Orlickoústecko – Tak nám zabili Ferdinanda," řekla posluhovačka panu Švejkovi… „Kterýho Ferdinanda, paní Müllerová?" otázal se Švejk… Tak zní začátek světově proslulého Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka.A kteréhože Ferdinanda? V sobotu uplyne sto let od chvíle, kdy byl v Sarajevu Gavrilo Principem spáchán atentát na následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku, hraběnku Chotkovou.
Ypres (Belgie)/Brusel - Připomínkou padlých z první světové války v belgickém městečku Ypres dnes netradičně začal pravidelný summit Evropské unie. Český premiér Bohuslav Sobotka při této příležitosti prohlásil, že považuje EU za instituci, která je schopná dlouhodobě v Evropě udržet mír a je rád, že k tomu může Česko přispívat.
Liberec - Pokud si chcete připomenout branná cvičení z období studené války, nebo vás prostě jen zajímá historie civilní ochrany, můžete navštívit kryt civilní ochrany pod Sokolovským náměstím v Liberci. Komentované prohlídky startují už tuto sobotu.
České Budějovice – Kulku, která uvízla pradědečkovi Lenky Houskové v noze na italské frontě, má její rodina stále doma. Teď mladá studentka spolu s dalšími spolužáky ze Střední průmyslové školy stavební v Českých Budějovicích sbírá střípky ze vzpomínek na první světovou válku.
Ústí nad Labem - Label de Mimo (LDM) chystá na sobotu 27. června křest mixtape Golden boye „GoldenTwenty" již v pátek 27. června v ústeckém baru Pokoj. „Vstup na akci je zdarma," upozornil Deník Matěj Kočí, interpret, úzce svázaný s Labelem de Mimo.
Sobotka – V sobotu se otevře již 58. ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazka, řeči a literatury. Týdenní setkání studentů a učitelů má téma Norma – posouvání hranic.
Brno – Jak vypadal život v zázemí první světové války a na co všechno měla vliv? Ucelený obrázek si udělají Brňané díky sérii výstav při projektu Velká válka. „Čtyři brněnské instituce se spojily dohromady, aby pokryly všechny aspekty války, které návštěvníky zajímají," uvedl Ivo Štěpánek z Technického muzea v Brně.
Jedním z těch, kdo byli na bojiště povoláni, byl i mladý František Prát (nar. 15. 8. 1882 ve V. Pavlovicích), který se přiženil do Němčiček do domu č. 59 (dnes novostavba Jaroslava Suského ml.). V době narukování měl doma tři malé děti předškolního věku.
Můj dědeček Tomáš Šabata narukoval do války, když mu bylo 46 let. Po čase narukoval také jeho syn Tomáš. Byla to šťastná náhoda nebo veliké štěstí, že se spolu v zákopech setkali. Udivený válečný fotogra je při tomto setkání hned vyfotografoval.
Dolní Němčí – Zbrusu novou fasádou, spolu s barevným nátěrem se v těchto dnech může pochlubit velká část novogotického kostela svatých Filipa a Jakuba v Dolním Němčí.
Brno – Jak vypadal život v zázemí první světové války a na co všechno měla vliv? Ucelený obrázek si udělají Brňané díky sérii výstav při projektu Velká válka. „Čtyři brněnské instituce se spojily dohromady, aby pokryly všechny aspekty války, které návštěvníky zajímají," uvedl Ivo Štěpánek z Technického muzea v Brně.
Benešov – Zádušní mši za následníka rakouskouherského trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, jeho manželku Žofii z Hohenbergu a za oběti velké války, odslouží na Konopišti v den stého výročí sarajevského atentátu kardinál Dominik Duka.
Kostelec na Hané/Prostějov/Lešany – „Na pomníku padlých vojáků z první světové války v Kostelci na Hané je v seznamu jmen i Tomáš Lázna. Vždyť Lázna patří k Láznovi. Bylo by zajímavé se o to zajímat. Láznů je v republice jen pětačtyřicet,"upozornil před několika měsící svého syna Richarda středoškolský učitel Jan Lázna. Jeho syn, mladý badatel z Reálného gymnázia a Základní školy města Prostějov se hned pustil do práce. Teprve šestnáctiletý Richard Lázna tři čtvrtě roku pátral, hledal a získával informace o tom, kdo byl Tomáš Lázna. A dopátral se.
