
NA VLASTNÍ KŮŽI: Dejte ten zadek níž! Ve válce by vám ho ustřelili
Liberec /REPORTÁŽ, VIDEA, FOTOGALERIE/ - Jak jsem na Bootcamp Crossu za 45 minut zdolala necelých 5 kilometrů, 14 překážek a svoje obavy a limity.
Liberec /REPORTÁŽ, VIDEA, FOTOGALERIE/ - Jak jsem na Bootcamp Crossu za 45 minut zdolala necelých 5 kilometrů, 14 překážek a svoje obavy a limity.
Huslenky /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Novou žulovou desku s osmatřiceti jmény upevnili v pondělí 25. května kameníci na památník obětí II. světové války v Huslenkách na Horním Vsacku.
Kunovice, Rusko – Začátkem letošního roku dostal soubor Handrlák z Kunovic nabídku na zájezd do Ruska, do města Uljanovsk. Jednalo se o vystoupení ve dvou programech „Rodná země a vítězství války" a „Všechny vlajky u nás na návštěvě" u příležitosti velkých oslav sedmdesátiletého výročí konce II. světové války. Neváhali jsme, nabídku přijali a začali se intenzivně připravovat.
Hradec Králové - „Parní stroje, které u mě vidíte, mám od lidí, kteří mi zavolali s nabídkou, zda bych je nechtěl. Můžete se divit, ale všechny mají duši a svůj příběh. Například kvůli tomuto parnímu traktoru, který ležel rezavý v jedné stodole, mi volali lidé ze Severních Čech. Za první republiky ho postavil svým dětem na hraní německých mlynář.
Svržno – Uctění památky zachránců lipických koní a připomenutí stoleté historie hřebčína bylo cílem sobotních oslav na koňské farmě ve Svržně.
Příbram - Minulý týden jsme zveřejnili informaci o tom, že vedení města Příbrami považuje otázku včasného vyznačení tras za velmi důležitou součást budování turistické infrastruktury v oblasti Brd a jednu z podmínek bezproblémového rozvoje cestovního ruchu v regionu. Z následné diskuse kolem této informace vyplynulo pár otázek: existuje již orientační návrh tras? Kdy bude vyznačena první turistická a první cyklotrasa? Budou trasy obohaceny o nějaká odpočívadla jako jsou např. lavičky či altánky u některých cílových bodů či křížení?
Bělá pod Bezdězem - Revoluční události v Bělé pod Bezdězem v květnu 1945. Tak se jmenuje nová publikace, kterou před několika dny vydalo Muzeum Podbezdězí.
Mostecko – V Mostě a Litvínově bude 5. až 7. června skautský Svojsíkův závod. Zúčastní se ho na 130 skautů a skautek z celého kraje. Jedná se o krajské kolo.
Dříteč - Zpěvák poskytl exkluzivně rozhovor našemu Deníku. O koncertě ve Svojšicích, kde představí nové album, o jeho životě, o budoucnosti.
Lipí - Na to, jak prožívali druhou světovou válku, vzpomínají ve vyprávění Jan Kamlach a Stanislav Linhart z Lipí. Byli zatčeni, čekala je cesta do koncentračních táborů. Nejprve byli v Terezíně, později i v Osvětimi. Ani tam se konce války nedočkali. Následovala cesta do Buchenwaldu. Nezapomenutelné zážitky popsal ještě před svou smrtí právě Stanislav Linhart. Vzpomínky Jana Kamlacha pak zaznamenal jeho zeť.
Dříteč - Zpěvák poskytl exkluzivně rozhovor našemu Deníku. O koncertě ve Svojšicích, kde představí nové album, o jeho životě, o budoucnosti.
Nový Bor - Pietním setkáním u místa popraviště lidé v Novém Boru uctili památku českých vojáků, kteří se stali obětí Rumburské vzpoury v roce 1918.
