Kreativ

ŠTÍTEK: válka

Marta: S manželem jsme se brali v den, kdy zastřelili Kennedyho

Chodov - Dětský ráj. Tak popisuje 89letá Marta Látalová Smíchov dvacátých let minulého století. „Mezi smíchovským břehem a Podolím byla Císařská louka, čímž vznikl takový průplav, kam sváželi vory, než je rozebrali. A to bylo místo, které jsme jako děti milovaly. To byl náš ráj, naše rejdiště, naše království!"

Jan Matějka, vlastenec a válečný pilot ve službách Anglie

Radomyšl – Válečný pilot a skaut Jan Matějka se narodil 15. května 1918 v domě č.p. 81 v Radomyšli, kde také navštěvoval základní školu a aktivně se zapojil do Sokola. Po vychození základní školy nastoupil do měšťanské školy ve Strakonicích a tam se shodou okolností dostal ke skautingu, pro který zahořel celým svým srdcem.

Maminka věřila, že se jí vrátím, říká Marie Šupíková z Lidic

Mšeno - Dvě lidické děti hovořily ve Mšeně na Mělnicku o tom, jak se jim ze dne na den život převrátil naruby. „Jsme lidické děti a zůstaneme jimi až do konce života," říká Marie Šupíková, která jako jedna z mála dětí přežila vypálení středočeských Lidic nacisty.

Udělal jsem správnou věc, tvrdil až do svého konce Gavrilo Princip

Terezín - Byl hodně mladý, když se zapsal do historie. A mladý z tohoto světa odešel. Stal se nejstřeženějším vězněm v letech první světové války. To jeho čin se stal záminkou pro vypuknutí do té doby největšího a nejkrvavějšího konfliktu mezi tehdejšími mocnostmi. Gavrilo Princip 28. června 2014 výstřely z pistole připravil v bosenském Sarajevu o život následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho choť Žofii Chotkovou.

Stoletý příběh: bitvy i lazaret

Polička – Je rok 1916, první velká vojna moderní doby je v plném proudu. Globální konflikt už načíná druhý rok, na obou stranách si žádá tisícovky obětí, na frontu se mají hlásit noví rekruti.

Sarajevský atentát ohromil i Domažličany

Domažlice / Z HISTORIE/– Dnes je tomu právě sto let, kdy byl v Sarajevě zavražděn následník rakousko-uherského trůnu arcivévoda František Ferdinand d´Este se svou ženou Žofií, vévodkyní z Hohenbergu.

Lom v Pohledu má před sebou už pouze jedno desetiletí

Pohled – „Lom v Pohledu je v současné době na hranicích vymezeného dobývacího prostoru, a zbývá mu již asi jen 10 let života," píše geolog a mineralog Jaroslav Havlíček ve dvou místních čtvrtletnících – Pohledské listy a Horáček; první periodikum vydává obec Pohled, druhé sousední obec Stříbrné Hory.

Vážený pane premiére Sobotko,

moc hezky jste to řekl v tom belgickém Yperu nad hroby obětí 1. světové války na začátku summitu EU. Řekl jste, že je unie institucí, schopnou v Evropě udržet mír. A že jste rád, že přitom může Česko pomáhat. Den poté podepisovala v Bruselu podmínky přidružení k EU Ukrajina.

Historie se opakuje: zabili nám Ferdinanda. Tentokrát v Brně

Brno /REPORTÁŽ, ONLINE, VIDEO/ – Slavnostní hudbu přehlušují výstřely z pistole. Přestože střelce okamžitě porážejí lidé z okolí, podařilo se mu vystřelit na arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho ženu Žofii. Výjev upomínající na sto let staré události ze Sarajeva sledují v sobotu v půl páté odpoledne na brněnském hradě Špilberk stovky lidí. Připomínají si tak začátek jedné z největších katastrof v dějinách lidstva.

Atentátník změnil světové dějiny, Plzeň má jeho úmrtní list

Plzeň – Úmrtní list Gavrilo Principa, unikátní doklad o konci života muže, jehož atentát na rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este zapříčinil vypuknutí první světové války, uchovává ve svých sbírkách Západočeské muzeum v Plzni.

