Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Většina uprchlíků od života v Evropě očekává možnost žít volně

Vyškov - Sýrie, Irák, Kuba, Ukrajina. To jsou země, ze kterých lidé prchají nejčastěji. K odchodu je nutí válka či nesoulad názorů s vládnoucí stranou. Evropa jako zosobnění vyspělé civilizace, integrity, či solidarity, se snaží pomáhat lidem postihnutým nějakou životní tragédii. Pozadu není ani Česká republika. U nás jednu z největších rolí hraje Ministerstvo vnitra a jeho azylová zařízení. Jedno takové jsem navštívila, a to přijímací středisko pro uprchlíky. V tomto zařízení jsem strávila jeden den s lidmi a jejich životními příběhy.

2050: Jen válka může zachránit lidstvo. Válka je daní za náš pokrok

Liberec - Píše se rok 2050. Už 10 let zuří na Zemi válka - na jedné straně Spojené státy evropské (USE), na druhé Novosovětský svaz (NSSSR), na třetí Svaz internetových společností (SIS). Tato válka se samozřejmě neomezuje jen na Zemi, celá Sluneční soustava už je kolonizována některou z velmocí, Rudou planetu si samozřejmě zabral NSSR, USE drží plynné obry, na SIS zbyly nehostinné vnitřní planety - Merkur a Venuše. Tak je to aspoň teď, ve válce se vše mění rychle. Obzvlášť v téhle velké, kybernetické.

Migranti? Česko dalo jasně najevo, že s kvótami nesouhlasí

Chomutov - Středozemní moře jen za letošní rok 2015 podle odhadů překročilo přibližně 60 tisíc migrantů. Z nich více než 1800 lidí zemřelo, kdežto ve stejném období vloni to bylo dvacetinásobně méně. Loňský rok získalo v evropských zemích azyl přes 185 000 lidí. S porovnáním s rokem 2013 to je skoro o polovinu více. Nejvíce úspěšných žadatelů pocházelo z válkou zmítané Sýrie. Česká republika udělila azyl 765 osobám, které pocházeli většinou z Ukrajiny. Nejvíce uprchlíků přijalo Německo, Švédsko, Francie a Itálie. Naopak nejméně běženců přijalo Estonsko, Lotyšsko a Chorvatsko.

Ekonomika Němců roste, dokážeme se jim vyrovnat?

Ždánice - Evropská unie vznikla v roce 1956 jako reakce na největší neštěstí v evropské historii. Na začátku se spojilo šest zemí, které chtělo zabránit dalším válkám na evropském území a navíc vytvořit vzájemnou kooperaci. Postupně se k nim přidávaly další státy. Česká republika vstoupila do této společnosti v roce 2004 ještě s dalšími devíti státy. Ale měl tenhle vstup vůbec nějaký smysl? Je pro nás Evropská unie v něčem dobrá? Ovlivňuje nějak mou osobu nebo mé okolí? 

V kraji opravují válečné hroby

Finanční podporu letos poskytl Moravskoslezský kraj pro zabezpečení péče o válečné hroby vybraným obcím. Z celkových 550 tisíc korun putuje do bruntálského okresu rovných 160 tisíc korun.

Archiv otevře dveře veřejnosti

Příbram – Státní okresní archiv Příbram zve všechny zájemce v rámci celorepublikových oslav Mezinárodního dne archivů na den otevřených dveří. Ten se koná v úterý 9. června od 10 do 19 hodin.

Pomoc ve světě? Finance nejsou problém, tím je nedostatek dobrovolníků

Ostrava - V dnešní době se hodně řeší fakt, že do Evropské unie migruje čím dál tím více lidí z různých části světa. Nejvíce jde o státy severní Afriky a Blízkého východu, kde jsou ohromné problémy ve formě války, což je hlavní důvod útěku lidí z těchto oblastí. Unie však migraci čelí rozvojovou pomocí, kterou všude po světě nabízí.

Důl Richard je bezpečný, přestože jsou zde tuny radioaktivního odpadu

Litoměřice - Důl Richard, který se nachází pod horou Radobýl, který byl během druhé světové války využíván k výrobě motorů a pracovali zde vězni z pracovního tábora v Litoměřicích a z koncentračního tábora v Terezíně. Po válce se zde dále těžil vápenec na výrobu cementu v místní cementárně. Od roku 1964 je část dolu Richard využíván pro odklad radioaktivních látek a odpadu.

Parkování v centru Nového Boru čekají velké změny

Nový Bor - Maximálně hodinu budou moci nově řidiči parkovat na většině míst v centru Nového Boru. Vyplývá to z návrhu radnice, která se začala zabývat přetíženými parkovacími místy. Situace je podle ní akutní.

Ochutnávka následujícího vydání Deníku: co v něm najdete?

Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?

