Ústí nad Labem - Evropská unie je úžasná. Vybírá finance a rozděluje je zpět pro projekty zlepšující náš život. Snaží se zkvalitnit podmínky pro obyvatele členských zemí tím, že vydává omezení pro podnikatele, kteří jsou ochotni se zbavit veškeré kvality ve prospěch co největšího zisku.
Mikulov - Připomínka napoleonských válek na Moravě je tématem letošního šestého ročníku Gourmet festivalu, který v pátek odstartovali v Mikulově. Připravovaná menu jsou inspirovaná kuchyněmi zúčastněných stran války, tedy Francie, Rakouska-Uherska a Ruska.
Chomutov - Oblastní muzeum v Chomutově zve veřejnost na 12. Muzejní noc. Tentokráte „v rytmu swingu". Je tematicky věnována 70. výročí konce 2. světové války v Chomutově a bude mít pestrý a zajímavý program.
Kutná Hora - Dagmar Lieblová je rodačkou z Kutné Hory a je jednou z nejznámějších osobností v regionu. Důvodem je skutečnost, že přežila koncentrační tábory, včetně Osvětimi. Její příběh, který sebou nese útrapy malé dívky v těch nejhorších podmínkách, je znám i po republice a je velmi silný.
Kadaň - Jak bude vypadat česká e evropská společnost za 35 let, tedy v roce 2050? Zamyslet se nad tím, jak bude naše společnost fungovat za tolik let, je velice těžké. Kdyby tuto práci psal optimista, vychvaloval by Evropskou unii stejně tak, jako chválí pán svého psa při výcviku. Protože tak mnoho lidí funguje, stačí jim vyslovit pochvalu a hned jim jde práce od ruky a člověk, který pochvalu vyslovil, hned stoupne v jejich očích.
Chomutovsko - Nesnadná volba čeká rodiny, jež o víkendu neopustí region a volné dny budou chtít strávit aktivním odpočinkem. Pořadatelé totiž připravili od pátku do neděle kvantitativně i kvalitativně naditou koláž osmadvaceti kulturních a zábavních pořadů a akcí.
Podbořany - Místo kde vznikly základy demokracie, území kde začala Průmyslová revoluce, oblast počátků vzniku moderních technologií, ale i části velmi důležité světové historie – obou světových válek. Hovoříme o Evropě – kontinentu, kde v minulosti vznikaly vize, které nás dovedly až do současnosti.
České Budějovice - Pokud se podíváme na vliv Evropské unie ve světě, vidíme velký vliv této organizace na život každého člověka ve společnosti. EU nás ovlivňuje v každodenním životě velmi mnoho a jsme její součástí.
Nová Paka – Na stole novopackého starosty Josefa Cogany se množí petice. Vztahují se k současné ředitelce Základní umělecké školy Magdě Uhlířové. Část sboru požaduje její odchod, většina učitelů a nepedagogických pracovníků naopak věří, že se spor urovná a ve škole zavládne tvůrčí atmosféra. Současnou šéfku hodnotí jako vstřícnou, chápající a obětavou a poukazují na to, že škole pod jejím vedením stoupá umělecká úroveň.
Nový Jičín - Mnoho lidí se otevřeně domnívalo, že nejpozději v tomto roce vstoupí USA do otevřené války s Ruskem a že jejich konflikt bude mít výrazný negativní dopad na Evropu. V denících mladých dívek dnes v pravém horním rohu bude krasopisem napsáno datum 1.května 2050 a my stále žijeme bez jakéhokoli dopadu vojenských ozbrojených sil USA či Ruska, které ani přes obavy těch nejvíc vystrašených neprojely přes území Evropy.
Jankov – Po stopách jedné z nejkrvavějších bitev třicetileté války se už v sobotu 6. června vydají příznivci historie, turisté i cykloturisté během pochodu nazvaného Po stopách bitvy u Jankova. Ten letos slaví půlkulaté jubileum a účastníci se na jeho startu sejdou popatnácté.
Tábor - Stěžejním cílem vzniku Evropského společenství a později Evropské unie bylo započít hospodářskou spolupráci evropských zemí a vytvořit organizaci, která by byla založena na vzájemné kooperaci a demokratických principech. Významným krokem pro tuto skutečnost pak bylo sblížení Francie s Německem. Snad proto, aby francouzské zemědělství živilo německé hospodářství? Tak krátce po 2. světové válce bylo dosaženo velkého úspěchu na cestě k mírovému soužití.
Beroun - Píše se 21. století, rok 2015 a tady jsme. Takhle jste si budoucnost nepředstavovali, že? Řecko se topí v dluzích, Ukrajinu okupuje Rusko a kdo by v dnešní době věřil polským výrobkům? Nicméně, bylo hůř. Nebo snad ještě bude?
Chomutov - V srdci Evropské unie v České republice žiji již jedenáct let. Při představě, jak bude vypadat česká a evropská společnost za třicet pět let, mi jde, upřímně řečeno, mráz po zádech, zejména v současnosti plné sporů, válek, podvodů, nukleárních zbraní, teroristický útoků a ohrožování nevinných. Když zahlédnu v televizi či na internetových stránkách, jakých zvěrstev je člověk schopen, vážně bych kvůli tomu plakal.
