Brno – Před sedmdesáti lety se zhruba dvacet tisíc německy mluvících Brňanů vydalo na nucený pochod k rakouským hranicím. Sedmnáct set z nich cestu nepřežilo. Na svém úterním jednání se brněnští zastupitelé pokusili s takzvaným Brněnským pochodem smrti vyrovnat.
Hostějov /FOTOGALERIE/ – Pouť k svátku Panny Marie Pomocnice křesťanů se v sobotu uskutečnila v nejmenší obci Zlínského kraje v Hostějově. Krojovaní tam na nosítkách nesli sochu Panny Marie z tamní kapličky v procesí okolo celé vesnice.
Brněnec – Dne 13. května jsme navštívili se Základní školou v Moravské Chrastové město Osvětim a tábor Březinka, kde se za 2. světové války děly strašné věci.
Kyjev - Ukrajina je v "opravdové válce s Ruskem", prohlásil v rozhovoru s britskou stanicí BBC ukrajinský prezident Petro Porošenko, který se před rokem ujal moci a prakticky okamžitě musel začít řešit problém se separatismem na východě země. Konflikt si mezitím podle něj vyžádal životy 1800 vojáků a téměř 7000 civilistů a prezident se obává, že protivník chystá další ofenzivu.
Rychnov nad Kněžnou - Další stohy papírů, další hodiny plné argumentů právníků obou zainteresovaných stran více než dvacet let trvajícího sporu. Výsledek? Odročení jednání. Tak by se dalo shrnout úterní líčení okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou, na kterém se opět řešil osud opočenského zámku.
Samara, Praha – S velkou slávou se včera z pražského hlavního nádraží rozjela přesná replika vlaku, v němž českoslovenští legionáři v letech 1918 až 1920 brázdili ruské pláně. Takzvaný Legiovlak, který je jakýmsi pojízdným muzeem v jedenácti dobově vybavených vagonech, má do roku 2020 projet celé Česko a dá se čekat, že o něj bude zájem. Už loni, kdy byla ještě nehotová souprava několik dní vystavena na žižkovském nákladovém nádraží v Praze, si ji prohlédlo 18 tisíc lidí.
O výši minimální mzdy a vůbec o minimální mzdě se u nás vášnivě diskutuje proto, že mezi ekonomy je dodnes rozšířen nesmysl, že je to minimální mzda, která způsobuje nezaměstnanost, a škodí především mládeži a nekvalifikovaným zaměstnancům. Ve skutečnosti je ekonomickým a společenským problémem pracující chudoba, kterou trpí pětina pracujících, kteří živoří, přestože mají práci.
Praha - Válka v Sýrii, nepokoje v Jemenu, masakr v Keňi, každodenní hrůzy života v zemích mimo ty civilizované. Evropská Unie udržuje neustálý mír ve svých členských státech, což by mnozí lidé z jiných zemí chtěli také a proto emigrují. Do Evropy vede několik hlavních cest na kterých denně umírají stovky nevinných lidí.
Praha - Byl jednou jeden prezident v ČR, který byl po 35 letech znovu zvolen. Byl malý, tlustý, namyšlený a vždy opilý hoch. Tady vidíte, že naší české společnosti něco chybí a není to kilo. Nechci tím nikoho urazit a proto budu vyprávět dál.
Praha - Položíme-li si otázku, jak bude vypadat česká a evropská společnost za 35 let, představuji si, že existuje pesimistická a optimistická varianta.
Ústí n. O. U pilinové dráhy vedle sportovního stadionu byl obnoven pomník obětem II. světové války. Znovu odhalen byl v sobotu u příležitosti župního přeboru v atletice Tělovýchovné jednoty Sokol Ústí nad Orlicí.
Lipí - Na to, jak prožívali druhou světovou válku, vzpomínají ve vyprávění Jan Kamlach a Stanislav Linhart z Lipí. Byli zatčeni, po výsleších je čekala cesta do koncentračních táborů. Nejprve byli v Terezíně, později i v Osvětimi. Ani tam se však konce války nedočkali. Následovala cesta do Buchenwaldu. Nezapomenutelné zážitky popsal ještě před svou smrtí právě Stanislav Linhart.
