Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Česká rozvojová agentura se zapojila do pomoci Ukrajině

Vzhledem k prodlužujícímu se konfliktu na východě Ukrajiny se vláda České republiky rozhodla vyjádřit solidaritu s ukrajinským obyvatelstvem a přidělila České rozvojové agentuře (ČRA) prostředky na mimořádnou pomoc této zemi v letech 2014-2016 i přesto, že Ukrajina nepatří mezi prioritní země zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Uprchlíci neznamenají jen problémy, někteří jsou velmi pracovití

Pardubice - V poslední době je velmi kritická situace v zemích na východě, a to především na Ukrajině. Ukrajinci prchají do zahraničí před válkou s Ruskem z několika důvodů. Mladí chlapci a muži utíkají, aby nemuseli nastoupit vojenskou službu, civilní obyvatelstvo proto, že v zemi již není bezpečno, vše je velmi drahé a klesá životní úroveň.

Češi by se měli více zapojit do voleb Evropského parlamentu

Vlašim - Zkusme se zamyslet nad současným stavem Evropské unie, jak bychom ji nejlépe charakterizovali a jak by mohla vypadat za 30 let. Ke kterým změnám by mohlo nebo mělo dojít, a co bychom pro to mohli udělat z pohledu obyčejného občana, jako jsem já.

Ochutnávka následujícího vydání Deníku: co v něm najdete?

Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?

Migrace? Lidé se stěhují, aby se jim dostalo lepšího života

Louny - Politická situace ve světě není rozhodně nejlepší. Války, spory, špatná ekonomika – důvodů pro migraci je spousta. Lidé se stěhují, aby se jim dostalo lepšího života. Zeptala jsem se na tento problém tří svých spolužáků, z nichž dva pocházejí z Ruska.

Politici z EU nás dovedli do tristního stavu

Skořice - Při úvahách o budoucnosti EU a vlastně i Evropy samotné se musím vrátit do nedávné minulosti a k důvodu vzniku EU jako takové. Vedly k tomu zkušenosti s hrůzami 2. světové války a snaha o zachování míru na evropském kontinentu. Tento cíl byl vlastně splněn, když pomineme válku na Balkánském poloostrově a tzv. humatitární bombardování Srbska.

Kdo byl v sudetské župě zlý a kdo ještě horší?

Severní Čechy - Sedmdesát let po válce se stále diskutuje o tématu kolektivní viny: Kdo byl zlý, o opodstatněnosti odsunu německého obyvatelstva z Československa atp. Obávám se, že nejsme prakticky schopni na tyto otázky odpovědět.

Bude těžiště EU ležet na Balkáně? Unie by měla zpomalit

Nezbavětice - Sjednocování Evropy v mnoha lidech vyvolává otázku, jaká její budoucnost. Vždyť vzájemná rivalita a vypjatý nacionalismus vedly pouze k válkám a ztrátám pozic Evropy ve světě. Po opakovaných a trpkých zkušenostech si i hlavní evropské mocnosti uvědomily, že tudy cesta nevede.

Připomínáme výročí dvou významných mužů

Rychnovsko – Tento víkend si připomínáme hned dvě výročí. První z nich připadá na sobotu a patří Františku Hovorkovi, politikovi a propagátorovi lidového peněžnictví. Narodil se 30. května 1850 v Rybné nad Zdobnicí, zemřel 16.října 1906 tamtéž.

Učni vytvořili krásu z kovu

Lidice – Tento týden byla, kromě dnešní dětské výtvarné výstavy v Lidicích, zahájena i expozice výtvarných děl studentů k uctění 73. výročí vyhlazení obce Lidice.

Německý řád chystá žaloby. Žádá zpět Bouzov, Sovinec i lesy

Bouzov - Půjdou k soudu a už se na to začali připravovat. Pečlivě, protože jde o mnoho. Německý řád, nástupnická organizace Řádu německých rytířů, se vyzbrojuje na právní bitvu. V první řadě bude usilovat o lesní pozemky, na kterých by chtěl hospodařit co nejdříve.

OBRAZEM: Noc kostelů na Bruntálsku

Neopakovatelná atmosféra, zpěv, hra varhan, dveře otevřené do jindy uzavřených míst… To vše a mnoho dalšího přinesla Noc kostelů svým účastníkům.

Německý řád chystá žaloby. Žádá zpět Bouzov, Sovinec i lesy

Bouzov - Půjdou k soudu a už se na to začali připravovat. Pečlivě, protože jde o mnoho. Německý řád, nástupnická organizace Řádu německých rytířů, se vyzbrojuje na právní bitvu. V první řadě bude usilovat o lesní pozemky, na kterých by chtěl hospodařit co nejdříve.

Místo kopečku zmrzliny kelímek vody, i to je dobrovolnictví

Kardašova Řečice - Každý z nich se cítí být v nebezpečí. Každý z nich má jediné přání. Jaké? Mít poklidný život, hřejivé teplo domova. Proč ho nemají? Jednoduše se jejich zemi příliš nedaří, možná také zažívají války, které jsou naprosto zbytečné. Jako bychom se nemohli jednou zachovat jako moudří lidé a normálně se domluvit. Místo toho necháme úplně zbytečně umřít statisíce, možná miliony lidí.