Ústí nad Labem - Pro svůj článek jsem si vybrala téma EU ve světě. Jako studentka střední školy se však nijak zvlášť nezajímám o politiku u nás, ale ani ve světě. Možná je to chyba, ale asi to není můj šálek kávy, nebo jsem na to ještě moc mladá. Co mě ale naprosto fascinuje a vždy upoutá mou pozornost, jsou aktuální situace v rozvojových a válkou zmítaných zemích. Myslím tím například aktuální dění na Blízkém východě, chorobami a chudobou naplněnou Afriku, konflikty v Rusku, na Ukrajině, nerovnoprávnost žen, či naprosté bezpráví lidí v Severní Koreji a nejen tam.
V roce 2015, kdy si připomínáme 70. výročí konce druhé světové války a zároveň i ukončení okupace naší republiky nacistickým Německem, je dobré si připomenout nejen vítězství nad fašismem, ale i jeho poslední oběti, včetně těch z řad příslušníků bezpečnostních sborů – četnictva a policie.
Vyškov - Sýrie, Irák, Kuba, Ukrajina. To jsou země, ze kterých lidé prchají nejčastěji. K odchodu je nutí válka či nesoulad názorů s vládnoucí stranou. Evropa jako zosobnění vyspělé civilizace, integrity, či solidarity, se snaží pomáhat lidem postihnutým nějakou životní tragédii. Pozadu není ani Česká republika. U nás jednu z největších rolí hraje Ministerstvo vnitra a jeho azylová zařízení. Jedno takové jsem navštívila, a to přijímací středisko pro uprchlíky. V tomto zařízení jsem strávila jeden den s lidmi a jejich životními příběhy.
Liberec - Píše se rok 2050. Už 10 let zuří na Zemi válka - na jedné straně Spojené státy evropské (USE), na druhé Novosovětský svaz (NSSSR), na třetí Svaz internetových společností (SIS). Tato válka se samozřejmě neomezuje jen na Zemi, celá Sluneční soustava už je kolonizována některou z velmocí, Rudou planetu si samozřejmě zabral NSSR, USE drží plynné obry, na SIS zbyly nehostinné vnitřní planety - Merkur a Venuše. Tak je to aspoň teď, ve válce se vše mění rychle. Obzvlášť v téhle velké, kybernetické.
Pořádně dusno je mezi ostravskými taxikáři. Podle informací policie došlo v rámci konkurenčního boje na tvrdé výhrůžky, poslední varování a také na poškození pneumatik. To vše kvůli lukrativním parkovacím místům.
Vrchlabí - Válka mezi ředitelem vrchlabské Česko-německé horské nemocnice Krkonoše Vladimírem Drymlem a Královéhradeckým krajem dostala evropský rozměr a rozhodně není ještě u konce.
Chomutov - Středozemní moře jen za letošní rok 2015 podle odhadů překročilo přibližně 60 tisíc migrantů. Z nich více než 1800 lidí zemřelo, kdežto ve stejném období vloni to bylo dvacetinásobně méně. Loňský rok získalo v evropských zemích azyl přes 185 000 lidí. S porovnáním s rokem 2013 to je skoro o polovinu více. Nejvíce úspěšných žadatelů pocházelo z válkou zmítané Sýrie. Česká republika udělila azyl 765 osobám, které pocházeli většinou z Ukrajiny. Nejvíce uprchlíků přijalo Německo, Švédsko, Francie a Itálie. Naopak nejméně běženců přijalo Estonsko, Lotyšsko a Chorvatsko.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - V pátek bude zvolen nový člen Výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky (FAČR), ve hře o prestižní místo je i šéf hradeckého fotbalu. Proti němu stojí Michal Prokeš z Dukly Praha.
Ždánice - Evropská unie vznikla v roce 1956 jako reakce na největší neštěstí v evropské historii. Na začátku se spojilo šest zemí, které chtělo zabránit dalším válkám na evropském území a navíc vytvořit vzájemnou kooperaci. Postupně se k nim přidávaly další státy. Česká republika vstoupila do této společnosti v roce 2004 ještě s dalšími devíti státy. Ale měl tenhle vstup vůbec nějaký smysl? Je pro nás Evropská unie v něčem dobrá? Ovlivňuje nějak mou osobu nebo mé okolí?
Vrchlabí - Válka mezi ředitelem vrchlabské Česko-německé horské nemocnice Krkonoše Vladimírem Drymlem a Královéhradeckým krajem dostala evropský rozměr a rozhodně není ještě u konce.
Finanční podporu letos poskytl Moravskoslezský kraj pro zabezpečení péče o válečné hroby vybraným obcím. Z celkových 550 tisíc korun putuje do bruntálského okresu rovných 160 tisíc korun.
Příbram – Státní okresní archiv Příbram zve všechny zájemce v rámci celorepublikových oslav Mezinárodního dne archivů na den otevřených dveří. Ten se koná v úterý 9. června od 10 do 19 hodin.
