Přerovsko – Pietní akty, lampionový průvod, výstavu nebo divadelní představení. Na významné výročí, 70 let od konce druhé světové války, upozorní různými akcemi v Kojetíně, Tovačově nebo v Dřevohosticích.
Poklad!!! Slovo, při kterém každému zasvítí zvědavostí oči. S průřezem nalezenými poklady z různých období se můžete seznámit v Muzeu Českého ráje v Turnově. Zdejší Klenotnice nabízí celkový přehled pokladů z území Čech od pravěku, přes středověk až do dnešních dní.
Terezín - Po osmi letech, co byl naposledy symbol křesťanství s trnovou korunou na Národním hřbitově ošetřen, zapůsobil na něm zub času a povětrnostní vlivy. V těchto dnech odborná firma kříž znovu restauruje, aby byl v den Terezínské tryzny 17. května opět jako nový.
Turnov - Poklad!!! Slovo, při kterém každému zasvítí zvědavostí oči. S průřezem nalezenými poklady z různých období se můžete seznámit v Muzeu Českého ráje v Turnově. Zdejší Klenotnice nabízí celkový přehled pokladů z území Čech od pravěku, přes středověk až do dnešních dní.
Hranice – Skladatel, kytarista a zpěvák Tomáš Klus se od středy 15. dubna ubytoval spolu se svou manželkou Tamarou a dvouletou dcerou Josefínou na týden ve Staré střelnici u Vlasáků v Hranicích. Právě zde se totiž rozhodl natočit svou novou desku.
Třebíč - Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století vypsala armáda Spojených států amerických výběrové řízení na nové univerzální vojenské vozidlo s označením HMMWV High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle. Vítězem se stala automobilka AM General se svým vozem, který byl vojáky kamarádsky nazýván Humvee a později v civilní verzi dostal oficiální název Hummer.
Záhlinice - Také v záhlinickém muzeu Františka Skopalíka si připomínají sedmdesátileté výročí od konce druhé světové války. K vidění jsou různé dobové předměty, jako uniformy, ale i vyhlášky nebo třeba pracovní průkazy.
Vlašim – Sedmdesátiletého výročí od ukončení druhé světové války hodlá vzpomenout Galerie Občanská záložna Vlašim. V těchto dnech ve výstavních prostorách finišují práce na nové expozici s názvem Válečná zóna u nás – Habermannův mlýn. „Výstava má vzájemně propojovat sbírkové předměty z druhé světové války několika soukromých sběratelů s artefakty zapůjčenými Fundusem Barrandov z válečného dramatu režiséra Juraje Herze Habermanův mlýn. Právě exteriéry tohoto filmu se natáčely nedaleko Vlašimi ve Vítově mlýně a v Kácově, kde se točily hlavně scény z vlakového nádraží," informoval soukromý galerista Milan Bísek. Na výstavu v přízemí vlašimské kulturní památky, bývalé občanské záložny, bude po celou dobu jejího trvání poutat terénní vozidla.
Jičínsko – Členové historického kroužku Muzea přírody Český ráj a Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č. 74 se spolu s Komitétem 1866 zapojili do péče o pomníky na jičínském bojišti. V obci Prachov uhrabali okolí pomníků rakouského 35. pěšího pluku a pruského 18. pěšího pluku.
České Budějovice - Jaký je to paradox: Na příslušníky vyvoleného národa, který měl být navždy vyhlazen a zapomenut, se vzpomíná v den narozenin nacistického vůdce.
Turnov - Poklad!!! Slovo, při kterém každému zasvítí zvědavostí oči. S průřezem nalezenými poklady z různých období se můžete seznámit v Muzeu Českého ráje v Turnově. Zdejší Klenotnice nabízí celkový přehled pokladů z území Čech od pravěku, přes středověk až do dnešních dní.
Olomouc - Když mu bylo šestnáct let, utekl před Maďary z rodné Podkarpatské Rusi do Sovětského svazu. Psal se rok 1939, Ivan Solovka se cítil být Čechoslovákem a chtěl usilovat o obnovení své vlasti, kterou rozbilo nacistické Německo.
