Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Klášterecké lázně jak je ještě neznáte

Klášterec nad Ohří - Galerie Kryt v budově klášterecké radnici zve až do 29. června na výstavu, která mapuje založení zdejších lázní Evženie a jejich vývoj v průběhu 133 let.

Před 70 lety českoslovenští vojáci popravili v Boru německé obyvatele

Nový Bor - Několik hodin trvající lynč a nakonec poprava. Na náměstí v dnešním Novém Boru zastřelili 2. června 1945, téměř měsíc po skončení války, českoslovenští vojáci z českolipského pěšího pluku bez jakéhokoliv soudu osm německých obyvatel města ve věku od 25 do 79 let. Mezi oběťmi byly také dvě ženy.

U sousedů v pátek zavzpomínají vyhnanci

KRÁSA A PUCH. V ekologicko-botanické zahradě Univerzity v Bayreuthu čekají opět na rozkvetnutí zmijovce titánského, který sem loni přilákal 12 000 zvědavců. Znovu nasadil rekordně brzy. „Normálně trvá roky, než kvete znovu," říká ředitel zahrady Gregor Aas v deníku PNP. Nejkratší známý interval byl 18 měsíců. Podívaná trvá jen několik hodin. Nádhera květu je provázena pověstným zápachem, který k němu má lákat hmyz. Zmijovec, který je doma na Sumatře, dorůstá až třímetrové výšky. Objevil jej v roce 1878 botanik Odoardo Beccari. Mimo Sumatru bylo zaznamenáno jen 120 kvetoucích zmijovců.

Uprchlice: Tisíce lidí na lodi, výstřely a konečně břeh. EU nás zachránila

Vyškov - Maminka mi řekla, že pojedeme na výlet. Jsem strhaná, od běhu z naší vesnice až sem k pobřeží a mačká se tu na mě masa lidí. Kam všichni spěchají? Z pachu potu, křiku a horka se mi dělá špatně, tenhle výlet se mi zatím vůbec nelíbí. Kam se všichni tak tlačí? Nevidím před sebe, nevidím za sebe, všude jsou jen další lidé. Dav se tlačí stále dopředu a já začínám ztrácet rovnováhu.

Rozloučení se sezonou se činohře podařilo

Polsko je ve válce a Můzy mlčí. Divadla osiřela a slouží účelům, pro která rozhodně postavena nebyla. Černá komedie Nicka Whitbyho s názvem Být nebo nebýt, kterou premiérově uvedla činohra Slezského divadla, představuje nezaměstnané herce varšavského divadla v nelehké situaci. A jak to už bývá, za vším je žena.

Evropská unie za 35 let? Jedny zákony, jedna víra, jedna měna

Velké Poříčí - Co je to Evropská unie? Jedná se o spojení 28 států Evropy. Přestože jsme její součástí, spousta z nás neví, že vznikla v roce 1993. Česká republika do EU vstoupila v roce 2004. Názory odborníků a politiků na EU se rozcházejí. Jedni ji chválí, druzí zavrhují.

Železný Brod opravuje tzv. válečné hroby

Železný Brod - Na území města Železný Brod je několik pomníků, které jsou evidovány jako tzv. válečné hroby. Stav několika z nich vedení města vyhodnotilo jako značně neutěšený a nedůstojný a proto byla v rozpočtu na tento rok na jejich opravu přidělena částka 200 tisíc korun.

Ve vládním vojsku jsme nosili lvíčka na čepici

České Budějovice - Z protektorátního vládního vojska uprchl v roce 1944 k italským partyzánům a přes Švýcarsko se dostal až do Velké Británie, kde vstoupil do jednotek Královského letectva. Plukovník Alois Dubec z Valašska, který příští měsíc oslaví 92. narozeniny, přijel v úterý do Českých Budějovic, aby svou účastí na benefičním koncertu podpořil stavbu pomníku válečným letcům.

EU umožňuje poškozovat své členy, důkazem je zadlužené Řecko

Velké Poříčí - Často se zamýšlím nad tím, jak se bude vyvíjet situace v EU. Jaká bude v budoucnu evropská a světová ekonomika? Bude důstojná životní situace standardem, nebo o něj zavadí jen pár vyvolených. Budou domácnosti pracujících lidí schopné svou rodinu uživit i v dobách nejhorších? Nikdo z nás však nemá křišťálovou kouli, a tak všechny naše domněnky a předpoklady zůstávají otevřeným tématem, nad kterým se dá přemýšlet a diskutovat opravdu dlouho.

Muzeum získalo cenu. Za Velkou válku

Brno – Zpěváci a hudební skupiny mají ceny Anděl, herci jsou zase oceňovaní Českými lvy. Svou cenu však mají i muzejníci. Ocenění Gloria musaealis, které uděluje ministerstvo kultury a Asociace muzeí a galerií České republiky, si letos odneslo také Technické muzeum v Brně. Zvláštní ocenění získal projekt Velká válka 1914–1918, který připomínal sto let od začátku první světové války.

