Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Islámský stát útočí

Loni v listopadu to podle politiků, ale také podle arabistů, znalců Blízkého východu vypadalo tak, že Islámský stát narazil na své limity, nicméně poslední dobou pro změnu chytil druhý dech a úspěšně útočí. Opakuje se situace, kdy před méně početnými, ale odhodlanějšími bojovníky Islámského státu iráčtí a syrští vojáci zděšeně prchají a zanechávají protivníkovi americkou ale také ruskou vojenskou techniku, zbraně a munici. Nic zkrátka nenasvědčuje tomu, že by Islámský stát měl být v dohledné době poražen a už vůbec to nevypadá, že by se měl uklidnit Blízký východ.

Ovlivní Česko Anglie? Pro nás zatím nejlepší kandidát

Česká Lípa - Jak bude vypadat česká a evropská společnost za 35 let, až vám bude 50+? Otázka je to složitá, ale velice důležitá. Následně se pokusím odpovědět, jak by to mohlo v dalších letech s českou a evropskou společností vypadat.

Helfštýn obsadí vojáci, mušketýři i turecké vojsko

Helfštýn – Souboje římských vojsk i střety zbrojných houfů ze 14. století se o víkendu rozhoří na hradě Helfštýně. Po oba dny se zde bude konat již šestý ročník Festivalu vojenské historie, který návštěvníky seznámí s vývojem vojenství v Čechách a na Moravě od českého pravěku po třicátá léta minulého století.

Německo ČR nepotáhne do nekonečna, něco se zvrtne

Hořice - Evropská unie za 35let. Tomu říkám téma, na které se toho dá napsat ohromně mnoho, ale zároveň nic. Nevím, jestli Evropská Unie má teď nějaký plán, sebe sama zveřejňovat, ale poslední dobou o ní slyším poměrně často. Ale abych nekritizovala téma, tak se do toho s chutí pustíme.

Nezaměstnanost roste. EU přestala komunikovat s lidmi

Cholina - Jak bude vypadat EU za 35 let? Dříve než si na tuto otázku budeme moci vůbec nějak rozumně a nezaujatě odpovědět, musíme si položit otázku jinou. Proč vlastně bylo potřeba vytvořit nějaké Evropské společenství?

Chci pomáhat v Somálsku a zachránit hladovějící děti, míní dobrovolnice

Třebíč - Dle mého názoru je hned několik druhů dobrovolníků. Někteří jezdí „pomáhat" , pouze za účelem poznání nových destinací a do pomoci a záchrany ubohých človíčků se zas moc nehrnou. Pak je tu ale naštěstí druhá polovina dobrovolníků, ti, kterým je líto všech poškozených a snaží se jim za každou cenu pomoci.

Měděný důl Bohumír otevře brány prvním turistům

Jívka - Popularita technických památek stoupá a vzhledem k hornické tradici regionu je chystané otevření dolu Bohumír v souladu s turistickými trendy současnosti. První návštěvníky tu uvítají se začátkem června.

Měděný důl Bohumír otevře brány prvním turistům

Jívka - Popularita technických památek stoupá a vzhledem k hornické tradici regionu je chystané otevření dolu Bohumír v souladu s turistickými trendy současnosti. První návštěvníky tu uvítají se začátkem června.

Do Svržna se v sobotu po 70 letech opět vrátí lipicáni

Svržno – Po sedmdesáti letech připomene koňská farma ve Svržně období, které se výrazně zapsalo do stoleté historie tamního hřebčína. Po desítkách let ve Svržně budou v sobotu na farmě k vidění lipicáni v jejich vrcholné formě.

Brno lituje odsunu Němců, hlásí Deklarace smíření

Brno – Před sedmdesáti lety se zhruba dvacet tisíc německy mluvících Brňanů vydalo na nucený pochod k rakouským hranicím. Sedmnáct set z nich cestu nepřežilo. Na svém úterním jednání se brněnští zastupitelé pokusili s takzvaným Brněnským pochodem smrti vyrovnat.

Porošenko: Ukrajina je v opravdové válce s Ruskem

Kyjev - Ukrajina je v "opravdové válce s Ruskem", prohlásil v rozhovoru s britskou stanicí BBC ukrajinský prezident Petro Porošenko, který se před rokem ujal moci a prakticky okamžitě musel začít řešit problém se separatismem na východě země. Konflikt si mezitím podle něj vyžádal životy 1800 vojáků a téměř 7000 civilistů a prezident se obává, že protivník chystá další ofenzivu.

Nekončící kauza opočenského zámku je opět před soudem

Rychnov nad Kněžnou - Další stohy papírů, další hodiny plné argumentů právníků obou zainteresovaných stran více než dvacet let trvajícího sporu. Výsledek? Odročení jednání. Tak by se dalo shrnout úterní líčení okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou, na kterém se opět řešil osud opočenského zámku.

Samara jde proti Moskvě. Odmítá plánovaný pomník Čechům

Samara, Praha – S velkou slávou se včera z pražského hlavního nádraží rozjela přesná replika vlaku, v němž českoslovenští legionáři v letech 1918 až 1920 brázdili ruské pláně. Takzvaný Legiovlak, který je jakýmsi pojízdným muzeem v jedenácti dobově vybavených vagonech, má do roku 2020 projet celé Česko a dá se čekat, že o něj bude zájem. Už loni, kdy byla ještě nehotová souprava několik dní vystavena na žižkovském nákladovém nádraží v Praze, si ji prohlédlo 18 tisíc lidí.

