Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Němci nejdřív utíkali sami

Ústí nad Labem - Exodus Němců z Ústecka začal už před ukončením bojů. Utíkali odsud nacističtí prominenti, vojáci i říšští Němci.

OBRAZEM: Válečná svědectví? Na nové výstavě v Dietrichsteinském paláci

Brno – Novou výstavu věnovanou nálezům letadel či osudům vojáků padlých v období 2. světové války zahájilo Moravské zemské muzeum v Brně. Výstavní prostor sálu Karla Valocha v přízemí Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu tak zaplnila řada drobných i větších nálezů, včetně osobních předmětů padlých vojáků – německých, ale i sovětských či rumunských.

Archív ukázal místa, kam se běžně nesmí

Již 96. Mezinárodní den archivů proběhl v úterý také v Karviné. Pracovníci zdejšího Státního okresního archivu připravili Den otevřených dveří, kde zájemce seznamovali s nejednou zajímavostí, ale i odborným zákulisím, jejich práce.

Dějepravné soutěžení přiblížilo školákům druhou světovou válku

Třebíč – Nádvořím třebíčského zámku se znenadání rozezní protiletecký poplach. „Pozor, nálet! Všichni rychle do krytu," nahání dobově ustrojený muž školáky do sklepa pod kašnou. O kus dál se jiná parta dětí dozvídá, jaké to je, být Židem za druhé světové války, jinde se luští Enigma. Vítejte na Dějepravném soutěžení, které pro žáky osmých a devátých tříd pořádá Muzeum Vysočiny Třebíč.

Den otevřených dveří okresního archivu v Náchodě

Náchod - Den otevřených dveří Státního okresního archivu Náchod spojený s tematickou výstavou dokumentů nazvanou Před 70 lety se uskuteční v úterý 9. června od 8.00 do 17.00 hodin v badatelně archivu na Brance.

Socha svatého Václava se dočká odborné opravy

Přibyslav – Socha nejznámějšího českého světce, sv. Václava, na Bechyňově náměstí v Přibyslavi dostane zpátky svou ztracenou „sochařskou" důstojnost, spolu s ním ale nechá přibyslavská radnice opravit i boží muka.

Příbramský archiv dnes otevře dveře veřejnosti

Příbram /TIP NA AKCI/ – Státní okresní archiv Příbram zve všechny zájemce v rámci celorepublikových oslav Mezinárodního dne archivů na den otevřených dveří. Ten se koná v úterý 9. června od 10 do 19 hodin.

Archiv přiblíží poslední výstřely války

Pelhřimov - Prostřednictvím výstavy fotografií, dokumentů a svědectví, nesoucí název Poslední květnové výstřely, přiblíží Státní okresní archiv Pelhřimov závěrečné události druhé světové války na Pelhřimovsku.

Otevřená Evropa: EU v budoucnosti

/// Veronika Valerie Březíková, SŠ KOSTKA/// Vydavatel regionálních Deníků - akciová společnost VLTAVA-LABE-PRESS- ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice vyhlásili literární soutěž u příležitosti roku 2015 jako Evropského roku pro rozvoj.

OBRAZEM: Skauti ocenili nejlepší týmy. Na Mostecku byl legendární závod

Most – Slavný skautský Svojsíkův závod zná své regionální vítěze. Z celého Ústeckého kraje soutěžilo na Mostecku přes 140 skautů. Ubytováni byli v litvínovské Schole Humanitas a v areálu Lukostřelnice v Litvínově. Tématem závodu byla II. světová válka. V neděli proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů a předávání odměn v areálu Památníku II. světové války v Mostě.

Kdo má právo soudit?

Havlíčkův Brod - Nemine týden, abychom se nedozvěděli, jaké strašné příkoří páchali „zlí Češi" na „hodných Němcích" těsně po druhé světové válce.