Evropa za 35 let? Začneme psát na papír, vzniká telegraf

Most - Píše se rok 2040 a po dlouholetých celosvětových bojích zde nezůstalo nic. Lidstvo se stalo téměř vyhynulým druhem. Pár jedinců, kteří krutou třetí světovou válku přežili, začali společnost tvořit od samého počátku.

EU slíbila snížení korupce a byrokracie. Nezní to trochu populisticky?

Vlachovo Březí - Musím říci, že je to pro mě docela těžká otázka. Jsem mladý, a i kdybych se o politiku zajímal, tak bych jí určitě zcela nerozuměl. Pokud se tedy pokusím nahlédnout do budoucnosti, může se někdo domnívat, že jde z mé strany o těžkou demagogii, ale jde jen o vlastní pohled mladého člověka.

Země EU by si měly vzájemně více pomáhat

Plasy - Jak pomáhat chudým regionům, které čelí migračním vlnám? EU by jim měla poskytovat finance na určité, předem domluvené účely, jako je například ubytování pro imigranty a na jejich základní potřeby. Zkusil bych také nějakým způsobem předcházet těmto imigracím. V zemích, odkud přichází, bych zamezil válkám jakýmkoli způsobem.

HELIGONKÁŘ. Dvaadevadesátiletý Jan Komenda s duší muzikanta zavzpomínal na válečná léta

Skrýval se v kostele v Soběnově. Jan Komenda vzpomínal na mládí

Český Krumlov - Zlaté a platinové desky visí na stěně mezi několika hudebními oceněními a ve vitrínce se skví skleněné gramofony. Dvaadevadesátiletý Jan Komenda z Českého Krumlova je totiž populární heligonkář, jehož lidové písničky si zpívá kdekdo. Méně známé však už je, že Jan Komenda má i bohaté zážitky válečné a nějaký čas se skrýval v soběnovském kostele.

Česká rozvojová agentura se zapojila do pomoci Ukrajině

Vzhledem k prodlužujícímu se konfliktu na východě Ukrajiny se vláda České republiky rozhodla vyjádřit solidaritu s ukrajinským obyvatelstvem a přidělila České rozvojové agentuře (ČRA) prostředky na mimořádnou pomoc této zemi v letech 2014-2016 i přesto, že Ukrajina nepatří mezi prioritní země zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Uprchlíci neznamenají jen problémy, někteří jsou velmi pracovití

Pardubice - V poslední době je velmi kritická situace v zemích na východě, a to především na Ukrajině. Ukrajinci prchají do zahraničí před válkou s Ruskem z několika důvodů. Mladí chlapci a muži utíkají, aby nemuseli nastoupit vojenskou službu, civilní obyvatelstvo proto, že v zemi již není bezpečno, vše je velmi drahé a klesá životní úroveň.

Češi by se měli více zapojit do voleb Evropského parlamentu

Vlašim - Zkusme se zamyslet nad současným stavem Evropské unie, jak bychom ji nejlépe charakterizovali a jak by mohla vypadat za 30 let. Ke kterým změnám by mohlo nebo mělo dojít, a co bychom pro to mohli udělat z pohledu obyčejného občana, jako jsem já.

Ochutnávka následujícího vydání Deníku: co v něm najdete?

Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?

Migrace? Lidé se stěhují, aby se jim dostalo lepšího života

Louny - Politická situace ve světě není rozhodně nejlepší. Války, spory, špatná ekonomika – důvodů pro migraci je spousta. Lidé se stěhují, aby se jim dostalo lepšího života. Zeptala jsem se na tento problém tří svých spolužáků, z nichž dva pocházejí z Ruska.

Politici z EU nás dovedli do tristního stavu

Skořice - Při úvahách o budoucnosti EU a vlastně i Evropy samotné se musím vrátit do nedávné minulosti a k důvodu vzniku EU jako takové. Vedly k tomu zkušenosti s hrůzami 2. světové války a snaha o zachování míru na evropském kontinentu. Tento cíl byl vlastně splněn, když pomineme válku na Balkánském poloostrově a tzv. humatitární bombardování Srbska.

Kdo byl v sudetské župě zlý a kdo ještě horší?

Severní Čechy - Sedmdesát let po válce se stále diskutuje o tématu kolektivní viny: Kdo byl zlý, o opodstatněnosti odsunu německého obyvatelstva z Československa atp. Obávám se, že nejsme prakticky schopni na tyto otázky odpovědět.