Minimální mzda

O výši minimální mzdy a vůbec o minimální mzdě se u nás vášnivě diskutuje proto, že mezi ekonomy je dodnes rozšířen nesmysl, že je to minimální mzda, která způsobuje nezaměstnanost, a škodí především mládeži a nekvalifikovaným zaměstnancům. Ve skutečnosti je ekonomickým a společenským problémem pracující chudoba, kterou trpí pětina pracujících, kteří živoří, přestože mají práci.

Uprchlíci v EU: Speciální zóny a větší kontroly

Praha - Válka v Sýrii, nepokoje v Jemenu, masakr v Keňi, každodenní hrůzy života v zemích mimo ty civilizované. Evropská Unie udržuje neustálý mír ve svých členských státech, což by mnozí lidé z jiných zemí chtěli také a proto emigrují. Do Evropy vede několik hlavních cest na kterých denně umírají stovky nevinných lidí.

Bumbal skončil ve funkci. Česko se mohlo zase připojit k EU

Praha - Byl jednou jeden prezident v ČR, který byl po 35 letech znovu zvolen. Byl malý, tlustý, namyšlený a vždy opilý hoch. Tady vidíte, že naší české společnosti něco chybí a není to kilo. Nechci tím nikoho urazit a proto budu vyprávět dál.

Sokol obnovil pomník obětem války

Ústí n. O. U pilinové dráhy vedle sportovního stadionu byl obnoven pomník obětem II. světové války. Znovu odhalen byl v sobotu u příležitosti župního přeboru v atletice Tělovýchovné jednoty Sokol Ústí nad Orlicí.

Hloubili tunely pro tajnou továrnu

Lipí - Na to, jak prožívali druhou světovou válku, vzpomínají ve vyprávění Jan Kamlach a Stanislav Linhart z Lipí. Byli zatčeni, po výsleších je čekala cesta do koncentračních táborů. Nejprve byli v Terezíně, později i v Osvětimi. Ani tam se však konce války nedočkali. Následovala cesta do Buchenwaldu. Nezapomenutelné zážitky popsal ještě před svou smrtí právě Stanislav Linhart. 

ODS chce kolem sebe více soustředit své příznivce

Praha – ODS chce kolem sebe více soustředit příznivce, kteří ale nechtějí být straníky. Získat by měli nový statut podporovatelů. Bude to jedna ze změn, kterou chce strana schválit na blížícím se kongresu. ČTK to dnes řekl předseda strany Petr Fiala.

Sokol obnovil pomník obětem druhé světové války

Ústí n. O. – U pilinové dráhy vedle sportovního stadionu byl obnoven pomník obětem II. světové války. Znovu odhalen byl v sobotu u příležitosti župního přeboru v atletice Tělovýchovné jednoty Sokol Ústí nad Orlicí.

OBRAZEM: Osvětimské album ukazuje hrůzy holokaustu

Praha - Židovské muzeum v Praze a Galerie hlavního města Prahy připravily výstavu snímků z takzvaného Osvětimského alba, unikátního dokumentu o holokaustu. Fotografie pořízené nacisty v roce 1944 a náhodně nalezené po válce jsou vystavené v Domě fotografie v Revoluční ulici do 20. září. Ačkoliv jsou na fotografiích zachyceni převážně občané předválečného Československa z Podkarpatské Rusi, nebyl dosud v Čechách tento soubor vystaven.

Úřední šotek z 19. května 1945

Ústecko - Německy hovořící obyvatelé Ústecka, kteří měli rakouské občanství, měli štěstí, že mohli odejít do Rakouska i s majetkem.

Pamětní deska připomíná tragédii rodiny Linhartů

Praha - Tragický příběh rodiny Linhartů, která v protifašistickém odboji ztratila tři ze čtyř bratrů, připomíná pamětní deska. Od pondělí je na domě v ulici Na Bitevní pláni v Praze 4, kde jeden ze zesnulých bratrů žil. Bratři Linhartové se za druhé světové války věnovali odbojové činnosti, ilegálnímu vysílání a šíření protifašistických tiskovin.

Hrobce se připravují na oslavy jubilea

Hrobce – V obci vrcholí přípravy na sobotní oslavy 900 let od jejího založení. Na zvelebení vesnice se podílí většina občanů, vždyť kolem jejich obydlí projde 23. května průvod, který znázorní vývoj v obci po jednotlivých stoletích.

Ve vojenském skanzenu si připomněli výročí konce války

Smečno /FOTOGALERIE/ - Jízda na vojenský vozidlech, tanky, kulomety, pancéřové pěstě, prohlídka bunkru, ale také vystoupení kapely Veterán Western a soutěže pro děti. Takové bylo sedmdesáté výročí konce druhé světové války ve Vojenském skanzenu Smečno na Kladensku.

OBRAZEM: Osvětimské album ukazuje hrůzy holokaustu

Praha - Židovské muzeum v Praze a Galerie hlavního města Prahy připravily výstavu snímků z takzvaného Osvětimského alba, unikátního dokumentu o holokaustu. Fotografie pořízené nacisty v roce 1944 a náhodně nalezené po válce jsou vystavené v Domě fotografie v Revoluční ulici do 20. září. Ačkoliv jsou na fotografiích zachyceni převážně občané předválečného Československa z Podkarpatské Rusi, nebyl dosud v Čechách tento soubor vystaven.

Před 70 lety vyšla poprvé Jihočeská pravda

České Budějovice – 19. května 1945, tedy před 70 lety, vyšlo první číslo Jihočeské pravdy. S hlavičkou Orgán Komunistické strany Československa v Čes. Budějovicích a s hlavním titulkem na str. 1 v azbuce – Da zdrávstvujet nepobědímaja Krasnaja ármija.

Evropa. Jaká bude a jak jí pomoci?

Litoměřicko, Podřipsko – Regionální Deník společně s Evropskou komisí vyhlásil literární soutěž pro studenty středních škol Otevřená Evropa.