
Končí výstavy připomínající osvobození Ostravy a konec války
Už jen do soboty 30. května si mohou zájemci prohlédnout dvě tematické výstavy, které přibližují radost ze znovunabyté svobody i hrůzy války.
Už jen do soboty 30. května si mohou zájemci prohlédnout dvě tematické výstavy, které přibližují radost ze znovunabyté svobody i hrůzy války.
/FOTOGALERIE/ Výpovědi bývalých obyvatel sudetoněmeckých Oder, situaci před válkou, při osvobození i po něm, to vše přináší výstava Horké jaro Odry 1945.
Dolní Cerekev - Samozřejmě, že nemůžeme vědět, jak bude Evropská Unie vypadat za několik let, ale můžeme přemýšlet, co může nastat. Dle mého názoru je Česká republika častěji oblíbená u cizinců a to z důvodu klidného státu. O našem státě můžu mluvit jako o klidném, protože mi nepřipadá nijak nebezpečný či konfliktní. Z tohoto důvodu se domnívám, že cizinců a přistěhovalců bude v naší zemi za několik let několikanásobně více než v současnosti.
Bánov u Uherského Brodu - Jak jistě víme, všude kolem nás se něco děje. Vzájemná nevraživost vede k lidským sporům a nárůstu do takové míry, že jsme na pokraji války, proto se do Evropy snaží dostat co nejvíce uprchlíků. Jak rychle bude počet obyvatel v Eu narůstat ? Co znamená být uprchlíkem v Evropě ?
Chomutov - Na úvod bych ráda řekla, že se politickou situací moc nezabývám a proto nejsem tolik obeznámena válečnými konflikty. Podle mého názoru jsou některé války naprosto nesmyslné, protože by se konflikty daly vyřešit v klidu někde u šálku kávy. Řekla bych, že některé státy příliš dramatizují nějaký problém a díky tomu se pak vyhlásí válka té oné zemi, která je pro vyzyvatele něčím nevyhovujícím a je pro něj obrovským problémem.
Praha /ROZHOVOR/ - Názory na odsun německého obyvatelstva z Československa se liší a i 70 let po válce rozdělují společnost. Možná i proto, že jeho důsledky pociťujeme dodnes.
Brněnští zastupitelé u příležitosti sedmdesátého výročí poválečného masakrování brněnských Němců konstatovali, že utrpení zůstává utrpením, ať je jeho původcem kdokoli a v kterékoli době. Deklaraci smíření a společné budoucnosti za to kritizuje jihomoravský hejtman Hašek, který je proti omlouvání se Němcům, kteří se podle něj také neomluvili. Pravda ovšem je, že Němci se za zločiny svých předků omlouvají, zatímco u nás se zločiny našich předků omlouvají.
Praha – Vysídlení německého obyvatelstva z poválečného Československa vzbuzuje i po 70 letech silné emoce. Jak česká, tak německá strana dodnes řeší, jak se k této problematice postavit.
Východní Čechy /TIPY NA VÍKEND/ - Jako každý týden, i tentokrát Deník čtenářům přináší některé užitečné tipy na společenské události, které se v celém regionu chystají nejen o víkendu 30. a 31. května.
Liberec - Píše se rok 2050, svět se za několik posledních desetiletí razantně proměnil, zejména na bázi politické mapy světa. Život obyčejných lidí zůstal v mnoha ohledech podobný. Rodina Novákova se jako každý večer sešla u své Ultra HD televize s 3,5 metrovou úhlopříčkou.
Praha - Více než sto let starý pláštík na tóru se po mnohaletém pohřešování vrátil do sbírek Židovského muzea v Praze (ŽMP). Pracovníci muzea jej v lednu našli v nabídce jeruzalémské aukční síně a požádali o stažení z prodeje. „Vlastník na základě osobního jednání projevil ochotu vrátit předmět do pražských sbírek, kam náleží a kde po desetiletí scházel," sdělila ve čtvrtek médiím Kateřina Honskusová z Židovského muzea v Praze.
Písek - Hrdina protifašistického odboje má pamětní desku na vojenském hřbitově.
Mladá Boleslav - V sobotu 30. května v devět hodin se sjedou do bývalé továrny Václava Svobody v Kosmonosech u Mladé Boleslavi traktory Svoboda.
Východní Čechy /TIPY NA VÍKEND/ - Jako každý týden, i tentokrát Deník čtenářům přináší některé užitečné tipy na společenské události, které se v celém regionu chystají nejen o víkendu 30. a 31. května.
Východní Čechy /TIPY NA VÍKEND/ - Jako každý týden, i tentokrát Deník čtenářům přináší některé užitečné tipy na společenské události, které se v celém regionu chystají nejen o víkendu 30. a 31. května.
Turnov - Ke dvěma krádežím jízdních kol došlo v posledních dnech na území města. Zloděj si vyhlédl bicykly, uložené ve stojanech dvou různých firem.