Můj otec byl katolík a i já jsem byl vychováván k tomu, abych někdy zašel do kostela. Tam jsem si všiml, že tam visí pamětní tabule padlým v I. světové válce. Mezi jmény jsou dvě jména s naším příjmením a tak jsem se jednou táty zeptal, zda to byly naši příbuzní. Odpověděl, že neví, že to bude asi shoda jmen.
Začátek válečného konfliktu v roce 1914 měl dopad téměř na každou rodinu v Rakousko-Uhersku, včetně té naší. Odhaduje se, že počet českých vojáků bojujících v řadách císařské armády dosáhl asi 1,4 mil. V důsledku rozsáhlých válečných operací se mobilizace nakonec týkala celých ročníků 1865-1900. Do armády tak nastoupil jak můj pradědeček Emil (ročník 1885), tak i jeho pozdější švagr Josef (1894), se kterým sdílel společné bydlení v Brně.
Bulharský dědeček Georgi Iliev Nenov bojoval na soluňské frontě (proti francouzské koloniální armádě) a v Dobrudži jako důstojník 18. etarského pluku (sídlo pluku ve Veliko Tarnovu) a byl těžce raněn střepinami šrapnelu. Za statečnost v bojích o Vasilevu Kitku a vrch Jarabičnu byl vyznamenán Jeho Veličenstvem carem řádem "Za chrabrost" 4. stupně.
Můj dědeček Rudolf Klacek ( * 24.10.1897 v Dobřenicích, okres Přelouč, dnes Královéhradecký kraj) se zúčastnil bojů v I. světové válce. Musel narukovat jako sedmnáctiletý do rakousko-uherské armády. Při nasazení do bojů se dostal do Itálie, kde bojoval na rakouské straně až do roku 1917. Při jednom z útoků tzv. „na bodáky" přeběhl na italskou stranu a nechal se zajmout.
Dne 23. 9. 1890 se do rodiny Staňkových narodil Bedřich. Jeho matkou byla Terezie Furchová a otcem Josef Staňka. Narodil se v Uherčicích, v domě č. p. 79. Uherčice jsou malá obec asi osm kilometrů od Hustopečí na Jižní Moravě. Bedřich nejspíš uměl velmi dobře německy, protože byl na výměnném pobytu v Rakousku.
Antonín Galla (za svobodna Komárek po matce), houslař nejdříve v Košících, pak v Brně na Cejlu, po II. světové válce na Mečové, sloužil v I. světové válce u 8. pěšího pluku. Byl jak na ruské frontě, tak po návratu z lazaretu v Polsku i na italské.
Jsem rodák ze vsi Nenkovice u Kyjova a naší rodiny se těžce dotkla I. světová válka ze strany mé ženy a kamaráda. Vše znám z vyprávění přímého účastníka I. světové války Jana Baláta z Nenkovic (1875 – 1960), bratra mého dědy Antonína (1873 – 1920 na následky zranění v boji na Piavě v Itálii, říkal Taliánsko).
Náchod - Náchodští zastupitelé na svém pondělním jednání zbavili prvního komunistického prezidenta Československa Klementa Gottwalda čestného občanství města Náchoda. Rozhodli také o odebrání čestného občanství Zdeňku Fierlingerovi, tehdejšímu náměstkovi předsedy vlády.
Jevišovice - Víc než dva roky na něm pracovali restaurátoři. Obraz z dílny nizozemských malířů, který je opět k vidění na zámku v Jevišovicích, měl pohnutou historii.
Vysokov /FOTO/ - Bitevní ukázku připomínající krvavé události prusko-rakouské války roku 1866, která tehdy silně poznamenala region Náchodska a Hradecka a nesmazatelně se zapsala do zdejších dějin, si v sobotu připomněli ve Vysokově.