V Evropě všechno to novodobé válčení začalo, Unie své členy ale chrání

Chomutov - Bohužel je to nevyhnutelné, vždy se ve světě za nějaké dvě až tři generace objeví člověk s dobyvačnými sklony. Počínaje perským králem Xerxem III., přes Hitlera, až k novodobým teroristickým vůdcům jako Bin Ladin. Asi stěží potkáte civilistu ze země aktuálně zmítané válkou, který by vám řekl, že se má dobře. Armáda a vojáci si berou vše od potravin a vody až po muže a chlapce, kteří se posléze stanou taky vojáky.

Řezníků bylo více než řeznictví

Ústecko - Chabařovický národní výbor 29. 5. 1945 žádost Václava Salače z Mšeného u Budyně o povolení k otevření řeznické živnosti odložil na pozdější dobu.

Krize v EU aneb Co nás nezabije, to se nás pokusí zabít příště

Stařeč - Píše se rok 2050 a Evropa čelí největší krizi za posledních 100 let. Za krizí stojí hned několik velmi závažných problémů. Asi největším je zvýšená agresivita Islámského státu, který se nespokojil s územím, které mu bylo na evropském kontinentu podstoupeno, a jejich jednotky vyvolávají boje na chorvatských, maďarských a ukrajinských hranicích.

Zakažte skládku, prosí úředníky lidé ze Slavičína

Slavičín – Neúprosná válka nebo křehký a trpěný smír. Asi jen tyto dvě možnosti má slavičínská radnice v případě řešení zapáchající skládky odpadu za městem, na kterou si léta stěžují místní obyvatelé. O tom, že skládka Radašovy není v pořádku, svědčí i opakované kontroly z České inspekce životního prostředí, které pak končí milionovými pokutami a nařízením nápravných opatření.

Cizinci představují levnou pracovní sílu. Češi se o svou práci bojí

Stařeč - Už v minulém století procházely přes Českou republiku vlny migrantů. Utíkaly před válečnými konflikty, protože se báli o svůj život, svobodu, rodiny a hledali místo pro lepší život. Po vstupu České republiky do Evropské unie jsme se i my stali zemí, která je cílem cizinců migrujících za prací, a kde mnoho z nich našlo svůj trvalý nebo přechodný nový domov.

Suroviny míří do ČR ze zahraničí. Mělo by se zde více pěstovat než dovážet

Dolní Cerekev - Samozřejmě, že nemůžeme vědět, jak bude Evropská Unie vypadat za několik let, ale můžeme přemýšlet, co může nastat. Dle mého názoru je Česká republika častěji oblíbená u cizinců a to z důvodu klidného státu. O našem státě můžu mluvit jako o klidném, protože mi nepřipadá nijak nebezpečný či konfliktní. Z tohoto důvodu se domnívám, že cizinců a přistěhovalců bude v naší zemi za několik let několikanásobně více než v současnosti.

Lidé si dělají co chtějí. Jestli to takhle půjde dál, svět se zblázní

Bánov u Uherského Brodu - Jak jistě víme, všude kolem nás se něco děje. Vzájemná nevraživost vede k lidským sporům a nárůstu do takové míry, že jsme na pokraji války, proto se do Evropy snaží dostat co nejvíce uprchlíků. Jak rychle bude počet obyvatel v Eu narůstat ? Co znamená být uprchlíkem v Evropě ?

Budeme rozděleni do dvou skupin jako za středověku. Na šlechtu a poddané

Chomutov - Na úvod bych ráda řekla, že se politickou situací moc nezabývám a proto nejsem tolik obeznámena válečnými konflikty. Podle mého názoru jsou některé války naprosto nesmyslné, protože by se konflikty daly vyřešit v klidu někde u šálku kávy. Řekla bych, že některé státy příliš dramatizují nějaký problém a díky tomu se pak vyhlásí válka té oné zemi, která je pro vyzyvatele něčím nevyhovujícím a je pro něj obrovským problémem.

Brněnská lítost

Brněnští zastupitelé u příležitosti sedmdesátého výročí poválečného masakrování brněnských Němců konstatovali, že utrpení zůstává utrpením, ať je jeho původcem kdokoli a v kterékoli době. Deklaraci smíření a společné budoucnosti za to kritizuje jihomoravský hejtman Hašek, který je proti omlouvání se Němcům, kteří se podle něj také neomluvili. Pravda ovšem je, že Němci se za zločiny svých předků omlouvají, zatímco u nás se zločiny našich předků omlouvají.

Vyhnání, nebo odsun? Stále nemáme jasno

Praha – Vysídlení německého obyvatelstva z poválečného Československa vzbuzuje 
i po 70 letech silné emoce. Jak česká, tak německá strana dodnes řeší, jak se k této problematice postavit.

Život na Měsíci? Nyní tam žije 10 000 lidí

Liberec - Píše se rok 2050, svět se za několik posledních desetiletí razantně proměnil, zejména na bázi politické mapy světa. Život obyčejných lidí zůstal v mnoha ohledech podobný. Rodina Novákova se jako každý večer sešla u své Ultra HD televize s 3,5 metrovou úhlopříčkou.

Do židovského muzea se vrátil další pohřešovaný rituální předmět

Praha - Více než sto let starý pláštík na tóru se po mnohaletém pohřešování vrátil do sbírek Židovského muzea v Praze (ŽMP). Pracovníci muzea jej v lednu našli v nabídce jeruzalémské aukční síně a požádali o stažení z prodeje. „Vlastník na základě osobního jednání projevil ochotu vrátit předmět do pražských sbírek, kam náleží a kde po desetiletí scházel," sdělila ve čtvrtek médiím Kateřina Honskusová z Židovského muzea v Praze.