Olomouci zazpívá italská operní hvězda, pak bude ohňostroj

Olomouc - Koncert, který symbolicky uzavře letošní oslavy konce války, navazuje na sérii podobných akcí konaných v Olomouci v minulých letech. Tento rok si lidé na Horním náměstí v pondělí 22. června 2015 od dvaceti hodin mohou poslechnout italského operního pěvce Ildebranda D'Arcangela v doprovodu slovenské zpěvačky Simony Houdy Šaturové. O hudbu se postará orchestr Moravské filharmonie Olomouc pod vedením amerického dirigenta Christophera Franklina.

Poslední výlet za světovou architekturou bude do Polska

Liberec - Poslední přednáška z cyklu Cesty mimo centra se uskuteční již zítra v kavárně kina Varšava. Pravidelné cestopisné večery s architekty technické univerzity v Liberci si získaly za relativně krátkou dobu hodně příznivců nejen z řad studentů a milovníků současné architektury.

Zaorálka v Pásmu Gazy šokovaly počty traumatizovaných dětí

Gaza - Rozbombardované domy, vážně narušená infrastruktura, tíživá sociální situace místních obyvatel, ale také snaha vrátit život do normálních kolejí. I takový obrázek o životě v Pásmu Gazy si dnes mohl udělat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který úzký pruh země mezi Izraelem a Středozemním mořem navštívil. Místní podmínky ho šokovaly a chce o nich mluvit s izraelskými politiky.

Giro de Pivko: Válku a vojenské odvody nechceme

Slovácko /FOTOGALERIE/ – Co Čech, to muzikant, říká se. V dnešní době není vůbec přehnané tvrdit, že současnost tento citát trochu mění: Co Čech, to cyklista. Na startu čtyřicátého ročníku proslulé cyklojízdy na historických bicyklech s názvem Giro de Pivko se v sobotu u orlovny na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti sešlo pětatřicet žen a mužů se společným pohledem na svět, kteří mají rádi staré bicykly, humor, dobré nealkoholické i alkoholické pivo, ale jen v rozumné míře.

Výpravy zpět aneb co se kdysi psalo 276

Klatovsko – Přinášíme další díl seriálu o zajímavostech regionu, v němž nahlížíme do novin starých sto i více let, abychom zjistili, co zajímavého se psalo v minulosti.

Společnost musí změnu postoje sudetských Němců nejprve strávit

/ROZHOVOR/ Ostravská historička Nina Pavelčíková se zabývá nejnovějšími českými a československými dějinami. Během své profesní kariéry publikovala desítky odborných statí a vydala šest monografií. Zvláštní kapitolu jejího profesního zájmu představuje Hlučínsko se všemi svými vývojovými odlišnostmi.

Funkčních krytů je na Blanensku minimum

Blanensko /FOTOGALERIE/ - Bojuje se na mnoha místech světa. Na Ukrajině či v Sýrii. Před válkami prchají miliony lidí. Víme, co dělat a kam se v případě nebezpečí ukrýt, kdyby ozbrojený konflikt vypukl v Česku? Například Petra Kučerová z Boskovic se zatím touto otázkou nezabývala. „Přiznám se, že bych netušila, co mám dělat. Nenapadlo by mě hledat nějaký úkryt. Nejspíš bych nejdříve doma pořádně zavřela okna i dveře a čekala na hlášení rozhlasu nebo bych poslouchala rádio a sledovala televizi," uvedla Kučerová.

Funkčních krytů je na Blanensku minimum

Blanensko /FOTOGALERIE/ - Bojuje se na mnoha místech světa. Na Ukrajině či v Sýrii. Před válkami prchají miliony lidí. Víme, co dělat a kam se v případě nebezpečí ukrýt, kdyby ozbrojený konflikt vypukl v Česku? Například Petra Kučerová z Boskovic se zatím touto otázkou nezabývala. „Přiznám se, že bych netušila, co mám dělat. Nenapadlo by mě hledat nějaký úkryt. Nejspíš bych nejdříve doma pořádně zavřela okna i dveře a čekala na hlášení rozhlasu nebo bych poslouchala rádio a sledovala televizi," uvedla Kučerová.