Praha - Šampionát je minulostí a staré problémy se vrátily na scénu. Český hokej v těchto dnech řeší problém. Skoro až válku. Jedni tvrdí: Něco je špatně, hráči se nemají dobře a bují tady korupce. Oponenti mluví o lžích či polopravdách a vyhrožují soudem.
Kaliště, Jihlava – Sázení růží u Mahlerova rodného domu, koncert mladých na počest hudebního velikána, výlet na kole po Mahlerových stopách či vystoupení Soni Červené.
Tábor - Pamětnice, které je přes devadesát let, vzpomíná na poslední měsíce a dny 2. světové války. Vystřízlivění z osvobození prý bylo rychlé.
Praha - Do Česka dnes přiletěl zrekonstruovaný historický letoun Lockheed Electra 10A Jana Antonína Bati. Přistál na pražském letišti Točná. Letadlo bylo od války v Severní Americe, kde jej před šesti lety koupil do své sbírky majitel internetového portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič.
Washington, Ústí nad Labem - Tématem výstavy jsou osudy vybraných amerických osádek bombardérů a stíhačů.
Benešov - Stála v malé šedivé místnosti bez oken. Jako dvě desítky dalších jedinců. Těch pár míst na sezení obsadily děti. Rozhlédla se kolem sebe. Mladé tváře zjizvené starostmi. Nikomu tu nebylo nad padesát. Protože ti si pamatovali nejvíc z doby, kdy celá Unie sice balancovala na hraně ostří, ale pořád jaksi fungovala. Museli být odděleni od dalších generací.
Žďár nad Sázavou - Noc kostelů se zítra poprvé uskuteční také v římskokatolické farnosti Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Lidé si tak budou moci užít nevšední atmosféru ve žďárské bazilice a v poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Jak jsem na Bootcamp Crossu za 45 minut zdolala necelých 5 kilometrů, 14 překážek a svoje obavy a limity.
Ústí nad Labem - V tuto chvíli nemůžu odhadnout, jak bude Evropská unie vypadat za několik let. Podle mého názoru bude v budoucnosti úplně jiná nebo již vůbec nebude existovat. Slovanské země včetně České republiky začnou opouštět Evropskou unii a poté, co odstoupí z Evropské unie, jako to udělala Velká Británie, založí novou unii.
Praha /ROZHOVOR/ – Bývalý policejní prezident Oldřich Martinů je nejvýše postavený Čech v Evropském policejním úřadě, zkráceně Europol. Organizace se v současné době zaměřuje na vrůstající počet uprchlíků a zejména na jejich pašeráky.
Brusel /INFOGRAFIKA/ – U břehů řeckých ostrovů v Egejském moři přistálo tento týden na 1200 uprchlíků, většina lidí na přeplněných člunech utíká z válkou rozvrácené Sýrie. Zatímco podle stávajících pravidel musí o azyl požádat v Řecku a zůstat do té doby v tamních uprchlických táborech, v budoucnu by už část z nich mohla být rovnou poslána do České republiky.
Plzeň – Plzeň a její okolí je bohaté, inspirativní a plné příběhů, myslí si spisovatelka, novinářka a fotografka Wolftraud de Concini. O svém názoru už druhý měsíc přesvědčuje čtenáře blogu, který u nás a o nás píše.
Třebíč - Ročně imigruje přes 200 milionů lidí, ale narodí se celkem 77 milionů ročně. Teoreticky to znamená, že každý kdo se narodí tento rok, tak se přestěhuje, i se svými rodiči, do jiné země. Důvodů k imigraci může být několik, ale hlavní jsou důvody ekonomické, politické a náboženské.
Praha – Rusku by k obsazení Pobaltí stačily dva dny. NATO by během té doby nebylo schopno patřičně reagovat, řekl na dnešní bezpečnostní konferenci v Praze nastupující předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Varoval před tím, že politická reprezentace NATO není schopna dostatečně rychle reagovat na změněnu situace.
Východní Čechy, Dříteč /ROZHOVOR/ - Zpěvák poskytl exkluzivně rozhovor našemu Deníku. O koncertě ve Svojšicích, kde představí nové album, o svém životě, o budoucnosti.
Liberec - Deník společně s Evropskou komisí opět vyhlašuje literární soutěž pro studenty středních škol Otevřená Evropa.
Nýrsko - Po otevření hranic po pádu tzv. železné opony se ČR stala tranzitní zemí pro velké množství migrujícího obyvatelstva, ať už prchajícího před válečnými konflikty například z bývalé Jugoslávie, nebo hledajícího lepší životní podmínky v západní Evropě. V devadesátých letech tedy Českou republikou procházely vlny migrantů směrem na západ.
Berlín – V Kolíně nad Rýnem bylo dnes kvůli nálezu dvoutunové letecké bomby z druhé světové války evakuováno 20.000 lidí. Pyrotechnici by pumu měli zneškodnit odpoledne. Podle televize n-tv je současná evakuace největší, jakou Kolín prošel od konce války.