Praha – ODS chce kolem sebe více soustředit příznivce, kteří ale nechtějí být straníky. Získat by měli nový statut podporovatelů. Bude to jedna ze změn, kterou chce strana schválit na blížícím se kongresu. ČTK to dnes řekl předseda strany Petr Fiala.
Annín – Své brány otevřel v sobotu kostel sv. Mořice na Mouřenci u Annína, kde byla zahájena letošní letní sezona. Součástí programu byla mše a také otevření muzea.
Ústí n. O. – U pilinové dráhy vedle sportovního stadionu byl obnoven pomník obětem II. světové války. Znovu odhalen byl v sobotu u příležitosti župního přeboru v atletice Tělovýchovné jednoty Sokol Ústí nad Orlicí.
Brno – Před sedmdesáti lety se zhruba dvacet tisíc německy mluvících Brňanů vydalo na nucený pochod k rakouským hranicím. Sedmnáct set z nich cestu nepřežilo. Na svém úterním jednání se brněnští zastupitelé pokusili s takzvaným Brněnským pochodem smrti vyrovnat.
Praha - Židovské muzeum v Praze a Galerie hlavního města Prahy připravily výstavu snímků z takzvaného Osvětimského alba, unikátního dokumentu o holokaustu. Fotografie pořízené nacisty v roce 1944 a náhodně nalezené po válce jsou vystavené v Domě fotografie v Revoluční ulici do 20. září. Ačkoliv jsou na fotografiích zachyceni převážně občané předválečného Československa z Podkarpatské Rusi, nebyl dosud v Čechách tento soubor vystaven.
Břeclav - Staly se ochranou a útočištěm vojáků na frontě. Při ofenzívách z nich naopak muži v uniformách hleděli vstříc smrti. Zákopy první světové války. Lidé jí dříve říkali Velká válka. Stejný název nese nová výstava v budově břeclavského muzea a galerie pod vodárnou.
Praha - Tragický příběh rodiny Linhartů, která v protifašistickém odboji ztratila tři ze čtyř bratrů, připomíná pamětní deska. Od pondělí je na domě v ulici Na Bitevní pláni v Praze 4, kde jeden ze zesnulých bratrů žil. Bratři Linhartové se za druhé světové války věnovali odbojové činnosti, ilegálnímu vysílání a šíření protifašistických tiskovin.
Hrobce – V obci vrcholí přípravy na sobotní oslavy 900 let od jejího založení. Na zvelebení vesnice se podílí většina občanů, vždyť kolem jejich obydlí projde 23. května průvod, který znázorní vývoj v obci po jednotlivých stoletích.
Smečno /FOTOGALERIE/ - Jízda na vojenský vozidlech, tanky, kulomety, pancéřové pěstě, prohlídka bunkru, ale také vystoupení kapely Veterán Western a soutěže pro děti. Takové bylo sedmdesáté výročí konce druhé světové války ve Vojenském skanzenu Smečno na Kladensku.
Praha - Židovské muzeum v Praze a Galerie hlavního města Prahy připravily výstavu snímků z takzvaného Osvětimského alba, unikátního dokumentu o holokaustu. Fotografie pořízené nacisty v roce 1944 a náhodně nalezené po válce jsou vystavené v Domě fotografie v Revoluční ulici do 20. září. Ačkoliv jsou na fotografiích zachyceni převážně občané předválečného Československa z Podkarpatské Rusi, nebyl dosud v Čechách tento soubor vystaven.
České Budějovice – 19. května 1945, tedy před 70 lety, vyšlo první číslo Jihočeské pravdy. S hlavičkou Orgán Komunistické strany Československa v Čes. Budějovicích a s hlavním titulkem na str. 1 v azbuce – Da zdrávstvujet nepobědímaja Krasnaja ármija.
Peruc - Konečně doma. Po téměř čtyřech letech byla znovuotevřena expozice o světoznámém malíři, který v Peruci po válce žil na tamním zámku, intenzivně tvořil a zamiloval si její okolí.
Smečno - Jízda na vojenský vozidlech, tanky, kulomety, pancéřové pěstě, prohlídka bunkru, ale také vystoupení kapely Veterán Western a soutěže pro děti. Takové bylo sedmdesáté výročí konce druhé světové války ve Vojenském skanzenu Smečno.