Zlín - Pan Devátý a pan Dudr se zapojili se do disentu, oba za to skončili ve vězení. Josef Šperka byl po potyčce s několika komunisty označen za nepřítele dělnické třídy. Paní Dušková, pan Chromčák a pan Matulík vyprávěli žákům o životě v protektorátu a všudypřítomném strachu, který během války panoval.
Olomouc /VIDEO/ – Fotbalisté Nových Sadů si v sobotu odpoledne otevřeli střelnici. Do sítě Klenovic nasázeli rovných deset branek a o čtyři z nich se postaral útočník Tomáš Režný.
Praha – Avraham Harshalom je předsedou Izraelské společnosti přátel ČR, ačkoliv se nenarodil na území České republiky ani bývalého Československa. Česky se začal učit až ve svých dvaceti letech.
Brno - Nervózní Němci, Češi domáhající se svých práv, protektorátní bída a blížící se fronta. Poslední dny nacistické okupace za druhé světové války v Brně se nesly ve znamení stanného práva a rychlých procesů. V úterý je to přesně sedmdesát let ode dne, kdy nacisté ve městě hromadně popravovali naposledy. Deník Rovnost přináší první díl seriálu o osvobození.
Rokycansko - Usměvavých a optimistických lidí, kteří dokáží najít pro každého slůvko zájmu a potěšení, příliš po naší planetě nechodí. Když pak z toho mála jeden ubude, je to tím patrnější. Proto odchod Milouše Dobromysla vnímají smutně mnozí.
Kroměřížsko – Sedmdesáté výročí konce druhé světové války si začátkem května připomene snad každá obec a město z Kroměřížska: někde jen malou připomínkou a položením věnce k pomníku padlých, jinde větší akcí.
Vysočina - Po šesti zápasech to přišlo. Fotbalisté Polné utnuli v divizi D hrůzostrašnou sérii a poprvé od listopadové výhry nad Uherským Brodem brali všechny tři body. Jejich pozdní jarní probuzení odnesla v krajském derby Bystřice. Ta naopak po zimní přestávce stále čeká na vítězství.
Prostějov – „Islámský stát je potřeba zničit." Názory na radikální hnutí operující v Iráku a Sýrii, ale i popsání situace na Blízkém východě se dočkali lidé, kteří v pondělí odpoledne navštívili Národní dům v Prostějově. Odpovědi na své dotazy dostávali od syrského chargé d'affaires Bashara Akbika. Ten na úvod popsal, jaká byla situace v Sýrii před vypuknutím války. „Lidé byli v bezpečí, věci fungovaly normálně. Nebyli jsme ideální stát, ale ani špatný. Náboženské skupiny u nás vedle sebe existovaly v toleranci," tlumočil vyjádření Bashara Akbika zaměstnanec syrského velvyslanectví.
Pardubice – Plošný pyrotechnický průzkum staveniště u rafinerie Paramo v Pardubicích neobjevil v první fázi žádné nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války.
Frýdlant - /GALERIE/ Píše se duben 1945. K hranicím protektorátu se blíží sovětské tanky nejen z východu, ale i od severu. 16. dubna překročila vojska 2. polské armády, která byla součástí osvobozovacích jednotek Rudé armády, břehy Lužické Nisy. Několik týdnů před koncem války byla fronta před polským Zhořelcem. Přes Frýdlant se valily vojenské transporty i uprchlíci. Události spojené s osvobozením a koncem 2. světové války si v sobotu lidé připomněli ukázkou vojenské techniky a jízdou veteránů Lužice 1945. Přehlídky se zúčastnila více než desítka válečných vozů a na třicet polských nadšenců z města Piensk. Zavzpomínat přišlo i několik posledních místních aktérů událostí.
Kyjev - Na západě Ukrajiny dnes začalo společné cvičení ukrajinských vojáků a amerických výsadkářů. Informovala o tom agentura Ukrinform. Manévry, do kterých se vedle asi 300 Američanů postupně zapojí 900 ukrajinských vojáků, ostře kritizovala Moskva. Podle ní cvičení může ještě více vyhrotit již tak napjatou situaci v zemi.