Tel Aviv - Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) dnes obvinila radikální palestinské hnutí Hamas z únosů, mučení a zabíjení Palestinců během loňské letní války s Izraelem. Ve své nově zveřejněné zprávě uvedla, že některé z těchto činů lze označit za válečné zločiny.
Jindřichův Hradec - Středoškoláci, čas na zaslání soutěžního příspěvku je jen do 28. května.
Zlín - Už na základní škole se učíme o naší historii, pokračujeme s učením na střední, a kdo chce a má na to, může se o ní více dovědět třeba na univerzitě. Ale kdo ví, co se všechno událo doopravdy? Nejsou všechno jen domněnky? Vždyť i rozhovory s pamětníky, které mohou být pravdivé, nemusí být úplně přesné. Nikdo z naší generace to nezažil, a tak posloucháme ve škole, co nám říkají. Jaká je vlastně skutečnost?
Chrudim - Když se řekne Evropská unie, mnoho lidí si představí společenství několika států, jehož působení nepřesahuje území Evropy – vzhledem k názvu se to zdá logické. Opak je však pravdou. Posláním Evropské unie nejsou ani zdaleka záležitosti čistě domácí, ale i mezinárodní. Klíčovým motivem je totiž spolupráce.
Litoměřicko, Podřipsko – Regionální Deník společně s Evropskou komisí vyhlásil literární soutěž pro studenty středních škol Otevřená Evropa.
Hodonín - Vzhledem k tomu, že jsem jedna z občanek EU, chtěla bych se podělit o pár poznatků. Mě osobně se líbí na EU, že pomáhá lidem z oblastí, kde proběhly válečné konflikty mezi různými republikami a také, že se podílí na spoustě zajímavých a potřebných projektů, třeba co se týče sportovních aktivit, volného času či zdravotních středisek a vzdělávacích programů.
Borohrádek - V Borohrádku se podělila o vzpomínky na válečné útrapy šestaosmdesátiletá pamětnice holocaustu Marta Kottová.
Tisá - Bydlím v Tisé, vesnici blízko hranic s Německem, která kdysi měla tu čest doplatit na vznik 2. světové války a komunistický režim. Dostala jsem za úkol najít v okruhu 10 kilometrů od mého bydliště značku Evropské unie. Protože mě toto téma velmi zajímá, zvolila jsem si značku Evropské unie v oblasti Petrovice - Bahratal, 4 kilometry od mého bydliště. Petrovice se nacházejí na východní části Krušných hor. Tato obec leží severně od Ústí nad Labem, na pomezí hranic České republiky a Spolkové republiky Německo.
Praha - Válka a mír v ukrajinské oblasti Donbas je ústředním tématem výstavy pětadvaceti velkoformátových fotografií, která je k vidění na Karlově náměstí v Praze. Výstava s názvem Donbas: válka a mír má za cíl ukázat široké veřejnosti těžké osudy obyvatelů Ukrajiny, podnítit diskuzi a zamyšlení se nad vážností situace.
Jičínsko - V roce 2015, kdy si připomínáme 70. výročí konce druhé světové války a zároveň i ukončení okupace naší republiky nacistickým Německem.
Bruntál /FOTOGALERIE/ – To, co se mohlo zdát jako jednoduché, změnilo se ve více než šestihodinovou šichtu. Sundat téměř sto let starý městský znak z patra někdejší hlavní budovy nemocnice v Nádražní ulici v Bruntále bylo i pro pracovníky odborné firmy velmi obtížné. Do toho pršelo, a tak bylo otázkou, zda se dvousetpadesátikilogramový monolit podaří vyndat ze zdi a poté bez újmy přemístit ze třetího patra dolů na zem. Nakonec se to podařilo.
Borohrádek – Pobyt v židovském ghettu v Terezíně přirovnává k lázním – ve srovnání s koncentračním táborem v Osvětimi, který by nejraději ze svých vzpomínek úplně vymazala.
Praha - Válka a mír v ukrajinské oblasti Donbas je ústředním tématem výstavy pětadvaceti velkoformátových fotografií, která je k vidění na Karlově náměstí v Praze. Výstava s názvem Donbas: válka a mír má za cíl ukázat široké veřejnosti těžké osudy obyvatelů Ukrajiny, podnítit diskuzi a zamyšlení se nad vážností situace.
Záluží – U litvínovské chemičky odhalí ve středu 3. června památník obětem výstavby této továrny. Bude to první moderní pietní umělecké dílo, které připomene tragické události před sedmdesáti lety.
Benešov – Na zakladatele Sukova komorního orchestru, učitele hudby, výtečného muzikanta a sbormistra Otomara Pičmana stále s láskou vzpomínají členky jeho dívčích pěveckých sborů. Zejména letos, kdy si připomněly 40. výročí jeho úmrtí.
Netradičně pojatou prohlídku expozice uměleckých stylů připravuje zámek Lemberk. Přístupná bude od června.