Pavel Štingl: Fascinuje mě, že už nic nebylo jako dřív

Praha /I. SVĚTOVÁ VÁLKA, INFOGRAFIKA/ – Zatímco s kolegou kvůli focení ještě trochu krkolomně lezeme oknem z kanceláře Pavla Štingla na střechu domu v Holešovicích, on už nám ukazuje, kde přes ulici pracuje dokumentaristka Helena Třeštíková. Ta se věnuje hlavně časosběrným snímkům ze současnosti, Pavel Štingl zase dokumentuje často neradostné okamžiky českých dějin. Zaměřuje se na jednotlivé lidské příběhy. Z osudů vojáků z českých zemí, kteří bojovali na frontách první světové války, teď sestavil výstavu v pražské galerii DOX. „Jsou to velká dramata," říká.

Lidé dojí oběd po mrtvém Ferdinandovi d'Este. Při stoletém výročí

Brno /ANKETA/ – Jaké bylo poslední jídlo Františka Ferdinanda d'Este? Rozhodně to nebylo vejce v rosolu, pstruh na másle, ani rýžový nákyp. K tomuto menu, které na 28. června 1914 připravili kuchaři v Sarajevu, už totiž následník trůnu se svou chotí neusedli. Zemřeli rukou atentátníka Gavrilo Principa. Po sto letech kuchaři vaří desetichodové menu znova. Hostům ho nabízejí v restauraci Forhaus v Pekařské ulici.

Medaile připomenou řidiče automobilu smrti Lojku

Brno – Na jedné straně profily následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženy Žofie. Na druhé pak výjev z atentátu na následníka rakousko-uherského trůn, kdy atentátník Gavrilo Princip stojí v ústech smrtky a auto řídí Čech Leopold Lojka, který po válce žil v Brně. Tak vypadá pamětní medaile Atentát v Sarajevu. Autor Karel Zeman ji v pátek představil v Brně.

Medaile připomenou řidiče automobilu smrti Lojku

Brno – Na jedné straně profily následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženy Žofie. Na druhé pak výjev z atentátu na následníka rakousko-uherského trůn, kdy atentátník Gavrilo Princip stojí v ústech smrtky a auto řídí Čech Leopold Lojka, který po válce žil v Brně. Tak vypadá pamětní medaile Atentát v Sarajevu. Autor Karel Zeman ji v pátek představil v Brně.

Lidé dojí oběd za arcivévodu Ferdinanda d'Este. Při stoletém výročí

Brno /ANKETA/ – Jaké bylo poslední jídlo Františka Ferdinanda d'Este? Rozhodně to nebylo vejce v rosolu, pstruh na másle, ani rýžový nákyp. K tomuto menu, které na 28. června 1914 připravili kuchaři v Sarajevu, už totiž následník trůnu se svou chotí neusedli. Zemřeli rukou atentátníka Gavrilo Principa. Po sto letech kuchaři vaří desetichodové menu znova. Hostům ho nabízejí v restauraci Forhaus v Pekařské ulici.

Bojoval na italské frontě, získal vyznamenání od krále

Jakub Nosál,rolník,který sebevzděláním se stal nositelem pokroku na naší vesnici.Patřil k zakladatelům čtenářského spolku Pokrok, zasloužil se o založení Sokola Těšice- Mikulčice a byl jeho starostou v letech 1911-1925 a v letech 1902 – 1912 starostoval v těšické obci.S manželkou Františkou rozenou Buškovou měli sedm dětí,čtyřem z nich umožnil vystudovat střední školu a dva dosáhli vysokoškolského vzdělání a o jednom z nich ,Cyrilovi ,si povíme něco více.

Byly hody, o půlnoci přišla zpráva vyvěsit vyhlášku

Sarajevským atentátem na rakousko – uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este 28. června 1914 vypukla I. světová válka. Již 28. července 1914 vypovědělo Rakousko-Uhersko válku Srbsku, 1. srpna Německo Rusku, 3. srpna Německo Francii… Během jednoho měsíce bylo vypovězeno 19 válek.