Americké strategické letce velí vnuk atomového pilota z Hirošimy

New York - Do čela letky amerických strategických bombardérů se postavil vnuk a jmenovec pilota, který v roce 1945 navedl letoun s atomovou bombou nad japonskou Hirošimu. Oznámila to agentura AP s odvoláním na informaci Pentagonu. Brigádní generál Paul Tibbets IV. převzal velení 509. bombardovací letky se sídlem na základně Whiteman v americkém státě Missouri. Útvar disponuje dvacítkou letadel B-2 schopných nést jadernou nálož.

Památník Lidice navštívil arménský premiér Abrahamyan

Lidice – Při příležitosti zahájení výstavy Odejmuté dětství: dětské oběti arménské genocidy, navštívil Památník Lidice předseda vlády Arménské republiky J. E. Hovik Abrahamyan s početným doprovodem ministrů a poslanců. Přítomni byli i velvyslanci obou států, Tigran Seiranian a Petr Mikyska. V Lidicích přivítali tuto vzácnou delegaci ministr kultury Daniel Herman, poslanec Robin Böhnisch, starostka obce Lidice Veronika Kellerová a vedení Památníku Lidice.

Papež František přijel do Sarajeva s výzvou k usmíření

Sarajevo – Papež František dnes přiletěl do Sarajeva na jednodenní návštěvu s cílem povzbudit k usmíření bosenské národy, mezi nimiž dvacet let po občanské válce stále panuje značná nedůvěra. Vrcholem jeho cesty bude mše, kterou zahájí v 11:00 na olympijském stadionu a které se má zúčastnit kolem 65.000 věřících.

FOTO: Vila Veveří pod Radobýlem spěje k záhubě

Litoměřice – Při příjezdu do Litoměřic po novém Cháberově mostu ji nemůžete přehlédnout. Kdysi honosná vila Pfaffenhof, jinak také označovaná jako Veveří či lidově Fafák, se tyčí uprostřed zpustlých ovocných sadů nad řekou na východním svahu pod Radobýlem. Dům v současnosti neúprosně chátrá, stále však vzbuzuje zájem řady zvědavců, kteří jeho návštěvě nedokážou odolat.

S Evropskou unií, nebo bez ní?

Včelná - Je tomu již přes půl století, co lidé, zničeni a vyčerpáni válkou, začali hovořit o evropské integraci, která by zamezila dalším podobným nesvárům (nejen) na našem kontinentu.

Předražené zakázky: pak závidíme podnikatelům luxusní vily na Floridě

Ústí nad Labem - Evropská unie je úžasná. Vybírá finance a rozděluje je zpět pro projekty zlepšující náš život. Snaží se zkvalitnit podmínky pro obyvatele členských zemí tím, že vydává omezení pro podnikatele, kteří jsou ochotni se zbavit veškeré kvality ve prospěch co největšího zisku.

Lepší ekonomika? Nové vynálezy, například auto

Kadaň - Jak bude vypadat česká e evropská společnost za 35 let, tedy v roce 2050? Zamyslet se nad tím, jak bude naše společnost fungovat za tolik let, je velice těžké. Kdyby tuto práci psal optimista, vychvaloval by Evropskou unii stejně tak, jako chválí pán svého psa při výcviku. Protože tak mnoho lidí funguje, stačí jim vyslovit pochvalu a hned jim jde práce od ruky a člověk, který pochvalu vyslovil, hned stoupne v jejich očích.

Bibliotour, festivaly, jubileum Tří sester a oslavy Dne dětí

Chomutovsko - Nesnadná volba čeká rodiny, jež o víkendu neopustí region a volné dny budou chtít strávit aktivním odpočinkem. Pořadatelé totiž připravili od pátku do neděle kvantitativně i kvalitativně naditou koláž osmadvaceti kulturních a zábavních pořadů a akcí.

Další vize EU? Rozšíření Schengenského prostoru

Podbořany - Místo kde vznikly základy demokracie, území kde začala Průmyslová revoluce, oblast počátků vzniku moderních technologií, ale i části velmi důležité světové historie – obou světových válek. Hovoříme o Evropě – kontinentu, kde v minulosti vznikaly vize, které nás dovedly až do současnosti.