Soud Juraje Thomy brzdí válka znalců

České Budějovice - Výslechem klíčového svědka Reného Pitáka v úterý u krajského soudu pokračovalo hlavní líčení s bývalým budějovickým primátorem Jurajem Thomou v kauze Bit Servis.

Evropa za 35 let? Už nic nebude

Most - Píše se rok 2040 a po dlouholetých celosvětových bojích zde nezůstalo nic. Lidstvo se stalo téměř vyhynulým druhem. Pár jedinců, kteří krutou třetí světovou válku přežili, začali společnost tvořit od samého počátku.Příčinou světové války byla v první řadě světová krize, která postupně ovládla všechna odvětví hospodářství. Svou vinu na bojích nesou i velké kulturní, náboženské a etnické rozdíly mezi státy a národy. Začátek války se datuje k 3. březnu 2030 a trvala devět dlouhých let, v posledním týdnu byly použity nejnovější a nejobávanější zbraně.

Blíží se třetí světová válka, lidstvo totiž miluje smrt

Horní Poříčí - Jak vidím svět za 35 let? Popravdě o naší budoucnosti toho bylo sepsáno již mnoho. Ať už jde o fantastická díla povětšinou postapokalyptického rázu, ve kterých byla většina civilizace vyhubena některou z přírodních katastrof, či o téma budoucího světa, který je jak vědomě, tak nevědomě ovládán technikou, nebo je pro změnu pod útokem mimozemských vesmírných lodí.

Postrach Moravy řádil i u nás, sepsal badatel v nové publikaci

Slavkov u Brna – Nechvalně proslulý zloděj, vzducholoď na cestě k severnímu pólu a dvě letecké nehody. To jsou čtyři události minulého století, které k sobě poutají dvě věci. Jednou z nich je místo, a to Slavkov a jeho okolí. Druhou pak Stanislav Stejskal, badatel původem z Němčan, který se jim podrobně věnuje ve své právě publikované brožuře s názvem Stalo se ve Slavkově, na Slavkovsku.

Poslední oběti světové války z řad četnictva

V roce 2015, kdy si připomínáme 70. výročí konce druhé světové války a zároveň i ukončení okupace naší republiky nacistickým Německem, je dobré si připomenout nejen vítězství nad fašismem, ale i jeho poslední oběti, včetně těch z řad příslušníků bezpečnostních sborů – četnictva a policie.

Památná místa na Cínovci připomínají lidické ženy i letce z USA

Teplicko - Na Cínovci vznikla dvě památná místa. Jedno slouží jako připomínka návratu lidických žen a druhé památce amerických letců. Slavnostní odhalení pomníčků se uskutečnilo v neděli u starého hraničního přechodu. Zúčastnili se ho například zástupci města Dubí, Občanského sdružení Lidice či Severočeského leteckého archivu Teplice. Na Cínovec přijely dokonce i tři pamětnice, které měly s německými koncentračními tábory osobní zkušenost. Dvě z nich včetně Miloslavy Kalibové se vracely z Německa právě přes Cínovec.

Klášterecké lázně jak je ještě neznáte

Klášterec nad Ohří - Galerie Kryt v budově klášterecké radnici zve až do 29. června na výstavu, která mapuje založení zdejších lázní Evženie a jejich vývoj v průběhu 133 let.

Před 70 lety českoslovenští vojáci popravili v Boru německé obyvatele

Nový Bor - Několik hodin trvající lynč a nakonec poprava. Na náměstí v dnešním Novém Boru zastřelili 2. června 1945, téměř měsíc po skončení války, českoslovenští vojáci z českolipského pěšího pluku bez jakéhokoliv soudu osm německých obyvatel města ve věku od 25 do 79 let. Mezi oběťmi byly také dvě ženy.

U sousedů v pátek zavzpomínají vyhnanci

KRÁSA A PUCH. V ekologicko-botanické zahradě Univerzity v Bayreuthu čekají opět na rozkvetnutí zmijovce titánského, který sem loni přilákal 12 000 zvědavců. Znovu nasadil rekordně brzy. „Normálně trvá roky, než kvete znovu," říká ředitel zahrady Gregor Aas v deníku PNP. Nejkratší známý interval byl 18 měsíců. Podívaná trvá jen několik hodin. Nádhera květu je provázena pověstným zápachem, který k němu má lákat hmyz. Zmijovec, který je doma na Sumatře, dorůstá až třímetrové výšky. Objevil jej v roce 1878 botanik Odoardo Beccari. Mimo Sumatru bylo zaznamenáno jen 120 kvetoucích zmijovců.

Uprchlice: Tisíce lidí na lodi, výstřely a konečně břeh. EU nás zachránila

Vyškov - Maminka mi řekla, že pojedeme na výlet. Jsem strhaná, od běhu z naší vesnice až sem k pobřeží a mačká se tu na mě masa lidí. Kam všichni spěchají? Z pachu potu, křiku a horka se mi dělá špatně, tenhle výlet se mi zatím vůbec nelíbí. Kam se všichni tak tlačí? Nevidím před sebe, nevidím za sebe, všude jsou jen další lidé. Dav se tlačí stále dopředu a já začínám ztrácet rovnováhu.