Chrudimsko - /70 LET OD OSVOBOZENÍ/ Dny od 5. do 9. května 1945 jsou spojeny s ukončením nacistické okupace našich zemí a znovuobnovením Československé republiky. Uprostřed radosti ale probíhaly i poslední srážky s prchající německou armádou maršala Schörnera, který měl ve Velichovkách hlavní stan armádní skupiny Střed.
Opočno – Boj na barikádě, vojáci v dobových uniformách, historická technika včetně německého obrněného vozidla, neutuchající střelba z obou stran a konečně vlající československá vlajka na straně vítězů.
Havlíčkův Brod – Památník obětí světových válek, který stojí v havlíčkobrodském parku Budoucnost pod sochou Karla Havlíčka Borovského, prošel důležitou proměnou.
Do sobotního poledne zbývalo ještě hodně času, avšak bezmála tři stovky návštěvníků si našly chvíli na prohlídku na Den otevřených dveří bunkru Folimanka. Dá se dokonce říci, že od doby zpřístupnění se tento kdysi tajný podzemní labyrint chodeb stal nejen pro Pražany velkým víkendovým tahákem.
Rokycansko - Dříve narození příslušníci Sboru národní bezpečnosti a Policie ČR zaplnili v pátek večer sál rokycanské Střelnice. Byly mezi nimi ovšem i mladší ročníky, které svlékly uniformu po ´odkroucení´ požadovaných let!
Zákřov – Zdeňka Calábková je jednou z posledních přímých účastnic tragických dubnových dnů roku 1945 v Zákřově, kdy němečtí fašisté a ruští kolaborantští vojáci z 574. kozáckého praporu brutálně zavraždili 19 mužů ve věku od 16 do 45 let. Mezi nimi i jedenatřicetiletého Zdenčina otce Oldřicha Oheru.
Broumov - Svého prvního českého vydání se po více než tři sta letech dočkal broumovský Hesseliův urbář. Jde o vzácnou knihu ze 17. století, která byla vyhlášena kulturní památkou. Její originál je v současné době uložen ve Státním archivu v Zámrsku.
Hranice – „Už nikdy hrůzy války" – tak se jmenuje výstava k 70. výročí osvobození od fašismu, kterou zahájí ve čtvrtek 23. dubna v 17 hodin vernisáž v Gotickém sále na Staré radnici v Hranicích.
Drnovice, Ploština – Rovných 70 let včera přesně na den uplynulo od vypálení osady Ploština, která spadá do katastru obce Drnovice. Za přechovávání a podporu partyzánů ji tehdy vypálili němečtí okupanti. V plamenech našlo smrt 24 obyvatel.
Kopidlno – Okraj městečka směrem na Budčeves se změnil v parkoviště. Na sobotní vojensko – historický den se přišla podívat lavina lidí ze širokého okolí.
Na pět set mrtvých se odhaduje rozsah tragédie převrácené lodi s uprchlíky z Libye. O život přišli další lidé, kteří podstoupili riskantní plavbu, protože jim šlo o život, když neměli štěstí a nedopluli k Evropě, která je sice nechce, ale zachraňuje. Co se světem, ve kterém se stále častěji utíká, protože je v něm stále obtížnější přežít? Je jasné, že pokud se řeší pouze důsledky, nikoli příčiny konfliktů, způsobujících migraci, problém se nevyřeší a milióny lidí budou i v budoucnu řešit otázku, zda riskovat smrt na útěku, anebo uhynout či nechat se zabít tam, kde jsou.
Vinohrady - Do sobotního poledne zbývalo ještě hodně času, avšak bezmála tři stovky návštěvníků si našly chvíli na prohlídku na Den otevřených dveří bunkru Folimanka. Dá se dokonce říci, že od doby zpřístupnění se tento kdysi tajný podzemní labyrint chodeb stal nejen pro Pražany velkým víkendovým tahákem.
Prlov /FOTOGALERIE/ – Desítky lidí přijeli v sobotu odpoledne do Prlova, aby uctily památku obětí druhé světové války. Kromě obyvatel Prlova se před obecním úřadem sešli pamětníci, příslušníci armády, starostové několika obcí a řada dalších významných hostů.