Na stole novopackého starosty se množí petice

Nová Paka – Na stole novopackého starosty Josefa Cogany se množí petice. Vztahují se k současné ředitelce Základní umělecké školy Magdě Uhlířové. Část sboru požaduje její odchod, většina učitelů a nepedagogických pracovníků naopak věří, že se spor urovná a ve škole zavládne tvůrčí atmosféra. Současnou šéfku hodnotí jako vstřícnou, chápající a obětavou a poukazují na to, že škole pod jejím vedením stoupá umělecká úroveň.

Volby nesmíme zmeškat, vystoupí na nich i Vůdce. Neúčast se trestá

Nový Jičín - Mnoho lidí se otevřeně domnívalo, že nejpozději v tomto roce vstoupí USA do otevřené války s Ruskem a že jejich konflikt bude mít výrazný negativní dopad na Evropu. V denících mladých dívek dnes v pravém horním rohu bude krasopisem napsáno datum 1.května 2050 a my stále žijeme bez jakéhokoli dopadu vojenských ozbrojených sil USA či Ruska, které ani přes obavy těch nejvíc vystrašených neprojely přes území Evropy.

Pochod u Jankova připomene krvavou řež třecetileté války

Jankov – Po stopách jedné z nejkrvavějších bitev třicetileté války se už v sobotu 6. června vydají příznivci historie, turisté i cykloturisté během pochodu nazvaného Po stopách bitvy u Jankova. Ten letos slaví půlkulaté jubileum a účastníci se na jeho startu sejdou popatnácté.

EU podle Evropanů selhala, nemají v ni už takovou důvěru

Tábor - Stěžejním cílem vzniku Evropského společenství a později Evropské unie bylo započít hospodářskou spolupráci evropských zemí a vytvořit organizaci, která by byla založena na vzájemné kooperaci a demokratických principech. Významným krokem pro tuto skutečnost pak bylo sblížení Francie s Německem. Snad proto, aby francouzské zemědělství živilo německé hospodářství? Tak krátce po 2. světové válce bylo dosaženo velkého úspěchu na cestě k mírovému soužití.

Český člověk je největším filozofem právě v hospodě

Beroun - Píše se 21. století, rok 2015 a tady jsme. Takhle jste si budoucnost nepředstavovali, že? Řecko se topí v dluzích, Ukrajinu okupuje Rusko a kdo by v dnešní době věřil polským výrobkům? Nicméně, bylo hůř. Nebo snad ještě bude?

Student: Nesnáším tento koloběh života, v němž jde jenom o práci a peníze

Chomutov - V srdci Evropské unie v České republice žiji již jedenáct let. Při představě, jak bude vypadat česká a evropská společnost za třicet pět let, mi jde, upřímně řečeno, mráz po zádech, zejména v současnosti plné sporů, válek, podvodů, nukleárních zbraní, teroristický útoků a ohrožování nevinných. Když zahlédnu v televizi či na internetových stránkách, jakých zvěrstev je člověk schopen, vážně bych kvůli tomu plakal.

Pro vás pár zbytečných stovek, v Africe za to mají lidé kozu nebo studni

Ústí nad Labem - Pro svůj článek jsem si vybrala téma EU ve světě. Jako studentka střední školy se však nijak zvlášť nezajímám o politiku u nás, ale ani ve světě. Možná je to chyba, ale asi to není můj šálek kávy, nebo jsem na to ještě moc mladá. Co mě ale naprosto fascinuje a vždy upoutá mou pozornost, jsou aktuální situace v rozvojových a válkou zmítaných zemích. Myslím tím například aktuální dění na Blízkém východě, chorobami a chudobou naplněnou Afriku, konflikty v Rusku, na Ukrajině, nerovnoprávnost žen, či naprosté bezpráví lidí v Severní Koreji a nejen tam.

Poslední oběti světové války z řad četnictva

V roce 2015, kdy si připomínáme 70. výročí konce druhé světové války a zároveň i ukončení okupace naší republiky nacistickým Německem, je dobré si připomenout nejen vítězství nad fašismem, ale i jeho poslední oběti, včetně těch z řad příslušníků bezpečnostních sborů – četnictva a policie.