Do války odešli synové i manžel

Josef (1871) a Kateřina (1875) společně hospodařili na výměře 12 ha v Bořeticích na domě číslo 100. Když byla vyhlášena mobilizace v červenci 1914 a 28. 7. vyhlášena válka Srbsku, nikdo nebyl z rodiny povolán. Nastala změna tím, že se zemědělské produkty musely odvádět státu pro armádu. Následek vystoupení proti Srbsku přišel do Evropy velký válečný konflikt. Postupně se zapojilo 13 států Evropy. Vlivem moderních zbraní byly ztráty na frontách velké. Bylo nutno postupně armády doplňovat, stále z mladších ročníků. Tak tomu bylo i v uvedené rodině již na počátku léta 1815. Byl odveden syn Josef.

Z historie mýtského pěšího pluku č. 98

Vysoké Mýto – Historii vysokomýtského c. a k. pěšího pluku č. 98 zpracoval v knize Kujebáci – válečné děje pěšího pluku č. 98 Vladimír Mucha. Kniha obsahuje fakta, unikátní fotografie i úryvky z deníků vojáků.

Výstavu Velká válka pořádá muzeum se dvěma mladými sběrateli

Vysoké Mýto – Fotografie, deníky, uniformy, zbraně, medaile, to vše patří do sbírek mladých sběratelů Františka Kroulíka a Miroslava Řeháka. Exponáty, které roky shánějí přes internet a po burzách nebo je získávají zaprášené z půd díky svým známým, představí v Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě. Něco budou mít všechny předměty společné – vztah k první světové válce a Vysokému Mýtu.

OSN vyzvala Argentinu a Británii, aby vyřešily spor o Falklandy

New York - Výbor OSN schválil ve čtvrtek novou rezoluci, v níž vyzval Británii a Argentinu, aby vyřešily svůj dlouholetý spor o Falklandské ostrovy. Zvláštní výbor pro dekolonizaci tím v podstatě podpořil stanovisko Argentiny, protože nepřihlédl k výsledkům loňského referenda. V něm se přes 99 procent obyvatel ostrovů vyjádřilo pro to, aby Falklandy dál zůstaly britským zámořským územím. Informovala o tom dnes agentura AP.

Pamětníci, podělte se o svůj příběh

Ústí nad Labem - Podělit se s vlastními vzpomínkami na válku, nacismus či komunismus mohou lidé až do soboty na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem. Mobilní studio Paměti národa má upozornit na soutěž Příběhy 20. století, v níž se hledají zapomenutí pamětníci zlomových okamžiků minulého století.

Škola ponese od července jméno popraveného pedagoga

Kopřivnice - Kopřivnický rodák Florián Bayer byl speciální pedagog, a tak není divu, že kopřivnická škola, která se zabývá speciální pedagogikou, vyvinula velké úsilí, aby tuto osobnost významným způsobem připomněla a ocenila.

Autoři budou číst i pod širým nebem

Brno /TIP NA VÍKEND/ - Jedno hlavní téma bude mít nadcházející víkend v Brně. Lidé si připomenou stoleté výročí začátku 1. světové války. Kdo si chce od vojáků oddechnout, může navštívit autorská čtení či festival piva.

V sobotu uplyne sto let od atentátu v Sarajevu

Orlickoústecko - Tak nám zabili Ferdinanda," řekla posluhovačka panu Švejkovi… „Kterýho Ferdinanda, paní Müllerová?" otázal se Švejk… Tak zní začátek světově proslulého Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka.

Je to smutnij život, psal domů v roce 1915 puclický voják

Domažlicko – Zítra tomu bude přesně sto let ode dne, kdy byl v Sarajevu spáchán atentát na Františka Ferdinanda d'Este. Vražda následníka rakousko−uherského trůnu vedla o měsíc později k vyhlášení první světové války.