Polná - Spaní na hradě, tajemné noční prohlídky nebo několik zajímavých výstav. To je pestrý program, které na letní měsíce nabízí městské muzeum v Polné.
Vysokov /FOTO/ - Bitevní ukázku připomínající krvavé události prusko-rakouské války roku 1866, která tehdy silně poznamenala region Náchodska a Hradecka a nesmazatelně se zapsala do zdejších dějin, si v sobotu připomněli ve Vysokově.
Jablonec n. N. - Hlavní turistická sezóna startuje. V jabloneckém Muzeu hraček nově najdete sto let starou sanitu, školní sešity z roku 1792 i gyroskop.
Hradec Králové - Letos uplyne rovných sto let od začátku prvního moderního celosvětového válečného konfliktu. Dříve byl znám jako Velká válka, později se o něm ve školách učilo jako o 1. světové válce. Významné události si je třeba připomínat, na což mysleli i autoři výstavy pojmenované Mým národům! v Muzeu východních Čech Jaroslava Pospíšilová a Josef Šrámek.
Boršov nad Vltavou – Ocitl se na nesprávné straně válečné vřavy, padl do zajetí a byl popraven. Takový osud potkal italského legionáře a boršovského rodáka Martina Krejčího. Zanedlouho to bude sto let, co tehdy osmadvacetiletý horník z dolů v Kamenném Újezdě opustil ženu a ostatní blízké a narukoval do 1. světové války.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?
Hřebeč – Plná náves hasičských aut soudobých i historických, dospělí i nejmladší hasiči v plné zbroji, řada soutěží pro malé i odrostlejší děti. Ukázky hasičského útoku, stejně prezentace domácího požáru či vyproštění zraněných po dopravní nehodě. Taková byla sobota ve Hřebči, kde místní dobrovolní hasiči slavili sto deset let od svého založení.
Liberec - Zapomenuté pamětníky zlomových okamžiků minulého století hledá ode dneška do středy v Liberci Deník a sdružení Post Bellum. Zařadí je pak do druhého ročníku soutěže Příběhy 20. století.
Cerekvice nad Loučnou – Hrdinové, které stojí za to oslavovat, mohou pocházet odkudkoliv. Jednoho takového si v sobotu připomněli v obci na Litomyšlsku, a to přesně sto osmnáct let poté, kdy byl pokřtěn v místním kostele svatého Václava. Jmenoval se Alois Vrecl.
Petřvald n. M. - Třemi góly mezi 79. a 85. minutou rozhodli o tom, že se v posledním kole I. A třídy, sk. B mohli radovat z tříbodového zisku, který pro ně byl devátým vítězství v sezoně. Fotbalisté Petřvaldu zakončili soutěžní ročník 2013/2014 domácím utkáním proti Dolní Lutyni.
Pardubice – Hokejbalisté NA Rangers, účastník 2. Národní hokejbalové ligy, ovládli Turnaj Rozvojového fondu Pardubice, na němž se představily také týmy z vyšší soutěže, ale také reprezentační výběr kategorie U16. Turnaj se hrál systémem každý s každým na 2 x 15 minut čistého času.
Choceň – Snad celá Choceň byla v sobotu na nohou. Polovina Choceňáků kráčela ve slavnostním průvodu. A kde byla ta druhá? Ta je doprovodila do přírodního parku Peliny, kde se konala 100letá výstava, jež připomněla slavnou Živnostensko – průmyslovou a hospodářskou výstavu.
Východní Čechy - Vážení čtenáři, v každém sobotním vydání prezentujeme zajímavosti z vašeho nejbližšího okolí. Nabízíme vám přírodu i vlastivědu, známé osobnosti, historické skutečnosti, akce a události spjaté s našimi oběma kraji. Stále chodí vaše připomínky a tipy na obohacení našeho hesláře, děkujeme za ně.
České Budějovice - /100. VÝROČÍ OD ZAČÁTKU 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ Mnoho vzpomínek si z válečných bojů odnesl Jan Hodoušek. Rád o nich ale nevyprávěl, bylo to pro něj příliš těžké.