Bude těžiště EU ležet na Balkáně? Unie by měla zpomalit

Nezbavětice - Sjednocování Evropy v mnoha lidech vyvolává otázku, jaká její budoucnost. Vždyť vzájemná rivalita a vypjatý nacionalismus vedly pouze k válkám a ztrátám pozic Evropy ve světě. Po opakovaných a trpkých zkušenostech si i hlavní evropské mocnosti uvědomily, že tudy cesta nevede.

Připomínáme výročí dvou významných mužů

Rychnovsko – Tento víkend si připomínáme hned dvě výročí. První z nich připadá na sobotu a patří Františku Hovorkovi, politikovi a propagátorovi lidového peněžnictví. Narodil se 30. května 1850 v Rybné nad Zdobnicí, zemřel 16.října 1906 tamtéž.

Učni vytvořili krásu z kovu

Lidice – Tento týden byla, kromě dnešní dětské výtvarné výstavy v Lidicích, zahájena i expozice výtvarných děl studentů k uctění 73. výročí vyhlazení obce Lidice.

Německý řád chystá žaloby. Žádá zpět Bouzov, Sovinec i lesy

Bouzov - Půjdou k soudu a už se na to začali připravovat. Pečlivě, protože jde o mnoho. Německý řád, nástupnická organizace Řádu německých rytířů, se vyzbrojuje na právní bitvu. V první řadě bude usilovat o lesní pozemky, na kterých by chtěl hospodařit co nejdříve.

OBRAZEM: Noc kostelů na Bruntálsku

Neopakovatelná atmosféra, zpěv, hra varhan, dveře otevřené do jindy uzavřených míst… To vše a mnoho dalšího přinesla Noc kostelů svým účastníkům.

Německý řád chystá žaloby. Žádá zpět Bouzov, Sovinec i lesy

Bouzov - Půjdou k soudu a už se na to začali připravovat. Pečlivě, protože jde o mnoho. Německý řád, nástupnická organizace Řádu německých rytířů, se vyzbrojuje na právní bitvu. V první řadě bude usilovat o lesní pozemky, na kterých by chtěl hospodařit co nejdříve.

Místo kopečku zmrzliny kelímek vody, i to je dobrovolnictví

Kardašova Řečice - Každý z nich se cítí být v nebezpečí. Každý z nich má jediné přání. Jaké? Mít poklidný život, hřejivé teplo domova. Proč ho nemají? Jednoduše se jejich zemi příliš nedaří, možná také zažívají války, které jsou naprosto zbytečné. Jako bychom se nemohli jednou zachovat jako moudří lidé a normálně se domluvit. Místo toho necháme úplně zbytečně umřít statisíce, možná miliony lidí.

V Evropě všechno to novodobé válčení začalo, Unie své členy ale chrání

Chomutov - Bohužel je to nevyhnutelné, vždy se ve světě za nějaké dvě až tři generace objeví člověk s dobyvačnými sklony. Počínaje perským králem Xerxem III., přes Hitlera, až k novodobým teroristickým vůdcům jako Bin Ladin. Asi stěží potkáte civilistu ze země aktuálně zmítané válkou, který by vám řekl, že se má dobře. Armáda a vojáci si berou vše od potravin a vody až po muže a chlapce, kteří se posléze stanou taky vojáky.

Řezníků bylo více než řeznictví

Ústecko - Chabařovický národní výbor 29. 5. 1945 žádost Václava Salače z Mšeného u Budyně o povolení k otevření řeznické živnosti odložil na pozdější dobu.

Krize v EU aneb Co nás nezabije, to se nás pokusí zabít příště

Stařeč - Píše se rok 2050 a Evropa čelí největší krizi za posledních 100 let. Za krizí stojí hned několik velmi závažných problémů. Asi největším je zvýšená agresivita Islámského státu, který se nespokojil s územím, které mu bylo na evropském kontinentu podstoupeno, a jejich jednotky vyvolávají boje na chorvatských, maďarských a ukrajinských hranicích.

Zakažte skládku, prosí úředníky lidé ze Slavičína

Slavičín – Neúprosná válka nebo křehký a trpěný smír. Asi jen tyto dvě možnosti má slavičínská radnice v případě řešení zapáchající skládky odpadu za městem, na kterou si léta stěžují místní obyvatelé. O tom, že skládka Radašovy není v pořádku, svědčí i opakované kontroly z České inspekce životního prostředí, které pak končí milionovými pokutami a nařízením nápravných opatření.

Cizinci představují levnou pracovní sílu. Češi se o svou práci bojí

Stařeč - Už v minulém století procházely přes Českou republiku vlny migrantů. Utíkaly před válečnými konflikty, protože se báli o svůj život, svobodu, rodiny a hledali místo pro lepší život. Po vstupu České republiky do Evropské unie jsme se i my stali zemí, která je cílem cizinců migrujících za prací, a kde mnoho z nich našlo svůj trvalý nebo přechodný nový domov.