Ústí nad Labem - Zamyslíme-li se nad budoucností EU, nevypadá to z vyhlídkami do budoucích let vůbec pozitivně. Již nyní jsou v Evropě velké problémy ve vzájemné komunikaci mezi jednotlivými státy. Evropská unie se nachází na rozcestí.
Ostrava - V dnešní době se hodně řeší fakt, že do Evropské unie migruje čím dál tím více lidí z různých části světa. Nejvíce jde o státy severní Afriky a Blízkého východu, kde jsou ohromné problémy ve formě války, což je hlavní důvod útěku lidí z těchto oblastí. Unie však migraci čelí rozvojovou pomocí, kterou všude po světě nabízí.
Litoměřice - Důl Richard, který se nachází pod horou Radobýl, který byl během druhé světové války využíván k výrobě motorů a pracovali zde vězni z pracovního tábora v Litoměřicích a z koncentračního tábora v Terezíně. Po válce se zde dále těžil vápenec na výrobu cementu v místní cementárně. Od roku 1964 je část dolu Richard využíván pro odklad radioaktivních látek a odpadu.
Nový Bor - Maximálně hodinu budou moci nově řidiči parkovat na většině míst v centru Nového Boru. Vyplývá to z návrhu radnice, která se začala zabývat přetíženými parkovacími místy. Situace je podle ní akutní.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?
Vlašim – Téměř tři desítky žáků sedmých tříd ze Základní školy Vorlina se přišlo podívat do Muzea Podblanicka na nově otevřenou expozici nazvanou Auerspergové. Ta je věnovaná posledním držitelům vlašimského zámku, kteří jej vlastnili do konce druhé světové války.
České Budějovice - Výslechem klíčového svědka Reného Pitáka v úterý u krajského soudu pokračovalo hlavní líčení s bývalým budějovickým primátorem Jurajem Thomou v kauze Bit Servis.
Kyjev, Minsk – Mezi výbuchy těžkých zbraní zase umírají civilisté i vojáci. V běloruském Minsku se mezitím řeší budoucnost válkou zbídačené východní Ukrajiny.
Český Krumlov - Tento příběh je o migrantovi, kterého znám 10 let. Jednoho dne se mi snaží říct, o co vlastně jde. Dlouho mi tajil, že je uprchlíkem z Afghánistánu.
Most - Píše se rok 2040 a po dlouholetých celosvětových bojích zde nezůstalo nic. Lidstvo se stalo téměř vyhynulým druhem. Pár jedinců, kteří krutou třetí světovou válku přežili, začali společnost tvořit od samého počátku.Příčinou světové války byla v první řadě světová krize, která postupně ovládla všechna odvětví hospodářství. Svou vinu na bojích nesou i velké kulturní, náboženské a etnické rozdíly mezi státy a národy. Začátek války se datuje k 3. březnu 2030 a trvala devět dlouhých let, v posledním týdnu byly použity nejnovější a nejobávanější zbraně.
Horní Poříčí - Jak vidím svět za 35 let? Popravdě o naší budoucnosti toho bylo sepsáno již mnoho. Ať už jde o fantastická díla povětšinou postapokalyptického rázu, ve kterých byla většina civilizace vyhubena některou z přírodních katastrof, či o téma budoucího světa, který je jak vědomě, tak nevědomě ovládán technikou, nebo je pro změnu pod útokem mimozemských vesmírných lodí.
Slavkov u Brna – Nechvalně proslulý zloděj, vzducholoď na cestě k severnímu pólu a dvě letecké nehody. To jsou čtyři události minulého století, které k sobě poutají dvě věci. Jednou z nich je místo, a to Slavkov a jeho okolí. Druhou pak Stanislav Stejskal, badatel původem z Němčan, který se jim podrobně věnuje ve své právě publikované brožuře s názvem Stalo se ve Slavkově, na Slavkovsku.
V roce 2015, kdy si připomínáme 70. výročí konce druhé světové války a zároveň i ukončení okupace naší republiky nacistickým Německem, je dobré si připomenout nejen vítězství nad fašismem, ale i jeho poslední oběti, včetně těch z řad příslušníků bezpečnostních sborů – četnictva a policie.
Teplicko - Na Cínovci vznikla dvě památná místa. Jedno slouží jako připomínka návratu lidických žen a druhé památce amerických letců. Slavnostní odhalení pomníčků se uskutečnilo v neděli u starého hraničního přechodu. Zúčastnili se ho například zástupci města Dubí, Občanského sdružení Lidice či Severočeského leteckého archivu Teplice. Na Cínovec přijely dokonce i tři pamětnice, které měly s německými koncentračními tábory osobní zkušenost. Dvě z nich včetně Miloslavy Kalibové se vracely z Německa právě přes Cínovec.
Klášterec nad Ohří - Galerie Kryt v budově klášterecké radnici zve až do 29. června na výstavu, která mapuje založení zdejších lázní Evženie a jejich vývoj v průběhu 133 let.