Teplicko - Pietní akt k uctění památky francouzských vojáků, kteří zahynuli za druhé světové války v zajateckých táborech na Teplicku, se uskutečnil v sobotu na hřbitově v Bystřanech.
Radim – Robert Talacko je sběratel modelů. Jeho sbírka začala hasičskými auty. Jelikož je dobrovolným hasičem, má k tomuto tématu blízko. Tím však jeho koníček neskončil. „Během sbírání aut jsem začal sbírat i letadla," vyprávěl. Prý zjistil, že jistá firma prodává modely celé společně s časopisem s technickými daty a popisem stroje.
Praha - V autobuse z Prahy do bulharské Varny našla v neděli maďarská policie nálož a pyrotechnici ji zneškodnili. V pondělí to oznámila bulharská televize bTV. České úřady ani bulharská společnost, jež linku provozuje, žádné informace neposkytly. Podle bulharských médií možný pachatel prý vypadal jako Čech nebo Slovák.
Linec – Jak náš list informoval, v Traunu byla vw čtvrtek zavražděna 41letá Doris D. Policie podezírá jejího partnera, 34letého Michaela Hartnera z Paschingu, že ji uškrtil, a pátrá po něm.
Budapešť/Sofia/Praha - V autobuse z Prahy do bulharské Varny našla v neděli maďarská policie nálož a pyrotechnici ji zneškodnili. Dnes to oznámila bulharská televize bTV. České úřady ani bulharská společnost, jež linku provozuje, žádné informace neposkytly. Podle bulharských médií možný pachatel prý vypadal jako Čech nebo Slovák. Server 24 časa míní, že jde zřejmě o válku mezi dopravci, vyšetřovatel útoku na burgaském letišti z roku 2012, při němž zemřelo sedm lidí, ale nevylučuje terorismus.
Šenov u Nového Jičína – Setkání za přítomnosti zástupců měst, veteránů II. světové války a účastníků odboje, i generálního konzula Ruské federace v Brně Andreje Jevgenjeviče Šaraškina, uspořádala v Šenově u Nového Jičína Československá obec legionářská (ČSOL), jednota Nový Jičín, a Okresní výbor Českého svazu bojovníků za svobodu v Novém Jičíně.
Praha - Na motolském hřbitově se v sobotu sešli pamětníci, aby uctili památku obětí komunismu. Se svými projevy vystoupili kromě zástupců politických vězňů také politici. Varovali před zapomínáním a zlehčováním hrůz totality. Do prostor motolského krematoria nechávaly v minulosti komunistické orgány převážet urny s popelem popravených politických vězňů.
USA – Devět mrtvých a téměř dvě desítky zraněných si vyžádala nedělní přestřelka v baru a na jeho parkovišti v areálu nákupního centra v texaském městě Waco. Do vzájemného ostřelování se zde pustilo několik soupeřících motorkářských gangů, sdělila podle tiskových agentur místní policie. Všichni mrtví a zranění patří mezi členy gangů, dodaly úřady později.
Kamenný Újezd - Příběh Tělocvičné jednoty Sokol Kamenný Újezd se začal psát v dubnu roku 1919. Zázemí, tedy sokolovnu, si sokolové vystavěli až o pár let později.
Východní Čechy - Vážení čtenáři, v každém sobotním vydání prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. Stále chodí vaše připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, děkujeme za ně.
Ostrava – Do Opavy přijíždí velmi vzácný host. Už dnes a zítra zde bude na návštěvě lichtenštejnský kníže a vévoda opavský i krnovský Hans Adam II. Jde o první návštěvu hlavy Lichtenštejnského knížectví v tomto regionu od druhé světové války.
Nové Strašecí – V Domově seniorů v Novém Strašecí se sešli při vyprávění čtyři pamětníci. Dva z nich prožili válku na Rakovnicku, dva z nich mimo region. Jako třetí svůj příběh vyprávěl Václav Hásek
Blatnice pod Svatým Antonínkem – Poznat místní vinaře, ochutnat víno v jeho přirozeném prostředí, zazpívat si nebo jen poslouchat. Seznámit se s historií blatnických búd. To je smysl Putování po blatnických búdách, které se Cechu blatnických vinařů tradičně vydařilo. Búdy otevřelo pětatřicet vinařů.