Augsburg – Lidská práva bez hranic, tak znělo motto letošního sudetoněmeckého sjezdu, který se o víkendu konal v bavorském Augsburgu. A už touto formulací se 66. setkání dnes už hlavně potomků našich někdejších spoluobčanů, vyhnaných po 2. světové válce z Československa, lišilo od hesel předchozích ročníků: důraz na domovinu a na odčinění bezpráví, které utrpěla celá skupina obyvatel jen kvůli svému etnickému původu, vystřídala celosvětová perspektiva nezadatelných práv každého jednotlivce. V projevech na celém sjezdu ani jednou nezazněla zmínka o takzvaných Benešových dekretech.
Kolín – Po dvacáté přilákala skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína na louku za kolínskou jízdárnou malé i větší fanoušky historie na rekonstrukci slavné bitvy a další události s tou dobou spojené. Po všech filmových, divadelních a dokonce i muzikálových ztvárněních sáhl i šéf skupiny Miroslav Horáček po legendě o králi Artuši, a to již podruhé. Ve stejných místech ji Páni z Kolína předvedli už před jedenácti lety.
Česká Lípa /ČESKOLIPSKÁ VÝROČÍ/ - Byla to jedna z nejvýznamnějších námořních operací během první světové války.
Halže – Významné jubileum oslavili o víkendu dobrovolní hasiči v Halži. Připomněli si 135 organizované požární ochrany.
Kroměříž – Byla to fuška, ale jen přece Kroměříž splnila roli favorita. V Břeclavi ve 27. kole Moravskoslezské fotbalové ligy dosáhla výsledku 4:2 a už devět utkání neokusila pocit porážky, přičemž čtyřikrát v řadě vyhrála a v tabulce je stále druhá! Na jihu Moravy Hanáci triumfovali v poslední čtvrthodině, vítězný gól zaznamenali čtyři minuty před koncem.
Ústí nad Labem - Regionální Deník společně s Evropskou komisí opět vyhlásil literární soutěž pro studenty středních škol s názvem Otevřená Evropa.
Králův Dvůr – Za zdmi Základní školy Počaply se žáci učí, prožívají první velká kamarádství i lásky už dlouhých sto let.
Tábor - Prusové jdou! Roku 1744 se Tábor opět dostal do víru válečných událostí.
Radim /ROZHOVOR/ - Robert Talacko z Radimi na Kolínsku je sběratel modelů. Jeho sbírka začala hasičskými auty. Jelikož je dobrovolným hasičem, má k tomuto tématu blízko. Tím však jeho koníček neskončil. „Během sbírání aut jsem začal sbírat i letadla," vyprávěl. Prý zjistil, že jistá firma prodává modely celé společně s časopisem s technickými daty a popisem stroje.
Lešany – Zahájení Dvacáté návštěvnické sezony sice v sobotu nezkrápěl déšť, přesto do místa zaslíbeného příznivcům vojenství přišlo v sobotu 23. května méně lidí, než loni.
Mostecko - Přišel mír, a s ním i bezpráví. Zabíjení, krádeže, ponižování. Krátce po skončení druhé světové války dorazily na sever Čech dobrovolníci a členové partyzánských skupin. Na Mostecku docházelo k množství excesů. Terčem útoků byli civilisté, Němci i Češi. Bylo to zvláštní období strachu ve svobodě.
Česká Lípa - Po stopách historie zábavně a dobrodružně. Keška mapující kořeny židovské kultury v České Lípě je atraktivní novinkou českolipského informačního centra.
Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ – Krásných sto let oslavil ve čtvrtek 21. května Ladislav Křenek z Rožnova pod Radhoštěm. Jubilantovi, který je třetím nejstarším obyvatelem města, přišel mimo jiné popřát také starosta Rožnova Radim Holiš.
Slavkov u Brna – Hodně se toho v posledních letech událo okolo kaple svatého Urbana, která stojí nad Slavkovem u Brna. Dočkala se rekonstrukce, vznikla u ní křížová cesta a nyní na každém z jejích čtrnácti zastavení přibyl nový obraz. Pomyslné vyvrcholení všech změn přijde už v neděli při tradiční pouti ke kapli se mší svatou, kdy novým obrazům požehná znojemský děkan Jindřich Bartoš.