Rozloučení se sezonou se činohře podařilo

Polsko je ve válce a Můzy mlčí. Divadla osiřela a slouží účelům, pro která rozhodně postavena nebyla. Černá komedie Nicka Whitbyho s názvem Být nebo nebýt, kterou premiérově uvedla činohra Slezského divadla, představuje nezaměstnané herce varšavského divadla v nelehké situaci. A jak to už bývá, za vším je žena.

Evropská unie za 35 let? Jedny zákony, jedna víra, jedna měna

Velké Poříčí - Co je to Evropská unie? Jedná se o spojení 28 států Evropy. Přestože jsme její součástí, spousta z nás neví, že vznikla v roce 1993. Česká republika do EU vstoupila v roce 2004. Názory odborníků a politiků na EU se rozcházejí. Jedni ji chválí, druzí zavrhují.

Železný Brod opravuje tzv. válečné hroby

Železný Brod - Na území města Železný Brod je několik pomníků, které jsou evidovány jako tzv. válečné hroby. Stav několika z nich vedení města vyhodnotilo jako značně neutěšený a nedůstojný a proto byla v rozpočtu na tento rok na jejich opravu přidělena částka 200 tisíc korun.

Ve vládním vojsku jsme nosili lvíčka na čepici

České Budějovice - Z protektorátního vládního vojska uprchl v roce 1944 k italským partyzánům a přes Švýcarsko se dostal až do Velké Británie, kde vstoupil do jednotek Královského letectva. Plukovník Alois Dubec z Valašska, který příští měsíc oslaví 92. narozeniny, přijel v úterý do Českých Budějovic, aby svou účastí na benefičním koncertu podpořil stavbu pomníku válečným letcům.

EU umožňuje poškozovat své členy, důkazem je zadlužené Řecko

Velké Poříčí - Často se zamýšlím nad tím, jak se bude vyvíjet situace v EU. Jaká bude v budoucnu evropská a světová ekonomika? Bude důstojná životní situace standardem, nebo o něj zavadí jen pár vyvolených. Budou domácnosti pracujících lidí schopné svou rodinu uživit i v dobách nejhorších? Nikdo z nás však nemá křišťálovou kouli, a tak všechny naše domněnky a předpoklady zůstávají otevřeným tématem, nad kterým se dá přemýšlet a diskutovat opravdu dlouho.

Muzeum získalo cenu. Za Velkou válku

Brno – Zpěváci a hudební skupiny mají ceny Anděl, herci jsou zase oceňovaní Českými lvy. Svou cenu však mají i muzejníci. Ocenění Gloria musaealis, které uděluje ministerstvo kultury a Asociace muzeí a galerií České republiky, si letos odneslo také Technické muzeum v Brně. Zvláštní ocenění získal projekt Velká válka 1914–1918, který připomínal sto let od začátku první světové války.

Evropa za 35 let? Začneme psát na papír, vzniká telegraf

Most - Píše se rok 2040 a po dlouholetých celosvětových bojích zde nezůstalo nic. Lidstvo se stalo téměř vyhynulým druhem. Pár jedinců, kteří krutou třetí světovou válku přežili, začali společnost tvořit od samého počátku.

EU slíbila snížení korupce a byrokracie. Nezní to trochu populisticky?

Vlachovo Březí - Musím říci, že je to pro mě docela těžká otázka. Jsem mladý, a i kdybych se o politiku zajímal, tak bych jí určitě zcela nerozuměl. Pokud se tedy pokusím nahlédnout do budoucnosti, může se někdo domnívat, že jde z mé strany o těžkou demagogii, ale jde jen o vlastní pohled mladého člověka.

Země EU by si měly vzájemně více pomáhat

Plasy - Jak pomáhat chudým regionům, které čelí migračním vlnám? EU by jim měla poskytovat finance na určité, předem domluvené účely, jako je například ubytování pro imigranty a na jejich základní potřeby. Zkusil bych také nějakým způsobem předcházet těmto imigracím. V zemích, odkud přichází, bych zamezil válkám jakýmkoli způsobem.

HELIGONKÁŘ. Dvaadevadesátiletý Jan Komenda s duší muzikanta zavzpomínal na válečná léta

Skrýval se v kostele v Soběnově. Jan Komenda vzpomínal na mládí

Český Krumlov - Zlaté a platinové desky visí na stěně mezi několika hudebními oceněními a ve vitrínce se skví skleněné gramofony. Dvaadevadesátiletý Jan Komenda z Českého Krumlova je totiž populární heligonkář, jehož lidové písničky si zpívá kdekdo. Méně známé však už je, že Jan Komenda má i bohaté zážitky válečné a nějaký čas se skrýval v soběnovském kostele.