosti, nabídla výstava s názvem Měli odvahu žít. Její vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 23. dubna v uherskobrodském Panském domě.

Hitlerova busta, šibenice, kozácké jednotky. Brno přiblíží konec války výstavami

Brno – Opět jsme byli všichni v krytu, slyšeli střelbu, výbuchy… Pak bylo náhle ticho. I tato písemná vzpomínka Antonie Konečné na konec druhé světové války utváří mozaiku výstav, jimiž si letos Brno připomíná rok 1945. Úryvek z textu Konečné je součástí nové výstavy na Špilberku. Má název Na Starém Brně kvetly mandloně, což symbolicky odkazuje k naději mírových dní v období jara.

Pálavským okruhem proveze lidi Šlechtična s Bardotkou

Vznikla dva roky po válce a v sobotu téměř po sedmdesáti letech potáhne historickou soupravu křižující Břeclavskem. Parní lokomotiva Šlechtična. Lidé mají šanci svézt se nebo si prohlédnout ní tažený zvláštní vlak na Pálavském okruhu.

Jívovští hasiči zasahovali u srážky stíhaček. Jednomu z pilotů už nemohli pomoci

Jívová - Říká se, že hasičem se člověk stává na celý život. Zdeněk Janík z Jívové na Olomoucku to potvrzuje doslova. Po druhé světové válce stál u zrodu tamních dobrovolných hasičů, téměř šedesát let byl starostou jívovského sboru a je to jen několik let zpátky, kdy coby zasloužilý hasič ještě vyjížděl k zásahu. Bylo mu už přes šestaosmdesát let.

Finále s Trnkou, Loosem a Francouzi

Praha – V Plzni začne v neděli 28. ročník filmové soutěžní přehlídky. O Zlatého ledňáčka zabojují Cesta ven, Krobotova Díra i internetová Kancelář Blaník.

Výročí osvobození: uctí jej i ostravské obvody

Velkolepé oslavy včetně rekonstrukcí bojů a přehlídky současné i historické vojenské techniky vypuknout již 30. dubna v centru Ostravy. Osvobození si ale připomenou i v jednotlivých ostravských městských obvodech

Vzpomínka na dvacet pomníčků ve Vápenicích

Salaš /FOTOGALERIE/ – Připadá mi to, jako by to bylo nedávno. Ale je to už padesát pět let, kdy jsem se svým dědečkem poprvé navštívil Vápenice za obcí Salaš. V údolí, jakoby potažené zeleným sametem, kde se stýkaly svahy chřibských lesů, probublával potůček Salaška. Kousek nad ním byl malý hřbitůvek s dvaceti kamennými křížky. Jeden jako druhý, prosté, jako bývá někdy prostá smrt. Jenže smrt, která navštívila 29. dubna 1945 Vápenice za Salaší, nebyla milosrdná.