Milevsko - Výstava je věnovaná výročí konce druhé světové války a v Milevsku trvá do začátku září.
Otín - Prokletí rodinného domu v Otíně na Jihlavsku pokračuje. Po třech vraždách a jedné sebevraždě se do domu po letech relativního klidu vrátilo opět zlo. Příběh, z něhož mrazí, se začal odvíjet už na konci války v roce 1945. Další pokračování měl ve středu u Okresního soudu v Jihlavě.
Neveklovice – Nové volby. V obci, která čítá přibližně šedesátku trvale přihlášených obyvatel, to znovu vře. A o tom, že nejde pouze o žabomyší války, svědčí 13. červen, kdy si místní zvolí nové vedení, které snad už bude pracovat pro blaho všech.
Trutnov /FOTO/ - Besedu s trutnovským kronikářem Antonínem Justem připravilo Muzeum Podkrkonoší. Antonín Just, rodák z Červeného Kostelce, zavzpomínal na mládí a studia a připomněl i nelehké momenty svého života.
Přelouč – Už tuto sobotu bude Přelouč hostit velkolepou show, přehlídku historických vozů, čtyřkolek, ukázku vojenské i policejní techniky. Zkrátka zábavné odpoledne pro děti i jejich rodiče.
Podváděný herec, kterému vzala válka divadlo, si našel další jeviště v záchraně polského odboje. S razancí i bohémskou naivitou ho zachrání a znovu může hrát, tentokrát už ne o život.
/POZVÁNKA/ Podváděný herec, kterému vzala válka divadlo, si našel další jeviště v záchraně polského odboje. S razancí i bohémskou naivitou ho zachrání a znovu může hrát, tentokrát už ne o život.
České Budějovice - Ve prospěch postavení pomníku českým letcům RAF se příští týden v Českých Budějovicích uskuteční již 2. benefiční koncert. Nabídne známé válečné hity i neobyčejná osobní setkání s těmi, kteří 2. světovou válku prožívali jako každodenní skutečnost. Každá vstupenka na koncert je přitom i příspěvkem na postavení pomníku, který má být odhalen na podzim na Senovážném náměstí u hlavní pošty.
Křenovice – Přes Křenovice vede státní silnice, která ústí na Podolský most. Most byl v roce 1945 spásným útočištěm mnoha Němců, kteří prchali před Rusy do amerického zajetí. V tomto místě byla pomyslná linie, která oddělovala ruskou a americkou zónu. Alespoň tak si to mysleli němečtí civilní uprchlíci a ustupující německá armáda, jejíž jednotky se chtěly vzdát Američanům. Skutečná demarkační linie však ležela až za městem Písek.
Klokočná /ROZHOVOR/ - Obec nedaleko od Říčan u Prahy zažije v sobotu, velkou slávu. Před obecním úřadem tam bude v 10.30 hodin slavnostně odhalen památník k 70. výročí ukončení druhé světové války. „Během první světové války padlo 11 občanů naší obce, nejmladšímu bylo 16 let. Své padlé měla Klokočná a sousední obce i během druhé světové války," uvedl starosta obce Klokočná Miloslav Rovný.
Jižní Čechy - Američtí vojáci si ho velmi oblíbili. Ládík, jak mu tehdy říkali, je v Křemži po osvobození „dostal" na housle zahranou humoreskou.
Kutná Hora, Malín - Je to už dlouhých sedmdesát let. I tak událost, která se v Malíně stala 8. května roku 1945, ze zdejších občanů nevymizela. Smutný příběh z konce války, kdy zbytečně zemřelo několik malínských občanů, má své dozvuky i dnes. V Malíně si tuto událost pravidelně připomínají a chtějí, aby se na tyto hrdiny nezapomenulo.
Břeclav /FOTOGALERIE/ – Jedna noha míjí druhou za tónů vojenského pochodu, v dálce se ozývají výstřely. Rozhlížím se kolem. Všude jsou rozmístěné zbraně, přilby, vojenské odznaky a plynové masky. Podél zákopů se táhne ostnatý drát. Vrátila jsem se v čase a ocitla se uprostřed Velké války. Stejné označení jako první světová válka nese i nová výstava, kterou zahájili v budově břeclavského muzea a galerie pod vodárnou, stylově v kostýmech.
Netín - Konec druhé světové války v Evropě si v Netíně připomenou při slavnostní mši v sobotu 23. května, kdy také odhalí pamětní desku Josefu Pavlasovi. Účastnil se protinacistického odboje a byl netínským čestným občanem.
Brno – Usmířit Brňany s Němci. To je cíl Deklarace smíření a společné budoucnosti, kterou brněnští zastupitelé schválili v úterý. Dokument, který vyjadřuje lítost nad takzvaným Brněnským pochodem smrti, každopádně rozděluje obyvatele města. Odmítli pro něj hlasovat komunisté, občanští i sociální demokraté. K odpůrcům omluvy za odsun Němců se připojil i sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek.
Prostějov - Českou a evropskou budoucnost za 35 let nevidím zrovna v nejlepším světle. Jak bude její budoucnost vypadat, nemůže říct s jistotou nikdo, ale jestli bude mít podobné problémy jako teď, její budoucnost nemůže být barevná. Pokud tedy vůbec nějakou budoucnost bude mít.
Souboje římských vojsk i střety zbrojných houfů ze 14. století se o víkendu rozhoří na hradě Helfštýně. Po oba dny se zde bude konat již šestý ročník Festivalu vojenské historie, který návštěvníky seznámí s vývojem vojenství v Čechách a na Moravě od českého pravěku po třicátá léta minulého století.
Výstava Troppau 1945. Opava v roce nula už několik týdnů probíhá. Ve městě bylo rozmístěno deset panelů, z nichž Opavané mohou vyčíst řadu historických informací.
Otín - Prokletí rodinného domu v Otíně na Jihlavsku pokračuje. Po třech vraždách a jedné sebevraždě se do domu po letech relativního klidu vrátilo opět zlo. Příběh, z něhož mrazí, se začal odvíjet už na konci války v roce 1945. Další pokračování měl ve středu u Okresního soudu v Jihlavě.
Valeč - Tradiční akce každoročně přivádí do tohoto malebného městečka davy zvědavců, kteří sem vyráží za památkami, hudbou i dalšími atrakcemi. Slavnosti květů se letos konají v sobotu 23. května a program startuje v 10:00 na náměstí ve Valči.
Příbram /70. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ - poslední 15. část/ – V Příbrami a okolí skončily boje…
Brno – Usmířit Brňany s Němci. To je cíl Deklarace smíření a společné budoucnosti, kterou brněnští zastupitelé schválili v úterý. Dokument, který vyjadřuje lítost nad takzvaným Brněnským pochodem smrti, každopádně rozděluje obyvatele města. Odmítli pro něj hlasovat komunisté, občanští i sociální demokraté. K odpůrcům omluvy za odsun Němců se připojil i sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek.
Břeclav /FOTOGALERIE/ – Jedna noha míjí druhou za tónů vojenského pochodu, v dálce se ozývají výstřely. Rozhlížím se kolem. Všude jsou rozmístěné zbraně, přilby, vojenské odznaky a plynové masky. Podél zákopů se táhne ostnatý drát. Vrátila jsem se v čase a ocitla se uprostřed Velké války. Stejné označení jako první světová válka nese i nová výstava, kterou zahájili v budově břeclavského muzea a galerie pod vodárnou, stylově v kostýmech.
Vsetín - Jak bude vypadat česká a evropská společnost za 35 let, až nám bude 50+? Tahle otázka je velmi zajímavá, záludná, ale také zároveň velice důležitá pro každého jedince v Česku a Evropě. Při myšlence na to, jak to bude vypadat, když vidíme aktuální situaci ve světě (např. Rusko - Ukrajina, islámské státy, zbrojení atomových zbraní, atd.) nemůžeme ani říct jak to bude.